Sayfa 1092/1230 İlkİlk ... 925929921042108210901091109210931094110211421192 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,729 - 8,736 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. sayin forumdaslar gelecekte ulkemizde ve dunyada (ayri ayri olabilir) getirisi yuksek meslekler neler olabilir sizce?

kisinin kendi isini yapabilmesi acisindan ben avukatlik, doktorluk ve finans alanlarinin cazip olacagini dusunuyorum.

malesef maasli islerde kazandirdigimiz paralarin oldukca cuzi bir kismini maas olarak alip hayatimiza dusuk risk dusuk getiri ile devam ediyoruz. ama isinde iyi olmamanin issiz kalma riskini gelecekte oldukca yukseltecegini dusunuyorum. isini iyi yapan kimseler icin de kendi isini yaparak cok daha iyi paralar kazanabilecegini dusunuyorum. kendi isine sahip ve maddi durumu oldukca iyi durumda olan dayimin, kizini devlete memur olarak girmek yerine is kurma konusunda tesvik ederkenki sohbetlerine sahit olmustum. bir memur ailesi cocugu ve fen lisesi mezunu bir devlet parasiz yatili olarak is kurmanin ve batmanin(!) kafamda hep sifiri tuketmek ve eve haciz gelmesi gibi resmedildigini fark ettim. halbuki dusuk sermayeyle yapilabilecek islerde ikinci el ekipmanla calisip, isin tutmamasi durumunda bir kac adres degisikligi yapip hic olmamasi durumunda da esyalari satip farkli isler deneyerek iscilik ve kira maliyetleri gibi gorece katlanilabilir riskler soz konusu. arkadasimin, hacettepe agac isler endustri muhendisi abisi defalarca farkli ticari isler denedikten sonra bir kac iste tutturunca almis yurumus. simdi hala farkli firsatlara oltalar salliyor adam.

Nassim Taleb'in bir sozuyle bitirmek istiyorum uzun sorumu: "En tehlikeli uc bagimlilik uyusturucu, karbonhidratlar ve aylik maastir."

The Three Most Harmful Addictions Are Heroin, Carbohydrates, And A Monthly Salary.
    Nassim Nicholas Taleb
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bu optimum zaman noktasinda birakamama durumuna gavurlar "one more year syndrome" derler..
    Sonlara dogru bilesik getiri nedeni ile bir yilin getirisi hep absolut ve goreceli olarak da daha buyuk olmaya devam ettikce yatirimlari bozup harcamaya baslamak gittikce zorlasir.
    Burada geri kalan seneler artik iyice azaldigi icin bir dur demek gerekir ama cogu kisi bunu beceremez ve calismaya devam eder.
    Syg,
    o sendromdan pek cekmeyiz insallah. esim simdiden her aksam "baskan istifa" tezahurati yapiyor sayin buyugum.

es onemli
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

3. 240 maaş felan ne yaptınız, zaten o kadar birikim yaptıysanız anında bırakın işi.

aylık 10 binden carpsak 2.4 milyon tl yapar, yani sadece hiç bir şey bilmeden konut yatırımı yapsanız ayda 10bin tl brüt geliriniz olur, eurobond alsanız daha da fazla olur.

edit : 2,4 milyon için eurobond hesabı da yaptım. 2047 vadeliden 380bin nominal lot alsanız yıllık 21850 dolar yapar / bunu 2 kişi üzerine alsanız vergi sonrası elinize net 17200 dolar kalır yani aylık 1433 dolar kemiksiz gelir.

Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Grafiği uydurursak Mavi kırmızı yanyana gitmeye başladığı yer ideal noktalar bence.
    YTD

Tabi bizde yasal emekli maaşının da normal koşullarda o grafikteki kesişim yerlerine gelince prim gün alt yapısı sağlanmış olur ve sadece yaş yeterliliği beklenir. Özetle 43-50 arası biyerlerde prim şartları sağlanıp özgürlüğe geçilir ve emekli maaşı bağlanınca da arada maaşsız sürede azalan capital e rağmen gayet iyi bir gelir olur ikisi birlikte devam ettiği sürede.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5. amerikalı adamın ne dediğini pek umursamıyorum şahsen.
    bizde isler çok farklı.
    geçen sene 1 milyon iyi paraydı.
    önümüzdeki sene bir bakarsın tertemiz bir otomobil parası olmuş.
    bu döngüde ayakta kalmak kolay değil.
    diyelim ki ayda 7bin kenara atiyorsun 240 aylik biriktirdin 1milyon 700.
    abi 1 milyon 700e seneye zor güvende hissedersin.
    o da ev +araban varsa ev falan yoksa guven muven yok bam bam bam.

6. Paylaşımların hepsi Nefis herkese teşekkürler.

Ben de farklı bakış açısı getireyim, her gün işe zevkle gidiyorum orada da %250 kendimi veriyorum işim azsa sağa sola borsaya da gayet takılıyorum. Ekibim var, hepsinden memnunum seviyorum onlar da beni sevdiklerini söylüyorlar ( artik ne kadari mecburiyetten bilmek zor ) patronu da seviyorum. Keyfim yerinde. İşimle ilgili de oldukça iyiyim abd de avrupada sunumlar yaptım ödül aldım kendim teknik kökenliyim.

Belki çıksam daha çok kazanacağım ama çıkmaya hiç elim gitmiyor, onun yerine kazancımı degerlendireyim artırayım istiyorum. Çünkü mesela ayrıldın sirket kurdun ( geçmişte deneyimim var ) bin turlu kalitesiz adamla muhatap olacaksın, para alacaksin alamayacaksın canın sıkılacak, stresi sıkıntısı ayrı dert. Arkadaşlar çıkman lazım diyor ama ben de gayet memnunum çok kararsızım açıkçası. Birikim de yapabiliyorum %50 biriktiriyorum ortalama. Biraz şükretmeyi de bilmek lazım. Daha fazlası için sağlığı ömrü kaybedip bir de elindekinden olmak var...

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Paylaşımların hepsi Nefis herkese teşekkürler.

Ben de farklı bakış açısı getireyim, her gün işe zevkle gidiyorum orada da %250 kendimi veriyorum işim azsa sağa sola borsaya da gayet takılıyorum. Ekibim var, hepsinden memnunum seviyorum onlar da beni sevdiklerini söylüyorlar ( artik ne kadari mecburiyetten bilmek zor ) patronu da seviyorum. Keyfim yerinde. İşimle ilgili de oldukça iyiyim abd de avrupada sunumlar yaptım ödül aldım kendim teknik kökenliyim.

Belki çıksam daha çok kazanacağım ama çıkmaya hiç elim gitmiyor, onun yerine kazancımı degerlendireyim artırayım istiyorum. Çünkü mesela ayrıldın sirket kurdun ( geçmişte deneyimim var ) bin turlu kalitesiz adamla muhatap olacaksın, para alacaksin alamayacaksın canın sıkılacak, stresi sıkıntısı ayrı dert. Arkadaşlar çıkman lazım diyor ama ben de gayet memnunum çok kararsızım açıkçası. Birikim de yapabiliyorum %50 biriktiriyorum ortalama. Biraz şükretmeyi de bilmek lazım. Daha fazlası için sağlığı ömrü kaybedip bir de elindekinden olmak var...

Mutluysanız her anın tadını çıkarın. Zaman tek yönlü akıyor. Bazen siz hiç bir şey yapmasanızda zaman çevrenizi değiştirir. Bu nedenle finansal özgürlük kasko gibidir.
    İhtiyaç olduğunda yanınızda olması iyidir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Paylaşımların hepsi Nefis herkese teşekkürler.

ben de elektronik muhendisiyim. benim sektorumde de is kurmak icin (son donem populer olan yazilim ve uygulamalar haric) ciddi sermaye ve duran varlik yatirimi gerekli. ama gecmiste bir yakinimin yargi isi olmustu, magdur olmamak adina isinde iyi birilerine gittikleri noktada aldiklari teklif dudak ucuklatacak cinstendi. gecen sene de is temposunda cok bunaldigim bir donemde psikiyatriste gitmistim, 45 dakika beni dinleyip 10 dakika "yasadiklarin normal olur oyle, birseyin yok" diye konusarak 400 tl almisti. ve bu randevuyu iki hafta sonrasina almistim. yanlis anlasilmasin bu iki ornek de mesleginde cok iyi konumda ve ciddi bir akademik ve profesyonel deneyim uzerine aliyorlar bu paralari; kesinlikle hak etmiyorlar demiyorum. ama isini iyi yapan insanlar icin emegini dogrudan son kullaniciya satmanin getirisi maasli calisma alternatifine gore cok cok yuksek. belki bizden gecmistir ama coluk cocuk icin kafa yoralim diyorum en azindan..
    ---------------

Sayfa 1092/1230 İlkİlk ... 925929921042108210901091109210931094110211421192 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •