Sayfa 1013/1230 İlkİlk ... 13513913963100310111012101310141015102310631113 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,097 - 8,104 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Ama temel değeri düşük onca senedin de anormal değerlere ulaşması bir saadet zinciri kurgusudur. Ama aynı şey ABD borsasında da oluştu.Nasdac hisselerinin toplam piyasa değeri tüm AB hisselerinin değerini galiba geçti. Bizim insanımızda kumar tutkusu mantığın önüne geçebiliyor.AKP de yeni halka açılmalar planladığı için borsanın yükselmesini ama olabildiğince de ky nin da manipülasyon kurbanı olmasını engellemeye çalışıyor. Gelecek seçimlere kadar gemiyi yüzdürme ye çalışacaklardır.Krediler ve ötelemeler, negatif faizler, döviz ve altına getirilen vergiler hep bu gemiyi yüzdürme çabaları.

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Deva + Altin guzel kombinasyon olmus..

Ben de Hekts + Altin yaptim ama karisim tam tersi oldu bende hisse daha fazla.

Hekts'i kacirdin ama Deva'yi yakaladin.

Tebrikler

Syg,
    Durum bende de benzer..

- 56% Altın(içerisinde küçük bir miktar gümüş de var, fakat yüzdesi oldukça düşük olduğu için önemli değil pek)
    - 44% Hisse

Şirketlerim de Hektaş, Aselsan, ve Tüpraş. İlk ikisi uzun zamandır portföyde.

Saygılar.

3.  Alıntı Originally Posted by Antiseptik Yazıyı Oku

Sayın Cautionary Hocam,

Brisa konusunda örneklemeniz üzerine 2004 yılında aracı kurum sahiplerinin anı ve tecrübelerini işlediği bir başlıkta konu edilen Sabancı Holding ve iştirakleri hakkındaki ifadeleri günümüze indirgeyerek kendi pencerenizden değerlendirmek ister misiniz?

Sizce de birileri sürekli bizi gözetliyor mu
    Zaman değişiyor. Spek hisselerinin hareket tarzı bile çok değişti.

Ben değer yatırımcısıyım, value stock dedikleri tür. Belki bu tür lot toplama, baskılama vs işleri growth stok denen hisselerde oluyordur. Ama her durumda şirket sahibinin, dolayısıyla şirketin karakteri önemli. O yüzden hisse alırken patronun karakter analizini de yapıyoruz.

Mesela Tüpraş tipik bir value hissesi iken, deva tipik bir growth hissesi..value hisseleri eninde sonunda değerini bulur. Growth hisselerine ise çok güvenmek, gerekirse 1-2 sene sabredebilmek gerekir.

Tüm dünyada şu an value vs growth stock tartışması var. Growth/value stock rasyosu diye bir şey var, bu şu an en yüksek düzeyde...hatta saçma yüksek düzeyde. Bu value hisselerinin düşük değerlemesinden ziyade, growth hisselerin saçma yüksek değerde olmasıyla alakalı.

Growth hisselerini cash cow gibi düşünebiliriz, ya da temettü hisseleri gibi..iş modeli belli, büyümesi stable, riskleri az hisseler.

İşin geldiği çılgınlık noktası şu...tesla nerdeyse tek başına Toyota hariç, diğer tüm klasik otomobil firmalarının ederi kadar piyasa değerine sahip ( vw+ford+fiat+psa+bmv+ mercedes)... o tesla ki daha yeni yeni operasyonel kara geçmiş durumda...net kar edemeyen bir firma.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4. Altın bendede %60ı geçti
    Takibime göre sinyali görürsem elimdekinin 4te biri kadar vadeli de shortlamayı deneyeceğim.

YTD
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Şu an pause tuşuna basmış durumdayım. Piyasalardaki bu dengesizlik durulana kadar pek hareket etmem, yeni bir strateji uygulamam.

Portföyümde deva lara az bir şey ilave ettim, bunları çok büyük bir sıkıntı olmadıkça satmam. Portföyümün üçte biri burada, başka hissem yok.

Ayrıca overall portföyümün %60 ı gram altındı. Artık %70 gram altın olmuş durumda. Deva+gram altın şeklinde devam ederim bir süre...deva yükselmeye devam ederse azar azar alıma devam ederim belki.

Bu arada...zaman zaman ons soran arkadaşlar oluyordu...1900 usd hedefime ulaşsak da, bu dengesiz ortamda sat sinyali (temel+teknik) gelmedikçe altınları tutmaya devam ederim. Önümüzdeki 1 yıl içinde ons ilginç yerlere gelebilir. Yıl donunu beklemeden ons altın için yeni bir hedef analizi paylaşabilirim.

5. Sn. Cauti
    Diğer başlık ve başlığı okumuştum. Oradaki tüm öngörülerinizi, karşılaştırma şansım olmuştu. Çoğu öngörünüz doğru çıkmıştı. Hala da çıkıyor.
    Gerçekten çok başarılısınız. Bizleride karşılıksız bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. açıkçası bu başlık benim bu sitede olma nedenim.

bilinçli olarak değil de neye yatırım yapıyorum diye baktığımda , değere yatırım yaptığımı görüyorum. sn cauti gibi çıktıkça değil, düştükçe alıyorum.
    eski forumda bir arkadaş hisseye nasıl değer biçilir, anlatıyordu. 3 aylık bilanço dönemlerinde tüm hisselerin excel de analizini yapardım. zaman için de önce imkb100, sonra 30, en sonunda da mümkün olduğunca 10 içinde hisse bakıyorum. 4-5 yıllık özkaynaklardaki artış, f/k, defter değeri baktıklarım. borsa geri gelirse şu şartlarda var olan hisselerimde yada 1-2 takibimde olan banka hisselerinde alım yaparım.
    krizde gümüş oldukça uygun fiyatlara geldiğinde almıştım, 1 ay içinde %50 yapınca satmıştım. şimdi altın yada gümüş yok. %60-65 hisse, geri kalan fonlarda. 8 birim TÜPRAŞ, 4 birim sahol, 2 birim petkim, 1 birim isc .
    oyun planımı 1 olsun, bizim olsun, şeklinde özetliyebilirim.

7. ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Takip mi tesadüf mü bilmiyorum 50 kademe çıkıp bir üst kademeye çıkmıyor sonra 30 kademe düşüp emir iyileştirdiğin yerine yine bir kademe altına gelip sonra da doğum tarihi yazıyorsa sürekli arka arkaya gıcık kapmışlar oluyor sanırım .

100 de olan bir şirket ama 3-5-10 katlayan vs hiç değil teknik hoşuma gitmişti ama tavırlar hoşuma gitmedi sattım bende 2 dakika içinde 50 kademe hemen üstüne aldı hisse bilmediğin denize girmeden parmak ucunu değdirmek gerekiyor sanırım .

Hisseye göre yüklü girmemek lazım her hissede belli miktar dikkat çekiyor .

Doğum tarihi yazan , farklı kurumlardaki lot sayısı yazan hep var banka almadığım için bilmiyorum ama en değerli şirketlerde bile oluyor mantığı yok yani .

Adam ekran izleyip işlemediğini bile biliyorlar sonuçta .

Diyeceksiniz kuruyorsun kafanda ama bir aldığınız hissede total ortalamanızdaki rakam gün ay yıl şeklinde emir olması rastlantısal olma ihtimali kaçtır size

Birde inanmıyorum diyorsunuz sizler 10-20-30 milyar şirketlerde bile oluyor eğer attığınız taş ürkütücü değilse hedefi vuruyorsunuz yoksa karavana oluyor hep

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    bilinçli olarak değil de neye yatırım yapıyorum diye baktığımda , değere yatırım yaptığımı görüyorum. sn cauti gibi çıktıkça değil, düştükçe alıyorum.
    eski forumda bir arkadaş hisseye nasıl değer biçilir, anlatıyordu. 3 aylık bilanço dönemlerinde tüm hisselerin excel de analizini yapardım. zaman için de önce imkb100, sonra 30, en sonunda da mümkün olduğunca 10 içinde hisse bakıyorum. 4-5 yıllık özkaynaklardaki artış, f/k, defter değeri baktıklarım. borsa geri gelirse şu şartlarda var olan hisselerimde yada 1-2 takibimde olan banka hisselerinde alım yaparım.
    krizde gümüş oldukça uygun fiyatlara geldiğinde almıştım, 1 ay içinde %50 yapınca satmıştım. şimdi altın yada gümüş yok. %60-65 hisse, geri kalan fonlarda. 8 birim TÜPRAŞ, 4 birim sahol, 2 birim petkim, 1 birim isc .
    oyun planımı 1 olsun, bizim olsun, şeklinde özetliyebilirim.
    Yanlış anlama olmasın. Deva yı ağırlıklı olarak 3-5 TL arası aldım, maliyetim 5 TL civarıdır..yavaş yavaş tekrar almaya başlıyorum dediğim bölge 18-21 arası...yani çıktıkça almak hep uyguladığım bir yol değil. Genelde ben de belirlediğim bir seviye altına gelince, düştükçe alırım.

Ttrak da geçen yıl ki hikayeyi biliyorsunuz. 30-40 TL arası düştükçe almıştım. Hatta 30 TL altında bile alımlarım olmuştu... Şimdi 100 TL den kapış kapış gidiyor. Hatta 2 ay önce 50 TL civarıydı...tarım ön plana çıkacak, salgın sonrası deva ve ttrak favorim demiştim bu yüzden.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 1013/1230 İlkİlk ... 13513913963100310111012101310141015102310631113 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •