Special Days Image
Sayfa 295/607 İlkİlk ... 195245285293294295296297305345395 ... SonSon
Arama sonucu : 4850 madde; 2,353 - 2,360 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1. Bu borçlanmada asıl sorgulanması gereken şuyudu;
    Yaşar holding borçlanma yapacaktıysa, patronlar neden Pnsut, Petun gibi holding iştiraklerinin holdinge ve kendilerine ait olan hisseleri teminat göstererek borçlanma yaptırılmıyor da, halka açık pnsut petun gibi şirketlerin holding in edindiği borçlara garatörlük yaptırıtılıyor? Asıl çarpıklık burda!!

Ama bu borç kapandıysa ve Petun ile Pnsut un bu borç üzerinde bir garantörlüğü yani herhangi bir yükümlülüğü kalmamışsa yatırımcılar için bir sorun yok! Holding başka kaynaktan borçlanıp borcu kapatmışlarsa (Refinansmanla) petun ve pnsut ü ilgilendiren bir yoktur.

2. Uzun süredir Petun ve Pnsut ın tahtada kademeleri aşırı sığ. Yani zamanında tahtacı toplamış istediği kadar, satmak isteyende satmış istediği kadar.

Tabi kademeler böyle sığ olduğu için hisseye pek yeni bir ilgide oluşmuyor. Bundan sonra ancak yukarı vurulursa kademeler dolabilir.. yoksa tahtacı sığ dar alanda kendi kendine dansı devam eder.

Herkese merhabalar,

Yaşar holdinge ait olan borç uzun yıllardır bir şekilde ödeniyordu ve yine yeniden ödemesi yeni bir borç ile yapılacak ,
    bu cümlede petun yatırımcısını ilgilendiren en önemli cümle, borcun holdinge ait olmasıdır bence .

Bu borcun pınar et ile yada diğer grup şirketleri ile en ufak bir alakası yoktur , yoktur derken pınar et'in ödemesi gereken veya ödemeye çalıştığı veya ödeyemediği için borçlandığı ve şirket finansallarını sıkıntıya sokan bir durum asla söz konusu değildir.
    bilakis bu borca kefil olduğu için her dönem holdingden bir kefillik ücreti almaktadır, yani kefaleti sürerken bu borçdan kazanç sağlamaktadır .

Bir arkadaşınız borcuna kefil olduğunuzu düşünün , arkadaşınız borcunu ödedikçe sizin için sorun (eğer ödeme ile ilgili bir risk görüyorsanız ) sadece psikolojik olabilir.

Bu durumda açıklanan haber ile şirket grupları en az 7 sene psikolojik olarak rahat edeceklerdir .
    diğer taraftan yatırımcı olarak psikolojik olarak rahatmıyız ?
    7 yıl sonra ödenecek bir borç bugün yatırımcısını neden rahatsız etsin?
    Hangi yatırımcı bir hissede 7 yıl kalacak ?
    Dolayısıyla gereksiz bulduğum bir tartışma aslında ,ama yinede söylemek isterim bizim için büyük ama holding için küçük bir borçtur.
    Daha yakın zamanda petun'unda önemli oranda ortak olduğu holding şirketi, yaşar birleşik pazarlama 25milyon euroluk bir yatırım yaptı(https://www.yasar.com.tr/tr/medya/de...tirim/44/274/0 ), istanbul'da bir açılış yaptı, bu yatırım şirketin ne kadar büyük olduğunu hakkında bir ipucu verirken holdingin ne kadar büyük olduğununda bir işareti bence ,
    bu borcu ödemeyerek en kıymetli varlıkları olan petun ,pnsut ,dyo gibi şirketleri borç batağına sokarak batıracak değillerdir herhalde .
    Şu anda petun'un satışı söz konusu olsa 1 milyar üzerinde fiyatlama yapılır diye düşünüyorum , bu kadar kıymetli olan varlıklarını borç batağında beş para etmez hale getirecek değillerdir sanıyorum , onun yerine eğer ödeme ile bilgili bir risk öngörürler ise şirket satma yolunu seçerler ki bu da petun yatırımcısı için yine kıymetli bir haber olur .
    Şirket satışı petun için olsa mesela , şu an 400 milyon piyasa değeri olan firmanın piyasa değeri 1 milyarın üzerine çıkar .
    Demek istediğim bu borç bir şekilde mutlaka ödenir ve kefil şirketlere kalmaz , çünkü kalırsa en büyük zararı yaşarlar görür.
    3-5 miktar hissemiz için değeri düşer ,yok olur diye biz korkuyoruz da , şirketin yarısından fazlasına sahip olan yaşar hisseleri için korkmaz da ,holding için küçük sayılabilecek bir borç için hisslerini çöpe atacak değildirler sanıyorum,

Neyse dedim ya bu arada yazdığım paragraf hisseyi 7 yıl taşıyacak olan varsa onun içindi . dolayısıyla büyük çoğunluğumuzu ilgilendirmiyor .

Özetle borcun petun'a bir zararı yok faydası var bence ...

Herkese bol kazançlar...
    Ben bana kandım bir şey kazanamadım, siz SİZ olun sakın bana kanmayın.

4. sayın hisseci44 ben 11 yıldır bu hissedeyim...nasip olursa 3 yıl daha toplamayı düşünüyorum....sonra emeklilik inşallah aynı zamanda temettü emekliligi...tabii her şey nasip kısmet ömrümüz olursa...yaşar holding daha ucuz faizle borcunu 7 yıl sonraya ötelemesi hisse için çok iyi bence...sayın terzico yaklasık 1 yıldır hisse de saçma yazıların var sonuna ironi yazman bu saçmalıgı degiştirmiyor malesef...holding kapalı kapılar arkasında iyi şeyler yapıyor...TMSF ile anlaştılar davaları geri çektiler parada muhtemelen burdan geliyor...yeni yatırımla yaptılar 7 yıl sonra bu para belki de bu kadar büyütülmeyecek...ayrıca bankacılık lisansının geri alınacagına dair söylentiler çıkıyor...

5.  Alıntı Originally Posted by konkasor34 Yazıyı Oku
    sayın hisseci44 ben 11 yıldır bu hissedeyim...nasip olursa 3 yıl daha toplamayı düşünüyorum....sonra emeklilik inşallah aynı zamanda temettü emekliligi...tabii her şey nasip kısmet ömrümüz olursa...yaşar holding daha ucuz faizle borcunu 7 yıl sonraya ötelemesi hisse için çok iyi bence...sayın terzico yaklasık 1 yıldır hisse de saçma yazıların var sonuna ironi yazman bu saçmalıgı degiştirmiyor malesef...holding kapalı kapılar arkasında iyi şeyler yapıyor...TMSF ile anlaştılar davaları geri çektiler parada muhtemelen burdan geliyor...yeni yatırımla yaptılar 7 yıl sonra bu para belki de bu kadar büyütülmeyecek...ayrıca bankacılık lisansının geri alınacagına dair söylentiler çıkıyor...
    Hissemizin piyasa değeri 60 mio usd kapatmış cuma günü.Bana göre, şirketin kefil olduğu tutar olan 50 mio usd riski üzerinden atınca kabaca hisse fiyatının 15 TL lere gelmesini beklerim.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

6. Terzinin yazdıklarını gerçekten okumuyorum artık uzun bir süredir...

7.  Alıntı Originally Posted by Kandinsky Yazıyı Oku
    Terzinin yazdıklarını gerçekten okumuyorum artık uzun bir süredir...
    Ne güzel okumak zorunda değilsin
    Buna ben saygı Duyarım.
    Buna Demokrasi deniyor .
    Y.t.d

SM-A750F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. Böyle günlerde diplerden almak sonrasında hem karlı oluyor hem rahat trade etme fırsatı veriyor,ama işte fazlaca nakit tutma alışkanlığımız olmadığı için az miktarda alım yapabiliyorum.

Sayfa 295/607 İlkİlk ... 195245285293294295296297305345395 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •