Sayfa 485/607 İlkİlk ... 385435475483484485486487495535585 ... SonSon
Arama sonucu : 4850 madde; 3,873 - 3,880 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1. Şimdi bende foruma yazacaktım bana gelen mesajı ama birebir aynısı zaten ben ikna olmadım açıkçası çok yüzeysel bir cevap.

2. Herkese aynı cevap, aradım şimdi yatırım ilişkilerini açan olmadı mesaileri bitti sanıyorsam. Emirhan 06 nasıl yoruluyorsun gelen cevabı

3.  Alıntı Originally Posted by Nazar Yazıyı Oku
    Herkese aynı cevap, aradım şimdi yatırım ilişkilerini açan olmadı mesaileri bitti sanıyorsam. Emirhan 06 nasıl yoruluyorsun gelen cevabı

Hocam sanırım olayı çözdüm biraz.

Öncelikle daha detaylı cevap yazmalarını beklemiyordum zaten.

Ama çamlı yemin devamlı ilk çeyrekler zarar yazmasının , ama sene sonunda kara geçmesinin neden olduğunu anladım sanırım bu gelen cevap sayesinde.

Olay şu. Zaten mailde de yazmışlar. 2020 sonunda canlı varlık kazancı , 2021 ilk çeyrek sonunda tekrar değerleme sonucu gider olarak yansıltıldı diyor.

Yani türkçesi şu hocam. Malum türkiyede hindi talebi , tüketimi ve fiyatı yılbaşında tavan yapar. Yılbaşı geldiği zaman hindi talebi arttığı için canlı hindi fiyatları da tavan yapar. O yüzden son çeyreklerimiz , bu değer artışı nedeniyle güzel geliyor. Ama yılbaşından hemen sonra hindi talebi azalınca , fiyatlar da geri geliyor.

Bir örnek vereyim. Diyelim elinizde 10 milyon kilo canlı hindi var. Yılbaşında da canlı hindi kilosu 10 lira olsun. Yani 100 milyon lira değerinde hindiniz var demektir.

Ama mart sonunda yine 10 milyon kilo canlı hindiniz var , ama yılbaşı geçtiği için canlı hinid fiyatı düştü 8 liraya. O zaman durduk yerde 20 milyon lira değer düşüşü gideri yazarsınız. Yani zarar.

Ama bu zarar fiktif bir zarardır. Yani kağıt üstünde. Sonuçta yine 9 ay sonra yılbaşı geldiğinde fiyatlar artacak ve bu gider bu sefer gelir haline gelecek.

O yüzden korkulacak bir durum yok arkadaşlar.

Çamlı yemin neden ilk 3 ayda hep zarar yazdığı belli oldu. Bundan sonra da her sene böyle olacak. İlk 3 ay zarar ama son çeyrek kara geçecek.

Sebebi , tamamen yılbaşında artan hindi fiyatlarının , 1 Ocaktan sonra düşüşe geçmesi.

Yani yazıda söylendiği gibi , kur artışı , yem girdilerindeki artış falan da biraz etkilidir ama bence 45 milyonluk zararın en az 35-40 milyonu bu canlı hayvan değer düşüklüğünden geliyor. Yılbaşında yüksek fiyattan değerlediler , mart sonu düşük fiyattan. Ama bu sene sonu yine fiyatlar yükselecek ve bu zarar ortadan kalkacak.

Benim anladığım bu. Yanlışım varsa düzeltin lütfen

4. Politik bir cevap olarak görüyorum.kalem.oynatmislar diye düşünüyorum.yazida onu diyor gizliden.yoksa bu piyasada mal alamayacaklardi boşa çıkan temettü paralarıyla.piyasadaki hisselere bkarsaniz ciddi meblağ yapar.bugun birde asi haberleri gıdaya olumsuz yansıyor.ekmeklerine yağ sürüyor.dovizzin yükselmesinin etki ettiği tam bir politik cevap.2018de döviz %40 artmış neden kar yazmış onuda deseydi.simdi %8 artınca bu kadar zararmı oluyormuş.yapacak bişey yok bunlarla ugrasilmaz.

5. https://www.google.com/url?sa=t&sour...2IrMpkp7NBhoih

Sayfa 30 da birşeyler yaziyor ama anlamadığımdan yorumda yapamıyorum

6. Aklıma şu geliyor , iyimser bir soru.
    1000 tane fazladan büyükbaş canlı varlık almış olsalar ve bu varlıkların bakımıdır,yemidir vs gibi diğer masraflarıyla birlikte gider olarak sene başında mı yazılıyor acaba ?
    Personel sayısındaki artışın üretim tonajının arttırılmasına yönelik bir adım olduğunu varsayarak sordum sadece.Personel sayısı 735 ten 825 e çıkmış.Hangi birime kaç personel alındığını belirtmemişler faaliyet raporunda sadece sayı var.
    Konu ile ilgili bir uzman değilim.O yüzden yazdıklarımda sadece soru niteliğindedir,kesin bilgim yok.

Yani sebep her ne olursa olsun fiyat bu kadar düşmemeliydi.Kaç zamandır bilanço bekliyorduk.Sağlık olsun.Diğer bilançoda düzelir inşallah Çamlı yemin bilançosu.

7.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Aklıma şu geliyor , iyimser bir soru.
    1000 tane fazladan büyükbaş canlı varlık almış olsalar ve bu varlıkların bakımıdır,yemidir vs gibi diğer masraflarıyla birlikte gider olarak sene başında mı yazılıyor acaba ?
    Personel sayısındaki artışın üretim tonajının arttırılmasına yönelik bir adım olduğunu varsayarak sordum sadece.Personel sayısı 735 ten 825 e çıkmış.Hangi birime kaç personel alındığını belirtmemişler faaliyet raporunda sadece sayı var.
    Konu ile ilgili bir uzman değilim.O yüzden yazdıklarımda sadece soru niteliğindedir,kesin bilgim yok.

Yani sebep her ne olursa olsun fiyat bu kadar düşmemeliydi.Kaç zamandır bilanço bekliyorduk.Sağlık olsun.Diğer bilançoda düzelir inşallah Çamlı yemin bilançosu.

hocam zarar çamlı yemden geliyor petundan değil. O yüzden petunun hayvan alımı ile ilgili değil olay.

Evet petun 100 kişi almış işe son dönemde. Bu güzel haber. Kapasite kullanımı %65'ler seviyesinde idi. Belki de ilave personel ile bu kapasite kullanımını arttırıp tonajı arttırmayı planlalıyorlar bu sene. Ama bunun da çamlı yemin zararı ile alakası yok.

Çamlı yemin zararının büyük kısmı bir önceki yazımda yazdığım sebepten geliyor hocam. Zaten her sene ilk çeyrek çamlı yem zarar ediyor. Sebebi bu. Yılbaşında yüksek fiyatla değerlenen hindiler , 31 martta düşük fiyatla değerleniyorlar ve bu değer düşüklüğü gider olarak yazılıyor. Ama sene sonu bir and abu artıya geçiyor. Bu senede böyle olacak inşaallah. Çok kafaya takılacak bir konu değil bence.

Asıl soru şu olmalı. Çamlı yem geçen sene ilk çeyrek 16 milyon zarar ederken bu sene nasıl 45 oldu bu değer düşüklüğü. Ya fiyatlar acayip düştü yılbaşına göre , yada eldeki hayvan stoğu geçen senenin 2 katından bile fazlaydı bu sene.

Başka açıklaması yok bunun.

2. çeyrekten itibaren hem YBP'de , hem çamlı yemde toparlanma olur. Desa ve Pınar foodsda zaten sorun yok ama onların çapı küçük olduğu için onlardaki pozitif gidişat ardaa kaybolmuş oldu.

İştiraklerde aslan payı YBP ve Çamlı yemin. Bu 2 şirket de çok büyük şirketler. Bu sene YBP ciro hedefi 3 milyar civarı olur. Çamlı yemde ise 1 milyar.

Yani bu 2 iştirakin ciro hedefi toplam 4 milyar. % 1,5 net kar marjı olsa 60 milyon kar yazarlar. Buradan da bizim payımıza en az 22-23 milyon düşer. Desa ve Pınar foodstan da 3-4 milyon gelse , bu sene yine iştiraklerden 25 milyonun üstünde katkı gelebilir.

Bunu 2. ve 3. çeyrekte daha net anlarız.

Sayfa 485/607 İlkİlk ... 385435475483484485486487495535585 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •