Sayfa 146/1230 İlkİlk ... 46961361441451461471481561962466461146 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 1,161 - 1,168 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by batu34 Yazıyı Oku
    O değilde cautionary hocam

senin cauti bandı brisada çatır çatır çalışıyor Faydalanmıyor degilim.

Bu arada bizim brisada 2020 yılına kadar toplamaya devam edeceğiz. Bes olma yolunda emin adımlarla devam ediyor

Batuhan

Miriel hemen anti tez üretme sadece oku
    Aman aman açmayalım o konuyu...Ayrıca Mriel le hallettik o mevzuyu

Bu vesile ile tekrar edeyim. TA uzmanı değilim, baktığım pek çok parametre var sadece bir tanesi hareketli ortalamalar (EMA). Ben bir yol açtım, inceleyen incelesin, faydalanan faydalansın.

Ayrıca sen şaka yollu söylüyorsun biliyorum, ama yanlış anlayanlar olabilir..bu söylediğim yöntemi 15 sene kadar önce MBA de TA dersi aldığım hocamdan duydum...günümüzde de oldukça yaygın kullanılan, bilinen bir yol...yani bana özel bir indikatör değil.

not: açık arayan insanlar yüzünden gayet hassas davranıyorum...kimseyle polemiğe girecek enerjim yok...yazıklarımdan faydalanan faydalanır, işe yaramaz bulan da dikkate almasın yazdıklarımı.
    Son düzenleme : Cautionary; 02-10-2018 saat: 22:27.

2. Önceki sayfada kalmasın konu önemli

"Sn Cautionary ile konuyu tatlıya bağladık, buradan da yazayım ki o tartışmaya şahit olanların da haberi olsun.

Dün bu başlık için Sn Dudu'yla konuşmuştum, o zaman eskisi gibi siz yazın ben de meraklı öğrenci olarak bol sorulara devam edeyim. Daha öğrenecek çok şey var.

( Tabi sorularımdan bıkmadıysanız ) "

3.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Ben şimdiye kadar fırsatı görünce/zammı beğenmeyince iş değiştirdim total 5şirket.
    İK cı arkadaşlar; bu kadar sık ve çok iş değişikliği hoş karşılanmaz, uyumsuz(!) olduğun düşünülür diye bir süre demir attım kımıldamıyorum ama boyun eğince de early retirement uzuyor..
    tasarrufta biryere kadar, valla umutsuzluğa kapılmaya da başladım emekli olamayıp sistemin içinde kıyma olacağız diye

YTD
    Üzgünüm...ama polyanacılık da bir yere kadar (bir arkadaş bana polyana nın abisi filan mısın demişti...ama bu konuda düşüncelerim olumsuz...bu başlığın açılış motivasyonu da buydu.

genç beyaz yaka arkadaşların işi, bizim gibi 40-50 lerdeki beyaz yakaya göre çok daha zor olacak...ben 2 yıllık birikim ile ikinci el araba, 5 yıllık birikim ile ev sahibi oldum...şu an yeni işe girmiş bir beyaz yakanın, orta halli bir ikinci el araba alması için 50 bin tl vermesi lazım...bunun için de en az 5 sene birikim yapması lazım...hayat çok zor artık beyaz yaka için.

gidebilen yurt dışına gitsin...ailevi ya da manevi sebeplerle yurt dışına gitmek istemeyen de mecburen yeni düzeni benimseyecek ve buna göre tedbirli olacak...mümkün olduğunca çok tasarruf, mümkün olduğunca tasarrufları iyi yatırımlara yönlendirmek...başka bir çıkar yol yok.

işten işe zıplamak, büyük bir gemide güvertenin ucuna koşmaya benziyor...ne kadar koşarsan koş, sonuçta geminin gittiği yere gidersin, geminin hızına göre hedefe varırsın...yani çok şey yapar, az karşılık alırsın...bunun yerine tasarruflarını nasıl daha iyi yönetebileceğine odaklan, daha faydalı bir iş yapmış olursun...benim fikrim bu yönde en azından.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

genç beyaz yaka arkadaşların işi, bizim gibi 40-50 lerdeki beyaz yakaya göre çok daha zor olacak...ben 2 yıllık birikim ile ikinci el araba, 5 yıllık birikim ile ev sahibi oldum...şu an yeni işe girmiş bir beyaz yakanın, orta halli bir ikinci el araba alması için 50 bin tl vermesi lazım...bunun için de en az 5 sene birikim yapması lazım...hayat çok zor artık beyaz yaka için.

10 bin TL'yi iyi bir beyaz yaka maaşı kabul edersek genç biri için; 1 senelik bütün maaşı ile sıfır araba almak isterse Opel Corsa veya Renault Clio alabiliyor..

Ben bunu düşündükçe kötü oluyorum..

5.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Önceki sayfada kalmasın konu önemli

"Sn Cautionary ile konuyu tatlıya bağladık, buradan da yazayım ki o tartışmaya şahit olanların da haberi olsun.

Dün bu başlık için Sn Dudu'yla konuşmuştum, o zaman eskisi gibi siz yazın ben de meraklı öğrenci olarak bol sorulara devam edeyim. Daha öğrenecek çok şey var.

( Tabi sorularımdan bıkmadıysanız ) "
    Sn Miriel

Olay yaşandı bitti geride kaldı. Lakin şu içimde kalmasın sizinde bilginiz olsun. O gün o tartışma sonrası bir yazı yazmıştım. Yaşanan durumun her iki taraf için gereksizliğini idrak ettiğinizden, özelden kendi yazınızı sileceğinizi benimde silmemi gayet saygılı bir uslupla rica etmiştiniz. Kendi yazınızı silmiştiniz. Çok erdemli davranıştı İyi niyetinizden şüphem kalmadı.

Ben ise o isteğinizi geri çevirmek zorunda kalmıştım. Sebebi ise şu idi.

Bana gece gece çok uzun yazı yazdırdınız. Yazım amacına ulaşsa da hemen silemezdim, saatlerimi çöpe mi atayım ? ( tabii burası şaka )

Asıl amacım, İsimlerin herhangi bir önemi yok, İlerleyen zamanlarda bu konu başlığında tekrar farklı bir konudan bir tartışma ortamı çıkmasın, birileri okur ve inşallah bir çıkarım yapar diye özellikle kaldırmadım.

Hepimizin ögreneceği çok şey var. Önemli olan ortamı koruyabilmemiz.

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

6.  Alıntı Originally Posted by batu34 Yazıyı Oku
    Sn Miriel

Olay yaşandı bitti geride kaldı. Lakin şu içimde kalmasın sizinde bilginiz olsun. O gün o tartışma sonrası bir yazı yazmıştım. Yaşanan durumun her iki taraf için gereksizliğini idrak ettiğinizden, özelden kendi yazınızı sileceğinizi benimde silmemi gayet saygılı bir uslupla rica etmiştiniz. Kendi yazınızı silmiştiniz. Çok erdemli davranıştı İyi niyetinizden şüphem kalmadı.

Ben ise o isteğinizi geri çevirmek zorunda kalmıştım. Sebebi ise şu idi.

Bana gece gece çok uzun yazı yazdırdınız. Yazım amacına ulaşsa da hemen silemezdim, saatlerimi çöpe mi atayım ? ( tabii burası şaka )

Asıl amacım, İsimlerin herhangi bir önemi yok, İlerleyen zamanlarda bu konu başlığında tekrar farklı bir konudan bir tartışma ortamı çıkmasın, birileri okur ve inşallah bir çıkarım yapar diye özellikle kaldırmadım.

Hepimizin ögreneceği çok şey var. Önemli olan ortamı koruyabilmemiz.

Batuhan
    Teşekkür ederim

Bu detayı paylaşmanız da güzel oldu, meseleyi tatlıya bağlarken Sn Cautionary'e söylememiştim çünkü.

Bu konuyu seviyorum ve çok şey öğrendim, ortam korunsun ve paylaşımlar devam etsin.

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

açıkçası ctuğrul abimiz bu başlıkta daha sık yaza keşke...yetkisiz abimizi de görmek isteriz daha sık.

.
    Sayın Cautionary,
    Çok kibarsınız. Çok teşekkür ederim.
    Elimden geldiğince takip ediyorum. Açıkçası yazarken tereddüt ediyorum, zira başka bir başlıkta, kendisi ile aynı düşünmüyorsun diye insanların nasıl tepki verebildiğini kötü bir şekilde tecrübe ettim.

Daha öncede yazmıştım başlığınızı gerçekten çok önemsiyorum çünkü özellikle belli bir yaş aralığına ve tecrübeye sahip kesime çok faydalı olduğuna inanıyorum.

Elinden geldiğince katkı yapmaya çalışırım elbette.

İyi akşamlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8. ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Üzgünüm...ama polyanacılık da bir yere kadar (bir arkadaş bana polyana nın abisi filan mısın demişti...ama bu konuda düşüncelerim olumsuz...bu başlığın açılış motivasyonu da buydu.

gidebilen yurt dışına gitsin...ailevi ya da manevi sebeplerle yurt dışına gitmek istemeyen de mecburen yeni düzeni benimseyecek ve buna göre tedbirli olacak...mümkün olduğunca çok tasarruf, mümkün olduğunca tasarrufları iyi yatırımlara yönlendirmek...başka bir çıkar yol yok.

işten işe zıplamak, büyük bir gemide güvertenin ucuna koşmaya benziyor...ne kadar koşarsan koş, sonuçta geminin gittiği yere gidersin, geminin hızına göre hedefe varırsın...yani çok şey yapar, az karşılık alırsın...bunun yerine tasarruflarını nasıl daha iyi yönetebileceğine odaklan, daha faydalı bir iş yapmış olursun...benim fikrim bu yönde en azından.
    İş değiştirme konusunda aynı fikirde değilim. Ben bu durumu , X hissesinin 1-1-5yıl taşıyıp performansını beğenmediğinizde yükseleceğini düşündüğümüz Y hissesine geçmek olarak düşünüyorum. Risk/Yanılma hata yapma olasılığımız var mı var. Özel sektör sonuçta (ek olarak sartlar dediginiz gibi zorlasıyor)
    Risk sevmeyen mevduat(memurluğu) düşünebilir..

Tasarruf konusunda bazı lükse kaçan durumlar var ama iyi olduğumu düşünüyorum, geliştirilebilir . +
    Önümüzdeki yıl tasarrufun bir kısmını da hisse döviz faiz altın yanında kendi teknik/kişisel bilgiye harcamayı düşünüyorum. Geliri de artırmak lazım çünkü, yoksa middle income trap durumu.
    gelir artırmayı sağlayan insanın kendisine yaptığı yatırımlarda bu topicte konuşulabilir faydalı olabilir. İktisat,Yazılım cod yazma, tasarım, yabancı dil, kişisel gelişim vb..

Haftaya askerim 21gün bol bol düşünücek vakit olur ;) iyi akşamlar

YTD

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

Sayfa 146/1230 İlkİlk ... 46961361441451461471481561962466461146 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •