Sayfa 495/607 İlkİlk ... 395445485493494495496497505545595 ... SonSon
Arama sonucu : 4850 madde; 3,953 - 3,960 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1.  Alıntı Originally Posted by Nazar Yazıyı Oku
    45 milyon hindi için çok değil mi abi, 5-10 olsa hindi neyse

Son 5-6 çeyreklik tablolara baktım. Çamlı yemin her defasında sene içinde varlıkları artıyor.

Bu aşağıdaki habere göre kültür balıkçılığında , balıkların yumurtadan çıktıktan sonra sofra boyuna gelmeleri 12-16 ayı bulduğu söyleniyor.

https://www.trthaber.com/haber/cevre...gi-553616.html

Yani bence Çamlı yem sene başında balık ve hindileri yumurtadan çıktıktan sonra değerliyor ve hayvanlar sene boyunca büyüdükçe kiloları arttıkça bunu da gelir olarak finansal tablolarına ekliyor. Dolayısıyla sene sonuna doğru hep zararı azaltıyor ve kara geiyor.

Bu sene de öyle olacak. Yıl sonu maksimum seviyeye ulaşan hayvan kiloları yüzünden en iyi çeyrek sene sonu oluyor hep. Yıl başında başa dönüldüğü için tekrar gider gibi görünüyor bu ve zarar açıklıyor.

Yani bu zarar birim fiyat düşüklüğünden çok canlı hayvan ağırlıklarından kaynaklanıyor. Hindide fiyat düşüklüğü de işin içine girebilir çünkü orada dönemsellik de var.

Ama diyelim sene başında 2000 bin ton olan yavru balık ve hindiler sene sonu 10 bin tona çıkıyor aynı kelle sayısında , dolayısıyla bu 8000 bin ton gelir olarak yazılıyor sonuçta para verilip alınan bir stok değil bu 8000 ton. Sadece yem ve işletme giderleri düşülüyor , kalan tutar kar olarak yazılıyor.

Benim görebildiğim bu. Yani bu 45 milyon sene içinde hayvanlar büyüdükçe azalacak ve sene sonu yine kara geçecek.

Hayvancılıktan anlayan arkadaşlar varsa daha detaylı anlatabilir. Özellikle kültür balıkçılığı ve hindi konusunda detaylı bilgisi olan varsa süreci anlatabilir . Benim konuyla çok alakam yok ama finansal tablolardan gördüğüm ve yatırımcı ilişkilerinin cevabından bunu anladım.

2. Emirhan06 peki bu tespiti yatırımcı ilişkilerine sorsak ne derler acaba...

Yatırımcı ilişkileri de hep yüzeysel, telefonla arıyorum zarar hakkında kap taki gibi diyor yahu kaptan birşey anlamadık ki o yüzden arıyoruz, siz neden varsınız o zaman... Anlamadım gitti bu yatırımcı ilişkilerini

3.  Alıntı Originally Posted by Nazar Yazıyı Oku
    Emirhan06 peki bu tespiti yatırımcı ilişkilerine sorsak ne derler acaba...

Yatırımcı ilişkileri de hep yüzeysel, telefonla arıyorum zarar hakkında kap taki gibi diyor yahu kaptan birşey anlamadık ki o yüzden arıyoruz, siz neden varsınız o zaman... Anlamadım gitti bu yatırımcı ilişkilerini
    Ben çamlı yem şirketinede mail attım.Cevap geleceğini sanmıyorum.Halka açık bir şirket olmadığı için detaylı bilgi paylaşacaklarını sanmıyorum.
    Anca tv programı yapımcıları gidip belgesel tadında üretim faaliyetlerinizi,ülke ekonomisine katkılarını içeren bir bölüm çekmek istiyoruz derlerse izin çıkabilir belki.
    Ben kameraman olurum.Hindilerle balıkları sayarız 😅
    Gerçi o zaman rakam verirler.

4.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Son 5-6 çeyreklik tablolara baktım. Çamlı yemin her defasında sene içinde varlıkları artıyor.

Bu aşağıdaki habere göre kültür balıkçılığında , balıkların yumurtadan çıktıktan sonra sofra boyuna gelmeleri 12-16 ayı bulduğu söyleniyor.

https://www.trthaber.com/haber/cevre...gi-553616.html

Yani bence Çamlı yem sene başında balık ve hindileri yumurtadan çıktıktan sonra değerliyor ve hayvanlar sene boyunca büyüdükçe kiloları arttıkça bunu da gelir olarak finansal tablolarına ekliyor. Dolayısıyla sene sonuna doğru hep zararı azaltıyor ve kara geiyor.

Bu sene de öyle olacak. Yıl sonu maksimum seviyeye ulaşan hayvan kiloları yüzünden en iyi çeyrek sene sonu oluyor hep. Yıl başında başa dönüldüğü için tekrar gider gibi görünüyor bu ve zarar açıklıyor.

Yani bu zarar birim fiyat düşüklüğünden çok canlı hayvan ağırlıklarından kaynaklanıyor. Hindide fiyat düşüklüğü de işin içine girebilir çünkü orada dönemsellik de var.

Ama diyelim sene başında 2000 bin ton olan yavru balık ve hindiler sene sonu 10 bin tona çıkıyor aynı kelle sayısında , dolayısıyla bu 8000 bin ton gelir olarak yazılıyor sonuçta para verilip alınan bir stok değil bu 8000 ton. Sadece yem ve işletme giderleri düşülüyor , kalan tutar kar olarak yazılıyor.

Benim görebildiğim bu. Yani bu 45 milyon sene içinde hayvanlar büyüdükçe azalacak ve sene sonu yine kara geçecek.

Hayvancılıktan anlayan arkadaşlar varsa daha detaylı anlatabilir. Özellikle kültür balıkçılığı ve hindi konusunda detaylı bilgisi olan varsa süreci anlatabilir . Benim konuyla çok alakam yok ama finansal tablolardan gördüğüm ve yatırımcı ilişkilerinin cevabından bunu anladım.
    Gayet mantıklı 👍

5.  Alıntı Originally Posted by Nazar Yazıyı Oku
    Emirhan06 peki bu tespiti yatırımcı ilişkilerine sorsak ne derler acaba...

Hocam Türkiye'de yatırımcı ilişkileri bölümü , kanunun mecbur tutması nedeniyle açılan departmanlar.

Eğer borsada hisseleriniz işlem görüyorsa , yatırımcı ilişkileri çalışanı belirlemek zorundasınız. Bu arkadaşların görevi , yatırımcılardan gelen sorulara yuvarlak cevaplar vermektir.

Bu konuda eski hissem olan Arena bilgisayarı ayrı tutarım. Orada da bazen yuvarlak cevaplar alırdık ama güzel cevaplar da gelirdi.

O yüzden bu sorulara çok detaylı ve anlaşılır cevap vermelerini beklemeyin.

Belki telefonda biraz daha açık cevap verirler ama yazılı olarak herkese aynı basma kalıp cevapları verirler ve bu cevaplar genelde ne şiş yansın ne kebap tarzı cevaplardır.

Sorduğunuz soruya cevap verir gibi görünürler ama kafanız daha da karışır. Bize verdikleri cevap da öyle.

Çamlı yem halka açık şirket değil derken size çok da detaylı cevap vermek zorunda değiliz demek istiyorlar ama diğer taraftan bu zarar yılbaşında yüksek değerlenen hayvan stoğunun martta azalması ile açıklıyorlar ki bunun açıklamasını bir önceki yazımda yaptım anladığım kadarıyla.

Yani bu sene içinde düzelecek ölmez sağ kalırsak sene sonuna kadar bu zararın kara döneceğini göreceğiz İnşaallah.

6. Gelen temettü ile fiyatın dengeye oturduğunu düşünüp 240 lot ekledim.. Toplamda 92 aydır her ay sadece 200 tl civarı düzenli alımla 4240 lota ulaştım.. Biriktirmeye devam.
    OMAHALI

7. Sayın Emine Feyhan Yaşar 'ın;2020 yıl sonu faaliyet raporunda;
    "2020 yılında pandemi sürecinin de etkisiyle e-ticaret hacminin yükselişe geçmesi, Pınar
    Et’in e-ticaret satış kanalı çalışmalarını hızlandırdı.Ürün konumlandırması, bilgi teknolojileri altyapısının oluşturulması ve dağıtım modeli üzerindeki çalışmaların 2021 yılında tamamlanması hedeflendi."açıklaması ile ilgili gelişmeler ve detaylarla ilgili soru sordum bakalım cevap gelecek mi?
    Bayadır bu konu ile ilgili soru sorma düşüncem vardı.Cevap gelirse burada paylaşacağım.
    Bunun yanında birkaç soru daha sordum.

8. Bu şekerdeki satışlar yatırım fonlarının satışı olabilir.
    Fon,temettüden önce 25300 lü fiyat ortalamasıyla girdiği maldan çıkıyorsa bu durumda bugün alıp yarın zararına satan hiçbir yatırımcıyı eleştirmeyeceğim artık.

Sayfa 495/607 İlkİlk ... 395445485493494495496497505545595 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •