Sayfa 248/1230 İlkİlk ... 148198238246247248249250258298348748 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 1,977 - 1,984 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    selam...tam tersine kredi kartı ile değil harcamalarını nakitle yapmalısın...kredi kartı ile alış veriş de ayar kaçabilir....ama elindeki nakiti görünce ona göre ayağını yorganına göre uzatırsın..burda kredi kartı ile tasarruf ettiklerini söyleyenleri görünce harbiden şaşırıyorum...Kredi kartı çağımızın bireylere karşı kurulmuş en büyük tuzağı...Tasarruf mantığını yerle bir eden bir uygulama...Gerçekten bunu ekonomis olduklarını ve tasarsufu tavsiye edenlerin söylemesi tam bir facia......Millet kendine göre yorum yapıyor..vesselam.
    Kredi kartı limitini bir maaşınıza göre ayarlarsanız böyle bir sorununuz kalmaz. Hatta bu limiti bir kaç yıl artırmazsanız maaşınız artarken harcama üst limitiniz artmayacağından daha fazla tasarruf bile yapabilirsiniz

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,391
     Alıntı Originally Posted by dividend Yazıyı Oku
    Kredi kartı limitini bir maaşınıza göre ayarlarsanız böyle bir sorununuz kalmaz. Hatta bu limiti bir kaç yıl artırmazsanız maaşınız artarken harcama üst limitiniz artmayacağından daha fazla tasarruf bile yapabilirsiniz
    işte o dediğinizi yapacak adam sayısı çok az...tüketim ekonomisinde birşeylri size satmak için herşeyi yaparlar.....siz istemesenizde ailenizdeki fertler zorlar........tabiki yapabilene lafım yok...ama bence az yada çok mutlaka bir gedik açılır bütçede ...kişinin kendinin yapması başkalrınının yapabileceği anlamını oluşturmuyor malesef..Toplumda bankalar kredi kartına talebi artırmak için herşeyi yapıyor..Tam tasarruf düşmanı bir sistemde yaşıyoruz.Eski bir bankacı olarak söylüyorum bunu.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,391
    ..ha şunu diyebilirsiniz tasarruf ve yatırım ayrı bir kültürdür....Uygulayan için sorun yok derseniz birşey diyemem..Ama bunu yapan kesim toplumun %1 ini bile geçmez...

4.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    selam...tam tersine kredi kartı ile değil harcamalarını nakitle yapmalısın...kredi kartı ile alış veriş de ayar kaçabilir....ama elindeki nakiti görünce ona göre ayağını yorganına göre uzatırsın..burda kredi kartı ile tasarruf ettiklerini söyleyenleri görünce harbiden şaşırıyorum...Kredi kartı çağımızın bireylere karşı kurulmuş en büyük tuzağı...Tasarruf mantığını yerle bir eden bir uygulama...Gerçekten bunu ekonomis olduklarını ve tasarsufu tavsiye edenlerin söylemesi tam bir facia......Millet kendine göre yorum yapıyor..vesselam.
    Zaruri ihtiyaçlar için kullanıyorum .
    Yakıt alımı , market alışverişi.
    Bir de ufakligin elbise ihtiyacı için, çünkü sürekli büyümekte.
    Bu masraflarin karşılığı vadelide durmakta kredi borcunun son günü de ödeme yapılmakta . Ekstre tarihini de ayın son haftasına ayarladım
    Arada kaç gün olursa vadeliden üç beş gelmekte.

Birde acil paraya ihtiyaç oldu şuan kredi kartından taksitli nakit avans ihtiyaç kredilerinden daha düşük faiz oranında

Ama onceden kredi kartı büyük tuzaktı.

General Mobile 4G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

5.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Kredi kartı otomatik ödeme talimatlerı için işe yarıyor..birde acil bir sağlık sorunu durumunda....Başka bir espirisi yok....Gerçi son zamanlarında bazı yatırım enstrümanları içinde otomatik ödeme talimatı verilebiliyor ama bence şu an için çokda gerekli değil..mantıklı olan cebinde paran varsa haracamalı olmalı..

Ayrıca kredi kartı kullanımının daha fazla harcama yapma, yani tasarruf oranını düşürme etkisi olduğuna dair yapılmış bilimsel araştırmalar var.

https://www.forbes.com/sites/billhar.../#279780e81c19

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/426813

https://www.valuepenguin.com/credit-...ending-studies

Tabi herkes böyle değildir ama kart kullanmak harcamayı arttırıyor. En azından bende böyleydi. Şu kampanyadan yararlanayım puan kazanayım derken bir sürü gereksiz veya zamanı gelmeyen harcama yaptığımı gördüm. 3-4 aydır kart kullanımını minimuma indirdim. Artık harcamaları genelde nakit yapıyorum ve tasarruflarımda belirgin bir artış oldu.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,391
     Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku
    Zaruri ihtiyaçlar için kullanıyorum .
    Yakıt alımı , market alışverişi.
    Bir de ufakligin elbise ihtiyacı için, çünkü sürekli büyümekte.
    Bu masraflarin karşılığı vadelide durmakta kredi borcunun son günü de ödeme yapılmakta . Ekstre tarihini de ayın son haftasına ayarladım
    Arada kaç gün olursa vadeliden üç beş gelmekte.

Birde acil paraya ihtiyaç oldu şuan kredi kartından taksitli nakit avans ihtiyaç kredilerinden daha düşük faiz oranında

Ama onceden kredi kartı büyük tuzaktı.

General Mobile 4G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    işte bak mantık böyle işliyor.....BİREYSEL KREDİLERDEN DAHA DÜŞÜK FAİZ ORANI....işte tuzak bu zaten..ihtiyaç yok iken ihtiyaç oluşturması..yanlış anlamayın lafım size değil....genelde oluşmuş bir algıdan bahsediyorum. yoksa haddime değil kimsenin kredi kartı harcamasına karışmak..sadece bir durum tespiti diyelim...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,391
     Alıntı Originally Posted by asiyanik Yazıyı Oku
    Ayrıca kredi kartı kullanımının daha fazla harcama yapma, yani tasarruf oranını düşürme etkisi olduğuna dair yapılmış bilimsel araştırmalar var.

https://www.forbes.com/sites/billhar.../#279780e81c19

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/426813

https://www.valuepenguin.com/credit-...ending-studies

Tabi herkes böyle değildir ama kart kullanmak harcamayı arttırıyor. En azından bende böyleydi. Şu kampanyadan yararlanayım puan kazanayım derken bir sürü gereksiz veya zamanı gelmeyen harcama yaptığımı gördüm. 3-4 aydır kart kullanımını minimuma indirdim. Artık harcamaları genelde nakit yapıyorum ve tasarruflarımda belirgin bir artış oldu.
    elinize sağlık ayrıntılı bakmadım ama benzer makaleleri bende okumuştum...

8. Ben her ay Excel'de gelir giderlerimi takip ediyorum. Tüm harcamaları karttan yapıyorum.

Kendime aylık ve yıllık hedef koyuyorum , mesela tatilleri önceden excel'e yazıyorum.

Alt sütunda da gerçekleşen miktarı her ay giriyorum.

Eğer beklediğimden iyi gidiyorsam kendime ufak tefek ödül verdiğim oluyor.

Eğer beklediğimden kötü gidiyorsam 1 2 3 ay kemer sıkma politikaları uyguluyorum

Evlendiğimden beri böyle, çok faydasını gördüm. Anlamsız şeye para harcamamaya çalışıyorum bu sayede.

Sayfa 248/1230 İlkİlk ... 148198238246247248249250258298348748 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •