Sayfa 325/987 İlkİlk ... 225275315323324325326327335375425825 ... SonSon
Arama sonucu : 7892 madde; 2,593 - 2,600 arası.

Konu: PARSN - Parsan

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Yerle gök arasında bir yerlerde.
    Gönderi
    772
    Bu hafta yapılan işlemlerde aramızdan bir çok küçük yatırımcı arkadaşımız hisse ile vedalaştı.

Gerek s400, gerek f35 , gerek yerel gözükse de hükümetin ciddiye aldığı sınavı olan be az önce sonuçlanan istanbul seçimleri ki siyasi belirsizlik şuanda ortadan kalktı ve seçim sonuçlandı.

önümüzdeki haftaya damgasını vuracak önem arz eden konular olması sebebiyle yeni ortak arkadaşlarla genel gündemden uzaklaşıp Parsan özelinde bu haftayı nasıl geçirdiği ni konuşalım?

Sayılarla, verilerle konuşalım , örnekleme yapalım da en azından köşede rakamsal veriler kalmış olur böylece hisse medyumluğuna ve hisse fanatizmine girmeden bunu aşama aşama açıklayalım:

1) 17.06.2019 yani pazartesi seans açıldığında 1 Parsan lot kaç liraydı?

13,75 tl kaynak: https://m.tr.investing.com/equities/...istorical-data

2) 21.06.2019 cuma piyasa belirsizliği olan haftaya girmeden önceki son kapanış ve küçük yatırımcı veda haftasında

14,49 kaynak:
    https://m.tr.investing.com/equities/...istorical-data

Ilk iki maddeden de anlaşılacağı üzere sizce primlenen hisse haftanın kaybedeni demek objektif bir değerlendirme olur mu? Şahsen gülüp geçiyorum, şuanda çayımı yudumlayarak yazıyorum...

Yani %5,38 değerlenmiş bir hisse var şuan elimizde. Temel matematik öğrenmek isteyenler 14,49÷13,75 yapabilir.

Şimdi aşağıda 2018/1 ( ocak , şubat ve mart) ile 2019/1 ( ocak, şubat ve mart) dönemleri bilançoları ile bakalım ve 2019/2 ( nisan, mayıs ve haziran) bildirimi ve öngörüsü açısından kafamızda bir fikir edinsin.

Ayrıca bilançolar yeminli ve belgeli insanlar tarafından onaylı ve objektif şekilde bildirilip, hatalı ve yanlış bildirimler cezai işlemlere tabidir o sebeple aranızdan bence şu yanlış demek afaki kaçabilir isteyen Spk'ya bist'e şikayet ile bilanço düzeltmesi talep edebilir, aramızda bu su hatalı değip de bunu yapan ve netice alan varsa biz neden kap'ta okumadık (:

3) yukarıda değindiğimiz 2018/1 bilançosunda Parsan 13.519.308 TL ZARAR yazdı, 2019/1'de yaklaşık 24.000.000 TL KAR yazdı.

Ülke ve dünya konjonktürü firmalar karliligina negatif etki yaparken Parsan ihracat %85 civarındaki başarısı ile kara geçti.
    Buradan 2019/2 açısından bir fikir oluşturabilir bizim için.

Aynı dönemde bist içindeki hisselerde karliliklar düşerken parsan bunu başardı. Yeni yatırımlar, ihracat potansiyeli, arsaları, yatırımları, fabrikası, firmanın yarım asiri aşan ticari faaliyeti göz önünde bulundurulmalı.

Yukarıda yazılanları parsan kap linkinde bulabilirsiniz.

4) hissenin düzeltmesi, kar satışlarını incelmeyelim çok değil Nisan ayına gidelim...

1 Nisan günü en düşük 8,70, en yüksek 9,15'i görmüş ve 9,08 kapanış yapmış yani hisse 1 Nisan günü 9 tl'den alındığı takdirde bu cuma 21.06.2019 cuma kapanışına 80 güne %60 kar yazmış.
    Bu kârı ne altın, ne dolar ne de vadelide 80 gunde kazanabilirdik. Elbette herkes maaşından , evden, kestiği paralar ile kıt kanat birikimle borsaya yatırım yapıyor ve beklentisi olan kar elde edilince de satış işlemi ile hisseden çıkarsınız özellikle küçük yatırımcilarsak kar elde edersek satış yaparız peki sonrasında ne olur?

Hisse el değişir ve tek elde toplanır ve hisseyi toplayan istediği hareketi yapabilir böylece 10 12lerden satilan hisseler 18lerden alınamaz duruma gelir.

Piyasa riskleri, belirsizlikleri önceden fiyatlar temeli ile ben yakın geleceği, 2019/2 bilançosunu fiyatlama açısından pozitif değerlendirilebilir diye düşünüyorum.

Güzel, karlı bir hafta temenni ediyorum.
    Siyasal risklerin bittiği güzel bir pazar olsun.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    772
    Patron diyor ki ne teknik ne temel canım isterse %4 yukarı istemezse aşağı çekerim diyor.
    14,70 Ağırlıklı ortalama, üstte 15 iken bir anda 14'e çekti daha sonra da 14,30 civarı şuan dolandırıyor.
    Hisse bende, para bende diyor.
    Yalnız bu 4. Düşüş oldu, iyimser düşünmek istiyorum ancak realizimi de elden bırakamıyorum.
    %100 hissedeyim hepsi de Parsan.
    Şuanda bu hisse elimde olmasa hisseye yeni girecek yatırımcı olsam bu hisseyi almazdım.
    4 kere üst üste düşüş hoş olmadı.
    Umarım toparlar.
    Hayırlı kazançlar dilerim herkese gönlünüzce olsun her şey...

3. Malesef ülkemiz doktorların ve profösörlerin, farklı bir deyişle işinde uzman olanların ülkesi değil. Bunlardan yok değil, var. Fakat biz daha çok bu vb sıfatları karşımızdakini etkilemek için kullanıyoruz. Kısacası kim anlatırsa anlatsın, dinlerim dogruya yanlışa karar veririm. Beylerimiz sıfatlarını sıralayıp dursun. Bu bilanço açıklama gerektirir. 50 mn gibi bir fimansman zarar rakamı nerede ? Ve bu yapılabilecek bir hata değil. Mutlaka birileri fark etmiştir. Veya bahsi geçen kısmı yapan arkadaş işten çıktı. Tabi bu espiri. Dip toplamı etkiliyor. Yıllardır finansman zarari ile şok yaşayan bir firmadan bahsediyoruz. Fark edilmemesi gibi bir durum söz konusu degil. Olması gereken ne ? Bilanço açıklanırken bahsi geçen finamsman gideri ile ilgili açıklama yapılması. Ben göremedim.

2018 de 30 çıkıp 8 inerken borsada ki spek güven kaybetti. Bu bilanço ile patronda. Borsa tarafı bu günlerde yaratığı ikinci oynaklıkla yine av peşinde. Herşeyi geçtim yurtdışında döviz düşüş eğiliminde. 6 aylıkta olmasada 9 aylıkta dövizin düşme ihtimali var. O zamanda fimansman karı yazmayacaklar öyle mi ? Borc 1 milyara yakın. Bilançodaki bu bilinmezden şirketin paraya sıkışık olduğu izlenimine kapılıyorum. Rakamlara bakıncada teyit ediyorum. İnş paraya ulaşmada sıkıntı yaşamıyorlardır. Bu kadar emeğe yatırıma yazık olur. Tekrar ediyorum yolu açık bir firma izlenimi veriyor. Bitişmiş yatırımlar. Ödenmesi gereken borcu var. Kapasiteyi kullanması durumunda borcun tabiri doğru ise canını okur. Kur en azından sabit kalsa firma baya rahatlar. Fakat ciddi riskleride var. Bu kadar çok ucuz firma varken parsan pahalı. Kaybetim gözüyle bakılacak para ile girilebilir. Wolswogen konusuda bu hisseye yarayabilir düşüncesindeyim. Ytd.yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    772
     Alıntı Originally Posted by hasan198686 Yazıyı Oku
    Malesef ülkemiz doktorların ve profösörlerin, farklı bir deyişle işinde uzman olanların ülkesi değil. Bunlardan yok değil, var. Fakat biz daha çok bu vb sıfatları karşımızdakini etkilemek için kullanıyoruz. Kısacası kim anlatırsa anlatsın, dinlerim dogruya yanlışa karar veririm. Beylerimiz sıfatlarını sıralayıp dursun. Bu bilanço açıklama gerektirir. 50 mn gibi bir fimansman zarar rakamı nerede ? Ve bu yapılabilecek bir hata değil. Mutlaka birileri fark etmiştir. Veya bahsi geçen kısmı yapan arkadaş işten çıktı. Tabi bu espiri. Dip toplamı etkiliyor. Yıllardır finansman zarari ile şok yaşayan bir firmadan bahsediyoruz. Fark edilmemesi gibi bir durum söz konusu degil. Olması gereken ne ? Bilanço açıklanırken bahsi geçen finamsman gideri ile ilgili açıklama yapılması. Ben göremedim.

2018 de 30 çıkıp 8 inerken borsada ki spek güven kaybetti. Bu bilanço ile patronda. Borsa tarafı bu günlerde yaratığı ikinci oynaklıkla yine av peşinde. Herşeyi geçtim yurtdışında döviz düşüş eğiliminde. 6 aylıkta olmasada 9 aylıkta dövizin düşme ihtimali var. O zamanda fimansman karı yazmayacaklar öyle mi ? Borc 1 milyara yakın. Bilançodaki bu bilinmezden şirketin paraya sıkışık olduğu izlenimine kapılıyorum. Rakamlara bakıncada teyit ediyorum. İnş paraya ulaşmada sıkıntı yaşamıyorlardır. Bu kadar emeğe yatırıma yazık olur. Tekrar ediyorum yolu açık bir firma izlenimi veriyor. Bitişmiş yatırımlar. Ödenmesi gereken borcu var. Kapasiteyi kullanması durumunda borcun tabiri doğru ise canını okur. Kur en azından sabit kalsa firma baya rahatlar. Fakat ciddi riskleride var. Bu kadar çok ucuz firma varken parsan pahalı. Kaybetim gözüyle bakılacak para ile girilebilir. Wolswogen konusuda bu hisseye yarayabilir düşüncesindeyim. Ytd.yatırım tavsiyesi değildir.
    Üstad wolksvagen olayına 1 2 kişi değinmiş ancak konuya tam hakim değilim, size zahmet olmazsa o konuda bilgi desteği verir misiniz lütfen?

Teşekkürler selamlar...

5. Wv yeni fabrika kuracak. İki seçenek mevcut. Bulgaristan ve türkiye. Yıllık 300 bin adet kapasiteli bir fabrika. Hangi modellerin üretileceği kesin değil olarak algıladım. Ben bulgaristanın şansını daha yüksek görüyordum ki ford ile wv türkiyede ki fabrikada 150-200 bin araç üretmek için anlaştı. Bu haber biraz fikrimi değiştirdi.

Almanyada ekonomik göstergeler hız kesti. Pmı lar kötü geliyor. Wv konusu duyulmadan önce Pmı ların kötü gelmesinde türkiye olarak etkimiz olduğunu düşünüyordum. Sonuçta 1 milyon yıllık satışlardan 2 senede %60 civarı düşüş var. Bu sene 300-400 binler konuşuluyor. Türkler genelde alman arabasına biniyor. Alım kuvetti olmayınca satım adetleri düştü. Bizim ekonomimizin kalkınmasında ve yabancı algısını pozitife çevrilmesi açınsından bulunmaz hint kumaşi bir adım. Bizim ekonomimiz iyiye giderse bize daha çok araba satabilirler.

Almanlar bu sebeple ilk etapta ford ile anlaştı. Şimdi ise fabrika kuracaklar inş yararımıza olur. Parsan ford ile hali hazırda çalışıyordu diye hatırlıyorum. (Tekrar bir bakmam lazım) wv çalışıyor mu anımsayamadım. Ama çalışmıyorsa bile lojistik açısından yakın olduğu için parsanı tercih edebilirler. Parsan bu tür bir anlaşma imzalayabilirse mükemmel olur. Sonrasında kap a yapacağı bir bildirim daha bilançodaki rakamlara yansımadan hissenin pozitif fiyatlanmasını sağlar düşüncesindeyim. Malüm yatırım uzun iş. Bu gün yatırıyoruz deseler kim bilir kaç sene sürer. Fakat ford işi kısa zamanda başlayabilir. Sonuçta fabrika hazır. Bir uyum süreci yaşanır ve üretim başlar. Bilançoya yansıması daha kısa olabilir. Tabi fordun parsandan ne kadarlık mal aldıgını bilmiyoruz. Belkide değersiz mallar alıyor. Belkide türkiye dışındaki fabrikalara mal gönderiyor. Bu sebeple uzun vadeli anlaşmalar kap a bildirilirse hissenin fiyatlamasına pozitif yansıma ihtimali yüksek. Hayırlısı bakalım.

6. 30 çıktığı süreçte pek götürdü ama çelik holding elindeki borsadan toplanmış satışa konu edebileceği 1 milyondan fazla lotun yaklaşık 100 bin lotunu satarak müdahale etti spek korktu ve düşüş başladı....

Döviz borcu var fakat satışların çoğu ihracat olduğundan döviz geliri de yüksek o kısmı detaylı incelemek lazım....

Borcu var fakat yıllar önce bir genel kurul toplantısında arsanın değerlendirileceği söylenmişti. Mevcut durumda inşaat sektörünün içinde bulunduğu sıkıntılar dikkate alındığında bu arsanın akıbetinin ne olacağı yakın zamanda gündeme alınacağını zannetmiyorum...

Diğer bur kaynak asil çelik halka arzı 2008 yılında bu konuda bir girişim olmuştu hatta aracı kurum bile görevlendirilmişti ama o dönemde yaşanan ekonomik dalgalanma bu konun ertelenmesine sebep oldu....

Yatırım bitti evet 3 aylık bilanca bence gayet güzel ağustos ortasında 6 aylıkları da göreceğiz. Tablo biraz daha netleşecektir. Ama ucuz olduğuna katılmıyorum. Yeni fabrika 160 m euro yatırımla yapıldı. Şu anki şirket değeri yaptığı yatırım kadar nerdeyse. Ben pahalı diyemem şahsen....

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    772
    Wv yeni fabrika kuracak. İki seçenek mevcut. Bulgaristan ve türkiye. Yıllık 300 bin adet kapasiteli bir fabrika. Hangi modellerin üretileceği kesin değil olarak algıladım. Ben bulgaristanın şansını daha yüksek görüyordum ki ford ile wv türkiyede ki fabrikada 150-200 bin araç üretmek için anlaştı. Bu haber biraz fikrimi değiştirdi.

Almanyada ekonomik göstergeler hız kesti. Pmı lar kötü geliyor. Wv konusu duyulmadan önce Pmı ların kötü gelmesinde türkiye olarak etkimiz olduğunu düşünüyordum. Sonuçta 1 milyon yıllık satışlardan 2 senede %60 civarı düşüş var. Bu sene 300-400 binler konuşuluyor. Türkler genelde alman arabasına biniyor. Alım kuvetti olmayınca satım adetleri düştü. Bizim ekonomimizin kalkınmasında ve yabancı algısını pozitife çevrilmesi açınsından bulunmaz hint kumaşi bir adım. Bizim ekonomimiz iyiye giderse bize daha çok araba satabilirler.

Almanlar bu sebeple ilk etapta ford ile anlaştı. Şimdi ise fabrika kuracaklar inş yararımıza olur. Parsan ford ile hali hazırda çalışıyordu diye hatırlıyorum. (Tekrar bir bakmam lazım) wv çalışıyor mu anımsayamadım. Ama çalışmıyorsa bile lojistik açısından yakın olduğu için parsanı tercih edebilirler. Parsan bu tür bir anlaşma imzalayabilirse mükemmel olur. Sonrasında kap a yapacağı bir bildirim daha bilançodaki rakamlara yansımadan hissenin pozitif fiyatlanmasını sağlar düşüncesindeyim. Malüm yatırım uzun iş. Bu gün yatırıyoruz deseler kim bilir kaç sene sürer. Fakat ford işi kısa zamanda başlayabilir. Sonuçta fabrika hazır. Bir uyum süreci yaşanır ve üretim başlar. Bilançoya yansıması daha kısa olabilir. Tabi fordun parsandan ne kadarlık mal aldıgını bilmiyoruz. Belkide değersiz mallar alıyor. Belkide türkiye dışındaki fabrikalara mal gönderiyor. Bu sebeple uzun vadeli anlaşmalar kap a bildirilirse hissenin fiyatlamasına pozitif yansıma ihtimali yüksek. Hayırlısı bakalım.
    Öncelikle kırmayıp cevapladığınız için daha sonra da zamanınızı bu bilgilendirici yazıyı yazmaya ayırdığınız için teşekkür ederim ilginiz adına.

Saygılarımla...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    772
    Volkswagen Grubu, fabrika yatırımı için Türkiye'yi seçti
    10:51 26.06.2019

Alman otomotiv devi Volkswagen, 1.3 milyar euro'luk yeni yatırımı için Türkiye’yi seçti. Bu kararda VW CEO’su Herbert Diess’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme etkili oldu. Volkswagen'in ilk planda Skoda ve Seat üretmesi bekleniyor.

Volkswagen Grubu'nun fabrika yatırımı için Bulgaristan yerine Türkiye'yi seçmesini Sabah yazarı Ufuk Sandık köşesine taşıdı:

The logo of German carmaker Volkswagen (VW) is pictured at the company's head quarters on November 22, 2016 in Wolfsburg, northern Germany.
    © AFP 2019/ RONNY HARTMANN
    'Volkswagen, yeni fabrika yatırımı için Türkiye'yi seçmeyebilir'
    "Ekonomi ve siyasette sağlanan istikrar ile 2002-2018 yılları arasında 154.6 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yabancı yatırım çeken Türkiye, 4 yıllık seçimsiz dönemle ilgi odağı olmayı sürdürüyor.
    Alman otomotiv devi Volkswagen Grubu, 1.3 milyar euroluk dev yatırım için nihai kararını verdi. Yeni üretim tesisi için Türkiye'ye seçti. Böylece Türk otomotiv sektöründe son 22 ylın en büyük yatırımın önü açılmış oldu.

VW YÖNETİM KURULU ONAYLADI

Yatırım için Türkiye ile Bulgaristan arasında seçim yapmakta zorlanan Volkswagen yönetimi, geçen hafta Ankara'da yapılan toplantılardan sonra son kararını verdi. Bu kararda Volkswagen CEO'su Herbert Diess'in 19 Haziran Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin etkili olduğu söyleniyor. Diess'in Almanya'ya dönüşünden hemen sonra toplanan VW Yönetim Kurulu Türkiye'de yatırımı onayladı. Ancak resmi açıklamanın birkaç gün içinde yapılması bekleniyor.

5 BİN KİŞİLİK EK İSTİHDAM

The logo of German carmaker Volkswagen (VW) is pictured at the company's head quarters on November 22, 2016 in Wolfsburg, northern Germany.
    Dünyanın en çok satan otomobili yine Volkswagen oldu
    Türkiye'de 4-5 bin kişilik istihdam yaratacak fabrikanın 2022 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor. Manisa'da inşa edilmesi beklenen fabrikada Volkswagen Grubu'nun Skoda ve Seat markaları için üretim yapılacak. Son yıllarda talebi karşılamakta zorlanan Skoda'ya Volkswagen Grubu yeni fabrika için onay vermişti.

NEDEN TÜRKİYE'Yİ SEÇTİ?

Türkiye'nin yaklaşık 50 yıllık bir otomotiv geçmişi var. Dünyanın önemli otomotiv ülkelerinden biri olan Türkiye'de birçok markanın yatırımları bulunuyor. Fiat, Renault, Mercedes-Benz, MAN, Otokar, Anadolu Isuzu, Honda, Hyundai, Toyota ile Temsa Türkiye'de otomobilden hafif ticari araca, kamyondan otobüse kadar üretim yapıyor. Ayrıca Türkiye'de otomotiv yan sanayisinin alt yapısı kuvvetli. Aynı zamanda otomotivde deneyimli kalifiye bir işgücü var. Volkswagen bu yüzden Türkiye'ye tercih etti.

MALİYETLER DÜŞÜK

Volkswagen
    Alman Volkswagen Grubu elektrik tedarikçisi olmaya hazırlanıyor
    Alman Handelsblatt gazetesinin haberine göre, Volkswagen yönetimi Türkiye'ye yatırıma ilk baştan beri sıcak bakıyordu. Haberde, Türkiye'nin fabrika yatırımı için vereceği teşvikler ile Türkiye'de işçilik maliyetlerinin Doğu Avrupa ülkelerine kıyasla düşük olmasının VW'nin seçimini etkilediği ifade edildi. Frankfurter Allgemeine Zeitung'da hafta sonunda yer alan haberde de, Türkiye'nin VW'nin yeni üretim tesisler açısından cazip bir üretim yeri olduğu belirtilmişti. Gazeteye açıklama yapan VW sözcüsü, Türkiye'de 'somut müzakereler' yürütüldüğünü ve 'en üst düzeyde görüşmeler' yapıldığını söylemişti.
    ŞAHENK 2005'DE DAVET ETMİŞTİ

Türkiye'de en çok satan markalar arasında bulunan Volkswagen'in yatırım yapması için 14 yıldır mücadele ediliyor. VW'nin Türkiye Distribütörü Doğuş Holding'in Başkanı Ferit Şahenk, ilk olarak 2005'te Cenevre Otomobil Fuarı'nda VW'yi yatırıma davet etmişti. Daha sonraki yıllarda bu çağrı gerek Doğuş, gerekse Ankara tarafından birçok kez tekrarlandı. Ancak, Volkswagen Grubu bugüne kadar yatırıma nazlı davrandı."

https://tr.sputniknews.com/amp/ekono...mpression=true

Ayrıca twitter üstadı, analizci bir yatırımcı da bu iş olmasi halinde borsaya kota 5 firma ön plana çıkar demiş ve bunlardan biri parsan, diğerlerini çıkardım aşağıda paylaştım.

Murat Bekar
    @TEMELANALIZCI
    ·
    8s
    Bu is eger Türkiye'de yapilirsa yan sanayi acisindan olumlu etkilenecek sirketler baslica; #parsn ( orijinalinde 5 şirketti ben parsan'i paylaştım)
    5bin kisi istihdam edilecek
    Yatirim tutari yaklasik 2milyar euro
    Yılda 300bin araç
    Buyuk firsat, buyuk moral. Umarim yatirim kesinlesir.

Sayfa 325/987 İlkİlk ... 225275315323324325326327335375425825 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •