Sayfa 1007/1230 İlkİlk ... 750790795799710051006100710081009101710571107 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,049 - 8,056 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    peki onu geçtik o zaman... thy/pgsus oranı da 2019 başında 0.7 iken şimdi 0.23'te... thy al pgsus sat yapılır mı
    gerçi 2014'te de 0.2 imiş... buna uzun vadeli bir fair value biçmek zor gibi...
    sektörün durumunu iyi görüyorsan, ikisini de alabilirsin. turizim sektörünün açılacağını düşünüyorsanız, tamam.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    2020 2. çeyrek kar tahminleri -ziraat yatırım-
    herkese syg, iyi tatiller / iyi çalışmalar

http://imgserveri.com/54165B4951BD4D...minleri(2).pdf

“Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

3.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    sektörün durumunu iyi görüyorsan, ikisini de alabilirsin. turizim sektörünün açılacağını düşünüyorsanız, tamam.
    ikisini almayı düşünmüyorum; birinden 100 liralık satıp diğerinden 100 liralık alacağım... pair trade bu zaten, sektör riski almadan hisselerin birbirine göre ucuz/pahalı kalmasından faydalanmak...

aslında elimde halihazırda banka pair tradeleri var zaten ama birinden memnun değilim... volatilite çok düştü, sinek avlamaya başladık... yerine aday arıyorum...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    ikisini almayı düşünmüyorum; birinden 100 liralık satıp diğerinden 100 liralık alacağım... pair trade bu zaten, sektör riski almadan hisselerin birbirine göre ucuz/pahalı kalmasından faydalanmak...

aslında elimde halihazırda banka pair tradeleri var zaten ama birinden memnun değilim... volatilite çok düştü, sinek avlamaya başladık... yerine aday arıyorum...
    sektör riskini bir tarafa koyacak olursan, ttrak satıp, tupraş alınabilir.

belki daha uygunu, ccola satıp, aefes alınabilir.

Hep söylüyorum bu yıl aracı kurumların yılı o yüzden uzun vadeli pozisyonlarımı koruyorum ama yeni pozisyon açmıyorum çünkü makro veriler çok kötü ve memur maaşıyla 300 400 en fazla ama sektörde özellikle primli ama agresif büyüyen info ve sektörün ağır abisi ismene bakın sayfalarında bist işlem hacimleri de var ismen hergun komisyon geliri kabaca 2 milyon info 500 kâr yazıyor arkadaşlar gün gün hesaplayın yazıyorlar seneye iyi temettüler ödeyebilirler.

Ben pair trade hic denemedim begendigim sirketlerden toplamayi kendime daha uygun buluyorum
    Gayrimenkul konularinda da likit varliklari daha cok sevdigimden ve cesitlendirme icin gayrimenkule para ayirabilecegim bir portfoyum olmadigindan giremiyorum...sinucta coskun sabah gibi gayrimenkulumu mu yiyeyim demek de var :D
    Nacizane kisi kendisi oturacaksa ve kira orani uygunsa ev alinabilir diye dusunuyorum diger turlu kiraciyla ugrasmaktansa endeks ucuzken temettu hissesi almak daha uygun geliyor bana diger turlu kiraciya ev aliyormus gibi hissederim... bi de zaten kredi ucuzlar ucuzlamaz cok zam yapanlar oldu..
    Tabi herkesin dusuncesine saygi duyuyorum ve insallah guzel getiriler elde eder diye umuyorum sonucta hepimiz enflasyon canavariyla mucadele ediyoruz ve colugumuza cocugumuza biseyler birakmaya calisiyoruz...
    bence de para ucuzken kredi cekilmeli ama burada dikkat edilmesi gereken yan giderlerimiz boyle mutfak masrafi faturalar cocugun okul taksidi vs.deki artiş kadar maasimiz artmayacak .. yani bugun cari harcamalara maasimizin yuzde 20sini ayirirken lerde belki de yuzde 30unu ayirmamiz gerekecek.. kredi cekerken bu hususa da dikkat edilmeli diye dusunuyorum
    Herkese hayirli bol kazanclar dilerim ... saygilar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

8.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Bence şu şartlarda 240 kira çarpanı olan evler hala çok sayıda var. Evin %25-30unu peşinatla, kalanı düşük kredi oranlarıyla alınması avantajlı. Konut endeksine bakın, yıllık ortalama %10-15 arası değerlenmiş. Kira getirisini de ekleyince riski düşük iyi bir yatırım imkanı oluşturuyor.
    Tabi tercih sizlerin ama kira da oturanlar için bence şart. Kira da oturmayanlar içinse, nüfusu artan bölgelerde 1 tane yatırım için ev alınması kötü bir tercih olmaz
     Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    konut fiyatlarında kira çarpanı, çoğu yerde 25-35 yıl arası. Eğer oturmak için bu konut alınmıyorsa, bence 220 aydan sonrası yatırım için mantıklı değil
    Öncelikle yukarıdaki ilk mesajta 240 çarpan iyi bir yatırım olanağı sunar denmiş iken ikinci mesajta 220 aydan sonrasının mantıksız olduğu belirtilmiş. Bu ikisi arasında bize bilgi sunarken ne gibi varsayım değişiklikleriniz oldu?

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    kiralarda vergi %15dir, ancak yanlış hatırlamıyorsam 4000lira gelirden sonra vergiye tabi. Ayrıca ödenen kredi faizlerini de buradan düştüğünüz için ilk 5-6 yıl neredeyse vergi vermiyorsunuz.
    Ortalama bir konut, kaldıraç kullanıldığı için 48-60 ay arasında masrafını çıkarıyor.
    Ondan sonra ki sürede hem konut değerlemesi, hemde kiralar kar olarak haneye geçiyor.

Konut, arsa,tarla, taksi, dolmuş plakaları da bir beyaz yakanın alternatif gelir kalemleri olabilir.

Kiralarda vergi oranı Kira Geliri Elde Eden Mükellefler İçin Vergi Rehberine göre 18.000 TL’ye kadar %15 olup artan oranlı vergilendirilmektedir. Yıllık 72.000 TL kira geliri elde eden mükellefin son vergi dilimi %27'dir.

4k aylık kira gelirinden sonra vergiye tabi kısmını bilmiyorum. Yatırım geri dönüş süresi hesaplamasında maalesef 48-60 ayda masrafını çıkardığına ulaşamadım. 240 çarpanlı bir yatırımında 48-60 ayda masrafını çıkarması teknik olarak olanaksızdır. İlgili konu hakkında hesaplamam ve varsayımlarım linktedir.

Kiraya verilen mal ve haklar dolayısıyla yapılan ve bunlara harcanan borçların faiz giderleri gerçek gider yönteminde uygulanmaktadır. Beyana tabi başka geliri bulunmayan mükellefin götürü gider yöntemini faiz giderlerinden elde edeceği muafiyeti sağlayabilir. Yıllık 72.000 TL kira geliri elde eden mükellefin 10k indirilebilecek Gerçek Gideri bulunmaktadır. Gerçek gider usulünü seçen mükellefler, vergiden istisna edilen kısma isabet eden giderleri hasılatlarından gider olarak indiremeyecekler, sadece vergiye tabi hasılata isabet eden giderleri indirebileceklerdir. Bunun için toplam gider tutarının vergiye tabi hasılata isabet eden kısmının hesaplanması gerekir. Bu hesaplamaların sonucunda %15 götürü giderden daha fazla kazanç olursa hesaplama değişir ancak yatırımı fizibil seviyeye çıkarmaz.

Konut ile somut örnekler yukarıda bulunmaktadır. Arsa ve tarla gibi yatırımların da şans olduğu bu forumda daha önce konuşulmuş olup beyaz yakalı birine organize olmamış (düzenleyici otoritenin etkin rol oynamadığı) bir piyasa olan taksi ve dolmuş plakası yatırımı yapmayı önermenizi ise oldukça düşündürücü bulduğumu belirtmek isterim.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sayfa 1007/1230 İlkİlk ... 750790795799710051006100710081009101710571107 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •