Sayfa 9/9 İlkİlk ... 789
Arama sonucu : 70 madde; 65 - 70 arası.

Konu: Piyasalardaki Yatırımcı Psikolojisi

Sanal para, digital para, bitcoin vs hakkında ne düşünüyorsun.

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Piyasalardaki Yatırımcı Psikolojisi

Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçları beklemektir.

Albert Amcamız söylemiş Aptallık veya Ahmaklık deniyor .

Ama ben buna katılmayacağım bir anekdotla özet geçeyim

Bir alışveriş sitesi Türkiye pazarına giriş yaptı inanılmaz kampanyalar yapıyor .

Alışveriş yaptığın tutar kadar alt limitsiz hediye çeki ediyordulardı .

Üründe sıkıntı çıktı ürünü geri gönderme tutar kadar çek veriyordu vs .

Peki ben ne yaptım bir yatırımcı olarak fırsatı kaçırmamak adına

traş bıçağı vs aldım .

Öyle fiyata sattım ki sattığımdan %50 fazlasını verdiler .

Bende madem bunlar çok ucuz peynir ekmek gibi satarım dedim çevreme .

Sonra ne mi oldu bunlar çok kaliteli ürünmüş bir jilet 3-4 ay gider dediler .

Elde patladı ürünler anlayacağınız moraller bozuldu kısmetimiz yok dedik .

Yani benzer şeyleri yaptık ucuz alıp cüzi kar koyduk olmadı olmayınca mabud neylesin sultan Mahmud .

Aradan 7 yıl geçti 17 tl civarına aldığım ürünler bugün baktım şu anda 800 tl ye alamıyorsunuz bir plakasını ve 2.5 plakadan fazla var .

Yani yaklaşık 50 kat kazanmış olmuşuz vaybe . Demek ki doğru imiş mal alıştan kazanılırmış .

Keşke o zaman stok yapıp şimdi piyasaya sürseymişiz dedim bugün içimden fiyatları görüp şok olunca.

Yatırımcı Psikolojisi böyle oluyor işte hep geçmişe bakıp acaba şöyle yapsam böyle yapsam deyince halam aklıma geliyor lafı vardır aynı o hesap işte .

Aslında burada Warren Buffet lafı devreye giriyor coşkuda sat korkuda al .

Yani ben korkmayıp alsa idim belli bir sermaye ile ciddi bir olurdu jilet piyasasından

Bunun iç çamaşırı ve çorap versiyonları da var onlardan bazı anekdotları aşırı matrak olduğu için başka zaman paylaşırım ama sebep sonuç ilişkisini insanların ucuz birşeyi alma psikolojisini çok iyi anlattığı için .

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Evet bize cahil diyenler piste alalım .

Biz verilerle konuşuruz 12-12-2019 tarihinde ne yazmışız acaba .

Allahtan gönül gözü kalpten iyiniyetle isteyince veriyor demek ki .

10 dolar görmüş mü acaba ben akıl hastası ve zır cahil olduğum için göremiyorum .

10 dan veren 5 dolara basmış mı onu da bilemiyoruz şu ana kadar basmamış ama gelecekte basmayacağı anlamına gelmiyor .

O zamanlar yazanların çoğu da sırra kadem basmış nedense .

Artık ben birşey demiyorum size .

Sadece ünlü biliminsanı Albertin şu sözü ile kapatıyorum .

Sadece iki şey sonsuzdur. Evren ve insan aptallığı ve evrenin sonsuzluğu konusunda emin değilim.

İyi pazarlar herkese

Aliverderçi

erol gabakcının iletisi vardır sizden 8 e almak için 5 e basarlar diye ona istinaden yazılmıştı 5 dolar
    Bu yazıyı neden yazdım niçin yazdım söyleyeyim.

Forumlarda negatif görüş yapılınca hakaret edilen küfür edilen hatta deli şizofren diye itham edilen gördük .

Bizim adımız sanırız yerimiz yurdumuz belli zaten .

Geçen hafta Twitter da bazı yönlendiren kişilerin ceza aldığını görünce .
    Mağdur olan bir tanıdığın ricası ile bu iki başlığını ilettim kötü niyetli pozisyon alan var ise cezasını çekmesi dilerim .

Bu arada diğer cihazda kaldı yazım sayın Altınorta en kısa sürede o konuda yazımı tekrar düzenleyip paylaşacağım

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4. Evet bu haftanın konusu geçen haftalarda bir üyemizin sorduğu digital para konusu olacak hadi başlayalım öyleyse .

İnsanlar tarih boyunca önce toplayıcılık avcılık yaparken geze geze yenilebilecek şeyleri toplayarak hayatlarını sürdürmeye çalışmışlar .

Burada topluluklar çok az kişiden oluşuyormuş .

Sonra tarım toplumu ile daha büyük topluluklar haline geçmiş tarım vs hayvan evcilleştirme yaparak stok yapmayı öğrenmişler .

Sonra diğer topluluklarla kendilerinde olmayan şeyleri takas ederek hayatlarını idame etmişler

Bakmışlar takas edecekleri varlıklar o kadar çok çoğalmış ki sonunda bu sistemde bunların değerini belirleyecek bir emtia olan altın keşfetmişler ve Anadolu da ilk defa kullanılmaya başlanmış .

Belli süre sonra tüm medeniyetlere yayılmış bu herkesin varlığı altınla ölçülür oldu .

Sonrasında bu varlıkların alınıp satılmasında kağıdında mucidi olan Çinliler .

Bu işlerin kağıt parçasına yazılı senetler halinde tahahüt edilmesi şeklinde başlayıp bugünümüzün ilk kağıt küpürlerinin atası .

Daha sonra sanayi devrimi ve sonra kapitalizmin artması ve kağıt paranın Çok daha büyümesi sonucunda aslında kağıt paranın devrinin yavaş yavaş kalkmaya başladığını görüyoruz .

Şu anda bile büyük bir çoğunluk bankalardaki rakamları birbirlerine gönderiyor ve para dokunulmuyor

Örneğin kredi kartları banka kartları para teması olmadan bir cihaz sayesinde rakamlar karşı tarafa transfer oluyor durumunda .

Şu ana kadar olmuş olanları anlattık ama gelecekte ne olacak peki .

Tüm kron kullanan ülkelerde kağıt parayı yasaklamaya başladı ve önümüzdeki birkaç yıl içinde devam edecekler .

Herkesin bir kartı olacak ona göre alışveriş yapabileceğinden bahsediliyor .

Misal çocuk sigara alamayacak veya şeker hastası dedemiz baklava alamayacak şeklinde her insan yaş cinsiyet ve sağlık durumuna göre sistemin belirleyeceği nesneleri alabilecek .

Amazon vs geliştirdiği teknoloji ile markette çıktığınız anda kolunuzdaki cihazla otomatik hesabınızdan düşecek gibi .

Hepsinin bir benzerini geliştiğini Çin’de de düşünürsek artık ilerleyen zamanda kağıt paranın devrinin tamamen ortadan kalkacağı varsayımına ulaşıyoruz .

Şu anda Turkcell Pay Facebook Pay gibi ödeme yöntemleri ile herkes bu yönde çalışma yürütüyor banka olmayan teknoloji firmaları .

Peki neden kağıt para yerine Online digital ödeme yapılması isteniyor .

Çünkü devletler paranın kaynağını ve kontrollü olmasını ve kara para ve kayıt dışı paranın sistemde yer bulunmasını istemiyorlar .

Peki bunlar hangi yollarla transfer olabilir ilk çıktığı yer olan kripto paralar bazında olabileceğini düşünüyoruz .

Tıpkı eski zamanlarda kullanılan altın gibi alan satan kaydı olmayan Servet transferi anlayışı gibi .

Ben şahsen kağıt para kalktığı zaman altın bazında ticaret olacağını düşünmüyorum.

Fakat ilk başta şöyle bir şey olabilir mi bilmiyorum bu kripto paralar bir dayanak varlık olarak dolara bağlı ama tüm kağıt paralar kalkacağı için bunu altına dayanak yapıp

Sonra Breton Woods gibi bağlılığı kullanım çoğaldıktan sonra kesebilirler mi .

Bana kalırsa o şekilde olacağını düşünüyorum. Sonuçta devletler kaydı para istedikçe birileri de kayıt dışı para yı transfer etmek isteyecekler

Kısaca özetleyecek olur isek kağıt para kalkacak ve dünya para birimi olacak ve herkes onlar dışında işlem yapamayacak kimse parayı görmeyecek elleyemeyecek .

Herkes bir cihaz ve çiple işlenecek

Herkesin ne yediği ne aldığı ne giydiği fişlenecek .

Uygunsuz bir hareket sistemde uyarı verecek .

Ortaya çıkmadan çok önce önlem alınıp yok edilecek

Tıpkı 1984 te ki gibi big brother watching you

Teknoloji ve Bilişim çağına hazır mıyız .

5. ‪Intelligent people learn something from everything and everyone,‬

‪Average people learn from their own experience,‬

‪Stupid people are already all has the answers. ‬

Yatırım yaparken .

sizin hangi gruba girdiğinizi düşündünüz mü hiç .

Sürekli çevremdeki kişilerden son zamanlarda çok fazla diyalog olduğu ve sık sık telefon aldığım için bu konuda azami gayret ve dikkat edilmesine ve önem verilmesine düşünüyorum .

Herkes bu piyasada çok kolay ve çok rahat gelir elde edebileceğini düşünüyor .

Unutmayın bedava peynir fare kapanında olur

6. Büyük reset planı nedir .

Özel servet ve mülkiyet hakkının elinden alınması

İnsanlara barınacak ev ve karnı doyacak kadar yiyecek verilip köle gibi çalıştırılma düzeni olacak .

Belki daha önce zikrettiğimiz vatandaşlık maaşı olacak .

Kimse okuyup belli bir meslek seçmeyecek ona bilişim yoluyla yüklenen. Bilgilerle ilgili meslekleri yürütecek .

Kimse istediği yiyeceği istediği kıyafeti giyemeyecek .

Sistemin m dünyada ele geçirilmesi bir fırsat mı yarattı Cavit için .

Yoksa gelecekte en güçlü memeli hayvan olan yarasalar 🦇 dünyanın sonunu mu getirecekleri konuşuluyor .

Yanlış anlaşılmasın insanlığın sonu .

Doğaya bu kadar fazla yayılan fazla sömüren başka bir hayvan türü olmadığına göre bize ders veriyor .

Bana fazla hükmetme geri kalan zamanda ne yapacağımı bilirim şeklinde .

Şimdi ikinci dalga gelirken daha fazla finansal piyasalarda daha temkinli olmak zamanı .

Şu anda Cavit’ten dolayı iş dünyası sektörler öyle hale gelmiş ki .

Geçen kulak misafiri oldum adamlar öğlen yemeği parasına otopark parasına hisse Trade ederken aldıkları riski görmezden geliyorlar .

Oysa ki reel sektör ve piyasalar bu denli yarıştan koparmazlar kendilerini elbet bir orta noktada buluşurlar bir süre sonra .

Şimdi ne mi olur bilinmez ama reel sektörde kazanmak yerine bu kadar piyasaya girilmesi bana çok enteresan geliyor Tahtı bırakmadan Kralı Tanrı Sonumuzu Hayreylesin

Sayfa 9/9 İlkİlk ... 789

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •