Sayfa 5/9 İlkİlk ... 34567 ... SonSon
Arama sonucu : 70 madde; 33 - 40 arası.

Konu: Piyasalardaki Yatırımcı Psikolojisi

1. 2018 de kafalar ne kadar netmiş. Şimdi nasıl bulanmış ortalık. Halbuki para kazandık hem de ne kazandık ! Daha hala maldayım kısmen çıktım geçen sene bir ara %100 borsadaydım... söylediğim gibi bilanço bilanço takip ediyorum. Her hissenin yükselişi olduğu gibi düşüşü de var. Özellikle temettü hisselerini büyüme olmayan hisseleri çok para beklentisi ile almamak lazım temettü verebilirligi azalır dediginiz anda da başkasına geçmeyi bilmek lazım.
     Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Ucuzken almayı güzel başarıyorum. Benim sorunum çıkışta erken satma yani erken boşalma.

Şu günlerde masa sallanırken mesela elim titremeden ARSAN ve YKBNK topluyorum. Toplam %16 borsadayım. %20 $ %64 TL günlük mevduatım var.

Hedefim Kasım ayına kadar %100 BIST'te olmak. 3. Çeyrek bilançolara göre mal toplayacağım.

Bu sefer erken satmaycağıma kendime sözüm var. BIST 4 USD olmadan ne stop loss ne başka enstrüman. Sadece bilançoya göre hisse değişikliği.

Psikolojim rahat. Aldığım hisse başlıklarında sayfalarca küfür yazılıyorsa daha da motive oluyorum. Zarardan korkmuyorum, satmadığın sürece zarar yoktur bence. Ama erken satmaktan çok korkuyorum, son hissem TKFEN idi 2 küsür maliyetle (alsat) alıp 12'lerde vedalaştım çok pişmanım...
     Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Ek 24074

Olaya parmak atmam .

Kim

rahatsız ergen

ruh hastası

ilkokul çocuğu oluyor acaba .

Kırk kişi derse gerçek olur derler ya

Bu kadar kişi diyorsa sebebi bunlar diye kanıt olsun diye buraya alıyorum bunları .

Akıl yaşta değil baştadır

Aslatavista baby

Demek ki 2000 li yıllarda da bu forumda yazdığıma göre doğar doğmaz internet çocuğu olmuşumda haberim yok .

Uzun vade yatırım tek eşlidir. Trader ise her Çiçek'ten bal alan arı gibidir

2.  Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    Gönderilerinize madde madde eleştrilerim:
    1)"Suçlanacak tek adres SABANCI HOLDİNG ve TEKNOSA dır.";Sizin hiç mi hatanız yok?
    2)"Kavga edeceksek TEKNOSA ile kavga edelim.":Borsaya yeni yeni merak salmış arkadaşlara yanlış örnek oluyorsunuz,yanlış yol gösteriyorsunuz;Ky nin kendini fasulye gibi nimetden sayıp yel değermenlerine karşı savaşması sadece nafile zaman kaybıdır
    3)"Basından tanıdığı olan varsa TEKNOSA yı deşifre etmek gerekir. Bir yerlerde haber yapılırsa belki kendilerine çeki düzen verirler."
    Umurların da bile olmaz...Ltf kendinizi kandırmaktan vazgeçin...
    4)"Koskaca SABANCI, doğruySA, vicdanları varSA, küçük yatırımcıyı düşünüyorSA belki adım atarlar.";Vicdan aranacak en son yer borsadır,hisselerdir...

Ek olarak;Siz Teknosa nın ticaret hayatında üçkağıtçılık yaptığını mı düşünüyorsunuz?Yada Sabancıların Tekonosa hissesin de alvare dalavere yaptığını mı düşünüyorsunuz?Evetse bunu delillendirebilirmisiniz?Benim bildiğim kar-zarar kardeştir...Ticaret hayatın da kar etmek de var zarar etmek de.Teknosa karlı bir iş yapmıyor şu an...Bunu kabullenmek neden sizin için bu kadar zor?

Hoşgörünüze sığınarak;Sizin gibi ky ler hatayı hep başkaların da arayarak borsada insanların paralarını kaybetmesine dolayısıyla borsanın kurumasına yol açtılar...

saygılar/başarılar
     Alıntı Originally Posted by fobia Yazıyı Oku
    Babacım ne konuşuyorsunuz ya suç bizdeymiş falan maliyeti 6 üzeri adamlar var burada, resmen soygun yaptılar işte tüm hisseler düşmüş falan öyle bir şey yok, son bir ayın en çok düşen 2. Hissesi resmen içini boşalttılar bildiğin bimeks düzleminde takılıyor, sabancı bu batmaz diye diye milletin parası p.ç oldu çıktı, bana bizim suçumuzdan bahsetmeyin, ben bu işten haksız yere kim para kazandıysa belamı okudum gerisi umurumda değil artık, böylesi bir grup içinde böylesi bir soyguna kılıfa gerek yok. Batsınlar bizle beraber, tek üzüleceğin binlerce çalışanı olması yoksa gram umurumda değiller, serra hanım 3 üzeri sattı zaten malları, tesadüfe bakın ki serra hanımın tam satımından sonra bir daha o noktalara gelmeden neredeyse yarı fiyatına geldi hisse!.. Bu varya bu resmen patron tarafından dolandırılmak başka hiçbir açıklaması yok.
     Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    1)Ne yaptılar da soydular seni/sizi?
    2)Bunu anlamanıza rağmen neden zamanın da kol kesmediniz?
    3)Şirketin sahibi hisse satarken siz neden hala hisse de kalmayı tercih ettiniz?

daha çok sorulacak sorular var ama neyse
    Benim üzüntüm bu kafayla giderseniz bu hisse den çıksanız da gireceğiniz ilk hisse de gene zarar yazarsınız...
    Taki paranızı sıfırlayana kadar

saygılar/başarılar
    Eğer bu şirket/hisse hakkın da 1 tanecik bile olumsuz yorum yapılmamış olsaydı haklı olabilirdiniz belki ama 100 lerce uyarıcı gönderiler yapıldı...
    Rakiplerinden bir kaçı battı
    Yabancılar sektörden kaçarcasına uzaklaştı
    Siz bunları kabullenmek istemediniz ve bu yönde aksiyon almadınız...
    Şimdi başkalarını suçlayarak...
    Neyse....
    Canlar sıkkın
    Uzatmayayım...

saygılar/başarılar
     Alıntı Originally Posted by azaz Yazıyı Oku
    Cok ilginc....oyle yorumlar varki, sasirmamak elde degil....
    Istanbul borsasina yatirim yapan, zarar etmeli yada parasini kaybetmeli deniliyor sanki....

Butun suc buna yatirim yapanin mi ?

Rakipler batti, bu alanda az firma kaldi....
    Hep zararsa kapisina kilit vursunlar herkes rahatlasin....
    Ticarette amme hizmeti yok....hele ki halka aciksa....

Sirketlerin, holdinglerin; itibarini koruyup korumadigi zor zamanda belli olur bence....
    Bazi sirketler itibarini korumak icin para kaybetmeyi goze aliyolar....
    Bunlar yazılırken alıma yükleniyorsun sonuç ortada

3.  Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    Kimse,en azından ben öyle demiyorum...
    Diyorum ki;Bizim pis ve oynak borsamız maalesef böyle...
    Tknsa halka arzından önce de böyleydi bizim borsamız sonrasında da böyle..
    Ky macera aramasın diyorum...
    İlla arayacaksa çok seçici olsun diyorum...
    Bir hisse alırken zengin olma hayalleri ile değil önce stoploss u nereye koymalıyım bilinciyle hareket etmeli diyorum...
    Baktınız sahibinden,şirketin kendisinden,sektörden kötü kokular geliyor sallayın gitsin diyorum...
    Yoksa en son yapacağım şeydir patron savunuculuğu,hele ki Sabancıları mı Allah yazdıysa bozsun...

saygılar/başarılar
    Kanun koyucu olsam ve yasakçı bir zihniyete sahip olsam ky ye, Bist 30, hatta Bist10 dışını yasaklardım...
    Düzenli temettü veren 10 hisse belirler,alıyorsan kardeşim bunları al almıyorsan güle güle derdim ky ye

saygılar/başarılar
    Neyse
    %100 hakim olmadığım hisseler/şirketler hakkında bu kadar konuşmam(neredeyse hiç konuşmam) ama çenem düştü...
    Biraz daha güzel günleriniz de daha detaylı konuşuruz borsayı...
    Şimdi canlar sıkkın daha fazla uzatıp da ortamı germeyelim...
    Hakkınız da hayırlısı...
    Kalın sağlıcakla....

saygılar/başarılar
     Alıntı Originally Posted by hissedar Yazıyı Oku
    Elbette buradaki üstatlarımız daha iyi değerlendirebilirler ama sanırım Hacı Sabancı'nın İmamoğlu'na destek açıklaması yapmasını ve Erdoğan-Tüsiad arasındaki gerginliği de bu bağlamda ele alabiliriz... Şu an konjektür teknosa'nın aleyhine işlemeye devam ediyor...
     Alıntı Originally Posted by mustyyy Yazıyı Oku
    Bence de batmasına oynanmasa tekrar 2 üstüne atmalıydı sanki büyük bi anormallik var bakalım ne çıkacak arkasından çok merak ediyorum sabancının ilklerini teknosa da yaşayacağız sanki bu kadar sahipsiz bırakması bana anormal geldi bu iş 1 tl ye kadar devam edecek bana gore çünkü her gün bi öncekinden kötü ytd

SM-J415F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bana hasta diye itham edenler bu yazanları okuyun kim haklı görüverin

aynı kişiler Doas 3,7 tknsa da 1.7 lerde yazıyordu bu yazıları .

Siz açıkça fazla dürüst ve namuslusun işimize gelmiyorsunuz deyin .

Tengri Han ve mahdumları ifşa .

Daha birçok kişi var onlardan onları da ifşa edersem ekmek yiyemeyip değil mi

4. Aslında ekip 5-6 kiş ama ben hepsini deşifre etmek istemedim .

Gübre Teknosa Doas ta bu indikatörlerden bolca faydalandık velitimetlerim benim canlarım benim .

Aynı hisseleri aynı kişilerin benzer dönemde denk gelerek kötülemesi enteresan bir oluşum açıkcası ..

En dipte kötüleyen dipten %30 çıkarken kötüleyen vs vs sırası gelen açıklama yapıyor .

Bizim forumu okuyan ky de bir güzel yiyor

Biz buna halk arasında operasyon çocukları diyoruz

Ben bunu niye yazdım peki .

Dün bir arkadaş geldi Cuma sonrası 3 yıl tuttuğu doas hissesini 10 tl den almıştı .

Dipten çıkarken forumda yazılan yorumları okuyup 5-5,5 satmış .

İşte bilinçsiz ky böyle avlanmasın diye ama kim takar Yalova kaymakamını değil mi .

Burası borsa kim kime kursa

5. Demek ki neymiş biz ruh hastasıymışız herkese keyifli hafta sonları

6. Kendi psikolojim ve yatırımlarım üzerine yazacağım musait zamanda, mesajım bulunsun.

Kaynak cümle, hesabımda sembolik olarak bir lot bıraktığım geriye dönük çok da uzun vadeli olmayan kağıtlarımın maliyete bakınca ortalama getirisi %100...

7. Yaklaşık 5-6 senedir hisse senedi üzerine aktif işlem yapıyorum ve şunları anladım,

-Piyasada tecrübe esas, bu tecrübenin piyasayı yakından takip ederek pekiştirilmesi önemli.

-Tecrübe ile teknik-temel analizi birleştirmek çarpan etkisi yaratıyor.

-İyi bir gözlemci olmak önemli, rutin dışı getirilerimi hep bu sayede elde ettim. Bazı kağıtlar var, periyodik olarak benzer hareketleri benzer zamanlarda yapar. Bunların yaratacağı sörf dalgasını kaçırmamak lazım. Herkesin sayıp sövdüğü, ne zaman girsem zarar ettim dediği kağıtlardan güzel paralar kazandım.

-Portföy büyüdükçe sığ kağıtlara küçük ve emin adımlarla girdim ki dandik kağıtlarda pek işlem yapmam. Nispeten büyükleri için bunu uyguladım.

-Bazı patron kağıtları benim endeks hakkında tahminlerime ışık tutmuştur hep. Belli seviyeden aşağı vermezler diplerde, dip tahmini için güzel indikatör oluyorlar.

Kendimde neleri değiştirdim,

-Tecrübesizken paniklerdim herkes gibi, büyük adımlar atardım altyapısını oluşturmadan. Portföyde bir günde maaşımın 2-3 katı eksi görünce haliyle... Şimdi ne buna mahal veriyorum ne de panikliyorum çünkü sonraki adımları büyük oranda tahmin edebiliyorum, makul boyutta zararı kabulleniyorum bazı kağıtlarda.

-Zaman kısıtı önemlidir, benim için yatırım yapılacak para hiç bir zaman harcanacak para olmadı. Sürekli tasarruflarımı eklerim yatırım hesabıma. Kısıt zamanlı sermayeyi de karda çok fazla tutmadım, havadan gelen bir getiri olarak baktım hep.

-Büyük kağıtların da küçük kağıtlar kadar kar bırakabildiğini ve büyük portföyde rahat hareket alanı sağladığını öğrendim. Endekse paralel kağıtlarda içim her zaman daha emindi..

-Stop-loss kla******, yükselirken kağıda bakarak kar-al ve stop belirlemeyi öğrendim. Stoplarım yakınlaştı tecrübe arttıkça, stop seviyemi yukarı kesince daha az lotu tekrar almayı da öğrendim. Hatta tekrar stop noktasına gelirse tekrar satmayı...

-Genel yatırımcı psikolojisinin pek bir işe yaramadığını fark ettim, tamamen göz ardı etmedim ama grafikler ve ülke-global temel veriler bana daha net fikir veriyor.

-Hiç bir büyük kağıda arkana yaslan izle moduyla yaklaşmamam gerektiğini öğrendim. Daha doğrusu borsada bencil davranmayı öğrendim, ihtiraslarımdan ziyade alırkenki psikolojimde belirlediğim sınırları aşmamayı gözettim. %100 kar ettiğim büyük hissenin bir günde neredeyse taban olduğunu, tabelada kardan 30.000TL eksi yazdığını gördüm, kedi sıçrar dedim ezber bozdu sıçramadı, temelinin altına düşürmezler alıcısı bol dedim üçte ikisine de düştü. Varsa yoksa stop dedim ondan sonra... İkinci bir duruma umut bağlamıyorum artık.

-Birkaç günde birkaç aylık maaşım kadar para kazanabildiğimi ya da kaybedebildiğimi öğrendim...

-Mum analizi özellikle uzun periyotta çok güzel fikir verir, mumları okumayı öğrendim.

-Kağıt seçimlerim genelde doğru oluyor, onları dalgalanma zamanları yoğurmayı-lot artırmayı, güvendiğim kağıtları elimde uzun süre tutmam gerektiğini öğrendim.

-Hacim takip etmeyi öğrendim.

-Mevduat getirisinin zaman zaman sandığımdan çok daha iyi bir getiri sağladığını öğrendim. Bazen piyasadan uzak durmak gerekiyor. Dinlenmek ve güçlenmek için güzel zamanlar.

Dahası, borsanın hiç de çoğu insanın düşündüğü gibi olmadığını hatta içindekilerin çoğunun dahi tam olarak anlayamadığı bir mecra olduğunu öğrendim. Büyük bir nimet olduğunu, anlık değil bazı zamanlar birçok şeyi önceden haber veren akışın olduğunu bazen bizim bunları göremediğimizi öğrendim. Bu süreçte portföyümde esaslı karları son bir senedir gördüğümü söylemeliyim...

Ha birde; kaynak cümlemde yeni yeni tecrübe ettiğim, anlamaya başladığım bir hususu yazayım. Portföyümde seçtiğim kağıtlardan hep bir lot bırakırım. Ortalama geriye dönük bir senelik getirileri %100, benim elde ettiğim kar %50 seviyesinde ancaktır. Bunda zaman zaman piyasaya yakın olamamamın da etkisi var elbet ama misal Karel maliyetim 4,XX benim sattğım rakamlar iki katına yakındır. Güzel kar bırakmıştı o zamanlar ama hiç olmazsa çanak geçisinde yakalayabilirdim nasip değilmiş, temeline güvenirdim o aralar ilgilenemedim kaydı gitti elimden. Baştan beri tutsam şimdiki fiyatı malum, hesaptaki 1 lotun maliyeti gözümün önünde örnek olarak durur hep...

8. Sizin yazınızı okurken ben mi yazdım acaba diye geçirdim içimden o kadar olur yani

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Sayfa 5/9 İlkİlk ... 34567 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •