Special Days Image
Sayfa 354/988 İlkİlk ... 254304344352353354355356364404454854 ... SonSon
Arama sonucu : 7900 madde; 2,825 - 2,832 arası.

Konu: PARSN - Parsan

1. pendikteki fabrika gebzeye tamamen taşındı mı,pendik dede üretim devam ediyor mu,bilen varsa yazabilir mi,çok sağlam bir şirket,son teknoloji ile katma değerli malzeme üretiyor,borçları olmasa hisse fiyatı sanırım 50 tl olur,kısa vade iyi bir marj var hisede,durum onu gösteriyor,büyük yatırımcının ilgisi olan bir hisse,bence haksızda sayılmazlar,geleceği parlak,çok iyi yönetiliyor,faaliyet raporlarından onu anladım ben,zaten bugün 771 bin lot alım kapattı,tavan yapar yarın itibari ile,bekleyip görelim..

2. Tavan geliyor galiba

3.  Alıntı Originally Posted by ironarm Yazıyı Oku
    Tavan geliyor galiba
    Ve.... tavan!

Sayfanın heyecanlısı benim galiba... Hisse 2 gündür tavan, yazan-çizen yok. Allah, Allah....
    Umarım tavanı bozmadan günü kapatırız.

4. Habersiz tavanları sevmiyorum.

Çünkü;

Ya birisi ya da birileri keyfen hisseye giriyor ve hareketlendiriyor, sonrasında da fiyat dönüp dolaşıp eski yerine geliyor.
    Manüplasyon yapılmadığı sürece bunun bir sakıncası yok ama haber desteğinden yoksun ciddi fiyat hareketleri, hisseye dair güvensizlik oluşmasına temel oluşturuyor.
    Diğer taraftan hareket berekettir diye de düşünülebilir ve bu hareketler al sat yapanlar için güzel fırsatlar oluşturabilir.
    Bundan faydalanabilenler için ne mutlu.

Ya da yine birisi ya da birileri şirketle ilgili önemli bir haberi kamuya açıklanmadan önce haber alıp ona göre önceden pozisyonunu alıyor ve haberin oluşturacağı fiyat hareketinden haksız kazanç sağlıyor. Ki bu olay insider traiding denilen suçtur ama bunu yapanlar kılıfına uydurmak için çokta fazla zorlanmıyorlardır diye düşünüyorum.

Bir başka ihtimal olarak, yüklü yatırım yapan büyük ve sabırsız bir yatırımcının hızlı alımları sonucunda da fiyat hareketlenmiş olabilir elbet.

Takas analizlerinden bu ihtimallere dair bir kontrol imkânı var gibi görünse de, bir kişinin birden çok aracı kurumda hesabının olabiliyor olması nedeniyle takas analizlerine pek güvenmediğimi belirteyim.

Sonuç olarak hareket berekettir diye düşünerek, bu yükselişin kalıcı ve daha sağlıklı bir şekilde devam etmesi dileğiyle, yatırımı bulunan herkese bol kazançlar diliyorum.
    Yazdıklarım küçük bir yatırımcının görüş ve düşünceleri olup, yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

5. Vergi dairesine verilen 1Ç bilanço geldi,geçen yılın aynı dönemine göre zarar artmış,sebebi bu 3 ayda 45 milyon borç ödemiş,hasılat a bir şey artmış,48 milyon zarar gözüküyor,tabi bu spk mevzuatına göre bilanço değil,bence beklenen zarar,UV borçları sanırım 7 yıla yayılmış,pendik arazisi çok değerli,burasını iyi değerlendireceklerdir bence,gönül rahatlığı ile portföyde olabilecek bir hisse..

6.  Alıntı Originally Posted by vali Yazıyı Oku
    Vergi dairesine verilen 1Ç bilanço geldi,geçen yılın aynı dönemine göre zarar artmış,sebebi bu 3 ayda 45 milyon borç ödemiş,hasılat a bir şey artmış,48 milyon zarar gözüküyor,tabi bu spk mevzuatına göre bilanço değil,bence beklenen zarar,UV borçları sanırım 7 yıla yayılmış,pendik arazisi çok değerli,burasını iyi değerlendireceklerdir bence,gönül rahatlığı ile portföyde olabilecek bir hisse..
    Aynen güzel tespit borç da sıkıntı karşılığı 2 3 katı malıda tasınmazıda var uv de hiç kaybettirmez sıkıntı yok sektör het zaman kendini yenileyen ve teknoloji bazlı sektör 2022 beklentim 60tl üsstü idi gelen vilanco cok güzel bence vademi sabit tutup beklentimi 100tl üstüne revize ediyorum faaliyet karı artmıs faaliyet giderleri 15 den 7 düşmüş satışlarda 10milyon kadar artı var 45milyon borç ödenmiş ve gecen sene iştirak katı 20 milyon koydukları halde 15milyon zarar var bu sene iştirak karı yazmadıkları halde ve üstüne 45milyon borç ödedidi taktirde 48milyoz zaarar aslonda zarar değil şirket çok büyük çok teknolojik bir fabrika kurdu borçsuz büyüme olmaz ve borçda 7 yıl gibi ızun vade borç bence hiç sıkıntı yok param olsada bu fiyatlardanda alsam çeşke elinde olanlar bence ilk hedefi 25 tl ler kimse merak etmesin gelecegin egeeni dir bu şirket gğnlük haftalıknaylık fiyatlara bakmayın alın yatın ytd

LG-H870DS cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by aslankral58 Yazıyı Oku
    Aynen güzel tespit borç da sıkıntı karşılığı 2 3 katı malıda tasınmazıda var uv de hiç kaybettirmez sıkıntı yok sektör het zaman kendini yenileyen ve teknoloji bazlı sektör 2022 beklentim 60tl üsstü idi gelen vilanco cok güzel bence vademi sabit tutup beklentimi 100tl üstüne revize ediyorum faaliyet karı artmıs faaliyet giderleri 15 den 7 düşmüş satışlarda 10milyon kadar artı var 45milyon borç ödenmiş ve gecen sene iştirak katı 20 milyon koydukları halde 15milyon zarar var bu sene iştirak karı yazmadıkları halde ve üstüne 45milyon borç ödedidi taktirde 48milyoz zaarar aslonda zarar değil şirket çok büyük çok teknolojik bir fabrika kurdu borçsuz büyüme olmaz ve borçda 7 yıl gibi ızun vade borç bence hiç sıkıntı yok param olsada bu fiyatlardanda alsam çeşke elinde olanlar bence ilk hedefi 25 tl ler kimse merak etmesin gelecegin egeeni dir bu şirket gğnlük haftalıknaylık fiyatlara bakmayın alın yatın ytd

LG-H870DS cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    45 milyon borç ödemesi diye bişey yok. Kurların artması nedeni ile borcundan dolayı 45 milyon finansal gider yazmış. Borç ödemesi burada gözükmez.

8. Bilançoya dair;

Satışların büyük bir kısmı yurt dışına, bu olumlu. Ancak virüs etkisinden yurt dışının daha çok etkilendiğini düşünürsek kısa vadede ve özellikle ikinci çeyrek bilançoda bunun olumsuz etkisini görebiliriz. Diğer yandan, yurt dışı satışların TL olarak 2019 birinci çeyrek rakamlarına çok yakın olmasını, satışların miktar olarak düşmesine rağmen dövizdeki yükselişle birim fiyatın TL bazında yükselmiş olmasına da bağlayabiliriz.

100 milyonluk ciroyla 8,7 milyonluk satış karı oluşmuş. Buna göre kar marjı yaklaşık %8,7. Bence düşük bir oran.

Faaliyet giderleri başlığı altındaki üç kalemde de kıyas yapılan döneme göre düşüş olmuş, bu da güzel bir veri.

Faaliyet zararı yazılması oldukça olumsuz olsa da, kıyas yapılan döneme göre yarı yarıya azalmış olması olumlu.

Faaliyet dışı gelir gider durumuna baktığımızda kıyas yapılan döneme göre bu dönemde iştiraklerin katkısı gösterilmemesine rağmen 3 milyon civarında bir artışın olması olumlu.

Kambiyo karı-zararı dengesinde kıyas yapılan dönemde yaklaşık 10 milyon zarar görülürken, bu dönemde ise 5 milyonu aşan bir kar görülmekte, bu da oldukça olumlu bir durum. Detayını bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla şirketin döviz borcu var. Bu durumda kambiyo karı yazılmasını ben anlayamadım. Son iki gündür hisse fiyatındaki hareketlenme bilançodaki bu kalemle ilgili olabilir.

Finansman giderleri başlığı altında 7 milyonu kısa vadeli, 35 milyonu uzun vadeli olmak üzere yaklaşık 42 milyonluk borcun ödendiği görülüyor. Bu da olumlu bir veri.

Olağan dışı gider ve zararlar başlığı altındaki çalışmayan kısım gider ve zararları kaleminde görülen yaklaşık 3 milyonluk zararın koronavirüs etkisi mi yoksa başka bir durum olduğunu sanırım ikinci çeyrek bilançoda daha net anlarız.

Sonuç olarak nihai rakam zararın yaklaşık 3 kat artığını gösterse de, bilanço kalemlerine teker teker bakıldığında kıyas yapılan döneme göre iyileşmelerin olduğu görülecektir.

Bence en önemli kalem olan faaliyet karı-zararı kaleminin zararda olması ise bilançonun en zayıf tarafıdır.

Açıklanmış olan tabloyu kendimce yorumlamaya çalıştım, temel analiz konusunda yeterli bilgiye sahip değilim, yukarıda bahsettiklerimden hatalı olan bir yorumum varsa düzeltirseniz sevinirim.

Cümleten bol kazançlar.
    Attached Images Attached Images
    Yazdıklarım küçük bir yatırımcının görüş ve düşünceleri olup, yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

Sayfa 354/988 İlkİlk ... 254304344352353354355356364404454854 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •