Sayfa 102/1230 İlkİlk ... 252921001011021031041121522026021102 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 809 - 816 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Bende dolar hakkında fikrimi belirteyim.Dolar mı hissemi derseniz ben her zaman hisse tarafındayım.Sebebi ise dolarda temettü ve bedelsiz olmayışı.10 yıl önce alacağınız 10 bin dolar 1 dolar bile artmamışken iyi bir hissede 10 yılda alınan bedelsiz ve temettüler portföyü büyütür.Hisse adı yazmakta sıkıntı yok son bilançolara göre soda ve şişecam 4.59 dolar kurundan sonra her %10 luk artışta 100 milyon üzeri kambiyo karı yazacak.Şuanki dolar kuruyla yılı kapatırlarsa yaklaşık 400 milyon kambiyo karı yazacaklar.Zaten bu sebepten diplerde gezdiği dönemde iki hissede tarihi zirvesinde ve ben hala bu durumun fiyatlanmadiğını düşünüyorum.Yatırım tavsiyesi değildir kendi fikirlerim.

SM-J710FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by krabby Yazıyı Oku
    yurtdışı endeksleri (dow jones, dax vs) düşüşe başlarsa o zaman ne olacak ? o zamana biz krizden çıkmış mı oluruz, ayrışır mıyız, yoksa bir tur daha onlarla beraber mi düşeriz ? onları pek hesaba katmıyoruz sanki
    Ölmüş eşşek kurttan korkmaz

Alıntı Originally Posted by eren2008 Yazıyı Oku
    Bende dolar hakkında fikrimi belirteyim.Dolar mı hissemi derseniz ben her zaman hisse tarafındayım.Sebebi ise dolarda temettü ve bedelsiz olmayışı.10 yıl önce alacağınız 10 bin dolar 1 dolar bile artmamışken iyi bir hissede 10 yılda alınan bedelsiz ve temettüler portföyü büyütür.Hisse adı yazmakta sıkıntı yok son bilançolara göre soda ve şişecam 4.59 dolar kurundan sonra her %10 luk artışta 100 milyon üzeri kambiyo karı yazacak.Şuanki dolar kuruyla yılı kapatırlarsa yaklaşık 400 milyon kambiyo karı yazacaklar.Zaten bu sebepten diplerde gezdiği dönemde iki hissede tarihi zirvesinde ve ben hala bu durumun fiyatlanmadiğını düşünüyorum.Yatırım tavsiyesi değildir kendi fikirlerim.

1d21b96d-35b6-4a09-aaa6-5cc87f10ca07.jpg

Bu şirketin yüklü bir döviz brikimi mevcut bu nedenle bilanço bu şekilde kesinlikte tavsiye kabul etmeyin sadece garipliği görün diye paylaşıyorum.
    İhraacat şirketlerine inandığımı belirtmiştim hala inanıyorum ancak devletin problemlere nasıl neşter vuracağı belli değil. Elektrik zammında olduğu gibi yükü şirketlere aktarabilir. Bu nedenle dengeli bir portföy ve tüm ürünleri barındırması önem arz ediyor.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O egeli ben değilim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    1,014
     Alıntı Originally Posted by eren2008 Yazıyı Oku
    Bende dolar hakkında fikrimi belirteyim.Dolar mı hissemi derseniz ben her zaman hisse tarafındayım.Sebebi ise dolarda temettü ve bedelsiz olmayışı.10 yıl önce alacağınız 10 bin dolar 1 dolar bile artmamışken iyi bir hissede 10 yılda alınan bedelsiz ve temettüler portföyü büyütür.Hisse adı yazmakta sıkıntı yok son bilançolara göre soda ve şişecam 4.59 dolar kurundan sonra her %10 luk artışta 100 milyon üzeri kambiyo karı yazacak.Şuanki dolar kuruyla yılı kapatırlarsa yaklaşık 400 milyon kambiyo karı yazacaklar.Zaten bu sebepten diplerde gezdiği dönemde iki hissede tarihi zirvesinde ve ben hala bu durumun fiyatlanmadiğını düşünüyorum.Yatırım tavsiyesi değildir kendi fikirlerim.

haklısınız, hisse senetlerinin dolara göre bedelsiz ve temettü verme gibi avantajları var. Hele birde cirosunu, özkaynaklarını ve karını dolar bazında artıran şirketleri seçip bunların senetlerine yatırım yapılmışsa orta ve uzun vadede getiiri dolar bazında bile yüksek seviyelere çıkacaktır.

5.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    1d21b96d-35b6-4a09-aaa6-5cc87f10ca07.jpg

Bu şirketin yüklü bir döviz brikimi mevcut bu nedenle bilanço bu şekilde kesinlikte tavsiye kabul etmeyin sadece garipliği görün diye paylaşıyorum.
    İhraacat şirketlerine inandığımı belirtmiştim hala inanıyorum ancak devletin problemlere nasıl neşter vuracağı belli değil. Elektrik zammında olduğu gibi yükü şirketlere aktarabilir. Bu nedenle dengeli bir portföy ve tüm ürünleri barındırması önem arz ediyor.

Algyo üretmeyen kasasında dolar tutan bir şirket sanayi şirketleri ile karşılaştırmak elma ile armudu kıyaslamak gibi olur.Elbette kriz ortamında en çok etkilenen borsadaki şirketler olacaktır.Ancak ilk etkilenecekler iç piyasadaki inşaat sektörü ve bunun kollarıdir.Ihracata çalışan şirketlerin kontratları uzun vadeli.Örnek verirsem tofaş 2021 yılına kadar avrupa ile uzun vadeli kontratları var.Iç piyasadan elbette olumsuz etkilenecek ancak bu oran %15-20 bandını geçmez.Önümüzdeki hafta büyük şirketlerin yavaş yavaş pozisyon almaya başlayacağını düşünüyorum.Çalışan sayılarını ve stok miktarlarını düşüneceklerdir.Abd ile kriz sona erse bile kur seviyesi 4.50-4.70seviyesini bir daha görmez.Kurun enflasyona yansımasını daha görmedik.Önümüzdeki ay mevcut kurda ciddi düşüş yaşanmaz ise ise doğal gaz elektirik akaryakıt gibi dolara endeksli ürünlerde %40 civarı bir zam kaçınılmaz.Halkın alım gücünün düştüğü bir yerde dengelemenin kısa zamanda olacağını düşünmüyorum.Siyasi görüşüm yok para piyasalarındada öyle olması gerektiğini düşünüyorum.Sosyal medyada doların yükselişini tiye alan iktidara yakın devlet kadrolarına çöreklenmiş kişiler bol keseden atıp dünyaya kafa tutuyorlar.Doların ýukselişınin ilk vuracağı kesim dar gelirli,özel sektör çalışanları,sanayici ve esnaftır.Allah hepimizin yardımcısı olsun.

6. Doların bu kadar yükseldiği bu dönemde Enka için ne düşünürsünüz? Devase bir döviz pozisyonu var (3,5 milyar dolar diye hatırlıyorum). İşlerin önemli kısmı da Rusya'da yapılıyor. İlerleyen dönemlerde Rusya ile ilişkilerin güçlenme ihtimali yüksek. Rus rublesi de dolar karşısında değer kaybediyor ama yine TL karşısında rölatif olarak o da ciddi değer kazandı. Bu sebeple Rusya'daki işlerden de daha pozitif katkı olacaktır. Kişisel fikrim değerlendirilmesi gereken bir hisse olduğu yönünde. Mevcut döviz kuruyla Matriks verisine göre 3,9 milyar dolarlık piyasa değerinden işlem görüyor. Borçluluk da 2 milyar dolar seviyesinde görünüyor ama bildiğim kadarıyla şirket türev işlemlerle hedge ediyor ama ne kadarını yapıyor bilmiyorum. Sizlerin de fikirlerini merak ediyorum bu konuda.

Alıntı Originally Posted by EKK Yazıyı Oku
    Doların bu kadar yükseldiği bu dönemde Enka için ne düşünürsünüz? Devase bir döviz pozisyonu var (3,5 milyar dolar diye hatırlıyorum). İşlerin önemli kısmı da Rusya'da yapılıyor. İlerleyen dönemlerde Rusya ile ilişkilerin güçlenme ihtimali yüksek. Rus rublesi de dolar karşısında değer kaybediyor ama yine TL karşısında rölatif olarak o da ciddi değer kazandı. Bu sebeple Rusya'daki işlerden de daha pozitif katkı olacaktır. Kişisel fikrim değerlendirilmesi gereken bir hisse olduğu yönünde. Mevcut döviz kuruyla Matriks verisine göre 3,9 milyar dolarlık piyasa değerinden işlem görüyor. Borçluluk da 2 milyar dolar seviyesinde görünüyor ama bildiğim kadarıyla şirket türev işlemlerle hedge ediyor ama ne kadarını yapıyor bilmiyorum. Sizlerin de fikirlerini merak ediyorum bu konuda.
    Rusyaya abd yeni yaptırımlar uygulamaya çalışıyor. Bunun uzun vadede etkisi ne olur bilemiyorum

O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Ölmüş eşşek kurttan korkmaz
    doğru valla. Sn. Cauti siz ne dersiniz, yurdışı endeksleri düşüşe başladığı zaman biz ne oluruz ?

Sayfa 102/1230 İlkİlk ... 252921001011021031041121522026021102 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •