Sayfa 1128/1230 İlkİlk ... 12862810281078111811261127112811291130113811781228 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 9,017 - 9,024 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by dobra Yazıyı Oku
    çalışıştığım kitabevinin atmosferi çok güzeldi,saat başı müşteriler çay sevisi olurdu, isteyen müşteri çaycımıza bir çay alabilirmiyim derdi
    akyşama kadar kitabevi yazar , öğretim görevlisi eski siyasetçi kaynıyordu
    bir müşteri bir kitap sorduğunda yerlerini gösterip varsa kitap hakkında bilileri müşteriye ufak kısa bilgi veriyorlardı
    zaman geçiirmek içn ideal ortam vesselam.
    Aslında o işe ben bile talip olurdum bak,o zaman başka .Çay var kitap var, kaliteli ortam ve insanlar da var,kitap sevenden kimseye zarar gelmez ,e bilgi verebilmek için kitapları bedavadan okumana da kimse laf etmez daha ne)))))))))

2.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Aslında o işe ben bile talip olurdum bak,o zaman başka .Çay var kitap var, kaliteli ortam ve insanlar da var,kitap sevenden kimseye zarar gelmez ,e bilgi verebilmek için kitapları bedavadan okumana da kimse laf etmez daha ne)))))))))
    Tüccar zihniyetiyle sadece popüler kitapları yığınla doldurup satmak kitapçılık değildir, 300 metre kare dükkanı 3000 çeşit kitapla doldurmak kitapçılık değil tüccarlıktır, rafında 40.000 kitabın olacak, olmayan herhangi bir kitabı isteyen bir okura o kitabı bıulmanın yollarını bileceksin
    biz baskısı olmayan bir kitabı kütüphande bulup kütüphanede fotokopisini çekip onu kitap haline getirip okura kargoyla gönderebiliyorduk, işimizi ciddi yapıyor,ticari kaygılardan ziyade kültür hizmeti olarak yapıyorduk.
    her hafta sonu bir yazarı sohbete çağırmak vs vs, tadından yenmezdi.

3.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Hayat yaşamaktır.
    Çalışmak sadece yaşamı için gerekli getiriyi veya gıdayı sağlamaktan ibarettir. İnsan ömrü kısıtlı olduğuna göre neden özgür olmak varken başkasının emrinde veya işin kölesi olarak geçirelim.
    Kendimizi kandırmaya gerek yok yapılan mesleklerin sadece bir kısmı keyif veriyor kalanlar angaryalar, çekişmeler saçma sapan olaylarla dolu.
    Benim babam geç emekli oldu ona bakınca keşke erken emekli olsaydı diyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Benimde kariyer olarak tek hedefim babamdan daha erken emekli olmak o 39yaşında emekli oldu.

Küçükkende x mesleğim olsun diye hiç bir hayalim yoktu puan geldi puana göre temel analiz yaptık okul bölüm vs. seçtik.

YTD

4.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Milyonlar havada uçuşmuş asgari ücretin 2350 TL olduğunu düşünürsek müthiş rakamlar. O rakamlara ulaşabilen ulaşsın, hangi para piyasalarında ulaşacaksa artık !
    Düşüncelerimiz paralel, alintiladigim yerler hariç. Asgari ücret veya ülkedeki herhangi bir ücret benim için kıstas değil, Allah kimseyi özellikle belli refah seviyesindeki insanları o duruma düşürmesin. Yaşım fazla değil, okumuş belli akademik seviyeye ulaşmış biri olarak ben de asgari ücretle çalıştım bir zamanlar. Boğuluyor gibi oluyordum, bunalıma girdim acaba hep böyle mi gidecek diye sorguluyordum hep çünkü çıkar yol görünmüyordu. Bir zamanların genç beyaz yakası olarak da çok öteye gidebilecegimi sanmıyordum bir dönem. Kamuya geçtim daha sonra, özelde didinip bir elde edebileceğimi kamuda on elde ediyorum. Yoneticilerime, mudurlerime bakiyordum, iki senede mudurumun saçları beyazladi her gününe şahidim. İyi para alıyordu ama yılların emek ve tecrübesi eseri ben kamuda daha fazlasını elde edebileceğimi ön gördüm. Şirketin gençleştirme politikasını sezdim, 50 yaş üstü istenmiyordu. Onlar da haklı belki ama kamuda kimse bunun peşine düşmez. İleride güçten düşünce emekli yaşım gelmeden o yaşta iş aramak daha kötü şartlarda çalışmak istemem. Kaldı ki şirket ülkenin en büyük üç sanayi şirketinden biri...Gençler şanssız bir döneme denk geldi. Şu an çıkar yol ya yurtdışına gitmek ya babadan zengin olmak ya da bir şekilde kamuya adım atmak. Geri kalan binde bir özelde tutunabilecek şartlarda...

Her neyse konu dağıldı, yukarıda yazdığım gibi çalışarak para kazanilabilecegine daha doğrusu zengin olabileceğime inanmıyorum. Maaş araç benim için para kazanabilecegim sermayeyi bu yolla ediniyorum. Ticaretle uğraşma yolunda bir hayat çizgim olmadı, ileride düşünüyorum. Şu an yegane çıkar yol amacıma finansal piyasalarda ulaşmak. Bir şeyi önce hayal ederim sonra ilk adımı atar ve devamını sabırla surdururum, miadim 10 sene, kısa bir süreç değil. Hisse senedi piyasası her daim yükselmeye odaklı bir piyasa takdir edersiniz ki, işin doğası bu... Geçmişteki hatalarımdan ders çıkarıp son iki üç senedir sermayemden kazanabiliyorum. İki sene önceki portföyümün neredeyse dört katindayim ki dandik hisselerle ulaştığım değer değil bu... Maaşımdan artirdiklarim da var ama ana sermayenin yaninda ufak kalıyor rakamlar. Hedefim her sene %50 büyümek ki şu an üzerindeyim hedefimin şu berbat piyasada. Hayal etmeden, kovalamadan bir şey olmadı hayatımda hiç. Bir de zamansallik tezim vardır, 10-12 senede bir gelen donemsel krizlerin sonu 3-4 senelik periyotta ana endeks hisseleri dahi on kat civarı degerlemeye ulaştı, hiç bir şey yapmadan mevcut sermayemi korusam dahi büyük hedefime hatta fazlasına 10 sene sonra ulaşmam mümkün. Kaldı ki portfoyumde 20-30 kat gidecek bebek kağıtlar sermayeye oranla az da olsa mevcut. Tamam yine kabul ediyorum teknoloji belli bir seviyeye ulaştı artık ama doğru hisseye doğru zamanda yatırım yine benzer etkiyi yaratır diye düşünüyorum portfoyde..

Hayırlısı olsun diyorum hep, belki hedefime ulaşamam ama stoplu hisse senedi yatırımı her zaman tüm yatırım araçlarından çok fazla kazandırmıştır. Belki hedefime ulaşamam daha az kazanırım ama yine de akıllı yatırım yapmış olurum.

5.  Alıntı Originally Posted by Batakçı Yazıyı Oku
    Aa hocam siz miydiniz, rumuzu değiştirmişsiniz ondan tanıyamadım. Hayata dair herkesin beklentileri hayalleri farklı tabi. Mesela kalıcı yaz saati uygulamasından sonra, sabahları gün doğmadan uyanmak zorunda kalmamak müthiş bir nimet bence. Sırf bunun hayali için bile çaba gösterilir.
    patron olunca kitabevine canın istemediği zaman gitmene gerek yok ki sevgili Batakçıİstediğin zaman gider istediğin zaman çıkarsın.

6.  Alıntı Originally Posted by dobra Yazıyı Oku
    patron olunca kitabevine canın istemediği zaman gitmene gerek yok ki sevgili Batakçıİstediğin zaman gider istediğin zaman çıkarsın.
    Ben maaşlı çalışmaktan kurtulmanın cazibesini kastetmiştim Keşke herkes istediği işi yapıp refahlı bir hayat sürebilse, 1 senelik maaşıyla ev araba alabilse ama yok maalesef.

7.  Alıntı Originally Posted by Batakçı Yazıyı Oku
    Ben maaşlı çalışmaktan kurtulmanın cazibesini kastetmiştim Keşke herkes istediği işi yapıp refahlı bir hayat sürebilse, 1 senelik maaşıyla ev araba alabilse ama yok maalesef.
    Bence siz artık maaşlı çalışma patron kahrı çekme zulmünden kurtuldunuz, Şu pandemiyi atlattıktan sonra kendi seveceğiniz keyifle zaman geçireceğiniz bir girişimde bulunmalısınız.
    öyle boş zaman gecirmekte ayrı bir zulüm.
    sermaye piyasalarıda ömür törpüsü.

8. Yorumları okudum bu konuda bayağı bir yazan olmuş bende kendi fikrimi dilim dondugunce belirteyim istedim .
    öncelikle ben kendi adima öldükten sonra karbon atomu olacağımı düşünüyorum , ( herkesin inancina saygi duyarım rica ederim herkeste benimkine saygi duysun anlatmaya calistigim burada inanc degil o yuzden inanc konusunda lutfen yorum yapmayalim ben inanmayi degil bilmeyi tercih ediyorum konu bu kadar )
    bu yuzden her sabah kalkınca ( 39 yaşındayım bekarim hic evlenmedim coluk cocuk yok belki bununda rahatligiyla ) kaç baharim kaldı kac yazim kaldi ilk once bunun hesabını yapıyorum (bencil veya hedonist degilim sadece kendi adıma bunun dogru oldugunu düşünüyorum ) ...

Burada herkes calismanin borca girip ev sahibi olmanin miras bırakmanin faziletini falan anlatmış ben sadece gülümsedim bana göre ölümün olduğu yerde hiç birseyin ciddiyeti ve onemi yok dahada önemlisi baska bir hayat daha yok olan biten eldeki bu ilk once bunu kabul edip ben diyebilmek lazim ...bu yuzden ne yasarsak ne kadar az insanlarla ugrasirsak o kar anlatmaya calistigim koca yaz bitti forumdaki arkadaslarin kaci bu yaz denize giremedi kaci boktan bir evin kredi ödemesi yuzunden tatilini gene erteledi ...
    forumdaki yas ortalamasina bakinca yaşadığımız kadar daha yasamayacagimiz ortaya cikiyor sonuc olarak hayattaki her tercih sadece birseylerden vazgecme anlamına geliyor ve inanın bana başka bir HAYAT daha mumkun bence en dogru soruyu batakci arkadaşımız sormuş bu soru cok onemli ben pandemiden beri bu soruya cevap arıyorum forumdaki ailevi sebeplerdensorumluluk vs kaygisindan en uzak adamlardan biri gibi gozuksemde benim icin bile cevabini bulmak zor .... Ancak herkes icin uzerinde dusunmeye deger diye düşünüyorum

SM-G960F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Son düzenleme : investment34; 21-09-2020 saat: 00:44.

Sayfa 1128/1230 İlkİlk ... 12862810281078111811261127112811291130113811781228 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •