Sayfa 16/1230 İlkİlk ... 6141516171826661165161016 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 121 - 128 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Daha önce pek çok kez anlattım, ama sorun değil, yine anlatayım. Zaten fazla uzun bir süresi yok, anlatmayı bırakacağım

Paylaşmıştım grafiği, temelde haftalık ortalama, aylık ortalamayı aşağı keserse short oluyorum, yukarı kesene kadar bu xu-30 endeks short pozisyonunu koruyorum...eğer yukarı keserse, artık düşüş trendi hakim değil diyip, bu short pozisyonu kapatıyorum, yani portföy korumasını kaldırıyorum.

kontrat olarak likiditesi yüksek olduğu için her zaman en yakın vade xu-30 kullanıyorum, 2 ayda bir vade sonu geliyor, vade sonunda bir sonraki vadeye taşıyorum pozisyonu (kapat-aç).

iki sorunun da cevabını verdim sanırım grafiğin son durumu aşağıdaki gibi (ortalama olarak EMA kullanıyorum, temelde hareketli ortalama gibi düşünebilirsin).

Teşekkürler,

Tekrar ettirdim, kusura bakmayın.

Peki, diyelimki 2 aylık vadede bir short pozisyonu açtık; endeksin ne kadar düşeceğine dair de bir değişkene karar vermemiz gerekiyor mu? Ve diyelimki 2. aya gelmeden EMA yukarı doğru kesti, bu durumda kontratı satıyoruz değil mi? Satarken kontratın fiyatında EMA hareketi sonrası ne kadar düşüş yaşanıyor, bu çok sık kullanılan bir yöntem olduğu için etkiler diye düşündüm.

2. aylarca thy yi zirvede tuttular, endeks düşerken yeni zirveler yaptı...bugün %6 aşağıda, son bir haftadır deli gibi sayılıyor...20 tl yi görmüştü, şimdi 14,2 tl...zirveden %30 düşüş.

aynı şey ereğli ve krdmd nin de başına gelecek...sadece zaman meselesi.

nasıl yıllarca yatayda sürünüp, 1 yılda 3-4 katına çıkıyor bir hisse...aynı şekilde aylarca endeks düşerken yeni zirve kıran bir hisse, zamanı gelince bu çıkışların acısını çıkarıyor.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    overall portföyde, max %30 hisse senedi oranı bence de makul.

yani piyasalar konusunda çok bilgili olduğumu düşünüyor ve 20 yıldır aktif işlem yapıyorum...ben de türkiye gibi bir ülkede, %30 geçilmemeli diyorum.
    Sene basinda biraz kantarin topuzunu kacirdigim icin hisse orani %50'ye cikti. Secim haberinden sonra portfoy TL bazinda sabit duruyor. Kaybetmesem de dovizdeki yukselis dalgasi hisse senetlerindeki dususleri ancak karsiladi. Bundan sonraki stratejim hisse alimlarini durdurup, orani olabildigince asagi cekmek. Ama bu surecte hisse satmayi dusunmuyorum. Ote yandan yeni hisse senedi de almam. Eurobond faizleri artarsa (ki yavas yavas artiyor), o kisma biraz agirlik vermeyi dusunuyorum

Saygilarimla.

4.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Teşekkürler,

Tekrar ettirdim, kusura bakmayın.

Peki, diyelimki 2 aylık vadede bir short pozisyonu açtık; endeksin ne kadar düşeceğine dair de bir değişkene karar vermemiz gerekiyor mu? Ve diyelimki 2. aya gelmeden EMA yukarı doğru kesti, bu durumda kontratı satıyoruz değil mi? Satarken kontratın fiyatında EMA hareketi sonrası ne kadar düşüş yaşanıyor, bu çok sık kullanılan bir yöntem olduğu için etkiler diye düşündüm.
    Tabii ki, vade sonları sinyal gelmediği durumda pozisyonu taşıyoruz...eğer sinyal gelirse hemen kapatıyoruz.

İşlem komisyon gideri, taşıma maliyeti vs önemsiz çok küçük miktarlar.
    Son düzenleme : Cautionary; 08-06-2018 saat: 15:05.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,990
     Alıntı Originally Posted by Mann Yazıyı Oku
    Sn Dudu,
    Esasında şirketlerden ziyade, yatırım felsefesi olarak sorgulamak istemiştim. % 20 faiz almak varken, neden % 5'lik temettü için uzun vade yatırımı yapalım. Koy vadeliye % 20 getiri garanti. Öte yandan % 5 temettü.
    Reel getirileri kiyaslayin oncelikle.
    Sonra enflasyonist ortamda sirketler artik temettu odemezler karlari semayeye eklerler ve bedelsiz vermeye baslarlar.
    80 li ve 90 li senelerdeki gibi.
    Ileriki donemde ne demek istedigimi goreceksiniz.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,990
    Onumuzdeki donem sirketlerin faaliyet disi gelirlerl artacaktir.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

tam yukarı keserken aşağı basmışlar,

resmen pişmiş aşa buzlu soğuk su katmışlar

8. Son günler için anlamlı bir video

https://mobile.twitter.com/greatthin...33923867725824

Sayfa 16/1230 İlkİlk ... 6141516171826661165161016 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız