Sayfa 1030/1230 İlkİlk ... 30530930980102010281029103010311032104010801130 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,233 - 8,240 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn. Tasarrufcu,

240 çarpanlı yani 20 fiyat kazançlı bir yatırımı geleceğe yönelik olarak 4 kaldıraç kullanarak kira(temettü) gelirlerini dikkate alarak yıllık ortalama %10-15 arası nominal getiri ile avantajlarını sayısal olarak değerlendirdiniz mi?

Örneğin 720k tutarında bir ev için brüt 3k (vergi sonrası 2.550) kira alıyorum. Evi alırken %25 peşinat cebimden çıkar. Kalan bedel için kredi gerekir. Bu bedele 22k+döner sermaye tapu harcı öderiz. 3k civarında banka masrafı çıkar. Ufak tefek masrafları ve sahibinden aldığınız varsayımı altında 25k komisyon harcanır.

%0.74 faiz ile 180 ay vadeli olarak 4834 tl para çıkışınız olur. Yıllık bazda bakarsanız 58k gider olurken ilaveten 5.4k vergi ve 1k civarında da emlak vergisi çıkar.

Yıllık ortalama %10-15 arası değerlenen bir varlığıa ilk etapta 265k yatırım yapıp ilave olarakta yaklaşık 29k (65k-36k) yatırım yapmak ne kadar mantıklıdır bilemiyorum. Kiranın ve vergilerin %10 arttığı varsayımı ile bu yatırımın pozitif nakit akımına döneceği ilk ay 70 ay sonradır.

Bu hesaplamada karşı taraf riski göz ardı edilmiş olup yanlışım var ise düzeltilirse sevinirim.
    Ben de %.64 faiz ile 12 ay ötelemeli 15 yıl vadeli kredi ile konut alanlardanim. Kiraya vermek icin degil, ihtiyaç icin diyelim.
    Aldığım konutun değerlenmesini satmayı düşünmediğim icin dert etmiyorum.
    3 yılda %60 ila %80 arası enflasyon bekliyorum. Bu durumda çektiğim kredinin geri ödemesi çok kolay olacak diye hesaplıyorum.
    Bu hesabı bir de bu açıdan yapın.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    Ben de %.64 faiz ile 12 ay ötelemeli 15 yıl vadeli kredi ile konut alanlardanim. Kiraya vermek icin degil, ihtiyaç icin diyelim.
    3 yılda %60 ila %80 arası enflasyon bekliyorum. Bu durumda çektiğim kredinin geri ödemesi çok kolay olacak diye hesaplıyorum.

Geliriniz enflasyonun altında artarsa ne yapacağınıza dair planınız nedir ?

O egeli ben değilim

3.  Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku

Sn Serkan24
    Öncelikle hayırlı olsun.allah güle güle oturmayı nasip etsin.

Kira çarpanınız nedir ?
    Benim incelemelerimde 12 ay öteleme ve/veya 120'dan fazlası çok karlı değil gibi.
    (Özel nedeniniz vardır muhakkak, yanlış anlaşılmasın.)

4.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Sn Serkan24
    Öncelikle hayırlı olsun.allah güle güle oturmayı nasip etsin.

Kira çarpanınız nedir ?
    Benim incelemelerimde 12 ay öteleme ve/veya 120'dan fazlası çok karlı değil gibi.
    (Özel nedeniniz vardır muhakkak, yanlış anlaşılmasın.)
    Kira çarpanı 250. Ama asıl avantaj, kiraya göre ev sahibi olmak çok daha avantajlı (kendi evinde oturma avantajı)
    Ayrıca aylık 0.64 gibi bir enflasyon uzun süre gözükmeyecektir diye düşünüyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Geliriniz enflasyonun altında artarsa ne yapacağınıza dair planınız nedir ?

Tam da bu sebepten bu krediyi kullanıyorum. Gelirim sabit bile kalsa ödemelerim sabit kalacak. Yani 15 yılda kazanacağım parayı yıllık %8 zam alırım düşüncesiyle swap yapmış oluyorum.
    Eğer bu işlemi bugün yapmasaydım, gelirim enflasyondan düşük kalacağından ileride hiç yapamazdım.

6. Haftalardır Işık bey altinizasyon,altına hücüm millet 380 400den"Zirveden" altın alıyor, altın ithalatı patladı diyordu. Bu akşam 8deki yayını keyifli geçer .

YTD

Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    Tam da bu sebepten bu krediyi kullanıyorum. Gelirim sabit bile kalsa ödemelerim sabit kalacak. Yani 15 yılda kazanacağım parayı yıllık %8 zam alırım düşüncesiyle swap yapmış oluyorum.
    Eğer bu işlemi bugün yapmasaydım, gelirim enflasyondan düşük kalacağından ileride hiç yapamazdım.

Vay vay vay , matematiğine ve finansal zekasına en fazla güvendiğim forumdaşlardan serkan74 ev almış.Ben bu ev işini hiç mantıklı bulmuyordum,ama serkan kardeş bu matematiği yaptıysa çok da yanlış iş değildir.İşyatda çok yardımını görmüştüm,anlamadığım çok konuda beni aydınlatmıştı.Demek ki kendisiyle işyatda bir daha zor buluşacağız.Hayırlı olsun yeni evin serkan kardeş.İnşallah yeni evinde hep mutlu günlerin olur.

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ons altın 1921 usd seviyesindeki tüm zamanların rekorunu kırarak 1930 usd oldu. 2000 usd aşılırsa yeni denizlere yelken açarız.
    Sizin verdiğiniz hedefler ve zamanlama mükemmel bir uyum gösteriyor. Temmuz ayında 1900 dolar görülür demiştiniz aynen dediğiniz gibi oldu. Altın için yıl sonu hedefinizi ve son birkaç haftada favori olan gümüş için görüşlerinizi öğrenebilir miyim? Teşekkürler..

Sayfa 1030/1230 İlkİlk ... 30530930980102010281029103010311032104010801130 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •