Sayfa 334/989 İlkİlk ... 234284324332333334335336344384434834 ... SonSon
Arama sonucu : 7906 madde; 2,665 - 2,672 arası.

Konu: PARSN - Parsan

1. Bilanço dipnotlarını okursanız şirket para birimini değiştirdiğini açıkça yazdı .Bu durum göremediğiniz kur farkını açıklıyor.
    Borcunun Euro olduğunu ve ne kadar olduğunu görüyorum.Pendik fabrikasındaki şahmerdanlar kırk yıldır iş yapıyor.Bu bahsettiğiniz borçlar ise Gebze fabrikasının dövme hattı için Almanya’dan alınan makinalardan kaynaklanıyor. Kork yıldan fazla kullanacağı makinelerin borcunu 7-8 yılda bu şirket ödermi önemli olan burası.Hissenin takası ve fiyat hareketlerinin benim için bir önemi yok.Şirketin ilerideki hesaplayabildiğim ederi ile benim bugün alacağım fiyatın oranı beni ilgilendiriyor.Selamlar.

2. Bu konuda kendimi egitmem lazım. Şirketin temel para birimi ''euro'' ne demek ? Kuru sabitlese anlarım, döviz kontrat imzalasa veya euro zıttı türev araçlarada yatırım yapabilir. Burada da problem yok. Temel para biriminin euro olması bu şirkete neyi ? Nasıl kazandırıyor ?

Hissenin takası ve fiyatının hiç bir önemi olduğunu söylüyorsan ? Yine şansın bol olsun derim. Hissede dolandırıcı olduğu seni bağlamıyorsada. Sonuç bu adamlar hisseleri komik rakamlara düşürüyor. Ayrıca patronlarda bu adamlara göz yumuyor. Durumu dikkate almak isteyen alır. Benim görevim uyarmak.

Ayrıca Avrupa görece iyiye giderken, abd iyi iken hissenin kazandiğı para ortada. Şuan almanya pmı 41 abd %50 altına düştü düşecek belki düşmüştür. Merkez bankaları durumu kurtarmaya çalışıyor ama bu durum avrupada işe yaramıyor abd de ise tekrar yarayacagının garantisi yok. Dünya ekonomisinin zilleri çalıyor. Parsanda yurtdışı ile iş yapıyor. Kapasite var. Geçen sene kur farkı hariç kazandığı paraları kazansa zorluk çekmezdi. Ama kazanamıyor.

3. Hasan bey bilançoyu ve dipnotları çok iyi okumak ve anlamak gerekiyor burada anlaştık.
    Takas durumu ve hisse fiyat hareketleri temel analizin konusu değil ve bunlara bizim bir etkimiz olamaz.Sadece teknik analizle birleştirip alım satım zamanında kullanabiliriz.
    Alış vademiz ve elde tutma süremiz konusunda anlaşmamız lazım.
    Düşündüğümüz miktarın %10 ünü buralardan alabiliriz.Kalan %40 ı ise işlerin düşük olduğu kapasitenin altında çalışılan dönem de hatta esas faaliyet kar marjının düştüğü bir yıl içinde kademeli alabiliriz.
    Sonrada işlerin durumuna ve dövizin etkilerine bakıp yeni alımlar yapabiliriz veya hiç almayız.
    Sizin bildiğiniz alım zamanlaması ile ilgili sihirli bir yol varsa paylaşın.
    Şirketin borcu döviz ama bilanço dövize borç kadar duyarlı değil.
    Şirket 3-5 yıl sonra borçlarının yarısını öder ve sermayesinin 10 katı kar etmeye başlarsa ne olur?Yeterli ciroyu ve karlılığı yakalayamaz da krize girerse ne olur..
    Bahsettiğim olumsuz durumu şirket 1985 şerde yaşamıştı.Daha sonraları ihracat ağırlığını ve kalitesini çok artırdı.
    1990-2000 arasında ben bu şirkete yatırım yaptım,şirketi iyice inceledim,bir kaç genel kuruluna da katıldım.Şirketi ben yatırımcı dostu diye tanıdım siz tersini söylüyorsunuz,ne demek istediğinizi anlayamıyorum .
    Selamlar.

4. Bir hisse hiç neden yokken 30 lara gidip, sonra 8 lere geri geliyorsa (kisa sürede) ve buna patron birşey demiyorsa kimse kusura bakmasın. Şirketin dolandırıcılara mudahale etmesi lazım. O gün gelene kadar yonetim gözümde işlevsiz.

Hala anlamiyorum diyorsaniz, 30, 8 gelmesini normal görüyorsanız. Sizide art niyetli olarak, hatta bu operasyonu yapanlarla birlikte gorebilir miyiz ? Cevabinızi bekliyorum. Bu üçkağıtı haklı cıkarmaya çalışmazsınız umarım. Ytd.

5.  Alıntı Originally Posted by y.arslan Yazıyı Oku
    30 dan parsan alışı yapan yatırımcımı yoksa hergün düzenli % 1 artan trendin büyüsüne kapılmış bir kumarbazmı acaba.Yatırmcı ise şayet son bilançoya şöyle bir bakmıştır ve esas faaliyet karını güzel görsede borcun büyüklüğünü net zararı ve özsermaye azalışını görmüş ve bu merdiven yapanlar tarafından kırılmazsa patron tarafından kırılır diye düşünüp almamıştır.Ayrıca patron tüm hissesine 30 TL sen müşteri bulsa şirketi satar.
    Aynı işi omtaş üzerinden veya yeni kurulacak bir şirket üzerindende yapar tecrübe ve bilgi o ve ekibinde değilmi?Güzelyalı daki fabrikayı çok iyi tanıyan biri olarak yazıyorum.Lütfen dikkat edelim.
    Diğer kısım zaten ucu boşlukta duran bir merdivene altta bu merdiveni tutan çocuğun cüssesine bakmadan tırmandılarsa için düştüklerinde hasar göreceklerini biliyor olmalıydılar.
    Bahsettiğiniz çıkış sırasında uyarımı yapmışım yazı burada.

6. Tanımadığınız birine 2. Paragraftaki gibi imalarda bulunmanız nezaket ve terbiye sınırlarını aşan ifadeler.Benim yazılarımı muhatap almayın lütfen,mümkünse Red listesine koyun.Şirket hakkında sağlıklı ve bilgili yorumlar olursa katkı sağlayabilirim.Selamlar.

7. Anladım. Söylemim biraz ağır olmuş gibi duruyor. Sanırım biraz aceleye gelmiş. Özür diliyorum. Ama kimi red listesine koyup koymayacağımada ben karar veriyorum. Siz ne yaptığınızın farkında değilsiniz gibi duruyor. Belki çok iyi bir insansınız. Fakat örnek verecek olursak hapisaneler iyi insanlarla dolu. Farkında olmadan yaptıkları şeylerle yargılanmış ve mahkum olmuş, bir şekilde.

Bu tür bir hisseyi övecek yorum yapmak es kaza tezcanlı insanları etkileyebilir. Bu sebepledir ki şirkette negatif olanın vurgulanması çok önemlidir. Yani şirketin yatırımcı dostu olmayışının vurgulanması. Bu gün ecilc gibi ciddi konumu ve güzel satışları olan şirketler pdd 0,50 lerde geziyor. Neden mi ? Borsayı insanları dolandırmak için kullananlar yüzünden. Bu gün aynı şey parsanda olsa parsan 3 lü rakamlara gelir. Şirket ne kadar potansiyelli olursa olsun. İşin ucunda 30 lardan 8 lere ani düşüşler var. Buda insanların yıllarca biriktirdikleri kısa sürede gitmesi demek. Bak forma kaç kişi uğruyor ? Sebebi ne olabilir. 30 da bu hisseye yakalanan büyük ihtimalle hayatının hatasını yaptığını düşünüyordur.

Benim yatırım yapma şeklim ise faydası olacaksa; Yeni yatırım yapan şirketleri içlerinde bulundukları sektöre ve fiyatına göre alıyorum veya köklü fakat kötü bir yıl geçiren en az %40 ve üstü değer kaybetmiş şirketlere yöneliyorum. Tabi satışlarda azalma olmaması ve karlılığın bir kerelik bir sebepten dolayı düşmesi önemli. Bu tür hisselerde doğru yerde girip ciddi karlar elde edilebiliyor. Şuan için 5 tane hissem var. 4 ünü 2-3 yıl beklenti ile aldım. 1 tanesi ise % 100 üzerinde karla bir kısım sattım ve kalan kısmıla hala bekliyorum. Parsan gibi hisselerin beklentilerine göre 5 ila 10 pdd arasına geldiğini gördüm. Bu hareketi genellikle bir kere yapıyorlar. Parsanda da 8-12 arası aldığım hisseleri bu tür bir hareket için 2 yıl bekledim ve sonunda 6 pdd yi gördüm. 19-23 arası bütün lotları boşalttım. 19-8 arası karımın % 60'ı ile 12 li maliyetle geri alım yaptım. Ama spek harteketini devam ettirince tamamen sattım. Ucuz kalmış bir sürü şirket var. Defter değerlerinin yarısında olan. Faizlerin düşüşü ile birlikte bu hisselerin özellikle 2020 yılında % 100 yapma potansiyeli mevcut. Yurtdışıda kötü olduğu için faiz düşüşlerine doların tepki vermesi zor. Faiz indirimlerinden bize para akarsa ilk önce borsaya akar. Bizim krizi yurtdışından önce yaşamamız ise bir fırsat. 2020 de içeride işlerin güzel gideceği anlaşılmaya balandıkça merdiveni tırmanıyor olacağız. İzleyip göreceğiz. YTD.
    Son düzenleme : hasan198686; 04-10-2019 saat: 20:31.

8. Parsan ın en büyük müşterisi olan MAN şirketine Akyurtta münferit yatırım yeri onaylandı.MAN fave (Manisa’ya fabrika kuran)gurubuna ait bir şirket.

Sayfa 334/989 İlkİlk ... 234284324332333334335336344384434834 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •