Sayfa 1166/1230 İlkİlk ... 1666661066111611561164116511661167116811761216 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 9,321 - 9,328 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Altıncılar keyifler nasıl? Amacımız, tasarruflarımız erimesin, reel olarak az-çok artsın. Hayat hisseden ibaret değil yani, yeri gelir ayşe teyzenin kolundaki bilezik borsadan çok kazandırır.

İşin ilginç yanı, dolartl beklentilerimden olumsuz seyrediyor(ekonomi yönetiminin yanlışı çok), ons da beklediğim atağı yaparsa gramda 600 ler seneye görülür. Bu yıl için hedefim 500 dü, ama dolartl sayesinde erkenden ve kolayca görüldü 500 ler.

Kafayı atacam bu ons altına 7'den 70'e tüm ortalamalar birbirine girdi. Benim tahminim yukarı yönlü ama iki yönden birine sert bir hareket gelecek gibi. Sanırım kasım ayını bekliyorlar.
    Vallahi bu dönemde alım gücümüz sabit kalsın o bile yeterli, üzerine biraz artsa hayır demeyiz tabii
    Teşekkürler

altın gerçekten çok iyi direndi sayın cautionary seçimleri kazasız belasız atlatırsa önü açık diye düşünüyorum... ytd dün çok tuhaf bir şey oldu, dow, nyse yüzde 1 eksiyken nasd** yüzde 1 artıda kapattı... ikinci kovid dalgasına bir direnme var gibi geliyor bana ... gerçekten çin atasözündeki gibi enterasan zamanlarda yaşıyoruz
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

3.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Selam Cautionary Hocam,

Altın yatırımı çok güzel gidiyor ancak viopta çok vergi çıkıyor

Syg
    Kaldıraçlı altın yapmıyorum, önermem de..100 tl den bu yana, 2016 ocak tan beri BES hesabım gramda...kaldıraçlı piyasada olsam 50 kez çok arttı diye bozar, sonra da arkasından bakardım..BES gibi hareket etmesi zor bir yerde olması, bu kadar rahat oturabilmemi sağladı.

Bir kaç kez vadelide uzun denesem de her seferinde az kar ya da zararla kapadım pozisyonu...sonra vade geçişi vsvs..ben bile beceremedim, becerebilene teberikler.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Altınla eşten, dostan borçlananlara üzülüyorum. Geçmiş olsun hepsine

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Üzülme kardeş..o borçların önemli bir kısmı hair-cut yiyecek..en az üç yakınım var, altın borcu almış, ödeyemeyecek...zaten altın borç alan adam batıktır genelde, bu artışla borcunu ödemesi imkansız...mesela 100 tl almış 200 tl yapıyor(2 sene önce almış diyelim)..150 tl de anlaşırlar.

Altın borç veince, alacaklı da borçlu da rahat oluyor ve borç çok geç ödeniyor...ben de 2 yıl önce altın borcu vermiştim, 1 yıl önce kapadık hesabı...bak artacak çok, kapa borcu dedim

Normalde altın, dolar tarzı borç verme işine karşıyım..verebiliyorsan, az olsun ama hibe tarzında olsun...yoksa, hiç verme daha iyi.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Kaldıraçlı altın yapmıyorum, önermem de..100 tl den bu yana, 2016 ocak tan beri BES hesabım gramda...kaldıraçlı piyasada olsam 50 kez çok arttı diye bozar, sonra da arkasından bakardım..BES gibi hareket etmesi zor bir yerde olması, bu kadar rahat oturabilmemi sağladı.

Bir kaç kez vadelide uzun denesem de her seferinde az kar ya da zararla kapadım pozisyonu...sonra vade geçişi vsvs..ben bile beceremedim, becerebilene teberikler.
    Cautionary Hocam,

Kaldıraçlı konusunda çok haklısınız. Teknik anlamda kaldıraçlı gibi gözükse de en uzun vadeli kontratta al tut şeklinde devam ediyorum. Vade dönüşlerine az br süre kala işlem yapıyorum. Kaldıraç az miktarda oldduğundan dolayı teminat tamamlama ihtiyacı doğduğunda da serbest bakiyeden tamamlanabiliyor. Buranın avantajı artı kazancı ile yeniden yatırım yapma olanağı oluşması dezavantajı ise psikolojik olarak insanı yanlış eyleme yönlendirmesidir.

Özetle kendi zihinsel muhasebemden dolayı kaldıraçlı gibi olmayan işlem var
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6.  Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    altın gerçekten çok iyi direndi sayın cautionary seçimleri kazasız belasız atlatırsa önü açık diye düşünüyorum... ytd dün çok tuhaf bir şey oldu, dow, nyse yüzde 1 eksiyken nasd** yüzde 1 artıda kapattı... ikinci kovid dalgasına bir direnme var gibi geliyor bana ... gerçekten çin atasözündeki gibi enterasan zamanlarda yaşıyoruz
    valla ons şu abd teşvik işini ucuz atlattı sayılır..gerçi bu bu kadar takması bile saçmaydı zaten...bundan sonra abd seçimleri sonrası kaosu fiyatlayacağız

7.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Cautionary Hocam,

Kaldıraçlı konusunda çok haklısınız. Teknik anlamda kaldıraçlı gibi gözükse de en uzun vadeli kontratta al tut şeklinde devam ediyorum. Vade dönüşlerine az br süre kala işlem yapıyorum. Kaldıraç az miktarda oldduğundan dolayı teminat tamamlama ihtiyacı doğduğunda da serbest bakiyeden tamamlanabiliyor. Buranın avantajı artı kazancı ile yeniden yatırım yapma olanağı oluşması dezavantajı ise psikolojik olarak insanı yanlış eyleme yönlendirmesidir.

Özetle kendi zihinsel muhasebemden dolayı kaldıraçlı gibi olmayan işlem var
    Ben hep şunu söylerim...önemli olan enstrüman değil, senin nasıl hareket ettiğindir. bu dediğimi müslüman, inançı kesim çözebilse faiz-dolar-altın vs işi de çözülecek...bunu çözmem için de ekonominin başında olmam gerekiyor

yeri gelir, arsa-tarla işiyle kısa vade oyun oynar, kumar oynarsın...yeri gelir hisse alım satımıyla çok uzun vade yatırım yapar, temettü ile ek gelir elde edersin...yani, önemli olan senin hareket tarzındır.

mesela kaldıraçlı piyasa, kumar masası olarak bilinir..ama doğru hareket edersen, riskini azaltan, yatırımlarını verimli kılan mükemmel bir enstrümandır.

bir arkadaşım viopta 6 ay sonrasına altın almıştı temmuzda ralliyi yakalamış oldu... koyduğu tutar 3e katlandı ancak çok az koymuş 1000 tl civarı işin ilginç tarafı parası viop teminat hesabında boşta duruyormuş sadece küçük bir kısmıyla almış unutmuş onu da ama mesela sonrasında rusların aşı manipülasyonu zamanında yakalananların canı çok yandı sermayesi gitmiş dahi olabilir ... nacizane vadelide işlem yaparken limitlere çok çok fazla dikkat etmek gerekiyor diye düşüüyorum ... bir trend çizilip bir stop noktası mutlaka belirlenmeli ... şart gerçekleşince de kolu kesmekten çekinmemeli ... bir de hisse vadelilerinde vade sonunda fiziki teslimat oluyor... başka bir sitede bir hissenin yorumlarında görmüştüm... arkadaş short pozisyon açmış ancak hisse yükselmeye tavan gitmeye devam etmiş karşı tarafa biri geçmediğinden de shortu kapatıp long alamamış ... bu tarz durumlarda vade sonunda örneğin short pozisyonu kapatmadıysanız karşı tarafa fiziki olarak hisseyi vermek durumundasınız, sizin hesabınızda yoksa ödünç pay piyasasından veriliyor siz spotta hisseyi alana kadar faiz ödemeniz gerekiyor... tavan tavan gitmeye devam eder ve alım fırsatı vermezse ödeyeceğiniz faiz miktarı artacaktır... aksine long pozisyonunuz olmasına rağmen hisse taban taban gitmeye başlar ve kapatamazsanız vade sonunda size hisseler veriliyor, eğer paranız yoksa bu hisseleri satıp ücretini ödemeniz gerekiyor... ancak hisse taban gitmeye devam eder ve satamazsanız yine faiz durumu oluyor diye biliyorum.... kısacası özellikle artık manüpülasyonun olduğu hisselerde viop yapmak çok tehlikeli olabiliyor....
    varant piyasasını şahsen hiç denemiyorum.... genelde insanlar en fazla yatırdığı parayı kaybettiği için viopa göre daha avantajlı görüyor çünkü viopta yüzde 10dan fazla bir değişim sizin yatırdığınızdan daha fazla zarar etmenize neden olabilir, varantta en fazla yatırdığınızı kaybedersiniz mantığı var... ancak kazın ayağı tam öyle değil bence ... varantta hareketin gününü tahmin etmeniz gerekiyor viopta en azından bir vadeniz var ve bu vade sonunda ulaşmanız gereken fark belli ... eğer riski iyi ayarladıysanız zararınız çok olmuyor... varantta tahmin ettiğiniz hareketin gerçekleşmediği her gün mum gibi erime var ... sizi kurtarmak için bir sonraki gün daha fazla artmalı bir sonraki gün daha fazla artmalı ...
    foreksi hiç tecrübe etmedim portföyüm henüz çok küçük olduğu için
    tüm arkadaşların kendi stratejileri doğrultusunda gönüllerince kazanmaları dileğiyle saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Sayfa 1166/1230 İlkİlk ... 1666661066111611561164116511661167116811761216 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •