Sayfa 789/1230 İlkİlk ... 289689739779787788789790791799839889 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 6,305 - 6,312 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bilmeyenler olabilir...ICT=information communication tech.....bu alanda favorim Turkcell.

mesela garibim Tuncay turşucu 50 hisseyi, 20 sektörü analiz etmeye çalışıyor...dolayısıyla doyurucu ve detaylı bir analiz göremiyoruz...kurumların hepsinde bu sıkıntı var..,yeterli sektör uzmanı yok.
    Kesinlikle katılıyorum. Geçen bir video yüklemişler youtube'a. Yükseliş bekledikleri hisseler/sektörler diye. Saymadığı sektör, hisse kalmadı sonunda da ama bazılarının fiyatı artmış olabilir diye uyarıyor. Parekende öneriyor bana. E onu sokaktaki Ayşe Teyze, Osman dayı da tahmin eder bana derinlemesine sektör analizi, şirket analizi yapın. Bu tür genel analizleri maalesef beğenmiyorum bu sektörleri aklı başında olan herkes tahmin eder zaten MGROS'un artacağını. TR'de özel sektör de böyle maalesef. İşinde uzman kişi tutulmaz, her işi az az bilen adam sevilir. Ama gidin yurtdışına bakın, firmada bi işi yapan bir-iki adam vardır ve o işi de o kadar düzgün,düzenli temiz yapar ki ağzınız açık kalır.

2. COVID-19 hakkında merak edenler için Doktor bir arkadastan yazı geldi, özetini paylaşmak istiyorum.

Bir pandemiyi sona erdirmek için 3 yol var:
    1) Toplumun çoğunluğu hastalıkla karşılaşacak ve antikor oluşturup bağışıklık kazanacak
    2)Aşı veya koruyucu ilaç bulunması ile birlikte hastalığa yakalanabilecek olan nüfus azaltılacak
    3) Virüs mutasyona uğrayarak öldürücülük etkisini azaltacak ve hasta olanların çoğunluğu hastalığı hafif geçirecek

1. Bu yol İngiltere tarafından denenmek istendi ama bu yolda da hastalığın öldürme oranı (şu anda %5) çok yüksek olduğu için vazgeçildi. Belki hiç belirti göstermeyen ve test edilmeyen vakaları bilebilsek bu oran düşebilir.
    2. yol için denemeler var ama kesinleşmiş bir çözüm henüz yok.
    3.yol için de şu anda herhangi bir belirti yok, yeni hastalarda da virüs etkisinde bir değişiklik yok

Peki biz hangi ülkeye benzeriz?
    - 65 yaş üstü nüfus / toplam nüus karşılaştırması yaparsak sırasıyla İtalya(%24), Almanya (%22), İspanya (%20), Fransa (%20), İngiltere (%19), ABD (%16) ve Türkiye (%9). Çok olumlu.
    - Yoğun bakım yatak sayısı (yüzbin nüfus başına) karşılaştırması yaparsak sırasıyla ABD(%35), Türkiye (%30), Almanya (%29), İtalya (%13), Fransa (%11), İspanya (%10), ve İngiltere (%7). Çok olumlu.

Vaka sayıları:
    Ekleme: Grafik ekleyemedim o yüzden yazıdaki ana görüşü paylaşıyorum.
    Vaka sayısı - Direkt vaka sayısına bakmak yerine 1.000 vaka sayısından sonraki grafiğe bakmak daha anlamlı çünkü Türkiye'nin hızlı yükselişini izah edecek tek şey vakaların ilk vakadan en az bir hafta önce ve çok kaynaklı olarak başlamış olmasıdır. 1000 vaka sonrası gelişimine baktığımızda da kısmen İspanya ile uyumlu gözüküyor.

Türkiye Değerlendirmesi:
    - 2.04.2020 itibariyle salgının 23.gününde kabul ediliyoruz ve İtalya'dan bile kötü gözüküyoruz.
    - Oysa en az 30.gündeyiz ve vaka sayısı bakımından Almanya profiline uyacak gibyiz.
    - Test sayımız artmaya başladı
    - Vaka - Ölüm sayımız çok düşük ama ilerleyen dönemde artabilir
    - Tırmanma şeridindeyiz Ramazan ayına kadar artış devam edecek
    - Platoya bir ay içinde erişebilir ve platoyu kısa sürede atlatırsak, bayrama kadar ana dalgayı atlatabiliriz
    - Bazı önlemlerde geciktiğimiz söylense bile İtalya'dan daha hızlı önlem aldık, yoğun bakım yatak sayımız çok daha fazla, klasik olarak daha iyi organize olabiliyoruz, krizlere karşı kurumsal sağlık birikimimiz daha iyi ve yaşlı nüfusumuz çok daha az
    - Bu durumda İtalya ve İspanya'dan çok daha az hasara uğrayacağımızı tahmin edebiliriz.

3.  Alıntı Originally Posted by etranger Yazıyı Oku
    COVID-19 hakkında merak edenler için Doktor bir arkadastan yazı geldi, özetini paylaşmak istiyorum.

1) Toplumun çoğunluğu hastalıkla karşılaşacak ve antikor oluşturup bağışıklık kazanacak
    2)Aşı veya koruyucu ilaç bulunması ile birlikte hastalığa yakalanabilecek olan nüfus azaltılacak
    3) Virüs mutasyona uğrayarak öldürücülük etkisini azaltacak ve hasta olanların çoğunluğu hastalığı hafif geçirecek

1. Bu yol İngiltere tarafından denenmek istendi ama bu yolda da hastalığın öldürme oranı (şu anda %5) çok yüksek olduğu için vazgeçildi. Belki hiç belirti göstermeyen ve test edilmeyen vakaları bilebilsek bu oran düşebilir.
    3.yol için de şu anda herhangi bir belirti yok, yeni hastalarda da virüs etkisinde bir değişiklik yok

- 65 yaş üstü nüfus / toplam nüus karşılaştırması yaparsak sırasıyla İtalya(%24), Almanya (%22), İspanya (%20), Fransa (%20), İngiltere (%19), ABD (%16) ve Türkiye (%9). Çok olumlu.
    - Yoğun bakım yatak sayısı (yüzbin nüfus başına) karşılaştırması yaparsak sırasıyla ABD(%35), Türkiye (%30), Almanya (%29), İtalya (%13), Fransa (%11), İspanya (%10), ve İngiltere (%7). Çok olumlu.

Vaka sayıları:
    Vaka sayısı - Direkt vaka sayısına bakmak yerine 1.000 vaka sayısından sonraki grafiğe bakmak daha anlamlı çünkü Türkiye'nin hızlı yükselişini izah edecek tek şey vakaların ilk vakadan en az bir hafta önce ve çok kaynaklı olarak başlamış olmasıdır. 1000 vaka sonrası gelişimine baktığımızda da kısmen İspanya ile uyumlu gözüküyor.

Türkiye Değerlendirmesi:
    - 2.04.2020 itibariyle salgının 23.gününde kabul ediliyoruz ve İtalya'dan bile kötü gözüküyoruz.
    - Oysa en az 30.gündeyiz ve vaka sayısı bakımından Almanya profiline uyacak gibyiz.
    - Platoya bir ay içinde erişebilir ve platoyu kısa sürede atlatırsak, bayrama kadar ana dalgayı atlatabiliriz
    - Bazı önlemlerde geciktiğimiz söylense bile İtalya'dan daha hızlı önlem aldık, yoğun bakım yatak sayımız çok daha fazla, klasik olarak daha iyi organize olabiliyoruz, krizlere karşı kurumsal sağlık birikimimiz daha iyi ve yaşlı nüfusumuz çok daha az
    - Bu durumda İtalya ve İspanya'dan çok daha az hasara uğrayacağımızı tahmin edebiliriz.
    Okuduğum en rasyonel analizlerden biri...ya da kendi düşünceme yakın bulduğum İçin bana öyle geliyor

Ama şu kadarını söyleyeyim, trend analizi uzmanlık işidir..öyle iki veriye bakıp saçma çıkarımlar yapmak anlamsız...mesela ilk vakadan sonraki şu günde şu kadar vaka var diyerek yayılma hızı analizi saçmalık...yukarıda yazıda dendiği gibi ilk vaka gerçekte ne zaman oluştu, bunu net olarak bilmek imkansız...ayrıca günlük test sayılarındaki artış hızı da çok önemli bir parametre.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4. Selam,
    Bu test konusunda ben gunluk aciklanan rakamlarda su iliskilere bakiyorum:
    1. yeni vaka / yapilan test sayisi
    2. vefat / toplam vaka sayisi.
    3. taburcu hizi. Bu bana nedense az geliyor simdilik.
    4. yogun bakim veya entube hasta degisimi

Burada da bana gore soyle bir gri bolge var. Aciklanan rakamlar ayni takvim gunune mi ait? Yani yeni vaka sayilari icinde t-1 gunun test sonuclari var mi?

Ozellikle bir grafik tutumuyorum ama henuz "vay anasini" dedirten bir degisim olmadi.

Burasini takip ediyorum:
    https://www.youtube.com/watch?v=qgyl...ature=youtu.be
    Son düzenleme : callandor; 03-04-2020 saat: 17:23. Sebep: Baglanti eklendi

5.  Alıntı Originally Posted by callandor Yazıyı Oku
    Selam,

Burada da bana gore soyle bir gri bolge var. Aciklanan rakamlar ayni takvim gunune mi ait? Yani yeni vaka sayilari icinde t-1 gunun test sonuclari var mi?

Ozellikle bir grafik tutumuyorum ama henuz "vay anasini" dedirten bir degisim olmadi.

Burasini takip ediyorum:
    Bildiğim kadarıyla, hem yeni test sayısı hem de vaka sayısı önceki günün rakamları.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6.  Alıntı Originally Posted by callandor Yazıyı Oku
    Selam,

Burasini takip ediyorum:
    taburcu sayısında şöyle bir durum var, bu verilen sayılar hastaneye yatıp ta taburcu olanların sayısı. bir de evine gönderilim kendi kendine iyileşen binlerce insan var.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,702
    bir kişi corona virüsüne yakalanmış ve tüm semptomlara sahipken test yapıl(a)madan ölmüşse test yapılmadığı için bu açıklanan sayılara eklenmiyormuş diye duymuştum. bu yüzden gerçekte bu sebeple ölen kişi sayısına net olarak %100 doğrudur demekte doğru olmayabilir.

8.  Alıntı Originally Posted by etranger Yazıyı Oku
    COVID-19 hakkında merak edenler için Doktor bir arkadastan yazı geldi, özetini paylaşmak istiyorum.

Vaka sayıları:

Türkiye Değerlendirmesi:
    Analiz için teşekkürler. Çok faydalı buldum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 789/1230 İlkİlk ... 289689739779787788789790791799839889 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •