Sayfa 1053/1230 İlkİlk ... 535539531003104310511052105310541055106311031153 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,417 - 8,424 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Artık yorulmaya başladığımı hissediyorum.

Cahilcuhela kardeşim, sen bu başlığın en sadık müdavimlerindensin. Kaldı ki, yazılardan kolaj yapan, yanı sistemli detaylı çalışan bir kardeşimizsin. Senin nezdinde, görebildiğim hatalar şunlar,

ı-) her dönemin gözde yatırım araçları var. Benchmark olarak hep en iyi getiren enstrümanı alırsak, kendimizi boş yere strese sokarız.
    ii-) öyle saçma şeyler oluyor ki... borsaya altın bazında bakan bile var. Yatırımların reel getirisi ya enflasyon bazlı, ya dolar bazlı, ya da kur sepetine göre hesaplanır.
    iii-) genç arkadaşları anlıyorum. Çok kazanmak, bir an önce varlıklı zenginler haline gelmek istiyorsunuz. Sosyal medya zehirliyor, bu işin çok zor olmadığını gösteriyorlar. Ekstreler paylaşılıyor, hatta spor arabaları vs ile pozlar veriliyor.

Peki ben ne diyorum. Yıllık reel %10-20 arası ortalama getiri...yeterince cazip değil di mi? Bu şekilde 20-30 yıl sonra ikinci bir emekli maaşı sağlayacak getiri kesmiyor kimseyi...maalesef.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,014
    Iste bu nedenle fazla kasmaya gerek yok diyorum.
    Uzun vadede nasilsa hepsi biribirine yakinsar.
    Herkes en rahat oldugu, gece rahat uyudugu 1-2 yatirim enstrumanindan alsin, zaman icinde ekleme yapsin.
    Arada bir ufak rotuslarla hangisi geri kaldi ise son donem hizli gidenden biraz kirpip geride kalana eklesin.
    Bu sekilde bir fark yaratillabilir diye dusunuyorum ama en buyuk dusmanimiz yine kendimiz, yani duygularimiz.
    Ya hirs ya da korku agir basiyor ve bir turlu beceremiyoruz.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3. Cauti üstadın, daha önceki yazılarında bahsettiği, yıllık enflasyon + %10 hedefi benimde hedefim oldu. Zaten kendim için bu hedefi tutturmam zor. zaman gösterecek artık

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Artık yorulmaya başladığımı hissediyorum.

Cahilcuhela kardeşim, sen bu başlığın en sadık müdavimlerindensin. Kaldı ki, yazılardan kolaj yapan, yanı sistemli detaylı çalışan bir kardeşimizsin. Senin nezdinde, görebildiğim hatalar şunlar,

ı-) her dönemin gözde yatırım araçları var. Benchmark olarak hep en iyi getiren enstrümanı alırsak, kendimizi boş yere strese sokarız.
    ii-) öyle saçma şeyler oluyor ki... borsaya altın bazında bakan bile var. Yatırımların reel getirisi ya enflasyon bazlı, ya dolar bazlı, ya da kur sepetine göre hesaplanır.
    iii-) genç arkadaşları anlıyorum. Çok kazanmak, bir an önce varlıklı zenginler haline gelmek istiyorsunuz. Sosyal medya zehirliyor, bu işin çok zor olmadığını gösteriyorlar. Ekstreler paylaşılıyor, hatta spor arabaları vs ile pozlar veriliyor.

Peki ben ne diyorum. Yıllık reel %10-20 arası ortalama getiri...yeterince cazip değil di mi? Bu şekilde 20-30 yıl sonra ikinci bir emekli maaşı sağlayacak getiri kesmiyor kimseyi...maalesef.
    Yıllık sürdürülebilir reel getiri inşallah işe başlayınca uygulayacağım abi, benim üstümde şuan farklı sorumluluklar var ve çok zamanım yok, bu yüzden kısa vadeli işlemlerde olanlara sinirlendim ve hedefe çok yaklaşmışken, açgözlülük sonucu yediğim tokat büyük hayal kırıklığı yarattı.

Keşke bir hafta önce senin uyarılara kulak verseydim, yine kafamın dikine gittim

Neyse artık olan oldu, çok şükür ne kredili işlem var ne de tepeden mal aldık.
    Dediğin gibi şu saatten sonra önümüzdeki zaman diliminde ne yapıldığı önemli

Riski azaltacağım

Teşekkür ederim

Saygılar

5. Uzun zamandır forumu ve özellikle bu başlığı takip eden bir beyaz yaka olarak öncelikle tecrübelerini paylaşan ve yol gösteren eskilere de, hayallerini ve gelecekle ilgili olumlu olumsuz vizyonlarını paylaşan daha yolun başında olan gençlere de katkıları için teşekkür ederim.
    Ben de kendimce çizdiğim bir strateji ile yeterli ve güvenli bir birikim sahibi olduğuma inandığım an EYT'lerden olmayı ve emeklilik aylığı için tanımlı 60 yaşımı beklemeyi hedefliyorum. Bunun ne zaman gerçekleşeceği şu an için ülke şartlarında net değil malesef. Bu doğrultuda hesaplar yapsam da statüme göre gerekli minimum prim gününü doldurarak aktif çalışma hayatını bıraktığımda yaş kriteri gerçekleşene kadar geçecek sürenin olası yaklaşık emeklilik aylığına nasıl bir etkisi olacağını tahmin edecek doğru kaynağa erişemediğimi düşünüyorum.
    Başta Sn. Cautionary olmak üzere başlığın ruhuna uygun olarak bu konuda bir hesap yapmış ve yaklaşık da olsa kendisini nasıl bir maaşın beklediğini öngörenler olduğuna inanıyorum.
    Özetle; bugün yaş kriterini de doldurarak emeklilik hakkında sahip bir kişinin mevcut mevzuata göre bağlanacak maaşı X TL ise, prim gününü aynı tutarak bugün işten ayrılıp örnek olarak 15 yıl yaş kriterini bekleyecek kişinin bugüne indirgenmiş yaklaşık X maaşı arasında hangi parametreler etkilidir?
    Soruyu farklı şekilde tanımlarsam; son 10 yılını tavandan prim yatırmış ve örneğin 7200 prim gününü doldurarak bugün yaş kriteri dahil emekli olabilecek bir kişiye bağlanacak maaş ile ,aynı şartlarda işi bugün bırakıp yaş kriterini bekleyecek bir beyaz yakalının 15 yıl sonra 60 yaşında alacağı maaş o zaman aynı olacak mıdır?

6. @bartbart1217

Çalışma günü koşulunu sağlayınca, emeklilik hakkını bugün kazansaydın ne kadar emekli maaşı alırsın bunu sorgulatabiliyorsun. Zaten bu hak ediş yıldan yıla yapılan zam kadar artıyor. Yani emekli olunca be alacaksın az çok belli.

Peki gün sayını doldurdun, sigortalı çalışmadan emekliliği beklemek ile mesela 1000 gün daha ek çalışma maaşta ne kadar fark yaratır. Bu durum sigorta primine göre değişiyor bildiğim kadarıyla, tavandan yatıyorsa az da olsa artıyor. Daha düşükse bir süre sonra çalışma günü artsa da hak edilecek maaş artmıyor.

3-4 sene önce bir hesaplama yapmıştım. İlave 1 yıllık çalışma ile maaş 5000 liradan 5150 ye çıkıyordu, bunun gibi az bir fark çıkıyordu. O zaman şu kanıya varmıştım, belli çalışma günü sonrası ek çalışma yılı kayda değer bir fark yaratmıyor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    @bartbart1217

Çalışma günü koşulunu sağlayınca, emeklilik hakkını bugün kazansaydın ne kadar emekli maaşı alırsın bunu sorgulatabiliyorsun. Zaten bu hak ediş yıldan yıla yapılan zam kadar artıyor. Yani emekli olunca be alacaksın az çok belli.

Peki gün sayını doldurdun, sigortalı çalışmadan emekliliği beklemek ile mesela 1000 gün daha ek çalışma maaşta ne kadar fark yaratır. Bu durum sigorta primine göre değişiyor bildiğim kadarıyla, tavandan yatıyorsa az da olsa artıyor. Daha düşükse bir süre sonra çalışma günü artsa da hak edilecek maaş artmıyor.

3-4 sene önce bir hesaplama yapmıştım. İlave 1 yıllık çalışma ile maaş 5000 liradan 5150 ye çıkıyordu, bunun gibi az bir fark çıkıyordu. O zaman şu kanıya varmıştım, belli çalışma günü sonrası ek çalışma yılı kayda değer bir fark yaratmıyor.
    Teşekkürler cevabınız için

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by bartbart1217 Yazıyı Oku
    Uzun zamandır forumu ve özellikle bu başlığı takip eden bir beyaz yaka olarak öncelikle tecrübelerini paylaşan ve yol gösteren eskilere de, hayallerini ve gelecekle ilgili olumlu olumsuz vizyonlarını paylaşan daha yolun başında olan gençlere de katkıları için teşekkür ederim.
    Ben de kendimce çizdiğim bir strateji ile yeterli ve güvenli bir birikim sahibi olduğuma inandığım an EYT'lerden olmayı ve emeklilik aylığı için tanımlı 60 yaşımı beklemeyi hedefliyorum. Bunun ne zaman gerçekleşeceği şu an için ülke şartlarında net değil malesef. Bu doğrultuda hesaplar yapsam da statüme göre gerekli minimum prim gününü doldurarak aktif çalışma hayatını bıraktığımda yaş kriteri gerçekleşene kadar geçecek sürenin olası yaklaşık emeklilik aylığına nasıl bir etkisi olacağını tahmin edecek doğru kaynağa erişemediğimi düşünüyorum.
    Başta Sn. Cautionary olmak üzere başlığın ruhuna uygun olarak bu konuda bir hesap yapmış ve yaklaşık da olsa kendisini nasıl bir maaşın beklediğini öngörenler olduğuna inanıyorum.
    Özetle; bugün yaş kriterini de doldurarak emeklilik hakkında sahip bir kişinin mevcut mevzuata göre bağlanacak maaşı X TL ise, prim gününü aynı tutarak bugün işten ayrılıp örnek olarak 15 yıl yaş kriterini bekleyecek kişinin bugüne indirgenmiş yaklaşık X maaşı arasında hangi parametreler etkilidir?
    Soruyu farklı şekilde tanımlarsam; son 10 yılını tavandan prim yatırmış ve örneğin 7200 prim gününü doldurarak bugün yaş kriteri dahil emekli olabilecek bir kişiye bağlanacak maaş ile ,aynı şartlarda işi bugün bırakıp yaş kriterini bekleyecek bir beyaz yakalının 15 yıl sonra 60 yaşında alacağı maaş o zaman aynı olacak mıdır?
    cok onemli bir konuda soru sormussunuz. ulkemizdeki emekli maas baglanma hesabi (ssk icin) uc donemdeki calisma ve odenen primlere bagli yapiliyor:

2000 oncesi, 2000-2008 arasi ve 2008 sonrasi donem. kabaca tum donemler icin maasiniza bagli olarak odenen prim uzerinden (aylik ya da yillik) ortalama geliriniz buluunyor, sonrasinda her donem icin kullanilan aylik baglanma oranlari ile calisma donemine bagli olarak donemlere gore maas katkiariniz hesaplaniyor. Nihayeten toplam geliriniz donemlere bagli katkilar toplanarak hesaplaniyor. Ancak donemler arasi pek cok kalemde farklilikar var.

Ornegin: 2000 oncesi donemde aylik baglanma oranlari olducka yuksekti ancak sigorta prim tavani dusuktu. 2000 ve sonrasinda kademeli olarak aylik baglanma oranlari dusurulurken sigorta prim tavanlari yukseltildi. Yanlis hatirlamiyorsam tavan/taban prim orani 2000 oncesinde 1,67 gibi bir seydi. bu oran simdi 7,5. Ayrica enflasyon ve buyume oranlari nedeniyle sistemde biriken paranin guncellenmesinde de degisiklikler oldu. Gecmisten gunumuze olan sey aslinda emeklilik maaslarindaki yuksek-dusuk makasi acildi. Bu nedenlerden dolayi spesifik ornekler vermeden su sudur demek mumkun degil.

Ancak soyle bir ornek vereyim: 2009 da ise 20 yasinda ise baslamis birisi her ay aylik ortalama gelirinin 2%'sini emekli maasi olarak hak eder. ssk primi her ay tavandan yatiyorsa su ana kadarki 11 yillik calisma suresinde aylik ortalama kazancinin 22%sini hak etmis olur. su anki prima esas kazanc tavani 22 bin tl. yani kabaca su ana kadar hak ettigi maas (ek odemeler haric) 22bin*22% = 4840 tl civaridir. bu kisi (ulkemizde hic enflasyon olmadigini ve primlerin sabit kaldigini ve buyumenin de 0 oldugunu dusunursek) 2029 yilinda 8800 tl emekli maasina hak kazanmis olacaktir ve 7000 prim gununu doldurdugu icin istifa ederek 60 yasini bekleyebilir ve 2049da kendisine 8800 tl (arti ek odemeler kadar) maas baglanir kendisiyle ayni gun ise baslayan yasiti 2049a kadar calisirsa aylik ortalama kazancinin 80% ini hak edecek ve 17600 tl (arti ek odemeler kadar) emekli maasiyla emekli olabilecektir.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Sayfa 1053/1230 İlkİlk ... 535539531003104310511052105310541055106311031153 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •