Sayfa 1155/1230 İlkİlk ... 1556551055110511451153115411551156115711651205 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 9,233 - 9,240 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Selam,
    Sanirim ABD ortami hakkinda az bi kelam edebilirim. 2016 yilinin ilk is gunu TR'de calistigim uluslararasi firmanin ABD'ye transferi ile basladi maceram.

Yazilim alaninda cok acaipler. Bos adam neredeyse yok. Bu bos olmayan adamlarin cogu oz Amerikali degil. Ya gocmen ya da gocmenlik surecinin basindaki yabancilar. Diger butun sektorlerde %10 gibi bir personel orani tum tesisi surukleyebiliyor.

Ortalama Amerikali'ya neyi nasil yapacaginizi soylerseniz dur durmak bilmeden o isi yapar at gozlugu ile. O yuzden ne ogreteceginiz cok onemli yanlis ogretirseniz, yanlis yapar sorgulamaz. Is patlarsa ihale size kalir.

Ortalamanin biraz ustu elemanlar, verdiginizi sorgular, iyilestirme onerileri ile gelir. Bunlarin nufusa orani cok fazla degildir. Akilli bir yonetici bunlari yanina cekmistir zaten.

Gercekten lider vasifli diyebilecegimiz calisan sayisi cok ama cok azdir. Bunlarin cok ama cok dirayetli olanlari calistiklari tesisi arsa goturur. Dirayetli olmalari gerekir cunku degisime inanilmaz direnc vardir. Bu direnci kirabilmek icin cok sabirli ve azimli olmalari lazim. Ozellikle lider vasifli tabirini kullandim cunku isi en iyi bilen her zaman tesis ust yonetiminde olmuyor Bu liderlerin de en buyuk problemlerinden biri ust yonetimin destegini alabilmekte. Ust yonetim destek verir gibi gorunur cogunlukla ama umrunda olmaz. Bu lider dedigim elemanlar genelde bir yerde uzun sure durmaz/duramaz zaten.

Gerek ABD gerekse AB'yi kiyaslarken, overken ya da yererken o cografyanin ozelinde degerlendirmek gerekli. Ulkemizin sartlari malum; surekli bir mucadele, kavga ve karmasa. Surekli tetikteyiz. Is yerinde sirtimizdan bicak yememek icin, disarida bock yoluna gitmemek icin. ABD insani daha rahat buyuyor, kaygisi derdi az. Ister kalifiye olsun ister olmasin is bulma sansi cok fazla. Mevcut donemdeki issizlik oranlari sizi aldatmasin. Su anda inanilmaz tesvikler var issizlere Calistigindan daha fazla aliyor cogu kisi.

Kisisel olarak benim mottom optimum para/efor parametresiyle calismak. Yasim 43 kasasim yok. En yavastan daha hizli kossam yetiyor bana Cok darlanirsam 2-3 uygulama patlatiyorum dipleri dusuyor. Sonra yola devam. Ilk geldigimde cok hevesliydim. 2-3 denedim olmadi. Simdi onumde 10 sene projeksiyonladim. Yakinda ev alip memlekete dondugumde onun kirasi ve 65inden sonra alacagim ABD emekli maasi ile gecinmeyi dusunuyorum. TR'deki yatirimlarim ve emekliligim tamam sayilir. Kizima guzel bir egitim verebilirsem gerisi kolay zaten...

2. USA nin neresinde olduğunuz da çok önemli ... usa nin bir İncil kuşağı dediğimiz hattı vardır ki cehalette bağnazlıkta tadından yenmez mesela bilirsiniz ... fakat feci çalışkanlar taa 1960 larda 70 lerde amerikayı gören yurdum insanı bunlar robot gibi diyordu...
    samurayların pirinç tarlalarındaki çay seremonilerinde, çay kaselerinin içine dalıp, suikast için vakit kollayan hain ninjalardık.
    hamza sütbıyık; rasyonel akla atılan imza.

Günaydin arkadaslar... portfoyun siyah atlarini bulabilmek icin borsada spesifik konularla uretim yapan sirketlerle ilgili bir arastirma yapiyorum.. ornek olarak poltek hissesini dusundum sirket yuzey kimyasallari gibi özel bir alanda calisiyor veya aksa dunyadaki akrilik uretiminde öncü, kordsa hem ucak lastiklerinde hem araba lastiklerinde kullanilan kord bezini uretiyor gibi... baska bir acidan bakarsak cimsa cimento sektorunde kendisine özel bir urune sahip ve rekabet acisindan avantaj kazaniyor...
    Acaba borsa istanbulda boyle kendisine has konularda faaliyet gosteren sirketler nelerdir .. belki boylece cok sevecegimiz sirketler bulabiliriz... yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ediyorum... mutlu saglikli gunler dilerim ... saygilar ...
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

4.  Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    Günaydin arkadaslar... portfoyun siyah atlarini bulabilmek icin borsada spesifik konularla uretim yapan sirketlerle ilgili bir arastirma yapiyorum.. ornek olarak poltek hissesini dusundum sirket yuzey kimyasallari gibi özel bir alanda calisiyor veya aksa dunyadaki akrilik uretiminde öncü, kordsa hem ucak lastiklerinde hem araba lastiklerinde kullanilan kord bezini uretiyor gibi... baska bir acidan bakarsak cimsa cimento sektorunde kendisine özel bir urune sahip ve rekabet acisindan avantaj kazaniyor...
    Acaba borsa istanbulda boyle kendisine has konularda faaliyet gosteren sirketler nelerdir .. belki boylece cok sevecegimiz sirketler bulabiliriz... yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ediyorum... mutlu saglikli gunler dilerim ... saygilar ...
    Evet arkadaşlar, eteğimizdeki taşları dökelim Şu başlıkta alanında uzman, aracı kurumlardaki çakma uzmanlara göre teknik detayları çok daha iyi bilen arkadaşlar vardır. Yapı olarak, çok detaycı biri değilimdir, ben biraz daha makro tarafla ilgiliyim. Bu nedenle bu konuda çok yardımcı olamayabilirim, ama eminim belli konularda detaylı bilgiye sahip arkadaşlar vardır.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5. Günaydın, TEB viop tarafındaki long pozisyonlarını son zamanda hergun azaltma yönünde işlem yapıyor, ayrıca yeni vadede de short pozisyon açıyor. Endeks in yönü hakkında bir sinyalmidir? TeşekkürlerIMG_20201015_092509.jpgIMG_20201015_092453.jpg

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by celoxant Yazıyı Oku
    Günaydın, TEB viop tarafındaki long pozisyonlarını son zamanda hergun azaltma yönünde işlem yapıyor, ayrıca yeni vadede de short pozisyon açıyor. Endeks in yönü hakkında bir sinyalmidir? TeşekkürlerIMG_20201015_092509.jpgIMG_20201015_092453.jpg

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Benim takip ettiğim sinyallerden biri teb yatırım pozisyonu. Bazı çok bilmişler, bir aracı kurum piyasaya nasıl yön verir dese de. Ben vadeli işlemlerde piyasaya yön veren büyük 1-2 kurumun teb den işlem yaptığını düşünüyorum.

Bu amcalar daha önce de iş yatırım dan işlem yapıyordu. Son 2 yıldır filan teb deler. Tabii ki teb yatırımdan normal müşteri işlemleri, kurumun kendi işlemleri de vardır. Ama nette taşınan ana pozisyon, bahsettiğim bu büyük yatırımcı gruba ait.

Mesela bu konu ana akım medyada, ya da sosyal medyada hiç konuşulmaz...nedir bu poziyonun sırrı? Bu pozisyonun karşı bacağı da garanti yatırım. Zaten genelde vade sonlarında taşınan pozisyonlar da bu iki kurumla karşılıklı taşınıyor.

Sonuçta, teb deki pozisyonların azalması benim için sinyallerden biri...bakın burası önemli, sinyallerden biri diyorum..başka pek çok parametre var tabii ki...yabancı büyük yatırımcının tr pozisyonu çerez hükmündedir, yeri geldiğinde tırnağı keser çıkar...yani, her zaman kazanır diye bir kaide yok...zaten kimsenin her zaman kazanma şansı yok, %70-80 kazansa yetiyor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7. Bu arada...yaklaşık 1 yıldır, garanti yatırım ilk seans alır, ikinci seans özellikle kapanışa doğru da aldıklarının %90 ını satar...öyle az buz değil, ilk senas genelde en büyük alıcı, ikinci senas da en büyük satıcı ilk üç arasındadır.

Kimse bu konuda bir yorum yapmaz medyada..mesela her çarşamba bloomberght ye çıkan tufan a sorulmaz bu soru..gerçi sorulsa, müşteri işlemi, vsvs mıy mıy edecektir..ama yine de bazı şeylerin hiç gündeme gelmemesi nasıl bir piyasamız olduğunu gösteriyor.

8.  Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    SAFKAR: OTOKAR, KARSN ve ASUZU otobüslerinin klimalarını yapıyor, bu şirketlerin aldığı otobüs ihalelerinin birçoğu safkar'a yarıyor dolaylı olarak. Finansalları fena değil, daha da iyi olacağını düşünüyorum.

DOKTA ve PARSN: Otomotiv ve Ağır taşıt yedek parçaları üretiyorlar, Parsn savunma sanayine bile üretim yapıyor. Ancak yapmış oldukları yatırımlar nedeniyle EURO kredi borçları var, tabi bu borçlara holding'in teminatı da mevcut.

Özel olarak ilgilendiklerim bunlar

Sayfa 1155/1230 İlkİlk ... 1556551055110511451153115411551156115711651205 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •