Sayfa 482/607 İlkİlk ... 382432472480481482483484492532582 ... SonSon
Arama sonucu : 4850 madde; 3,849 - 3,856 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

Paylaşımlarım 6362 sayılı SPK nun ilgili maddelerinde belirtildiği üzere kesinlikte yatırım tavsiye niteliği taşımaz.

2. 31 Mart 2021 tarihi itibarıyla Şirket Yaşar Holding’e 70.327.250 TL tutarında kredi devretmiş olup, faiz
    oranı %15,30’dur. (31 Aralık 2020 : Yoktur)
    31 Mart 2021 tarihi itibarıyla Şirket’in YBP, Desa Enerji ve Bintur’dan olan 11.863.247 TL tutarındaki
    diğer alacakları ise temettü alacaklarından oluşmaktadır.
    c) İlişkili taraflardan uzun vadeli diğer alacaklar:
    Yaşar Holding - 70.000.000
    Toplam - 70.000.000
    70.000 000 Luk krediden kurtulmuş ta birde uzun vadeden kısa. Vadeye gelen bir 70 milyon var.oda bizim kredimidir anlamadım.
    Ama bilançoda en garip olan camlı yemin zararı 227 milyon satışta 45 milyon zarar nasıl oluyor bunu açıklamaları lazım.10 a malettigin mali 7.5 mi sattın yani anlaşılır bir iş değil.aslinda SPK iştirak bilançolarınida bilanço içinde istemeli.bizde bu işin peşini birakmamaliyiz.spkya şikayet etmeliyiz.

3. Yani benim anladığım iştiraklerden temettüyü almış olsak,taşıtlara gider yazmasak 30 mly net kar gelirdi 16 mly net kâr gelmezdi.
    Çamlı Yemi yazmıyorum bile.

4. 70 mly borcu kapatmak mevzu bile olmamalı,bırakın şirketlerin arsalarını duran varlıklarını vs.
    Kendi şahsi oturdukları evleri veya villaları satsa kiraya geçseler veya otomobillerini satsalar toplu ulaşıma veya bisiklete binseler borç ufalır gider.Belkide zaten yaptılar bunu.
    Bilgim olmadan yazdım.

Hem Pınar Et ile zamanında Yaşarbank ın borcu ne alaka cidden hayret.
    Yönetici gururu olsa gerek,"o borcu hiçbir malımı satmadan ödeyeceğim " egosu.
    Veya bu uzun şekilde kapatmak daha az zararlı.Madem biliyorsunuz bu işleri baştan niye batırdınız yaşarbank ı diye sormazlar mı adama.
    Bu arada yaşarbank ilk borsa hesabımı açtığım bankaydı.

Zamanında şirketini halka açıp insanların parasını alıyorsan,o şirketine ortak ettiğin insanlara herşeyden önce vicdani bir sorumluluğun olmalı.Özelliklede tahtada anormal hareketler oluyorsa küçük hissedarları herkesten önce sen koruyup kollamalısın.

5. E mail attım atmasına da yatırımcı ilişkilerine inşallah bu yazdıklarımızı yönetim kurullarına iletiyorlardır.
    Hiçbir şey bilmiyorum yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by grand2023 Yazıyı Oku
    Emirhan üstat ilk defa yanıldı 30-35 kar gelir dedi. 16 milyon kar getirdi. Neyse ne yapalım Bir dahaki kâr sezonuna bakacağız

Olur böyle şeyler hocam. Çamlı yemden 2 milyon kar beklerken 11 milyon zarar yediğimiz için tutmadı hesap. Yoksa bu olsa tam 30 milyon geliyordu net kar.

Hatta muhasebesel kalem oynatma yapmazlarsa bu 30 milyon tutar demiştim. Maalesef Çamlı yemde bir oyun dönmüş orada bir kalem oynatma gerçekleşmiş. Ama düzelecek yılın kalanında İnşaallah.

7.  Alıntı Originally Posted by Force Yazıyı Oku
    31 Mart 2021 tarihi itibarıyla Şirket Yaşar Holding’e 70.327.250 TL tutarında kredi devretmiş olup, faiz
    oranı %15,30’dur. (31 Aralık 2020 : Yoktur)
    31 Mart 2021 tarihi itibarıyla Şirket’in YBP, Desa Enerji ve Bintur’dan olan 11.863.247 TL tutarındaki
    diğer alacakları ise temettü alacaklarından oluşmaktadır.
    c) İlişkili taraflardan uzun vadeli diğer alacaklar:
    Yaşar Holding - 70.000.000
    Toplam - 70.000.000
    70.000 000 Luk krediden kurtulmuş ta birde uzun vadeden kısa. Vadeye gelen bir 70 milyon var.oda bizim kredimidir anlamadım.
    Ama bilançoda en garip olan camlı yemin zararı 227 milyon satışta 45 milyon zarar nasıl oluyor bunu açıklamaları lazım.10 a malettigin mali 7.5 mi sattın yani anlaşılır bir iş değil.aslinda SPK iştirak bilançolarınida bilanço içinde istemeli.bizde bu işin peşini birakmamaliyiz.spkya şikayet etmeliyiz.

O 70 milyon bizim kredi değil.

Biz geçen sene bankadan 70 milyon uzun vade kredi alıp Yaşar holdinge aynı şartlarla borç vermişiz. Ama bu borcu bu sene 31 martta yani ilk çeyreğin son gününde yaşar holdinge devretmiş banka üzerinden.

Banka kredisini devretmiş ama bunu yaşar holdingten ilişkili taraflardan alacaklar olarak kısa vadede alacağa dönüştürmüş şirket.

Yani muhasebe kalemleri arasında bir oynama yapılmış.https://www.hisse.net/topluluk/newre...eply&p=5339208

Kısa vadeye kaydırılması güzel . Demek ki Yaşar holding bu borcu bu sene ödeyecek PETUN'a. Yaşar Holdingin yaklaşık 35 milyon temettü alacağı var. O da bu hafta ödenecek onlara. Muhtemelen bu temettü ödemesini bu borca mahsup edecekler ve bu 70 milyonun 35 milyonu bu hafta kapanacak.

Kalanı da sene içinde kapanacak.

Yani 70 milyon kredi borcu devredilmiş ama biz başka kredi almamışız. Bizim kredi borcumuz yok. Sanırım 3-5 milyon birşey var sadece kısa vadeli kredi borcumuz.

8.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    70 mly borcu kapatmak mevzu bile olmamalı,bırakın şirketlerin arsalarını duran varlıklarını vs.
    Kendi şahsi oturdukları evleri veya villaları satsa kiraya geçseler veya otomobillerini satsalar toplu ulaşıma veya bisiklete binseler borç ufalır gider.Belkide zaten yaptılar bunu.
    Bilgim olmadan yazdım.

Hem Pınar Et ile zamanında Yaşarbank ın borcu ne alaka cidden hayret.
    Yönetici gururu olsa gerek,"o borcu hiçbir malımı satmadan ödeyeceğim " egosu.
    Veya bu uzun şekilde kapatmak daha az zararlı.Madem biliyorsunuz bu işleri baştan niye batırdınız yaşarbank ı diye sormazlar mı adama.
    Bu arada yaşarbank ilk borsa hesabımı açtığım bankaydı.

Zamanında şirketini halka açıp insanların parasını alıyorsan,o şirketine ortak ettiğin insanlara herşeyden önce vicdani bir sorumluluğun olmalı.Özelliklede tahtada anormal hareketler oluyorsa küçük hissedarları herkesten önce sen koruyup kollamalısın.

O 70 milyon Yaşar holdingin diğer borçları arasında çerez parası hocam. Asıl borcu 250 milyon dolarlık EUROBOND borcu. Onu ne yaptı bilmiyorum. Ödemiş olması imkansız. Muhtemelen başka yerden borç bularak vadeyi bir 5 sene daha uzattı.

Bu 250 milyon USD 15-20 seneden beri holdingin üzerinde kambur. Yaşarbankın batmasından dolayı bunu alıp devlete ödediler sicili temizlediler ama o borcu 15-20 senedir ödemediler. Devamlı faizini ödeyip borcun vadesini uzattlar.

Yaşar holding ya iştirak satacak , ya yanına finansal açıdan güçlü bir ortak alacak , yada gayrimenkul satacak ki o borcu ödesin. Yoksa şirketlerden aldığı temettüler ile sadece faizini ödüyorlar anapara hep kalıyor.

Vardır bir bildikleri patronların. Ben çamlı yemin bu zararını da çok kafaya takmıyorum. Bu zarar esas faaliyetten değil kesin başka bir muhasebe oyunundan ve finansal giderden geldi.

Cevap verirlerse anlarız. Bence Petunun iştirakleri çok iyi iştirakler.

Bu 4 iştirakin ( YBP , ÇAMLI YEM , DEA ENERJİ , PINAR FOODS ) 2020 yılı toplam net karları 60 milyonun üstünde . İştirak oranına bakarsak , bu 60 milyonun yaklaşık 22-23 milyonu PETUN'un payı.

Yani bundan sonra her sene iştiraklerden 25 milyon civarı katkı gelecek. Tabii ki her sene bu meblağın %20-25 artması beklenir. Ben az , yavaş ama istikrarlı büyümeden yanayım.

Eğer Yaşar holding agresif büyüme içine girmek istiyorsa , ya organik yada inorganik olarak yeni yatırımlara girmek zorunda. Ama bunu yapacak finansal gücü yok bu borçlar yüzünden. Bu durumda ya bazı iştirakleri satacak , yada ortak alacak kendine.

Bence bu şirket için güzel günler olacak yakın gelecekte. Ama sabır lazım. Bazen 2 sene bazen 5 sene sabretmek lazım. Ama bu süre sonunda herkes sabrının karşılığını alır beklerse.

Sayfa 482/607 İlkİlk ... 382432472480481482483484492532582 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •