Sayfa 244/249 İlkİlk ... 144194234242243244245246 ... SonSon
Arama sonucu : 1987 madde; 1,945 - 1,952 arası.

Konu: OYLUM - Oylum Sınai Yatırımlar

1. Faaliyet Raporundan;
    Şirketimizin daha önce almış olduğu KAY-SER Kayseri Serbest Bölge Kurucu ve İşletmecisi A.Ş.
    içerisindeki 22.328,50 m2 arsaya 16.138 m2'lik kapalı alan yapılması ile ilgili yapı ruhsatı
    onaylanmıştır. Prefabrik inşaat tamamlanmış olup inşaatının tamamen yıl sonuna kadar bitirilmesi
    hedeflenmektedir. Serbest bölge içerisinde yer alan bu yatırımda muhtelif vergi ve SGK
    avantajlarından yararlanmak amacıyla üretim faaliyetlerinin başlatılması değerlendirilmektedir.
    Şirketimiz ilgili hesap dönemi içerisinde grup şirketi aracılığı ile İsveç, Cape Verde ve
    Avustralya’yı müşteri portföyüne eklemiş ve bugün 40’ı geçkin ülkeye ihracat yapmaktadır.
    Şirketimiz, yurt dışı satışlarını artırmak amacıyla ulusal ve uluslararası fuarlara katılmaktadır. İlgili
    faaliyet dönemi içerinde Dubai/Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen Gulfood 2023 fuarına ve
    Chicago/Amerika’da düzenlenen Sweets and Snacks Expo 2023 Uluslararası Şekerleme ve
    Atıştırmalık Ürünler Fuarına katılmıştır. Şirketimiz 2023 Eylül ayında yapılmış olan World Food
    2023 fuarına da katılım sağlamıştır.

Yeni fabrikayla ilgili net bir tarih yok. Fabrikanın kapasitesi, hangi ürünlerin üretileceği ile ilgili de bilgi edinemedim.

Ortadoğu ülkeleri dışında Avrupa ve Amerika kıtasına doğru pazar genişletme çabaları var.Güzel
    Sevmeyene karınca yük, sevene filler karınca.
    Dağı bile taşır insan, aşık olup inanınca.

Şirketin ürünleri yok satıyor ki,kapasitesini büyütmek için yeni fabrika yapıyorlar.
    Haberde "yıl sonuna yetiştirilmesi hedeflenmektedir"diyor.
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

3. Güzel sonuçlar gelmiş, biraz yakından bakalım.

2. çeyrek ile karşılaştırınca geçen 3 ayda işler büyürken ilave 23 milyon da yatırım harcaması yapılmasına rağmen finansal borç seviyesinde önemli bi artışın olmaması, hem işletme sermayesi ihtiyacının hem de yatırımın finansmanın neredeyse tamamının şirketin bu dönemde ürettiği nakit ile karşılanması çok iyi.

Kârlılık tarafında en büyük mesele 2023 yılında şirketin daha önce ulaşmadığı seviyelerde kâr marjlarına sahip olmasıydı. İnanıyorum ki bu seviyelerin sürdürülebilir olduğuna dair yatırımcıları ikna edebildiği sürece fiyatlama da finansal sonuçları takip edecektir. 1-2 çeyrek sonra mevcut fk yerine artık prospektif fk ile fiyatlanmasının da zamanı gelmeli. Bu nedenle 3. çeyrekte kâr oranlarının korunuyor olması güzel. Brüt kâr marjı artarken favök marjının biraz gerilediği görülüyor, genel yönetim ve pazarlama giderlerinin detayına bakınca gerilemede nakliye ve personel giderlerindeki (asgari ücret zammı) artışların etkili olduğu dikkate çarpıyor. Makul bi durum, karlılığa etkisi düşük seviyede.

Net kâr ise nakit varlıklardan (3. çeyrekte 140 milyonu aşmış) elde edilen faiz/kur kazancıyla favök marjını ikiye katlamış. Nakit varlıklar ve pozitif döviz pozisyonları (kkm sayesinde) ileride de kârlılığı desteklemeye devam edecektir. Bunu işlerin kötü gitmesi ihtimaline karşılık sigorta gibi de düşünebiliriz, böylece şirket en kötü zamanında bile az veya çok kâr üretmeye devam edebilir.

Benim için soru işareti ilişkili taraf olan Oylum İç ve Dış Ticaret A.Ş.'nin durumu. Bu şirketin ortaklık yapısı, aynı bilanço dönemindeki faaliyet hacmi ve kârlılığı ile ilgili bilgilerin denetim raporlarında veya faaliyet raporlarında bulunması iyi olurdu. Bizim ürünlerimizi alıp satan bu şirketin kârlılığının belli bi seviyeyi aşmaması lazım.

Saygılar.

4. Ne biçim hareketler bunlar. Bu kadar düşüşün izahı nedir? Oylum sürekli oyuluyor...

6 kurum karşılıklı paslaşıyorlar,,,birisi aşağı basmaya çalışırken,diğeri yukarı oynuyor,,terste kalanın,ya da zararına satandan kar ediyorlar,akşam hesap yapıp karları bölüşüyorlar,,olay bu.
    Siz siz olun,zararına satmayın,speklere yem olursunuz.
    YORUMLAR TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

Alıntı Originally Posted by Soymantı Yazıyı Oku
    Güzel sonuçlar gelmiş, biraz yakından bakalım.

2. çeyrek ile karşılaştırınca geçen 3 ayda işler büyürken ilave 23 milyon da yatırım harcaması yapılmasına rağmen finansal borç seviyesinde önemli bi artışın olmaması, hem işletme sermayesi ihtiyacının hem de yatırımın finansmanın neredeyse tamamının şirketin bu dönemde ürettiği nakit ile karşılanması çok iyi.

Kârlılık tarafında en büyük mesele 2023 yılında şirketin daha önce ulaşmadığı seviyelerde kâr marjlarına sahip olmasıydı. İnanıyorum ki bu seviyelerin sürdürülebilir olduğuna dair yatırımcıları ikna edebildiği sürece fiyatlama da finansal sonuçları takip edecektir. 1-2 çeyrek sonra mevcut fk yerine artık prospektif fk ile fiyatlanmasının da zamanı gelmeli. Bu nedenle 3. çeyrekte kâr oranlarının korunuyor olması güzel. Brüt kâr marjı artarken favök marjının biraz gerilediği görülüyor, genel yönetim ve pazarlama giderlerinin detayına bakınca gerilemede nakliye ve personel giderlerindeki (asgari ücret zammı) artışların etkili olduğu dikkate çarpıyor. Makul bi durum, karlılığa etkisi düşük seviyede.

Net kâr ise nakit varlıklardan (3. çeyrekte 140 milyonu aşmış) elde edilen faiz/kur kazancıyla favök marjını ikiye katlamış. Nakit varlıklar ve pozitif döviz pozisyonları (kkm sayesinde) ileride de kârlılığı desteklemeye devam edecektir. Bunu işlerin kötü gitmesi ihtimaline karşılık sigorta gibi de düşünebiliriz, böylece şirket en kötü zamanında bile az veya çok kâr üretmeye devam edebilir.

Benim için soru işareti ilişkili taraf olan Oylum İç ve Dış Ticaret A.Ş.'nin durumu. Bu şirketin ortaklık yapısı, aynı bilanço dönemindeki faaliyet hacmi ve kârlılığı ile ilgili bilgilerin denetim raporlarında veya faaliyet raporlarında bulunması iyi olurdu. Bizim ürünlerimizi alıp satan bu şirketin kârlılığının belli bi seviyeyi aşmaması lazım.

Saygılar.
    Şu ana kadar yapılan %30 kar marjı fena değil.,,bu karlılığı aynen sürdürmesi halinde,fonlar hisseden vazgeçmezler.

Alıntı Originally Posted by olimpik forum Yazıyı Oku
    6 kurum karşılıklı paslaşıyorlar,,,birisi aşağı basmaya çalışırken,diğeri yukarı oynuyor,,terste kalanın,ya da zararına satandan kar ediyorlar,akşam hesap yapıp karları bölüşüyorlar,,olay bu.
    Siz siz olun,zararına satmayın,speklere yem olursunuz.
    Bu sisteme, ismini benim verdiğim "kum eleğı"teorisi denir.Bu sisteme göre,elek ne tarafa sallanırsa sallansın,sürekli kum aşağı akar.Bu sistemde "kahveci"sürekli kazanır.

Bu şekilde borsa literatürüne yeni bir deyim kazandırmış oldum.

Yine oldukça cazip yerlere geldi.yıl sonunda açılması beklenen yeni fabrikadan her an bir haber düşebilir.

Sayfa 244/249 İlkİlk ... 144194234242243244245246 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •