Sayfa 1125/1230 İlkİlk ... 12562510251075111511231124112511261127113511751225 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 8,993 - 9,000 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Batakçı Yazıyı Oku
    32 yaşında olduğum için pek emin değilim. Giriştim bu olaya, umarım pişman olmam.

Neden erken hocam? Atıyorum 10 milyon lira var ve bordrolu bir çalışan gibi yaşıyorum, ne mahsuru olabilir ki? Bir de yaşımı nereden biliyorsunuz?
    Sizi gedzadan beri tanıyorum.

Çalışan demir pas tutmaz demiş atalarımız, abartısız her atasözü bir makalenin anlatamayacağı şeyi anlatır,
    Paranızın bir kısmını sabit getirisi olan evlere bağlayabilirsiniz, her ne olursa olsun evler uzun vadede değerini korur, kirası ilede geçiminizi sağlayabilirsiniz, paranızın bir kısmıyla kazanamasanız bile paranızı koruyabilecek keyifle zaman geçirebileceğiniz sevdiğiniz bir meşgalenizin olması lazım.

2.  Alıntı Originally Posted by Dentex Dentex Yazıyı Oku
    Bir mn TL ev, yarım mn TL araba + aylık 15.000TL gelir. Toplam 4mn TL sermaye, %8-10 Net temettü verimi beni tadında yaşatır. Beni ihya edecek ve içimi çok daha rahat ettirecek rakam 10mn TL civarıdır. Önümüzdeki 10 senede hedefim bu... Ulaşabileceğimi düşünüyorum.

Not: Şimdiki rakamlar beni korkutsa da 10 yıllık ort. enflasyon tahminim %100. Yani 10 sene sonra hedef rakamım 8-20 mn TL. Sermayemi koruma stratejim hisse üzerinde oturmaktan ziyade slow trade usulü ve döviz+ hisse yoğun portföy... Konunun doğasına aykırı olsa da şu zamanlar temettü beklentisi çok karlı gelmiyor bana. Senede 4-5 al-sat gibi bir strateji izliyorum.
    Aylık harcama tutarınızı bilmiyorum ama bahsettiğiniz strateji ile ayda bugünün parasıyla 25.000 TL bile harcasanız sorun olmaz gibi. Yaşım itibariyle ben de temettü yatırımcılığından ziyade değer yatırımcılığını tercih ediyorum. Belli bir noktadan sonra portföyün bir kısmıyla temettü yatırımına geçmenin daha iyi olacağını düşünüyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by dobra Yazıyı Oku
    Sizi gedzadan beri tanıyorum.

Çalışan demir pas tutmaz demiş atalarımız, abartısız her atasözü bir makalenin anlatamayacağı şeyi anlatır,
    Paranızın bir kısmını sabit getirisi olan evlere bağlayabilirsiniz, her ne olursa olsun evler uzun vadede değerini korur, kirası ilede geçiminizi sağlayabilirsiniz, paranızın bir kısmıyla kazanamasanız bile paranızı koruyabilecek keyifle zaman geçirebileceğiniz sevdiğiniz bir meşgalenizin olması lazım.
    Uzun zaman geçti Gedza yatırımından sonra, iyi hatırlıyorsunuz O zaman orada söylediklerim de aklınızdadır muhtemelen.

Meşgale konusunda katılıyorum, pandemiden sonra, tüm hayatımı kaplamayacak şekilde girişimlerde bulunmak gibi bir hayalim yok değil.

4.  Alıntı Originally Posted by Batakçı Yazıyı Oku
    Aylık harcama tutarınızı bilmiyorum ama bahsettiğiniz strateji ile ayda bugünün parasıyla 25.000 TL bile harcasanız sorun olmaz gibi. Yaşım itibariyle ben de temettü yatırımcılığından ziyade değer yatırımcılığını tercih ediyorum. Belli bir noktadan sonra portföyün bir kısmıyla temettü yatırımına geçmenin daha iyi olacağını düşünüyorum.
    Harcama miktarım yanıltır, eşimle beraber aylık rutin masrafimiz her şey dahil 5.000TL' yi geçmez. Ekstraları katarsak yılda aya boldugumuzde en fazla 8.000 TL olur. Sermayemin ateşleyici noktası aylık masrafım kadar birikim yapabilmem. Değişken, zaman zaman dövizle kazandığım para sermayemi güzel besliyor. Açıkçası çalışarak para kazanmanın pek mümkün olduğuna inanmıyorum, maaşım hedefime ulaşmak için bir araç gibi. Hedeflerime ulaştığımda mevcut mesleğimden istifa edip özellikle başlarda ekstra gelir beklemeden sırf boş kalmamak için iş açma düşüncem var. İleriki zamanlarda sermayemi özellikle 10mn TL' yi aşması durumunda gayrimenkule kaydırmak ve en azından değerini korumak anlamında emtiaya kaydırmak gibi bir düşüncem var. Oransal olarak 20mnTL hisse senedi yerine 10-10 gibi veya 20-20 gibi... Hayal etmesi güzel tabi bakalım zaman ne gösterecek...

Not: Çocuk faktörünü, eğitim masrafları gibi hususları da düşünerek, esnek hesaplama yaptım ilk yazımda birde. Bizim zamanimizdaki gibi değil malesef dandik ilkokul bile senelik dünyanın parası olmuş.

5.  Alıntı Originally Posted by Dentex Dentex Yazıyı Oku
    Harcama miktarım yanıltır, eşimle beraber aylık rutin masrafimiz her şey dahil 5.000TL' yi geçmez. Ekstraları katarsak yılda aya boldugumuzde en fazla 8.000 TL olur. Sermayemin ateşleyici noktası aylık masrafım kadar birikim yapabilmem. Değişken, zaman zaman dövizle kazandığım para sermayemi güzel besliyor. Açıkçası çalışarak para kazanmanın pek mümkün olduğuna inanmıyorum, maaşım hedefime ulaşmak için bir araç gibi. Hedeflerime ulaştığımda mevcut mesleğimden istifa edip özellikle başlarda ekstra gelir beklemeden sırf boş kalmamak için iş açma düşüncem var. İleriki zamanlarda sermayemi özellikle 10mn TL' yi aşması durumunda gayrimenkule kaydırmak ve en azından değerini korumak anlamında emtiaya kaydırmak gibi bir düşüncem var. Oransal olarak 20mnTL hisse senedi yerine 10-10 gibi veya 20-20 gibi... Hayal etmesi güzel tabi bakalım zaman ne gösterecek...

Not: Çocuk faktörünü, eğitim masrafları gibi hususları da düşünerek, esnek hesaplama yaptım ilk yazımda birde. Bizim zamanimizdaki gibi değil malesef dandik ilkokul bile senelik dünyanın parası olmuş.
    Sizinki gibi bir işe sahip olabilsem çalışabildiğim kadar çalışırdım sanırım Belli bir maaşın altında ve çok yorucuysa çalışmak gerçekten çok zor artık. Şehir ve sektörünüzü sorabilir miyim?

6. forumda yazıp çizen 70'i devirmiş pörtföyüde bir hayli büyümüş kişilerin varlığınıda görüyorsunuzdur, ky'nin yaşadığı stresin mislini yaşıyorlar
    sermaye piyasalarının sonu da huzuru da yok.

Emekliliğim ilk geldiğinde emekli bir milletvekili haftanın her günü çalıştığım yere uğrayıp zaman geçiriyordu,yayınlanmış kitaplarıda var.
    emekli olacağım abi ne dersin dediğimde ''görmüyormusun beni bir şey söylememe gerek yok sen kendi payına düşeni çıkar'' dedi.

7. 17 sene olmadan tüm dünyada tüm varlıklar devletleştireceği için birimin yapmaya ve kasmaya hiç gerek yok bence yeyin gari

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

8. uzattım bu son olsun
    bir by geçenlerde forumda yazmıştı
    okula giden çocuğuna öğretmeni babasının ne iş yaptığını sormuş.
    çocuk
    ''babam kendisini üzen bir iş yapıyor'' demiş.

Sayfa 1125/1230 İlkİlk ... 12562510251075111511231124112511261127113511751225 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •