Sayfa 401/989 İlkİlk ... 301351391399400401402403411451501901 ... SonSon
Arama sonucu : 7906 madde; 3,201 - 3,208 arası.

Konu: PARSN - Parsan

1. Sn deep

Cok degerli paylasiminiz icin gonulden tesekkurler

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by deep Yazıyı Oku
    Konuyu burada da özetleyeyeyim...

Yatırım tavsiyesi değildir...

2018 başında kap'a gönderilen bildirim. Çelik holding ParsaT'tan Parsan hissesi devralıyor...

2018 sonunda hisse 29.xx'lere hareket yaptığında 93,466 lot satıyor...

Devir altığı ve o yıl sattığı hisseyi çok zor bir matematik işlemiyle çözüyoruz
    1.223.025 (devir aldığı) - 93.466 (o döne sattığı) =1.129.559 (kalan)

Bu günkü haberde ne kadar satmış? Geriye kalan kadar.

Patronlar veya hakim ortaklar bildiğim kadarıyla kafalarına göre hisse satamazlar. Önce elindeki hisselerin borsaya kote olması gerekir. Bunun için spk'dan izin alıp KAP'a bildirmeliler veya Ek halka arz yapmalılar. Bu gün satılanlar devir aldığı hisseler ve o hisseler bitmiş gözüküyor.
    Güzel açıklamışsınız.Dediğim gimi acemşah içsel duygularını yazıp gitti.Neden diye sorduğumuz da kap haberini okıyunız dedi.

Okıyabiliyoruz .Ama okudığumuza kendi duygularımızo katıp yorumlamıyoruz.

Emeğinize sağlık.

İnş ilerisi güzel olur
    Yukarıda yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymamaktadır

3. By deep cok cok tskler ellerine saglik cumagunu destek ilave ettik yol uzun daha assagi gelirse ilaveye dewam

4.  Alıntı Originally Posted by deep Yazıyı Oku
    bilenler bilir parsanda uv yatırımcıyım arada sırada yazıyorum... 2 sene önceki hareketinde çelik holding düşüşün fitilini ateşlemişti. Okullu kardeşler tahtada at koşturuyordu o dönem 1.1 milyon lot daha satış olacağını öngördüğünden olsa gerek yükseliş hareketi sekteye uğradı ve hisse düşmeye başladı. Aradan 2 sene geçti hissede güzel bir çanak var sorun şu çanak hedefini katlayacak mı yoksa eski kanalına dönecek veya daha da düşecek mi?

Açıkçası 30 üzerindeki hareketler 35'lere giden tavan serisinde bende çanak hedefine gideceğini düşündüm ama işler yine parsan'da ters gitti. 35 üzerine hareket yaptığı gün tavana kitledi ve sonra aşağıya doğru hareket başladı. O günkü mezar taşı formasyonu 30'a değeceğinin habercisiydi ama altına sarkacağını tahmin etmiyordum açıkçası.

Neden sarktı? Bu sorunun cevabı da bu gün verilmiş oldu. Çelik holding haberi bu gün attı ama satışlar dün başladı. 2 günlük satış sonunda elinde Parsat'tan ucuza devraldığı hisseleri piyasaya verdi.

Gelinen noktada Çelik Holdin'in elinde satışa konu edebileceği hisse var mı bilmiyorum, ama büyük oranda sattığı görülüyor. Okullu kardeşler tahtada mı o da belli değil varsa bile küçük bir oranda olabilir. En son Parsan'daki paylarının %5'in altına düştüğünün haberini göndermişlerdi. Sonrasında Cem Okullu 1 milyar TL'lik Petkim aldı (%5'in üstünde) sonra petkimden de çekildiğini Dohol'a geçtiğini gördük şimdi nerdeler ne yapıyorlar bilmiyorum.

Sonuç olarak Parsan'da Çelik Holding ve Okullu vesayeti ciddi derece azaldı veya yok oldu. Bu gün 1.1 milyon lotu alanlar ne yapacak daha aşağıdan satacak mı yoksa birçok beklenti içinde aldıkları hisseleri taşıyacak mı? (Arsa, Üretim artışı yeni fabrika, bedelsiz, TOGG vb...)
    Acıklamalarınız ıcın tesekkur edıyorum.
    Okılular benim Adel Kalemcılıkte ızlerı var bugunlerde.

Normalde parsan gıbı hısselerı satmazlar
    Patronda hısse satmaz..
    Ama bu spek ve patron satıslarının
    Teknik bır karsılıklı anlasma nedenı ıle olabılecegı tahtadakı fıyat ve derınlık olusumundan anlasılıyor.
    Teknık olay; parsan ıle bır dıtas bırlesmesı ıcın; ıhtımalı ı ıcın olabılır mi?
    Veya ascel dıtas parsan omtasın celık holdıng tek catıda toplanması ıcın ..ıhtımalı nedenıyle yapıldıgı.
    Yahut bırılerının alması ıcın hatır satısları mı?
    Yada gercek satıs mı?

Sorularıyla sekıllenmeler var kafalarda..
    Velhasıl degersız gordugum bır hıssede yazman parsan ıyı ve gelecegı olan bır sırket .
    Duserse alırız... cıkarsa takdır ederız..
    Hepınıze bol kazanclar dılerım..!
    2 Milyar Dolar

5. Ditaş, Doğan Holding'de dostum.

Parsan, Asil çelik, Döktaş, Omtaş Çelik holding bünyesinde...

Bir de Güriş endüstri var ama o farklı alanda çalışıyor.

Döktaşı yakın zamanda aldı hisse aldıktan sonra 6 liralardan 50 liralara gitti. şu an 33 liralarda. (tabi dolaşımdaki hisse az burada)
    Bu arada Döktaş bu sene başında %73.54 bedelli sermaye arttırdı. Bu bedellide çelik holding %96 civarında pay sahibi olduğundan ciddi para ekledi döktaşın kasaya...

Açıkçası bu hisse satışı yakın zamanda bir bedelli sermaye artırımı için kullanılabilir. Özsermayesi de güçlü Parsan'nın. Bedelli ve bedelsiz karışık artırma ihtimali bence daha fazla.

Döktaş bu sene zarar yazıyor, Parsan kâr yazıyor. (kıyaslama sebebim diğer şirketlerin borsada olmaması veri yok onlarla ilgili)
    Yüksek borçluluğa rağmen kar yazması güzel bir bedelli arttırım olursa şirket finansal açıdan daha da rahatlar.

Bu arada son bilançoda gözüme takıldı. Asilçelik'teki oran %23,10. Kap'ta % 20,13 gözüküyor...

bu arada çelik holding dışında yamantürk ailesinin sermayedeki payları. 9 aylıkta açıklanan...

Yaklaşık 1 ay sonra bilanço gelecek. Öncesinde bu satış gerçekten kafa karıştırıcı. Birçok sebebi olabilir. Şu an sermaye tavanı düşük parsan'da bir sermaye tavanı arttırım haberi görürmüşüz bilançoya kadar sonrasında bilanço ve kurul olacak. Yoksa sattığı hisseleri başka alanlarda mı değerlendirecek şirket bilemiyoruz. Önümüzdeki hafta oluşacak fiyat hareketleri bir fikir verecektir iyi veya kötü yönde...

Jantsa'nın 5,5 milyar değerde olduğu bir borsada 2,2 milyar değerindeki parsan'nın çektirdiği çile gerçektende sıkıcı.

Belirsiz günler ne olacağını kimse kestiremez.

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz.

6. Sağda solda tonla grafik var. Benim de takip ettiğim bir grafik var ama şu an atmak anlamlı olmaz. 30 üzerinde kalıcı olursa paylaşırım. Euro bazlı grafikteki oluşum hoşuma gitti ama kanalın alt bandında kapanış yaptı.

7. Sn. deep’e değerli paylaşımları için teşekkür ederek, patronun yaptığı satışlar hakkındaki düşüncelerimi belirtmek istiyorum.

19.11.2018 ve 29.01.2021 tarihlerinde patron tarafından yapılan satışlar öncesindeki fiyat hareketleri, patronun satışına zemin hazırlamak için yapılmış bir operasyonu aklıma getirse de bunun böyle olmadığını umut ediyorum.

Çünkü;

2018’deki satış miktarı, 93.466 lot gibi sembolik sayılabilecek bir miktar.

Şimdi yapılan satışta ise 1.129.559 lotluk miktar anlamlı olmakla birlikte, hareket başlamadan önce fiyat 24-28 aralığında seyrediyordu. Birkaç günde satışa konu miktar, fiyatı çok etkilemeden eritilebilirdi. Bu varsayımla yapılacak satışların ortalamasını 25, gerçekte yapılan satışların ortalamasını ise 30 olarak kabul edersek yaklaşık 5 milyon TL lik bir kazanç ortaya çıkar ki, bu da operasyon yapmaya değecek bir meblağ değil.

Diğer yandan;

Şirketin durumunu ve ederini en iyi bilen kişi sıfatıyla patronun, TL’deki değer kaybını dahi dikkate almadan yaklaşık 2 yıl arayla 30 TL civarından ikinci kez satış yapmasını ise anlamlandıramıyor ve satış gerekçesini merak ediyorum.

Ayrıca, teknik analize göre kırılmış bir çanak ve 50 TL’yi kendine hedef yapmış bir tahtada, daha yüksekten satma imkânı varken, formasyonu bozacak ve nerdeyse taban yaptıracak şekilde bir satış yapılmasını, iyi niyetli bir yaklaşım olarak göremiyorum.

Bu satışların gerekçesi, miktarı, zamanlaması ve şekline dair bir açıklama yapılması çok iyi olurdu ama henüz böyle bir açıklama maalesef yok.

Bu satıştan sonra da 2018’deki satıştan sonraki gibi bir fiyatlama beklememekle birlikte bakalım neler olacak?

Kazandıran yatırımlar yapabilmek dileğiyle. Yatırım tavsiyesi değildir.
    Yazdıklarım küçük bir yatırımcının görüş ve düşünceleri olup, yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

8. Sn sawkolik,

Yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum bazı konularda ayrışıyorum.

Okullular satış öncesine kadar borsadan topladıkları parsan hissesinin oranı %15.
    2018'deki Holding satışını okullu kardeşlere gönderilen bir uyarı olarak görüyorum.
    Yoksa 90 bin lotluk satışla hisse 3te 1 fiyatına inmezdi.

Son iki yıllık dönemde ise okullu'ların hisselerinin %5in altında olduğunu biliyoruz.
    Son bildirimde 24 - 24,48 aralığından satmış ve %4,357 oranında hisse kalmıştı.
    Bence bu miktarın daha altında olabilir veya tamamen çıkmış olabilir.

Bu arada parsanın bağlı ortağı 14 lira fiyatlara kadar Parsan hissesi topladığını da gördük 2018'de...

Bu son satış sizin düşündüğünüzün aksine bence iyi bir miktar. 30 lira ortalama ile sattığını düşünürsek 33 milyon tl civarı yapar.
    Belkide olası bir bedelli artışı için sattılar bilemiyoruz. Sermaye tavanı yükseltilmesi için başvuru yapmaları gerekiyor arttırım için bu bir sinyal olacaktır bize. Aynı zamanda bedelsiz potansiyeli de yüksek.

Tahminimin bir sermaye arttırımı olabileceği yönünde kısmi oranda bedelli ve bedelsiz olabilir.
    Tabi varsayım benimkisi şirket çıkıp niye sattığını açıklamadığından sattığı hisselerden elde ettiği geliri ne şekilde kullanacak bilmiyoruz.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 401/989 İlkİlk ... 301351391399400401402403411451501901 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •