Sayfa 439/1230 İlkİlk ... 339389429437438439440441449489539939 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,505 - 3,512 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. 1-2 örnekle konjonktür analizini açayım.

Konjonktür derken ne kastediyoruz: nesnel verileri, mevcut durumu analiz ederek, geleceğe dönük analiz-tahmin yapmak.

Konjonktür, geminin gittiği yöndür..sen gemi içinde hangi yöne gidersen git, büyük resimde geminin gittiği yere gidersin.

İnsan hayatı, hatta zaman dediğimiz şey döngüseldir...yaşlanınca, çocukluğumuza döndüğümüz gibi..şirketler de insanlar gibi doğar, büyür ve ölür... bu dönemlerde ara ara yükseliş ve düşüşler yaşar firma.

Bu nedenle uzun vade yatırımcı olarak, büyüme evresindeki hisseleri bulup...döngüsel olarak uygun zamanlarda giriş çıkış yapmalıyız.

Ülkeler 7-8 senede bir resesyon yaşar, firmalar 4-5 sene çok güçlü bir dönem geçirirken, 4-5 sene yatayda debelenir...1-2 sene düşüşler yaşanabilir.

Çimentolar 3-4 senedir düşüşte, çelikler 1 senedir öyle... camlar 6 aydır...otomotiv 1 senedir yatayda...işte konjonktür analizi ile, hangi hisselerden uzak durulmalı, hangileri biriktirilmeli, hangilerinde malı full lemeliyiz tespit ediyoruz.

Sektör analizi, uluslararası piyasadaki benzer sektör ve hisselerin durumu, sektörel olarak global genisleme ve daralma dönemleri hep konjonktür analizi konusu.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Grafik pahalı konusunu zamanında detaylı anlattık, detay icin o yazılar okunabilir.
    Hatırlamak adına araştırdım. Buraya da ekleyeyim Sayın Cautionary izninizle.

Benim teorim şu, bir hisse, yukarıda bahsettiğim gibi özel koşullara sahip istisnai bir hisse değilse...üstün performnası sayesinde her yıl ortlama enflasyon üzerinde %20 ve daha fazla getiri getirise....4 yıl sonra "grafik pahalı" hale gelir. nedir grafik pahalı,

i-) fk, pd/dd, ina vs pek çok değerleme yöntemi ile ilgilenmez..sadece geçmiş yıllardaki fiyat artış performansına bakar ve belirlenen kriter üzerinde bir artış yaşamışssa...bu hisse için graik pahalı denir..isminin, cisminin, diğer tüm parametrelerinin bir önemi yoktur...bu hisse pahalıdır ve uzun vadeli olarak portföye alınmamalıdır.

ii-) teknik analiz ile ilgilenmez, bir hisse tepeden yarı fiyatına inmiş bile olsa hala grafik pahalı olabilir.

iii-) basit bir hesapla hisse son 4 yılda ortalama yıllık %19 artmışsa 4 yılda 2 katına çıkmıştır...ve bu getiri enflasyon hariç %8 lik bir getiri olduğu için makul bir artıştır...8 yılda 4 e katlması da makuldür bu şekilde.

Ama hisse 8 yılda 7-8 katına çıkmışsa...bu hissenin bu performansı rekabet koşulları ve piyasaya girecek yeni oyuncular, ya da diğer oyuncuların yapacakları hamleler nedeniyle sürdürebilmesi imkansızdır.

Ben bu kriteri 1. krşter olarak şöyle uyguluyorum: hisseleri pek çok kriter ile eledikten sonra finale kalan hisselerin en az 4 yıllık, eğer mazisi daha eskiyse 8 yıllık grafiklerine bakıyorum...(hatta bazı durumdalrda 20 sene kadar geri gitmemiz gerekebilir...örneğin gübre fabrikaları)..bu iki parametreden birinde grafik olarak pahalı çıkıyorsa ALMIYORUM.

Benim içim 1. sıra koşul bu..aslında bu koşulu 1 ya da 0 koşulu gibi kullanıyorum...bu koşul sağlanmıyorsa...hisse diğer tüm koşulları sağlamış olsa bile almıyorum.

Ne demiştik her 4 yıl için 2 kat, 8 yıl için 4 kat getiriler makul...zira ilgilendiğimiz hisseler zaten başarılı, performansı iyi hisseler...ama bu getiriler 4 yıl için 4 kat, 8 yıl için 8 kat sınırlarını aşıyorsa kesinlikle ilgilenmiyorum.

anlatmak istediğimi 1-2 hisse üzerinden örneklerle anlatacağım.

https://www.hisse.net/topluluk/showt...700#post980700

Tek kelime ile grafik pahalı=sadece reel getiri grafiğine bakıp hisse için bu alınamayacak kadar pahalı demektir...başka hiç bir parametreye bakmaya gerek yoktur.

Bu arada grafik pahalı kavramı hisse alırken dikkate alınır, çıkış yaparken değil. Onun icin farklı kriter set leri olmalı zaten.

https://www.hisse.net/topluluk/showt...712#post980712

3.  Alıntı Originally Posted by mail2uye Yazıyı Oku
    Hatırlamak adına araştırdım. Buraya da ekleyeyim Sayın Cautionary izninizle.

Benim teorim şu, bir hisse, yukarıda bahsettiğim gibi özel koşullara sahip istisnai bir hisse değilse...üstün performnası sayesinde her yıl ortlama enflasyon üzerinde %20 ve daha fazla getiri getirise....4 yıl sonra "grafik pahalı" hale gelir. nedir grafik pahalı,

i-) fk, pd/dd, ina vs pek çok değerleme yöntemi ile ilgilenmez..sadece geçmiş yıllardaki fiyat artış performansına bakar ve belirlenen kriter üzerinde bir artış yaşamışssa...bu hisse için graik pahalı denir..isminin, cisminin, diğer tüm parametrelerinin bir önemi yoktur...bu hisse pahalıdır ve uzun vadeli olarak portföye alınmamalıdır.

ii-) teknik analiz ile ilgilenmez, bir hisse tepeden yarı fiyatına inmiş bile olsa hala grafik pahalı olabilir.

iii-) basit bir hesapla hisse son 4 yılda ortalama yıllık %19 artmışsa 4 yılda 2 katına çıkmıştır...ve bu getiri enflasyon hariç %8 lik bir getiri olduğu için makul bir artıştır...8 yılda 4 e katlması da makuldür bu şekilde.

Ama hisse 8 yılda 7-8 katına çıkmışsa...bu hissenin bu performansı rekabet koşulları ve piyasaya girecek yeni oyuncular, ya da diğer oyuncuların yapacakları hamleler nedeniyle sürdürebilmesi imkansızdır.

Ben bu kriteri 1. krşter olarak şöyle uyguluyorum: hisseleri pek çok kriter ile eledikten sonra finale kalan hisselerin en az 4 yıllık, eğer mazisi daha eskiyse 8 yıllık grafiklerine bakıyorum...(hatta bazı durumdalrda 20 sene kadar geri gitmemiz gerekebilir...örneğin gübre fabrikaları)..bu iki parametreden birinde grafik olarak pahalı çıkıyorsa ALMIYORUM.

Benim içim 1. sıra koşul bu..aslında bu koşulu 1 ya da 0 koşulu gibi kullanıyorum...bu koşul sağlanmıyorsa...hisse diğer tüm koşulları sağlamış olsa bile almıyorum.

Ne demiştik her 4 yıl için 2 kat, 8 yıl için 4 kat getiriler makul...zira ilgilendiğimiz hisseler zaten başarılı, performansı iyi hisseler...ama bu getiriler 4 yıl için 4 kat, 8 yıl için 8 kat sınırlarını aşıyorsa kesinlikle ilgilenmiyorum.

anlatmak istediğimi 1-2 hisse üzerinden örneklerle anlatacağım.

https://www.hisse.net/topluluk/showt...700#post980700

Tek kelime ile grafik pahalı=sadece reel getiri grafiğine bakıp hisse için bu alınamayacak kadar pahalı demektir...başka hiç bir parametreye bakmaya gerek yoktur.

Bu arada grafik pahalı kavramı hisse alırken dikkate alınır, çıkış yaparken değil. Onun icin farklı kriter set leri olmalı zaten.

https://www.hisse.net/topluluk/showt...712#post980712
    Süper özetlemişsiniz, yazanın da bulup ekleyenin de eline emeğine sağlık

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4. TSKB analizi yapalım

2010 yılı başında hisse 1.53tl şimdi 0.82tl

bu süre içerisinde sermayesi 700Milyon TL den 2800Milyon TL'ye çıktı
    yani 1000 hissesi olanın 4000 hissesi oldu bu süre içerisinde de net 36 kuruş temettü verdi.
    1530 tl yatıran birisinin temettülerle beraber 3800-3850 tl parası oldu %250 kar*
    Şuanki ederine göre Her yıl %10-11 artış, yüksek bir getiri değil.

F/K uzun yıllar 6-8 arasındaydı şuan 3.2 sevyesinde en yakın seviyedeki banka F/K sı 3.71 ile vakıfbank, Vakıfbank 5 Yıllık F/K ortalaması 4.8lerde.
    TSKB Defter değeri 0.48

2018 vs Son 12 aylıka göre net karını artıran 2 bankadan biri
    TSKB 661M -->716M
    QNBFB 2410-->2556 (8.2FK'dan işlem görmekte... )

Yatırım Finansman(%95) , TSKBGYO(%85) de ana hissedar olmakla beraber , İş Finansal Kiralama(%29) , İş Faktöring(%21), İş girşim (%16) oranında ortak bulunmakta.

bistbanka sene başından beri %17 getiri sağlarken TSKB %6 getiri sağladı...

Özet olarak
    Net karını sürekli artırdığı bedelsiz ve temettü verdiği ve sektörüne göre ucuz olduğu için portföyümde 1.ağırlıkta tutmaya devam ediyorum ve ucuz kalmaya devam ettiği müddetçe toplayacağım.

Öngörü olarak, 2023 yılında 1.55 Milyar TL Kar 6FK'dan 9.3 Milyar PD. beklentim var. Hisse fiyatı 3.32TL'ye tekabul ediyor..
    Buradaki veriler internet ortamından toparlanarak hazırlanmıştır. Yatırım tavsiyesi değildir.

5. @mail2uye,

Ben eskilerde detaylı yazdık, oradan bakılabilir derken, bazı arkadaşlar bekli şöyle düşünüyordur..ne olcak ki tekrar yazsan, ya da eski yazıların linklerini versen.

İstiyorum ki zamanında büyük emeklerle yazılanlar ve anlatılan detaylar..birazcık zahmetle aranıp bulunsun ve faydalanılsın...emek harcanmadan armut piş ağzıma düş yaklaşımı kimseye bir şey kazandırmaz.

Güzel örnek oldun, teşekkür ediyorum.

6. Sayın cautıonary sızı uzun zamandır takıp eden bırısı olarak bır hıssse için bilgi ve görüşünüzü olmak ısterım hısse doaş orta ve uzun vade için yorumlarınızı almak ısterım şimdiden tşk ederım

7.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    TSKB analizi yapalım

2010 yılı başında hisse 1.53tl şimdi 0.82tl

bu süre içerisinde sermayesi 700Milyon TL den 2800Milyon TL'ye çıktı
    yani 1000 hissesi olanın 4000 hissesi oldu bu süre içerisinde de net 36 kuruş temettü verdi.
    1530 tl yatıran birisinin temettülerle beraber 3800-3850 tl parası oldu %250 kar*
    Şuanki ederine göre Her yıl %10-11 artış, yüksek bir getiri değil.

F/K uzun yıllar 6-8 arasındaydı şuan 3.2 sevyesinde en yakın seviyedeki banka F/K sı 3.71 ile vakıfbank, Vakıfbank 5 Yıllık F/K ortalaması 4.8lerde.
    TSKB Defter değeri 0.48

2018 vs Son 12 aylıka göre net karını artıran 2 bankadan biri
    TSKB 661M -->716M
    QNBFB 2410-->2556 (8.2FK'dan işlem görmekte... )

Yatırım Finansman(%95) , TSKBGYO(%85) de ana hissedar olmakla beraber , İş Finansal Kiralama(%29) , İş Faktöring(%21), İş girşim (%16) oranında ortak bulunmakta.

bistbanka sene başından beri %17 getiri sağlarken TSKB %6 getiri sağladı...

Özet olarak
    Net karını sürekli artırdığı bedelsiz ve temettü verdiği ve sektörüne göre ucuz olduğu için portföyümde 1.ağırlıkta tutmaya devam ediyorum ve ucuz kalmaya devam ettiği müddetçe toplayacağım.

Öngörü olarak, 2023 yılında 1.55 Milyar TL Kar 6FK'dan 9.3 Milyar PD. beklentim var. Hisse fiyatı 3.32TL'ye tekabul ediyor..
    Buradaki veriler internet ortamından toparlanarak hazırlanmıştır. Yatırım tavsiyesi değildir.

pddd oranı 0,48, işte büyük yanılgı burada başlıyor.

Bu yanılgı yüzünden ky halkb de ezile ezile artık salça oldu,

Bankalar için Pddd nin pd kısmı, yani piyasa değeri gerçek, dd kısmı ise farazidir, varsayımdır.

Tskb nin defter değeri piyasaya dağıttığı kredilerdir.
    Sektörün batık kredileri 100milyarı aştı ve artış da sürüyor, yani bizim kağıt üstündeki defter değeri enflasyona karşı bakılırsa sürekli eriyor.

Bu yüzden bankalarda pdd yerine "aktif kalitesi", batıkların oranı, batıkların artış trendi, aktif karlılığı gibi oranlara bakmak gerekir. Genel olarak, tr ekonomisi toparlanmadan, yani cautionary'nin deyimiyle bu konnonktürde, bankacılık endeksinde istikrarlı getiri beklemem.

Tr ekonomisi ne zaman toparlanır, meclis yeniden aktif olur, demokrasi gelirse bakarım, değilse salt tl ye dayalı iş yapan şirketlerden uzak dururum.

8.  Alıntı Originally Posted by atmega48pa Yazıyı Oku
    pddd oranı 0,48, işte büyük yanılgı burada başlıyor.

Bu yanılgı yüzünden ky halkb de ezile ezile artık salça oldu,

Bankalar için Pddd nin pd kısmı, yani piyasa değeri gerçek, dd kısmı ise farazidir, varsayımdır.

Tskb nin defter değeri piyasaya dağıttığı kredilerdir.
    Sektörün batık kredileri 100milyarı aştı ve artış da sürüyor, yani bizim kağıt üstündeki defter değeri enflasyona karşı bakılırsa sürekli eriyor.

Bu yüzden bankalarda pdd yerine "aktif kalitesi", batıkların oranı, batıkların artış trendi, aktif karlılığı gibi oranlara bakmak gerekir. Genel olarak, tr ekonomisi toparlanmadan, yani cautionary'nin deyimiyle bu konnonktürde, bankacılık endeksinde istikrarlı getiri beklemem.

Tr ekonomisi ne zaman toparlanır, meclis yeniden aktif olur, demokrasi gelirse bakarım, değilse salt tl ye dayalı iş yapan şirketlerden uzak dururum.
    TSKB takipteki kredi oranı düşük, NPL oranı %2.2
    Garanti%5.7
    Yapıkredi %5.9
    Halkbank %6.6(1. çeyrek)
    Sektörün ortalamasını bilmiyorum %5-6 falandır.

Aktif karlılık TSKB %1.7
    Halkbank %0.3
    Garanti %1.7
    Yapıkredi %1.2
    Bankacılık ortalaması %1.1

Özsermaye karlılığı
    TSKB %14.9
    Halkbank %4.2
    Garanti%12.7
    Yapıkredi %11.3
    Bankacıık ortalaması %10

Özsermaye karlılığı
    Halkbank 2010-2018 sırayla % 28 25 26 22 16 13 13 17 9
    TSKB 2010-2018 sırayla % 18 19 19 16 17 16 15 18 17
    TSKB 5 yıl ortalama %16.75
    Halkbank 5 yıl ortalama %13.4
    birinde istikrar var diğerini sen söyle.

bende hemen toparlanmasını beklemiyorum. Karlılık artırdıkça devam.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 439/1230 İlkİlk ... 339389429437438439440441449489539939 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •