Sayfa 1099/1230 İlkİlk ... 995999991049108910971098109911001101110911491199 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,785 - 8,792 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Aslinda dolar da yillar icerisinde bir enflasyon gordugü icin fark tablodaki kadar degil...zaten asgari ucret dolar bazinda iyi degil ...
    mesela cindeki asgari ucret dolar bazinda bizi geçiyor su an... ancak ekonomimizin bizim kusagin oncesinde de bazi donemler gercekten cok kotu olduğunu kabul etmek gerekiyor.. en basitinden kemal sunal in orta direk saban filmi sener şen in ciplak vatandas filmi bize bunu gosteriyor...
    Ancak bence burada onemli olan nokta şu... bizim ve tüm gelismekte olan ülkelerin eline bir firsat gecti... biz bu firsati nasil değerlendirdik... güney kore nasil degerlendirdi singapur nasil degerlendirdi... neden su an tedarik zincirlerini çinden tasimak isteyen şirketler bizi tercih etmiyor.. su an romen leyi bizi neden ikiye katlamak uzere ... neden tum dunyada dolar deger kaybederken bizde bu sorunlar oldu...
    https://m.aksam.com.tr/ekonomi/2001-...7h/haber-21577
    Bu haberde 2001 krizinin hazineye yukledigi borç 380milyar tl denilmiş...
    https://www.google.com/amp/s/www.yen...-6-287920h.htm
    Burada da hazinenin simdiki borcu var... arada özellistermelerimiz vs. Var.
    Yillar icerisinde maaslar asgari ucrete yaklasti.. ülkenin yuzde 40i asgari ucrete yuzde80i de asgari ucretin iki katina kadar olan maasa calisiyor... issizlerin sayisi calisanlari gecti...
    Beyaz yakayi zorlu bir dönem beklediği acik... herkesin kendi gelirinin altinda yasayip elinden geldigince tutumlu davranmasi lazim ... aksi halde emeklilik doneminde cok sikıntilar görulebilir .. cocuklara uc bes bisey birakamazsak belki de onlar tum hayatlarında sıkıntı yasar... ben sahsen bir ailede tasarruf kulturunun gelenek olmasi gerektigini dusunuyorum zaten tum topluma bu kultur yayilmali...bir nesil kendini belki de feda etmeli ama hem o kulturu cocuklarina kazandirmali hem elinden geldigince bir sermaye birakmali hem de yatirim yapmayi finansal piyasaları ögretmeli... insallah hepimiz kendi sistemimiz dogrultusunda bunu yapabiliriz... sonuc hic finansal dunyaya dikkat etmemekten hic birikim ve yatirim yapmamaktan daha iyi olacaktir
    Son düzenleme : HATAKE; 06-09-2020 saat: 11:45.
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,115
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3. Her türlü satın almak lazım o zaman

Çok güzel paylaşımlar olmuş. Son dönemin özetini de "emeğimiz ucuz ama hayatımız pahalı olacaktır bundan sonra" cümlesi tarif ediyor sn tovbekar ın...
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5. Muhteşem anlatım,elinize sağlık.

6.  Alıntı Originally Posted by jacksparrow Yazıyı Oku
    Kerim Rota bu forumda uzun süredir anlatılan, beyaz yakanın reel gelirindeki gerilemeyi, bir örnek üzerinden çok güzel anlatmış.

https://www.paraanaliz.com/2020/ekon...mpression=true

ONEPLUS A5010 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bu konuda sık sık finansal özgürlük kazanmak ve kendimizi finansal olarak güvende hissetmek için yapılması gereken birikim miktarından bahsediliyor.

Cehaletle sulanmış topraklarda akıl sahibi insanlarının güvende hissetmesini sağlayacak bir kapital tanımlı değildir.

Yapılması gereken tek yatırım, aklı, adaleti ve vicdanı içselleştirebilmiş insanların yaşadığı bir coğrafyaya göç etmek.

"Benden geçti" demeden.
    Kendimizi düşünmesek bile, çocuklarımızın, torunlarımızın insan gibi yaşam standartlarına sahip olması için.

LM-G710 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. aslında barış ve sinem'den önceki dönem reel ücretler seviyesi bakımından daha şanslı idi. barış ve sinem bu dönemin sonunu yakaladılar. O dönem toplu iş sözleşmelerinin ve sendikalaşma oranının daha yoğun olduğu bir dönemdir. düşük ücretler kademeli olarak kıdemli maaşlarını da etkiler. o dönemden bu döneme ülkemizde gsyih a göre sanayi/hizmet sektörü oranı sanayi aleyhine bozulmuştur. eğitim düzeyi vasatının artması ile birlikte hizmet sektörüne üniversite mezunu girişi artmıştır. bunların yarattığı yedek işçi gücü ordusu beyaz yakalının maaşları üzerinde baskı oluşturmuştur. devletin zaman zaman uyguladığı popülist zamlardan da faydalanamamaktadırlar, hak arama sendikalaşma oranı sıfıra yakındır. artan hane halkı borcu ile işverenin verdiği maaşa razı olmaktadırlar. son verilere göre ülkemizdeki üç gençten biri işsizdir; bu önümüzdeki dönem bu grubun maaşlarını ve (emeklilik, sosyal haklar gibi ) imkanlarını da tehdit edecektir.

8.  Alıntı Originally Posted by rACE Yazıyı Oku
    Bu konuda sık sık finansal özgürlük kazanmak ve kendimizi finansal olarak güvende hissetmek için yapılması gereken birikim miktarından bahsediliyor.

Cehaletle sulanmış topraklarda akıl sahibi insanlarının güvende hissetmesini sağlayacak bir kapital tanımlı değildir.

Yapılması gereken tek yatırım, aklı, adaleti ve vicdanı içselleştirebilmiş insanların yaşadığı bir coğrafyaya göç etmek.

"Benden geçti" demeden.
    Kendimizi düşünmesek bile, çocuklarımızın, torunlarımızın insan gibi yaşam standartlarına sahip olması için.

LM-G710 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Bu sık sık benim de aklima geliyor.Ama 4 Eylül de Atatürk ün baskasinin ödünç elbisesiyle yaptigi isler aklima gelince mutlaka böyle.gitmeyecek düzelecek diyorum.
    Tek korkum cekincem ulke nufusunun multeci akiniyla degismis olmasi.
    Geri meseleler illaki duzeltilir....

"Bir ülkenin bağımsızlığı yabancıların lütuf ve merhametine bırakılamaz."M.Kemal ATATÜRK
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

Sayfa 1099/1230 İlkİlk ... 995999991049108910971098109911001101110911491199 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •