Sayfa 179/1230 İlkİlk ... 791291691771781791801811892292796791179 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 1,425 - 1,432 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Diğer bir husus...Bir yatırımcı olarak mevcut konjonktürü sağlıklı bir şekilde analiz edebilmenin pratikte bir faydası olmaz...Şirket yöneticilerinin vizyonistliği daha önemlidir bu açıdan...Biz "işler giderek kötüleşir abi, bu hisse bu fiyatlarda durmaz" der satarız; ama adamlar bunun tedbirini almıştır, şap gibi kalırız ortalıkta...Almadıysa haklı çıkarız...Ya da tersinden "abi bu adamlar bunun tedbirini almıştır, öküz değiller ya, ben bile neler olacağını görüyorum abi" diye düşünürsün ama bir bakmışsın tırt !...

Velhasılı kelam hisse işi zor iştir...Şirketi sen yönetsen tamam eyvallah ama sen yönetmiyorsun...BES başlığında vardı bu "parayı ben yönetirim, niye fonlara yönettireyim" geyiği hatırlarsanız...Sanki burada şirketi sen yönetiyorsun...Bu tip iddialara sadece gülünür elbette...Sonuç olarak, her hâlükârda hisse pozisyonunun total yatırım portföyünün % 50'sini aşmaması gerektiğine inanıyorum...Elinde 5 yıl boyunca kuruş para kazanamamış bir AKSA mağduru olarak...Yani, 5 yıl sonra aynı fiyatlardan alacağımı bilsem alır mıydım ?...Gayet tabiki hayır...Al sana konjonktür ve vizyonist yönetim...

Mesela...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

2. Fazla tecrubem yok ama 1 yıl olacak borsa tecrübem.

Kendi tecrübemden yola çıkarak

halka açıklık oranı az ama sürekli kârını artıran patronu güvenilir bir hisse bulmak şart imiş.

Yabancı robotları ile basınca BIST 30 falan hikaye oluyor.

Bu kıstaslara uyan şirket varsa paylaşalım arkadaşlar.

General Mobile 4G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

3.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Diğer bir husus...Bir yatırımcı olarak mevcut konjonktürü sağlıklı bir şekilde analiz edebilmenin pratikte bir faydası olmaz...Şirket yöneticilerinin vizyonistliği daha önemlidir bu açıdan...Biz "işler giderek kötüleşir abi, bu hisse bu fiyatlarda durmaz" der satarız; ama adamlar bunun tedbirini almıştır, şap gibi kalırız ortalıkta...Almadıysa haklı çıkarız...Ya da tersinden "abi bu adamlar bunun tedbirini almıştır, öküz değiller ya, ben bile neler olacağını görüyorum abi" diye düşünürsün ama bir bakmışsın tırt !...

Velhasılı kelam hisse işi zor iştir...Şirketi sen yönetsen tamam eyvallah ama sen yönetmiyorsun...BES başlığında vardı bu "parayı ben yönetirim, niye fonlara yönettireyim" geyiği hatırlarsanız...Sanki burada şirketi sen yönetiyorsun...Bu tip iddialara sadece gülünür elbette...Sonuç olarak, her hâlükârda hisse pozisyonunun total yatırım portföyünün % 50'sini aşmaması gerektiğine inanıyorum...Elinde 5 yıl boyunca kuruş para kazanamamış bir AKSA mağduru olarak...Yani, 5 yıl sonra aynı fiyatlardan alacağımı bilsem alır mıydım ?...Gayet tabiki hayır...Al sana konjonktür ve vizyonist yönetim...

Mesela...
    Aksa ben de var, maliyetim de cari fiyatların %15 kadar üzerinde... ama %15 hatta daha fazla karda olduğum hisseler de var portföyde...Arçelik, kordsa, uluse gibi.

Hisse seçimi zor diyorsunuz, buna itiraz edemem... ben bu işlerde kendime güvenirim, kendi hisse portföy performansımı bile beğenmiyorum... beceremeyen bulaşmasın diyebilirim sadece.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Açılışta tatgıda ile vedalaştım...niye nötr açtı onu da anlamadım, şu an %4 aşağıda... belki mal vermek için yukarıdan açtılar...yukarıda yazdığım gibi bence bilançosu hayal kırıklığı kırıklığı.

Egser %7 yukarıda iyi bilançonun hakkını veriyor

Brisa vasat bilanço ile %2,5 asagıda... bir bilanço hakkı daha kaldı, sene sonu da kötü geiırse şutlarım büyük ihtimal,

Arçelik açılışta %1 aşağı gitse de iyi toparladı, %1 yukarıda şu an...yukarıda da yazdım, bence bilançosu iyi.
    Arçelik, ne güzel dip yaptı, güzel bilanço ile bugün çoştu... bu piyasada % 6 yukarıda... işte bu zevk-i sadece uzun vade hisse portföyünde yaşıyorsun... mevzu para kazanmak olsa vadeli işlemlerde çok daha iyi kazanıyorum... ama uzun vade hisse yatırımı ile elde edilen kazanç çok daha zevkli oluyor☺

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Açılışta tatgıda ile vedalaştım...niye nötr açtı onu da anlamadım, şu an %4 aşağıda... belki mal vermek için yukarıdan açtılar...yukarıda yazdığım gibi bence bilançosu hayal kırıklığı kırıklığı.

Egser %7 yukarıda iyi bilançonun hakkını veriyor

Brisa vasat bilanço ile %2,5 asagıda... bir bilanço hakkı daha kaldı, sene sonu da kötü geiırse şutlarım büyük ihtimal,

Arçelik açılışta %1 aşağı gitse de iyi toparladı, %1 yukarıda şu an...yukarıda da yazdım, bence bilançosu iyi.
    Selamlar tekrardan,
    ben de mi vedalaşsam acaba hayal kırıklıgı bir net kar açıklamış... beklemediğim bir rakamdı. Ucuz da değilki sütleri. Maliyetim raftaki 1.litre sek süt fiyatının üzerinde

Aklıma gelen tek şey geçen burada da paylaştıpım , toplu satış yaptığı starbucks nero vb. Kahve zincirlerinde ticari olarak anlaştığı rakamlar artan döviz maliyeti karşısında sabit kaldıysa.yani ocak ayınsa da paketi 2,5dan satıp şimdide 2.5tl den satıyorsa. Kar marjını törpülememiş olabilir.
    Bunu bilançoda göremeyiz ama karın düşüklüğünün sebebi bu olabilir.
    Gıda sektörüne yabancı olduğum için yanlış bir varsayım yapıyor olabilirim.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Selamlar tekrardan,
    ben de mi vedalaşsam acaba hayal kırıklıgı bir net kar açıklamış... beklemediğim bir rakamdı. Ucuz da değilki sütleri. Maliyetim raftaki 1.litre sek süt fiyatının üzerinde

Aklıma gelen tek şey geçen burada da paylaştıpım , toplu satış yaptığı starbucks nero vb. Kahve zincirlerinde ticari olarak anlaştığı rakamlar artan döviz maliyeti karşısında sabit kaldıysa.yani ocak ayınsa da paketi 2,5dan satıp şimdide 2.5tl den satıyorsa. Kar marjını törpülememiş olabilir.
    Aslında görülebiliyor... süt tarafında marjları çok daralmış, kar zaten salça ve konserve kısmından geliyormuş.

Ben sattım, eğer tutacak olsaydım bir sonraki bilançoyu beklemem gerekirdi, bu nedenle vedalaşmayı tercih ettim.

Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Selamlar tekrardan,

Düzey pazarlama üzerinden satış yapıyor diye biliyorum.
    Diğer taraftan piyasa zordaysa diğer firmalar fiyat kırarken bu şirketin yüksek kar etmesi düşünülemez. Örnek vermek gerekirse movaanın tepe taklak gittiği dönemde her yerde movaa’nın sütleri vardı.

Diğer yandan a101, bim ve migrosun kendi markalarının algısı güçlü bu gerek pınarın gerek sek’in markasının getirdiği gücü azaltıyor.

Bence iç piyasadan bir süre uzak durmak gerekli
    YTD değildir

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Aslında görülebiliyor... süt tarafında marjları çok daralmış, kar zaten salça ve konserve kısmından geliyormuş.

Ben sattım, eğer tutacak olsaydım bir sonraki bilançoyu beklemem gerekirdi, bu nedenle vedalaşmayı tercih ettim.
    Gözümden kaçmıştı şimdi gördüm.

4. Çeyrek şapkadan tavşan çıkartacağını düşünmüyorum. Çıkartsa bu çeyrek çıkarırdı. Kararımı vereceğim bu hafta

Pegasus için bir yorumunuz var mı bilanço öncesi?

Yatırım tavsiyesi değildir

Sayfa 179/1230 İlkİlk ... 791291691771781791801811892292796791179 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •