Sayfa 1228/1230 İlkİlk ... 22872811281178121812261227122812291230 SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 9,817 - 9,824 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by emregunes Yazıyı Oku
    XTUMY ye baksalar endeks bazlı 3 kat artışı görürlerdi. Hisse bazlı zaten telaffuz bile edemiyorum kazanımları. 2020 de borsadaki kepazelik tarihe altın harfler ile yazıldı.

Mi Note 10 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    2004'ten beri piyasadayım. Böyle sene ben de görmedim
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bir düzeltme yapalım..Pandemi sonrası beklentilerde güncelleme yapmıştık. Büyümeyi %1 e revize etmiştik. Tam isabet sayılır.

Esas sapma, enflasyon ve faizde...onun sebebi de negatif faizli kredi patlaması..sonra da ülke ekonomisi patladı zaten.

Ons da tam isabet oldu..Temmuz aynda, bir yıllık projeksiyon yapmış ve 2021 Temmuz sonu için 3000 usd demiştik. 2021 beklentilerinde son durumu paylaşırız.

Borsaya gelecek olursak. pandemi sonrası hareket bandı beklentisini 800-1200 olarak revize etmiştik. Bu da son 1,5 aya kadar mükemmel çalıştı. Ama berat istifa ederek bence borsayı ipten aldı...yoksa, borsa yılı 120 binlerde ancak kapatırdı bence.
    Geçtiğimiz yıl beklenmeyen çok şey geçekleşti. Bu yıl da farklı değil. Gelecek yoğun sis perdesi ile örtülü. Size ve ailenize iyi bir yıl dilerim.. Takip etmeye devam ediyorum sizi üstadım..

3. Bu yıl zeytin bahçesinin temettüleri geldi Yıllık siyah, yeşil zeytin ve zeytin yağı ihtiyacımız karşılanmış oldu, az bir şey de para.

Diktiğimiz meyve fidanları yeni yeni meyve vermeye başladı. Zaten 10 dikersin üçü hiç tutmaz, 4 ü gelişemez, yerini beğenmez. Belki üçünden meyve yemek nasip olur.

Toprakla, ağaçla, bitkiyle uğraşınca...arada bir çekim oluşuyor...arkadaşlar bazen ısrar ediyor, bazı fırsatlar çıkınca, dön kurumsal hayata diyor...ben de diyorum ki, tekrar o hayata döndüğümü görürseniz, oturup ağlayın halime

Aman yanlış anlamayın...18 yıl yaşadığım ortama laf edecek halim yok. Hem şu an nispeten finansal özgürlüğe sahipsem, o yılların sayesindedir. Ayrıca, çok da güzel yıllar geçirdim, hiç bir gün lanet okuayarak işe gitmedim...güzel yıllardı yani.

Ama çıkış yaptıktan sonra, geri dönüş gerçekten zor. Belki pandemi süreci vs de bunda etkilidir. Bu nedenle çıkış planı ve sonrası için sağlam analizler yapmak şart.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4. Ne mutlu size.
    Kaç yıl kaldığı emekli maaşı almaya ?
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu yıl zeytin bahçesinin temettüleri geldi Yıllık siyah, yeşil zeytin ve zeytin yağı ihtiyacımız karşılanmış oldu, az bir şey de para.

Diktiğimiz meyve fidanları yeni yeni meyve vermeye başladı. Zaten 10 dikersin üçü hiç tutmaz, 4 ü gelişemez, yerini beğenmez. Belki üçünden meyve yemek nasip olur.

Toprakla, ağaçla, bitkiyle uğraşınca...arada bir çekim oluşuyor...arkadaşlar bazen ısrar ediyor, bazı fırsatlar çıkınca, dön kurumsal hayata diyor...ben de diyorum ki, tekrar o hayata döndüğümü görürseniz, oturup ağlayın halime

Aman yanlış anlamayın...18 yıl yaşadığım ortama laf edecek halim yok. Hem şu an nispeten finansal özgürlüğe sahipsem, o yılların sayesindedir. Ayrıca, çok da güzel yıllar geçirdim, hiç bir gün lanet okuayarak işe gitmedim...güzel yıllardı yani.

Ama çıkış yaptıktan sonra, geri dönüş gerçekten zor. Belki pandemi süreci vs de bunda etkilidir. Bu nedenle çıkış planı ve sonrası için sağlam analizler yapmak şart.

5.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Ne mutlu size.
    Kaç yıl kaldığı emekli maaşı almaya ?
    13 sene...57 yaşı bekliyorum...covid sonrası, emekliliği görür müyüz şüpheliyim artık...en azından ben gitsem, geride kalanlar emekli maaşı ile fazla sıkıntı çekmeden yaşarlar(sigortam hep tavandan yattığı için çoğunluğa göre iyi sayılabilecek bir emekli maaşım olacak).
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6. Daha baya varmış emekli maaşına.
    İnşallah uzun seneler sağlıklı ve uzun bir şekilde ömür sürmeyi Allah nasip eder.

7. Hayırlı ve afiyetle olsun

Finansal özgürlüğü kazanan biri için yapılacak bir iş heralde Fon yönetme işi vs olur. Uzaktanda yapılır ama yol yordam yönetmelik nedir bilmiyoruz.
    Işık ökte tebden ayrılınca fon yönetiyorum diyor linkedinde de fon yöneticisi titleı var ama tefasta islem görenlerden olmasa gerek.

Yol yordam gösteren biri olursa bu başlığın adıyla serbest fon gibi birşey kurulması çok zor olmasa gerek heralde, yıllardır kafamda var böyle birşey ama bilgim yok.

YTD
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu yıl zeytin bahçesinin temettüleri geldi Yıllık siyah, yeşil zeytin ve zeytin yağı ihtiyacımız karşılanmış oldu, az bir şey de para.

8.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Hayırlı ve afiyetle olsun

Finansal özgürlüğü kazanan biri için yapılacak bir iş heralde Fon yönetme işi vs olur. Uzaktanda yapılır ama yol yordam yönetmelik nedir bilmiyoruz.
    Işık ökte tebden ayrılınca fon yönetiyorum diyor linkedinde de fon yöneticisi titleı var ama tefasta islem görenlerden olmasa gerek.

Yol yordam gösteren biri olursa bu başlığın adıyla serbest fon gibi birşey kurulması çok zor olmasa gerek heralde, yıllardır kafamda var böyle birşey ama bilgim yok.

YTD
    Fon yönetim işi eskiye göre daha kolay. Gelişmiş piyasalarda bu iş daha da kolay. Bizde de ilerleyen yıllarda serbesti artacaktır (koşullar daha da gevşetilebilir).

Yalnız bu konuda biraz farklı düşünüyorum ben. Konu maddi kazanç ise, kendi portöfyünü yöneterek de yeterli kazanç elde edilebilir. Yok, çok kazanmak, lüks bir hayat yaşamak ise amaç...düşünülebilir..ama ben bunu tercih etmiyorum.

Fıkra gibi anlatırım hep...maaşlı çalışırken, arkadaşlarım genelde daha yüksek maaş için, daha çok çalışmalı derken...ben de maaşım azalsın, ama stresim de azalsın derdim.

yani, daha çok para daha çok stres mi...daha az para, daha az stres mi...hep ikinciyi tercih ettim ben.

Sayfa 1228/1230 İlkİlk ... 22872811281178121812261227122812291230 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •