Sayfa 1157/1230 İlkİlk ... 1576571057110711471155115611571158115911671207 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 9,249 - 9,256 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Bizim borsamız döngülerin geçerli olduğu, al-unut tarzı yatırım yapılmaması gereken bir yer. Çoğunlukla böyle yani.

Ttrak bir yıl kadar önce 30 tl altına indiğinde bu fırsat kaçmaz diye yazdık buralarda...30-40 arası ağırlıklı maliyetlendiğimi de yazmıştım çok. o zaman deli gibi satan kurumlar, şimdi peş peşe al diyorlar..fiyat olmuş 120.

Hatta pandemi sonrası iki hisse favorim demiştim...bilançolara göre..biri deva, diğeri ttrak..ttrak 50 filandı o zamanlar...nereden nereye.

Ben bunu yazınca..iyi de, tkuru 50 ye katladı diyenler çıkmasın diye..önden uyarayım..ben, ve bu başlıktaki hemen herkes, hareketleri temel analize dayanan, konjonktür analizi vs ile öngörü ile yapılan yatırımlardan bahsediyoruz.

Not: Ttrak ı maalesef çok önce sattım..o da bana ders olsun. Şu ortamda 90 tl üstünü pahalı buluyordum..ama piyasa abartmayı seviyor işte..düşerken de çıkarken de.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bizim borsamız döngülerin geçerli olduğu, al-unut tarzı yatırım yapılmaması gereken bir yer. Çoğunlukla böyle yani.

Ttrak bir yıl kadar önce 30 tl altına indiğinde bu fırsat kaçmaz diye yazdık buralarda...30-40 arası ağırlıklı maliyetlendiğimi de yazmıştım çok. o zaman deli gibi satan kurumlar, şimdi peş peşe al diyorlar..fiyat olmuş 120.

Hatta pandemi sonrası iki hisse favorim demiştim...bilançolara göre..biri deva, diğeri ttrak..ttrak 50 filandı o zamanlar...nereden nereye.

Ben bunu yazınca..iyi de, tkuru 50 ye katladı diyenler çıkmasın diye..önden uyarayım..ben, ve bu başlıktaki hemen herkes, hareketleri temel analize dayanan, konjonktür analizi vs ile öngörü ile yapılan yatırımlardan bahsediyoruz.

Not: Ttrak ı maalesef çok önce sattım..o da bana ders olsun. Şu ortamda 90 tl üstünü pahalı buluyordum..ama piyasa abartmayı seviyor işte..düşerken de çıkarken de.
    Yazı çok güzel.

Özellikle ilk paragraf insanların anlamamaya çalıştığı, biz de söylediğimiz zaman " biz alsatçı değiliz , değer yatırımcısıyız" diye kızdığı bir kısım. Sanki biz sabah alıp akşam sat diyoruz. Karşıt yatırımcı mantığı ile iyi hisseyi ucuza al, değerlenince sat diyoruz.

Ne yazik ki ABD de yaşamıyoruz. Borsamız global para olan dolar bazlı değer kazanmıyor.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by firklover Yazıyı Oku
    Cauti Bey Merhaba,

Hatırladığım deva holding’e yatırımınız vardı devam ediyor mu ?

Şirketi incelediğimde tüm karlılık oranlarında son 1-2 senede kayda değer bir yükseliş var ve büyüme oranları da oldukça iyi. Grafikte çok yükselmesine rağmen bu karlılık ve büyüme devam ederse oldukça ucuz. Siz bu şirketi yakından bildiğiniz icin soruyorum; bu karlılık oranı ve büyüme sürdürülebilir mi ? Kaynağı nedir ?
    Ne var ne yok sorusu gibi olmuş Buraya özet geçeyim desem, çok zaman alır. Deva hisseis konusunda başlığında yazan Maslak1 arkadaşımız çok bilgili. Zaten sektörü pek bilmediğim için temel analiz detaylarını onun yazılarından öğrendim diyebilirim. Tavsiyem, arkadaşımızın deva ile ilgili tüm yazılarını okuman. Zaten az ama dolu yazan bir arkadaşımız.

Bu vesile ile şöyle bir tiyo da vereyim. Daha önce de belirttim, beli hisselerde sektörü ve o hisseyi çok iyi bilen arkadaşlar var...o arkadaşları okumak ve görüşlerinden faydalanmak çok katkı sağlar..mesela telekom ve havacılık konusunda kendime güvenirim..piyasadaki raporlardan daha iyi analizler yapabileceğimi düşünüyorum bu konularda.

Hele ilaç vs gibi bistte büyük hisselerin olmadığı sektörlerde piyasada eli yüzü düzgün bir analiz bulmak imkansız...o zaman bu tür forumlarda, o sektörü ve hisseyi iyi analiz eden arkadaşları bulmak ve onları okumak çok önemli.

Öyle, T.Turşucu gibi 100 hisse hakkında yorum yapmak, analiz yapıyor gözükmek kolay değil...sektörde istihdam sorunu olduğu için detay analiz bulmak zor..Turşucu gibi arkadaşların yaptığı genel bir fikir vermek...yoksa detay analiz, çok farklı şey.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bizim borsamız döngülerin geçerli olduğu, al-unut tarzı yatırım yapılmaması gereken bir yer. Çoğunlukla böyle yani.

Taze kuru yatırımcısı şu anda tavan ve taban nedir, neden hisse yatırımı nakde çevrilmeden kazanç veya kayıp hesaplanmaz kısmını deneyimliyorlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

Hocam ttrak'ta ve doaş'ta ortaktık bir zamanlar.Hatta bir kaç kere konuşmuştukta.Sizin bu hisselerde olmanız güven veriyor demiştim.Ben hala bu hisselerde devam ediyorum.Ttrak 3.Çeyrek kar beklentisi 170 milyon lira. Son çeyrek genel olarak iyi geçiyor bu şirkette. O nedenle fiyatın hala abartılı olduğunu düşünmüyorum. Doaş'ta ise herşeye rağmen 3.çeyrek kar beklentisi 300 milyon gibi.Yani yıllık kar beklentisine 3 çeyrekte gelindi.Bu firmanında hala fiyatlamasının abartılı olduğunu düşünmüyorum.
    Y.T.D.

6.  Alıntı Originally Posted by feray007 Yazıyı Oku
    Hocam ttrak'ta ve doaş'ta ortaktık bir zamanlar.Hatta bir kaç kere konuşmuştukta.Sizin bu hisselerde olmanız güven veriyor demiştim.Ben hala bu hisselerde devam ediyorum.Ttrak 3.Çeyrek kar beklentisi 170 milyon lira. Son çeyrek genel olarak iyi geçiyor bu şirkette. O nedenle fiyatın hala abartılı olduğunu düşünmüyorum. Doaş'ta ise herşeye rağmen 3.çeyrek kar beklentisi 300 milyon gibi.Yani yıllık kar beklentisine 3 çeyrekte gelindi.Bu firmanında hala fiyatlamasının abartılı olduğunu düşünmüyorum.
    Doaş ayrı hikaye zaten...bu milletin alman araba sevdası bitmez demiştik diplerdeyken..5 tl filandı o zamanlar...2020 öncesi de çok güzel hikayeler var..ben pandemi sonrasından bahsediyorum..gerçi ulusoy unu da ekleyebiliriz bu yılın hikayesine.

Ttrak bence de pahalı değil, ederinde diyelim, potansiyeli azaldı yani...aynı durum doaş için de geçerli...faizler seve seve yükselecek, kredi kanalları daralacak...ve satışalr yine düşecek otomotivde...dongüsellik dediğim de bu zaten.

Aylar öncesinden yazmıştım, bu yıl bu kadar para pompalaninca ve faizler bu kadar düşünce insanlar ya altına yada borsaya gelir diye. Stratejim tuttu aracı kurumlar çok para kazandılar hem hacim olarak hem de müşteri sayısı olarak. Info temel olarak uygun olmasa da bedelli bolunme ve agresif büyüme hikayesi ile daha çok kazandırdı ama portfoyde %50 ağırlığa sahip ismen dudu beyin dediği gibi abartmadan 45 derece açıyla çıkıyor ve hala çok ucuz olduğuna inaniyorum. Bunun dışında su an en ilgimi çeken sektör sigorta aksigorta ve anhayat düzenli temettü ödeyen ve piyasaya göre çok ucuz gördüğüm hisseler.

Bir havaalanida çalışan memur olarak havayollarindaki toparlanma 2021 yaz sezonunda biraz başlar 2022 ortasında ancak normali yakalarlar. Sektorde 3 oyuncu kaldı sunexpres THY Pegasus söylenmiyor ama onurda battı pegasusta Airbusla anlaşma bekliyor satın alınacak uçak iptali için.

İzmir'de çalışan havatrafik kontrolörü olarak 2019 günlük uçuş sayımız yazın 400 kışın 300 civarıydı. Bu yaz pik günde 160 oldu. Şu an 120lere indi yine. 4 gün çalışıp 10 gün ise gitmiyoruz.

Sayfa 1157/1230 İlkİlk ... 1576571057110711471155115611571158115911671207 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •