Sayfa 1003/1027 İlkİlk ... 3503903953993100110021003100410051013 ... SonSon
Arama sonucu : 8215 madde; 8,017 - 8,024 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    Senin de belli ki IQ seviyen çok yüksek. 2001 deki ev fiyatları ile karşılaştırdığına göre.
    Neyle karşılaştırayım yaz o zaman da bilelim neyi dayanak yapıyorsun.Zeka falan dediğine göre hatırlarsın o zamandan kıyaslanacak bir şeyler.

Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    şaka yapıyorsun sanmıştım yada ironi ama sen harbi savunuyorsun bunu
    al sana hükümet yanlısı sendikanın 2018 yılı hesaplamasını
    hemde doları 4,10 olarak hesaplamışlar sen o rakama %15 daha koy
    kayıp doalr bazında %45 şimdi %8 fark verecekler kayıp %37
    yıl sonunda dolar 5 tl olsa kayıp
    %45-50 arası son 10 yılda

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin yaptığı araştırma memur maaşlarının son 10 yılda dolar kuru karşısında yüzde 20 oranında değer kaybettiğini ortaya koydu. 2008 yılında en düşük dereceli memur maaşı 720,8 dolar, ortalama memur maaşı ise 926,2 dolar iken, bugün en düşük dereceli memur maaşı 577, ortalama memur maaşı ise 767,6 dolara geriledi.

Merkez Bankası verilerine göre, 2008 yılında ortalama dolar kuru 1,3 liraydı. Aynı yıl en düşük dereceli bir memurun maaşı 937, ortalama memur maaşı ise bin 204 lira dolayında bulunmaktaydı. Buna göre 2008 yılında en düşük dereceli memur maaşı 720,8 dolar, ortalama memur maaşı ise 926,2 dolara tekabül etmekteydi.

2018 yılının nisan ayı itibarı ile dolar kuru 4,1 TL'ye ulaştı. En düşük dereceli memur maaşı 2 bin 366 TL, ortalama memur maaşı da 3 bin 147 TL dolayına yükseldi. Dolar cinsinden en düşük dereceli memur maaşı şu an itibarı ile 577 ortalama memur maaşı ise 767,6 dolar ediyor.

Buna göre geride bıraktığımız 10 yılda en düşük dereceli memur maaşı 720,8 dolardan 577 dolara ortalama memur maaşı ise 926,2 dolardan 767,6 dolara düşmüş oldu.

Aylık kayıp en düşük dereceli memur maaşında 143,8 dolar (yüzde 19,95), ortalama memur maaşında ise 158,6 dolar (yüzde 17,13) oldu.

Sendikadan yapılan açıklamaya göre, elektronik eşyadan, yazılıma, akaryakıttan elektriğe kadar pek çok tüketim ürününün fiyatı dolar kurundan doğrudan etkilendiği için döviz kurundaki değişimler vatandaşların cebine de doğrudan yansıyor. Bu bakımdan maaşlarda dolar cinsinden ortaya çıkan bu kayıp alım gücünde de büyük kayıplar yaşandığını ortaya koyuyor.
    rakam koyun ortaya öyle yazın kafadan sıkmayın adamında canını sıkmayın ben işe başladığım tarihteki doalr maaşımla şimdiyi karşılaştırıp yazıyorum siz halen birilerinin önünüze koyduğu rakamları papağan gibi etkrar ediyorsunuz
    benim söylediğime inanmayıp beni yalancı durumuna sokmaya çalışıyorsunuz
    sendikaya ne diyeceksiniz
    bana yalancı demeye çalışacağınızıa bilmediğiniz haltı gidip mektebi,nde okuyun
    Dolardaki yükseliş maaşları da vurdu. Memur maaşları 2008 yılına göre aylık ortalama 130.4 dolar, 2015’e göre ise aylık ortalama 22.5 dolar değer kaybetti. Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, döviz kurlarında yaşanan artışların memur maaşlarına yansımasını araştırdı. Araştırmada, döviz kurlarının 2010 yılından itibaren hızlı bir yükseliş trendine girdiği, özellikle son aylarda dolar kurunda yaşanan gelişmelerin memur maaşlarını dolar kuru karşısında erittiğine dikkat çekildi. Kurdaki artışın memur maaşlarını dolar bazında 2007 yılı seviyelerine geri götürdüğüne işaret edilen araştırmaya göre, 2008’de ortalama memur maaşı 1.215.66; en düşük dereceli memur maaşı da 834.45 TL idi.

8 yıl geriye gitti

8 yıl geriye gitti Buna karşın 1 dolar ortalama 1.30 liraya satın alınmaktaydı. Buna göre 2008’de ortalama memur maaşı ile 935.1; en düşük dereceli memur maaşı ile de 641.9 dolar alınabiliyordu. Şu anda ortalama memur maaşı 2 bin 703.84; en düşük dereceli memur maaşı ise 2 bin 32.89 TL seviyesinde bulunuyor. Dolar kuru ise 3.36 TL dolayında dalgalı seyrini sürdürüyor. Bugün ortalama memur maaşı 804.7; en düşük dereceli memur maaşı ise 605 dolar seviyesine geriledi.

Araştırmaya göre, döviz kurlarında yaşanan artışa bağlı olarak memur maaşları dolar bazında 8 yıl geriye gitti. Dolar kurundaki artış 2008’e göre; ortalama memur maaşını yüzde 13.9; en düşük dereceli memur maaşını ise yüzde 5.8 oranında eritti. Son 1 yıllık gelişmeler değerlendirildiğinde de çarpıcı sonuçlara ulaşıldı.
    Bu topiğe tekrar bir yazı yazmayacaktım ama cevap vermek zorundayım. Benim yorumum size değil bu topicteki genel yapıya yönelikti. Niye öyle yazdığımı da söyleyeyim bu güruh karşılarındakinin IQ seviyesi ile alay ederler. Çünkü onlar da biliyor ki alay ettikleri kişiler ile IQ seviyelerini karşılaştırma olanağı yoktur. Forumda belli bir geçmişi olanlar zaten ne demek istediğimi anlamıştır.

Ayrıca yazılanları iyi okumadığınız anlaşılıyor. Hiçbir yazıda en düşük memur maaşı 1000 dolar demedim.
    memur maaşları dolar bazında arttı diyen adamın IQ sını sorgulama zahmetine bile katlanmam
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

3.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    memur maaşları dolar bazında arttı diyen adamın IQ sını sorgulama zahmetine bile katlanmam
    2002-2008 arası nerde? Uçtu mu? Kafana göre mi yılları baz alıyorsun?

Benim babam emekli ikramiyesi ile bir ev bir dükkan almıştı.Geçmişte milletin alım gücü baya iyiydi.Bu zeki arkadaşlar tarih akp ile başladı sanıyorlar ya ne diyeyim.Küçük memur maaşı ile 3 kardeşiz ,ikimiz kolejde birimiz devlet okulunda okuduk,üçümüz de üniversite bitirdik.Hadi akp zamanında küçük memur maaşı ile bunları yap da görelim.

5.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Benim babam emekli ikramiyesi ile bir ev bir dükkan almıştı.Geçmişte milletin alım gücü baya iyiydi.Bu zeki arkadaşlar tarih akp ile başladı sanıyorlar ya ne diyeyim.Küçük memur maaşı ile 3 kardeşiz ,ikimiz kolejde birimiz devlet okulunda okuduk,üçümüz de üniversite bitirdik.Hadi akp zamanında küçük memur maaşı ile bunları yap da görelim.
    Boş lafları bırak. Bende tam tersini söylerim. Rakamları koy ortaya.

2002-2008 arası nerde? Uçtu mu? Kafana göre mi yılları baz alıyorsun?
    yandaş sendikanın verilerini kullanıyorum
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

7.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    yandaş sendikanın verilerini kullanıyorum
    Koyamazsın rakamları. Sende biliyorsun dolar bazında arttığını. En kötü yerden başlıyorsun yıl olarak.

8. ... boş geç...
    He demek elzem önümüzdeki süreçte. Yoksa yaşanmaz olacak hayat...

Sayfa 1003/1027 İlkİlk ... 3503903953993100110021003100410051013 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •