Sayfa 115/607 İlkİlk ... 1565105113114115116117125165215 ... SonSon
Arama sonucu : 4850 madde; 913 - 920 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1. emirhan asıl soru şu olmalı yaşar holding bu borcu kapattı tamam da bunun ödeme gününe dair ne gibi önlem aldı bununla ilgili bir açıklama gelmiyor bizi tereddüte düşüren bu nokta kapanış 5.92 bizim sorunumuz petun değil ki yaşar holdingin borcu

2.  Alıntı Originally Posted by Rowing Yazıyı Oku
    emirhan asıl soru şu olmalı yaşar holding bu borcu kapattı tamam da bunun ödeme gününe dair ne gibi önlem aldı bununla ilgili bir açıklama gelmiyor bizi tereddüte düşüren bu nokta kapanış 5.92 bizim sorunumuz petun değil ki yaşar holdingin borcu

Şimdi aslında burada belki de ek bir açıklama yapmak gerekecek. Böylece konu belki herkes için biraz daha net olur.

Şimdi bu bizim meşhur 250 MEUR tahvil geri ödemesi olan borç var ya , hani bunu TMSF'ye Yaşarbank"ın borcu olarak ödenen para , aslında bu tahvili Yaşar Holding ilk olarak 2006 senesinde ihraç etti. O topladığı para ile TMSF borcunu kapattı.

Bundan sonra 2010 senesinde ve 2014 senesinde tekrar tahvil ihraç ederek bir öncekiler ödendi. Yani aslında şu anda konuştuğumuz 250 MEUR , ki bu tabiri de düzeltelim bu borç 250 MEUR değil 250 MUSD , fakat sonra 1.11 seviyesinden sanırım SWAP edildi ve 220 MEUR seviyesine çekildi , yani aslında USD'ın EUR karşısında değer kazanması Yaşar Holdingin işine gelir bu saatden sonra.

Neyse konuyu dağıtmıyalım. Yani bu konuştuğumuz meşhur Mayıs 2020 vadeli borç , Yaşar Holdingin ilk defa aldığı bir borç değil. Bunu toplamda 3 kere yaptı. 2006 - 2010 -2014 . Yani bir nevi borcu borçla kapatmaya gitti. Yani benim daha önceki yazılarımda söylediğim formüllerden biriydi bu.

Yani bunu daha önce 2 kere yapan holding pekala 2019 veya 2020"de bir kere daha tahvil ihraç edip mevcut bu borcu ödeyerek bir 5-6 sene daha kazanabilir. Yani bu kadar panik yapmaya gerek yok.

Yaşar Holding bilançosuna baktığınız zaman görülen finansal borç 2 milyar TL seviyesinde 30 Haziran 2018 itibarı ile. O zamandan beri kur arttı hadi şimdi olsun 2,5 milyar TL. Bu da işte neredeyse 300 MEUR seviyesine denk geliyor.

Bunun 220 MEUR'su tahvil ihracından desek geriye çok da kayda değer birşey kalmıyor. Yani pekala bir tahvil ihracı daha yapıp borcunu 5-6 sene daha öteleyebilir.

Tabii ki bugünün şartlarında döviz olarak borç bulmak hem pahalı hem zor. O yüzden diyorum , bu şekilde borcunu öteleyemezse mecburen iştirak veya varlık satışı yapacak.

Bundan dolayı panik yapmasın kimse sakin olsun diyorum. Holding ilk defa tahvil geri ödemesi yapmayacak. Daha önce de 2 kere bu miktarlarda tahvil ihraç etti ve ödemesini yaparken başka bir tahvil ihraç edip eskiyi ödedi. Bunu daha önce 2 kere yaptılar yine yaparlar diyorum. Bunu yapmazlarsa bizim için daha iyisi satsınlar şirketi. Bu bizim işimize daha çok gelir.

Ama şirket satışı yapmasa bile borcu ödemekte zorlanmaz diyorum.

Çünkü özellikle Pınar süt ve et hem borçsuz hem de kar eden şirketler. Bunlardan gelen temettülerle bir şekilde ufak ufak borcu uzun seneler boyunca eritmeyi düşünüyorlar herhalde. Çünkü bir anda kapatmak isteseler , sadece DYO'yu satsalar bence ödenir bu borç. Yada Pınarları komple satsalar üstüne çok da paraları kalır.

Yani neden bu borca bu kadar taktınız anlamadım. Evet Moody's kur artışına karşı en korunaksız şirket olarak Doğuş ve Yaşar demiş ama adamın dediği bu borcu ödeyemezler anlamında değil , yani döviz gelirleri yok anlamında bunu söylüyor. Yani Yaşar holdingin tüm şirketlerinin gelirlerinin herhalde %70'i falan TL'dir. Belki daha fazlası.

Yani adamın geliri TL borcu döviz olduğundan , bu kur artışına karşı korunaksız kaldı demek istiyor. Yoksa Pegasusun ve THY'nin bütün borçları döviz onlara neden kimse birşey demiyor. Çünkü gelirlerinin de çoğu döviz ve borçları hedge edilmiş durumda. Ne kadara USD alacağını biliyor vakti geldiğinde.

Konu bundan ibaret. Kusura bakmayın hep yazılarım uzun oluyor. 1 cümle soruya 1 sayfa cevap yazıyorum ama eksik anlatınca da kafalarda soru işareti kalabiliyor.

Bunlar benim bilgi ve görüşlerim. Farklı olan varsa da dinlemekten memnunluk duyarım. Ama benim içim rahat , inşaallah biraz daha böyle gider de daha fazla toplarım.

YTD

3. Emirhan bey, yaşar holding % 54'üne sahip olduğu petun'un elde etmiş olduğu dağıtılacak temettü haricindeki karını veya nakitini veya başka kaynaklarını kendi borçları için kullanabilir mi? veya petundan kendisine borç yazdırabilir mi? yaşar holdinge gelen veya gelebilecek olan ipotek haciz vb. bir durumda petunun kaynaklarına da dokunulabilir mi? kısacası yaşar holdingin borcundan petun un herhangi bir sorumluluğu var mıdır? saygılar..
    Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir... Başarı bir yolculuktur ve hiç bir zaman bitmez, asıl başarı yolda kalabilmektir...

4.  Alıntı Originally Posted by mohikan054 Yazıyı Oku
    Emirhan bey, yaşar holding % 54'üne sahip olduğu petun'un elde etmiş olduğu dağıtılacak temettü haricindeki karını veya nakitini veya başka kaynaklarını kendi borçları için kullanabilir mi? veya petundan kendisine borç yazdırabilir mi? yaşar holdinge gelen veya gelebilecek olan ipotek haciz vb. bir durumda petunun kaynaklarına da dokunulabilir mi? kısacası yaşar holdingin borcundan petun un herhangi bir sorumluluğu var mıdır? saygılar..

Şimdi teker teker cevaplıyayım çünkü iç içe geçmiş çok soru var. Enbasitinden başlıyayım

1- Yaşar Holdingin borcundan dolayı PETUN'un herhangibir sorumluluğu var mı ?

Evet var. Bu borcun , yani 250 MUSD'ın %20'sine yani 50 MUSD'ına PETUN kefil oldu. Dolayısıyla bu borcu Yaşar Holding ödemezse , 50 MUSD'ı PETUN ödemek zorunda kalır. Nasıl bankadan kredi aldığınızda eğer ödemezseniz , banka kefilden bu parayı tahsil ederse aynı durum bunda da var. Ama ben borcun ödenmemesi gibi bir riski görmüyorum o ayrı. Siz PETUN sorumlu bu bu borçtan diye sordunuz ben de cevaplıyorum evet 50 MUSD'dan sorumlu

2- Yaşar Holding PETUN'un parasını veya karını kendisi için kullanabilir mi ?

Hayır bunlar ayrı tüzel kişiler. Normalde kullanamaz. Kullanması halinde buna hortumlama denir. Denetçiler bunu tespit ederlerse SPK'nın engellemesi lazım ama nerede öyle bir hukuk sistemi bizde.

Yani buna da cevabım iki çeşit. Normalde yaşar holding petunun kaynaklarını kullanamaz. Sadece temettü dağıttığında hissesi oranında temettüsünü alır. Ama bunun dışında Petun'un kaynakalrını kendi adına kullanırsa bu gayri hukuki bir işlem olur. Hortumlama olur. Çünkü biz PETUN'a ortağız Yaşar Holdinge değil. Eğer Yaşar Holding petunun parasını kendi çıkarına kullanırsa aynı zamanda bizim paramızı kullanmış olur. Bu yasal değil.

3- Yaşar Holding Petun'dan kendine borç yazdırabilir mi ?

Evet bunu yapabilir ama bu zaten gizli kapaklı olan birşey değil. Bilançoda ilişkili taraflara borç yada ilişkili taraflardan alacak kısmında görünür bu para. Eğer bunu borç para şeklinde alıyorsa ki bu çok rastlanan bir durum değil , piyasa şartlarında bir oranla birbirlerine borç verebilirler ama zaten Petun'un öyle sağa sola borç verecek bir parası yok . Son finansal tablolara göre PETUN'un kasasında ahım şahım bir para yok. Ticari alacakları var , borçları var . Bunları arasında dengeliyor. Bunun dışında cuzi bir banka borcu var ve çok fazla bir işletme sermayesine gerek kalmadan dengeli bir şekilde gidiyor.

O yüzden bunu ihtimal dahilinde görmüyorum.

Bilmiyorum sorularınıza cevap oldu mu ?

Ama başından beri söylüyorum , bu Yaşar Holdingin borcuna bu kadar takılmayın. Evet kurun artması şirketi kısa vadede sarsar ama batırmaz. Yani sonuçta yine USD yada EUR tahvil ihracı yapar eski borcu öder. Uzun seneler bu şekilde gider ve çok kar etmeye başlayınca da seneler boyunca aldığı temettülerle ufak ufak bu borcu kapatır.

5.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Şimdi aslında burada belki de ek bir açıklama yapmak gerekecek. Böylece konu belki herkes için biraz daha net olur.

Şimdi bu bizim meşhur 250 MEUR tahvil geri ödemesi olan borç var ya , hani bunu TMSF'ye Yaşarbank"ın borcu olarak ödenen para , aslında bu tahvili Yaşar Holding ilk olarak 2006 senesinde ihraç etti. O topladığı para ile TMSF borcunu kapattı.

Bundan sonra 2010 senesinde ve 2014 senesinde tekrar tahvil ihraç ederek bir öncekiler ödendi. Yani aslında şu anda konuştuğumuz 250 MEUR , ki bu tabiri de düzeltelim bu borç 250 MEUR değil 250 MUSD , fakat sonra 1.11 seviyesinden sanırım SWAP edildi ve 220 MEUR seviyesine çekildi , yani aslında USD'ın EUR karşısında değer kazanması Yaşar Holdingin işine gelir bu saatden sonra.

Neyse konuyu dağıtmıyalım. Yani bu konuştuğumuz meşhur Mayıs 2020 vadeli borç , Yaşar Holdingin ilk defa aldığı bir borç değil. Bunu toplamda 3 kere yaptı. 2006 - 2010 -2014 . Yani bir nevi borcu borçla kapatmaya gitti. Yani benim daha önceki yazılarımda söylediğim formüllerden biriydi bu.

Yani bunu daha önce 2 kere yapan holding pekala 2019 veya 2020"de bir kere daha tahvil ihraç edip mevcut bu borcu ödeyerek bir 5-6 sene daha kazanabilir. Yani bu kadar panik yapmaya gerek yok.

Yaşar Holding bilançosuna baktığınız zaman görülen finansal borç 2 milyar TL seviyesinde 30 Haziran 2018 itibarı ile. O zamandan beri kur arttı hadi şimdi olsun 2,5 milyar TL. Bu da işte neredeyse 300 MEUR seviyesine denk geliyor.

Bunun 220 MEUR'su tahvil ihracından desek geriye çok da kayda değer birşey kalmıyor. Yani pekala bir tahvil ihracı daha yapıp borcunu 5-6 sene daha öteleyebilir.

Tabii ki bugünün şartlarında döviz olarak borç bulmak hem pahalı hem zor. O yüzden diyorum , bu şekilde borcunu öteleyemezse mecburen iştirak veya varlık satışı yapacak.

Bundan dolayı panik yapmasın kimse sakin olsun diyorum. Holding ilk defa tahvil geri ödemesi yapmayacak. Daha önce de 2 kere bu miktarlarda tahvil ihraç etti ve ödemesini yaparken başka bir tahvil ihraç edip eskiyi ödedi. Bunu daha önce 2 kere yaptılar yine yaparlar diyorum. Bunu yapmazlarsa bizim için daha iyisi satsınlar şirketi. Bu bizim işimize daha çok gelir.

Ama şirket satışı yapmasa bile borcu ödemekte zorlanmaz diyorum.

Çünkü özellikle Pınar süt ve et hem borçsuz hem de kar eden şirketler. Bunlardan gelen temettülerle bir şekilde ufak ufak borcu uzun seneler boyunca eritmeyi düşünüyorlar herhalde. Çünkü bir anda kapatmak isteseler , sadece DYO'yu satsalar bence ödenir bu borç. Yada Pınarları komple satsalar üstüne çok da paraları kalır.

Yani neden bu borca bu kadar taktınız anlamadım. Evet Moody's kur artışına karşı en korunaksız şirket olarak Doğuş ve Yaşar demiş ama adamın dediği bu borcu ödeyemezler anlamında değil , yani döviz gelirleri yok anlamında bunu söylüyor. Yani Yaşar holdingin tüm şirketlerinin gelirlerinin herhalde %70'i falan TL'dir. Belki daha fazlası.

Yani adamın geliri TL borcu döviz olduğundan , bu kur artışına karşı korunaksız kaldı demek istiyor. Yoksa Pegasusun ve THY'nin bütün borçları döviz onlara neden kimse birşey demiyor. Çünkü gelirlerinin de çoğu döviz ve borçları hedge edilmiş durumda. Ne kadara USD alacağını biliyor vakti geldiğinde.

Konu bundan ibaret. Kusura bakmayın hep yazılarım uzun oluyor. 1 cümle soruya 1 sayfa cevap yazıyorum ama eksik anlatınca da kafalarda soru işareti kalabiliyor.

Bunlar benim bilgi ve görüşlerim. Farklı olan varsa da dinlemekten memnunluk duyarım. Ama benim içim rahat , inşaallah biraz daha böyle gider de daha fazla toplarım.

YTD
    Gelen paranin bir kismi urfa da sut fabrikasina gitmiş olabilr mi ?

SM-G950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by uzunvadeci35 Yazıyı Oku
    Gelen paranin bir kismi urfa da sut fabrikasina gitmiş olabilr mi ?

tabii ki olabilir. Dedim ya ilk tahvil ihracı TMSF borcu için yapıldı ama daha sonrakiler hem bir önceki tahvil ihracının borcunu kapatmak için hem de yeni yatırımlarda kullanılmış olabilir.

Sonuçta ilk tahvil ihracı 2006 yılında yapıldı. Yani 12 yıl önce. 12 senedir Yaşar Holding temettü alıyor. Sonuçta bunlarla da birşeyler yapıyorlar.

Ben de zaten bu borcun büyük kısmı Yaşarbank borcuna gitti demiştim. Tabi ki bir kısmı da yatırıma dönüşmüştür. Urfa süt fabrikası da bunlardan biridir tabii ki.

7.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    tabii ki olabilir. Dedim ya ilk tahvil ihracı TMSF borcu için yapıldı ama daha sonrakiler hem bir önceki tahvil ihracının borcunu kapatmak için hem de yeni yatırımlarda kullanılmış olabilir.

Sonuçta ilk tahvil ihracı 2006 yılında yapıldı. Yani 12 yıl önce. 12 senedir Yaşar Holding temettü alıyor. Sonuçta bunlarla da birşeyler yapıyorlar.

Ben de zaten bu borcun büyük kısmı Yaşarbank borcuna gitti demiştim. Tabi ki bir kısmı da yatırıma dönüşmüştür. Urfa süt fabrikası da bunlardan biridir tabii ki.
    Sirketlerin temel analizindeki toplam menkul rakami tam olarak neyi ifade ediyor biliyormusunuz? Petunda bu deger 506 milyon ???

Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku

Tahvil yasar holdingin tahvili. urfa fabrikasi pnsutun. Nasil oraya gitmis olabilir

SM-N9005 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 115/607 İlkİlk ... 1565105113114115116117125165215 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •