Sayfa 1075/1230 İlkİlk ... 755759751025106510731074107510761077108511251175 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,593 - 8,600 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Merak edip konunun ilk sayfalarini okudum bugun, genellikle 2018 doviz krizi gunlerine denk geliyor baslangic tarihi.

Tee o zamanlar artik dolar cok pahali borsa ucuz kaldi artik zararlar borsadan telafi edilir gibi yorumlar yazilmis.

Isin komigi 2 yildir borsa tl olarak ayni yerde kalmis, yerinde saymis.
    Doviz o zamanki tepe noktasini bile gecmis, altin desen 3e katlamis,
    Enflasyon resmi olani %30, gercekte olan %50++
    Arac fiyatlari en az 2 katina cikmis, ev fiyatlari bile min % 50 artmis ama bizim borsa yine oldugu yerde.

Yazik gercekten cok yazik.
    Iyi kotu 5-6 senedir hisse yatirimi yapiyorum ama artik biktim, altin alan nineye, arac al sat yapan galericiye yenilmekten biktim.

Hele su son gunlerde tuprs gibi agir siklet sirketi bile bi gun tavan ertes gun taban yaptiktan sonra yada oyak gibi kurumlarin siyasete bulasip ceolarinin hisse manipulasyonunu gordukten sonra ne desek bos..

Borsada ne guzel yabanci yatirimci agirligi vardi, onlar bi denge saglardi..simdi kaldik bademlere.

Bu ulkede artik zihniyet degismedikten sonra tl yatirim yapmanin bi anlami kalmadi. En guzeli yastik alti doviz ve altin.

Ne zaman Turkiye’nin yeni bir hikayesi olur(bkz 2004-2009 arasi) o zaman tl ye donme vakti gelir.

Alıntı Originally Posted by CahilCuhela Yazıyı Oku
    Evet büyük manipülasyon döndü

Ben volatilitenin bu hafta devam edeceğini düşünüyorum

Yukarı aşağı büyük ziplamalar şeklinde

Örneğin Tüpraş 90-80 bant aralığında oynasa şaşırmam

Çünkü piyasa yerlilere kaldı

Bizim yerli speklerin tarzı bu

Ek olarak yanlışlıkla yazdınız sanırım, not değişmedi. Görünüm durağandan negatife indirildi

Saygılar

Mi 9T cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    evet haklısınız kastım görünümün negatife inmesiydi
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Merak edip konunun ilk sayfalarini okudum bugun, genellikle 2018 doviz krizi gunlerine denk geliyor baslangic tarihi.

Tee o zamanlar artik dolar cok pahali borsa ucuz kaldi artik zararlar borsadan telafi edilir gibi yorumlar yazilmis.

Arac fiyatlari en az 2 katina cikmis, ev fiyatlari bile min % 50 artmis ama bizim borsa yine oldugu yerde.

Iyi kotu 5-6 senedir hisse yatirimi yapiyorum ama artik biktim, altin alan nineye, arac al sat yapan galericiye yenilmekten biktim.

Hele su son gunlerde tuprs gibi agir siklet sirketi bile bi gun tavan ertes gun taban yaptiktan sonra yada oyak gibi kurumlarin siyasete bulasip ceolarinin hisse manipulasyonunu gordukten sonra ne desek bos..

Borsada ne guzel yabanci yatirimci agirligi vardi, onlar bi denge saglardi..simdi kaldik bademlere.

Bu ulkede artik zihniyet degismedikten sonra tl yatirim yapmanin bi anlami kalmadi. En guzeli yastik alti doviz ve altin.

Ne zaman Turkiye’nin yeni bir hikayesi olur(bkz 2004-2009 arasi) o zaman tl ye donme vakti gelir.
    Geçen haftaki tüpraş’ın tepkisi inanılmazdı.

Bilançosu burada da kötü değerlendirilmişti.

Üstelik iktidarın koç holdinge bakışı düşünülürse yükseliş daha garip bir hal alıyordu.
    (Not: Tüpraşın geçmişte batman rafinerisi ile hikayesi
    https://www.google.com.tr/amp/s/www....YUOZvZsDCuYK7g )

Buna rağmen viop’ta düşüş pozisyonu açmakta tereddüt ettim. Piyasa istediği zaman hisseyi fezaya götürebiliyordu. Ben 100’ü görür demiştim görmeden geri döndü.

Uzun lafın kısası her gün yeni bir şey öğreniyoruz bu piyasada

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

4.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Merak edip konunun ilk sayfalarini okudum bugun, genellikle 2018 doviz krizi gunlerine denk geliyor baslangic tarihi.

son yılların mükemmel bir özeti olmuş.

koca tüpraşı bile oyuncak ettiler, bist 100 hisselerinin birçoğu tl cinsinden bile 2018 fiyatlarında, dolar x2 altın x3 oldu.

yabancı gidince borsa, bul karayı al parayı işporta pazarına döndü.

5. Gecmis net. Ya bundan sonrasi? Tamammi devammi? Ic ve dis piyasa, ustune gelen pandemi. Malum herzamanki gibi boyle belirsiz ortamlar cogu zaman zenginleri daha zengin, kulaktan duyma sozde bilgilerle alin terleriyle kazandiklariyla yatirim yapam KYleride fakirlestirir

Ama hepimiz biliyoruzki finansal piyasalarda firsatlar asla ama asla bitmez. KYler olarak pes etmek yok ama ortalik karisik temkinli olmaya devam

Herkese saglikli iyi pazarlar

6. Haklısınız, hatta bunlar iyi günlerimiz bile olabilir.

Twitter’da geçtiğimiz ay başkanın bir söyleşisi paylaşılmıştı.orada spk, Başkan vs etiketleyerek şunu önerdim. Dolaşımdaki payı %10 altında olan firmalar paylarını en az %10 yapacaklar, ya da adil değerleme ile kottan çıkacaklar. Çok basit, böylece borsadaki kumar hisseleri önemli ölçüde azalır. Bir gelişme olur mu, sanmam...zira kalkınma bankası dahi, devlet bankası olmasına rağmen aynı durumda. Kumarı oynayanlar devlet erkanı veya birinci derece yakınları olabilir.

Neden bunlar iyi günlerimiz olabilir diyorum. Yabancı yatırımcı en azından aşırı düşüş ya da yükselişlerde dengeleyici rolündeydi. Hızla çıkıp gidiyorlar. Artık bankalar, Tüpraş, Ereğli, THY bile birkaç büyük speğin oyuncağı haline gelebiliyor. 30-40 milyonla saçma sapan hareketler yapabiliyor bu büyük tahtalar.

En büyük tehlike de şu. Küçük yeni yatırımcı malda, hatta yüksek miktarlı kredi kullananlar da var. Yerli büyük fonlar da malda. Yabancı ortalıkta yok, alım yapmaya niyeti de pek yok. Herhangi türbülansta borsaya kim destek atacak, krediler patlayınca mecburi satışlar gelince hisselere kim destek atacak.

Borsamız dolar hareketlendiğinde, Birkaç günde 114 binlerden 100 bin altını gördü. Benzer daha büyük bir türbülansta 90 bin altı böle görülebilir. Küçük bir panik yaşanması yeterli bunun için.

Özetle...üzgünüm. Başta piyasa kural koyucuları, piyasa yapıcıları, hemen herkes suçlu. Elimizden gelen mümkün olduğunca defansif bir portföy ile beklemek. Çok büyük fırsatlar çıkmadıkça, orta vade portföyde hisse oranım çok yüksek olmayacak.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7. Müjde verileceği haberi ile enerji hisselerinin aşırı yükselmesi çok ilginç geldi bana. Ne bekliyordu ki insanlar? TÜPRAŞ veya Petkim kendisi petrol veya doğal gaz kaynağı bulsa, bunu anlarım. Ben şahsen elimdeki tüm Zoren, Petkim ve TÜPRAŞ hisselerini bu arada elden çıkardım ve hiç beklemediğim oranda kâr yaptım. Bunu kendimi övmek için yazmıyorum; zira miktarlar çok önemli değildi; ama çok açık bir konuda bile yatırımcıların nasıl hiç düşünmeden, koyun psikolojisine girdiğine işaret etmek için ifade ediyorum.

Bence şu anda asıl kafa yorulması gereken konu, Karadeniz'de bulunan doğal gazı çıkarmak için yapılması gerektiği söylenen 5 milyar dolar yatırımdan hangi şirketlerin pay alacağıdır. Mümkün olduğu kadar yerli ve milli kaynakların kullanılacağı ima edildiğine göre, bu işi yapabilecek şirketler ciddi paralar kazanabilecek.
    Tüm yazdıklarım şahsi fikrimdir. Yatırım tavsiyesi kapsamında değerlendirilmemelidir.

Sayfa 1075/1230 İlkİlk ... 755759751025106510731074107510761077108511251175 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •