Sayfa 1129/1230 İlkİlk ... 12962910291079111911271128112911301131113911791229 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 9,025 - 9,032 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Hepimizin finansal açıdan özgür olmak için koyduğu bir takım hedefler var.
    Zaten konuda da geçen hedefler ulaşılabilir değil aylık harcamanın 300 katına erişmek de pek mantıklı değil. Hadi diyelim hedefledik 300 katına da geldik.
    Peki ya sonra? Çalışmayı bırakıp kahvede okey mi oynayacağız?

Yukarıda sormuştum Amerika ile ilgili, fed neden enflasyonu arttırmak istiyor diye, cevap gelmemişti. Araştırdım biraz, sanırım insanlar 'harcama yapsın' istiyorlar.
    Bunu da doğrudan ilişkilendiremedim tabi. Enflasyon %1 veya %4. Bu rakam benim harcama yapıp yapmamam için nasıl bir kıstas olabilir ki, toplum bunu nasıl hisseder ki diye.
    Aslında genel mantık sanırım bir başka mesajda belirttiğim bugün x model otomobilin ya da bilgisayarın en alt segmentini alabiliyorsam, o parayı değerlendirdiğimde bir zaman sonra en azından bir üst segmentini alabilmeliyim idi. E, enflasyon yoksa alabilirim. Türkiye de enflasyon var ve ben bugün yapmadığım harcamalara yarın üzülüyorum.
    Yatırım yapmak için doğru bir ülkede değiliz.

Geçen gün kripto para alım-satımı yaptığım bir borsa (uniswap) 1 eylülden önce en az 1 işlem yapmış herkese 400 adet (uni) token hediye etti. Pazara o gün 2 usd den giren uni 8 usd leri gördü, şu an 5,5 usd dolaylarında geziyor. Herkese hediye edilen, herkes tarafından heyecanla anında 'satılan' bir coin nasıl değer kazanıyor bilmiyorum ama kazanıyorsa muhtemelen kazanmaya devam edecektir. (Yatırım tavsiyesi değil, ben ne dediğimi bilmiyorum.)

Her ay böyle şeyler yakalamak lazım. Tr deki bir borsaya da bundan 2 yıl önce üye olmuşum, bana üye olurken hediye ettileri 50 adet borsa coinini 1,2k TL gibi bir rakama satmıştım. Borsada hiç bir işlemim yok. 2 sene sonra geldim parayı çektim gittim.

Benim sorum şu bir de emeklilik hayalinizi, Türk lirası cinsinden mi kuruyorsunuz?
    Hedeflenilen miktarda (ev, araba) dahil mi yoksa onları hariç mi tutuyorsunuz?

Emeklilikte otomobili de evi de kiralamak mantıklı olabilir mi?
    Bari emekli olduk, her 6 ayda bir, senede bir farklı otomobil kiralayalım ))

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Allah herkesin gönlüne göre versin diyeyim ben de...Herkes kendince haklı, çünkü öncelikler değişiyor. Yaş, evlilik ve çocuk durumu. Hayata bakış, bunların hepsi önemli. En barizi, daha önce de yazmıştım. Ben mesela yemeyi severim, iyi bir yemek için iyi paralar vermeyi de göze alırım. Öyle ambiyans vs, değil..Lezzet peşindeyim, yeterli hijyen olsun kafi. Kimisi için de yemek, angaryadır, yeterli gıdayı alayım yeter der.

Neyse, demem o ki, tek bir doğru yok. Kimseyi de tercihleri nedeniyle eleştirecek, ve benim doğrularıma ikna etmeye çalışacak halim yok. Kendi bakış açımı yazar geçerim.

Diyeceğim son şey, nasıl mutlu olacağınızı tespit edin, bu doğrultuda bir hedef belirleyin ve bu hedef doğrultusunda ilerleyin. Başarılı olursanız ne ala, olmazsanız da en azından bu uğurda mücadele vermiş olursunuz.

Bir de kışkırtıcı bir kapanış yapayım. Sıkılmak, yeterince parası olmayan insanların özelliğidir. Sağlık ve para olduktan sonra ben sıkılmadan gayet güzel yaşarım. Sıkılırım diye maaşlı bir işte çalışmak, bence üzücü bir durum (Çalışmak farklı, mesai saatlerine uyup, birisi için çalışmak daha farklı).
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3.  Alıntı Originally Posted by umbamba Yazıyı Oku
    Hepimizin finansal açıdan özgür olmak için koyduğu bir takım hedefler var.
    Zaten konuda da geçen hedefler ulaşılabilir değil aylık harcamanın 300 katına erişmek de pek mantıklı değil. Hadi diyelim hedefledik 300 katına da geldik.
    Peki ya sonra? Çalışmayı bırakıp kahvede okey mi oynayacağız?

Yukarıda sormuştum Amerika ile ilgili, fed neden enflasyonu arttırmak istiyor diye, cevap gelmemişti. Araştırdım biraz, sanırım insanlar 'harcama yapsın' istiyorlar.
    Bunu da doğrudan ilişkilendiremedim tabi. Enflasyon %1 veya %4. Bu rakam benim harcama yapıp yapmamam için nasıl bir kıstas olabilir ki, toplum bunu nasıl hisseder ki diye.
    Aslında genel mantık sanırım bir başka mesajda belirttiğim bugün x model otomobilin ya da bilgisayarın en alt segmentini alabiliyorsam, o parayı değerlendirdiğimde bir zaman sonra en azından bir üst segmentini alabilmeliyim idi. E, enflasyon yoksa alabilirim. Türkiye de enflasyon var ve ben bugün yapmadığım harcamalara yarın üzülüyorum.
    Yatırım yapmak için doğru bir ülkede değiliz.

Geçen gün kripto para alım-satımı yaptığım bir borsa (uniswap) 1 eylülden önce en az 1 işlem yapmış herkese 400 adet (uni) token hediye etti. Pazara o gün 2 usd den giren uni 8 usd leri gördü, şu an 5,5 usd dolaylarında geziyor. Herkese hediye edilen, herkes tarafından heyecanla anında 'satılan' bir coin nasıl değer kazanıyor bilmiyorum ama kazanıyorsa muhtemelen kazanmaya devam edecektir. (Yatırım tavsiyesi değil, ben ne dediğimi bilmiyorum.)

Her ay böyle şeyler yakalamak lazım. Tr deki bir borsaya da bundan 2 yıl önce üye olmuşum, bana üye olurken hediye ettileri 50 adet borsa coinini 1,2k TL gibi bir rakama satmıştım. Borsada hiç bir işlemim yok. 2 sene sonra geldim parayı çektim gittim.

Benim sorum şu bir de emeklilik hayalinizi, Türk lirası cinsinden mi kuruyorsunuz?
    Hedeflenilen miktarda (ev, araba) dahil mi yoksa onları hariç mi tutuyorsunuz?

Emeklilikte otomobili de evi de kiralamak mantıklı olabilir mi?
    Bari emekli olduk, her 6 ayda bir, senede bir farklı otomobil kiralayalım ))

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burada ana konu prangalardan kurtulmak bana kalırsa. Yoksa isteyen kahvede batak oynasın, isteyen evde atom parçalasın. Önemli olan bireyin huzurlu ve mutlu olması.

Ev ve araba sahibi olmadan bu işe kalkışmak bir risk bence, edinmeyip parayı o portföyde tutmak da ayrı bir risk, yarın bir gün parayı ev ve araba kadar değerlendiremeyebilir. Bu iki varlığa sahip olduktan sonra dolara karşı kazanma zorunluluğu oldukça azalıyor bence.

Alıntı Originally Posted by Batakçı Yazıyı Oku
    Burada ana konu prangalardan kurtulmak bana kalırsa. Yoksa isteyen kahvede batak oynasın, isteyen evde atom parçalasın. Önemli olan bireyin huzurlu ve mutlu olması.

Ev ve araba sahibi olmadan bu işe kalkışmak bir risk bence, edinmeyip parayı o portföyde tutmak da ayrı bir risk, yarın bir gün parayı ev ve araba kadar değerlendiremeyebilir. Bu iki varlığa sahip olduktan sonra dolara karşı kazanma zorunluluğu oldukça azalıyor bence.
    Evde yinede atom parçalamayalım fisyon evde tehlikeli olabilir. Ev kesinlikle şart. Gerisi opsiyonel.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

5. Merhabalar Arkadaşlar

finansal özgürlük ile ilgili düşüncem şu arkadaşlar hobinizi işinize çevirerek yeni arkadaşlıklar, dostluklar edinerek uzun ömür sürdürebilirsiniz. belli bir rakamdan sonra paranın etkisi azalıyor. yapılan araştırmalar sosyal zenginliğin çok daha önemli olduğunu vurguluyor.

konuyu farklı bir noktaya çekmek istiyorum . fon alarak aktif hisse takibini işin profesyonellerine bırakmak nasıl bir seçenek dostlar ? bazı fonlar güzel getiriler sağlamışlar. stress sıfır ve fon yöneticileri sizin adınıza takibi yapsın. sizde normal yaşamınızın tadını çıkarın. işinize devam edin. fon belli bir büyüklüğe erişince de yıllık ihtiyacınız olan parayı fon çekersiniz. şahsen portföyümü fona kaydırdım son zamanda. birkaç yıl fonun büyümesini bekleyeceğim. kafamdaki büyüklüğe ulaşınca da işte o zaman hobimi işime çevirmiş birisi olacağım. sabah akşam ekran takipçiliği yapıp çocuklarımın büyümesini kaçırmak istemediğim bu yönde karar aldım.

syg

6. Fon alacak olsam, ki yaklaşık 3-4 aydır gldtrf ,usdtrf gibi fonlardayim, kesinlikle dolara altına endeksli fonlardan şaşmam.. Bu piyasada profesyonel diye fon emanet edeceğimiz insanlarının şu forumda yazan çizen çoğu kişiden çok daha az bilgisi ve tecrübesi var bence borsayla ilgili..

7.  Alıntı Originally Posted by investment34 Yazıyı Oku
    Yorumları okudum bu konuda bayağı bir yazan olmuş bende kendi fikrimi dilim dondugunce belirteyim istedim .
    öncelikle ben kendi adima öldükten sonra karbon atomu olacağımı düşünüyorum , ( herkesin inancina saygi duyarım rica ederim herkeste benimkine saygi duysun anlatmaya calistigim burada inanc degil o yuzden inanc konusunda lutfen yorum yapmayalim ben inanmayi degil bilmeyi tercih ediyorum konu bu kadar )
    bu yuzden her sabah kalkınca ( 39 yaşındayım bekarim hic evlenmedim coluk cocuk yok belki bununda rahatligiyla ) kaç baharim kaldı kac yazim kaldi ilk once bunun hesabını yapıyorum (bencil veya hedonist degilim sadece kendi adıma bunun dogru oldugunu düşünüyorum ) ...

Burada herkes calismanin borca girip ev sahibi olmanin miras bırakmanin faziletini falan anlatmış ben sadece gülümsedim bana göre ölümün olduğu yerde hiç birseyin ciddiyeti ve onemi yok dahada önemlisi baska bir hayat daha yok olan biten eldeki bu ilk once bunu kabul edip ben diyebilmek lazim ...bu yuzden ne yasarsak ne kadar az insanlarla ugrasirsak o kar anlatmaya calistigim koca yaz bitti forumdaki arkadaslarin kaci bu yaz denize giremedi kaci boktan bir evin kredi ödemesi yuzunden tatilini gene erteledi ...
    forumdaki yas ortalamasina bakinca yaşadığımız kadar daha yasamayacagimiz ortaya cikiyor sonuc olarak hayattaki her tercih sadece birseylerden vazgecme anlamına geliyor ve inanın bana başka bir HAYAT daha mumkun bence en dogru soruyu batakci arkadaşımız sormuş bu soru cok onemli ben pandemiden beri bu soruya cevap arıyorum forumdaki ailevi sebeplerdensorumluluk vs kaygisindan en uzak adamlardan biri gibi gozuksemde benim icin bile cevabini bulmak zor .... Ancak herkes icin uzerinde dusunmeye deger diye düşünüyorum

SM-G960F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Eşkiya filmindeki Cumali'nin ölüm sahnesi geldi aklıma. saygılar.

http://https://www.youtube.com/watch?v=k--DL4FQons

8.  Alıntı Originally Posted by Andrei28 Yazıyı Oku
    Eşkiya filmindeki Cumali'nin ölüm sahnesi geldi aklıma. saygılar.

http://https://www.youtube.com/watch?v=k--DL4FQons
    SM-G960F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 1129/1230 İlkİlk ... 12962910291079111911271128112911301131113911791229 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •