Sayfa 305/1230 ÝlkÝlk ... 205255295303304305306307315355405805 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,433 - 2,440 arasý.

Konu: ...::: Beyaz Yaka Ýçin Tasarruf ve Yatýrým Koçluðu-2 :::...

1.  Alýntý Originally Posted by ozan44 Yazýyý Oku
    Öncelikle formu açan ve burada bildiklerini bizimle paylaþan herkese çok teþekkür ederim ben baþýndan beri sessizce okuyanlardaným.onelle samimi cevaplarýnýz içðn çok teþekkür ederim . Yazýlýmýn geleceðin sektörlerinden biri olduðunu düþündüðüm Ýçin hisse sormuþtum . Bu arada bende borsa hikayemi anlatayým ben bilmeden borsadan para kazananlardaným 5 yýl önce bir arkadaþtan borsayla ilgili bildiler alýrken temettü yatýrýmcýlýðýnýn cazibesi çekici gelmiþti. Bende tasarruf amaçlý ufak ufak düzenli alýmlar yaptým baþlarda küçük küçük alýmlar yaptýðým içðn çok ta önemsemiyordum Tüpraþ batarsa benimde param batsýn diyebileceðim paralardý toplamda þu anda 12 hissem var Tüpraþ ve ford la toplamaya baþladým belirlediðim lotlarý tamamlayýnca baþka þirketler seçtim minik bir yatýrýmcý olsamda benim içðn iyi bir birikim oldu ve artýk stres yapýyor hisselerim Tüpraþ ford çimsa Adana soda formdan da Ulusoy’la poltak ý öðrenip toplamaya baþladým bundan sonra temettülerden gelen le ufak ufak ayýrdýðým paralarý hangi þirketin hisselerini arttýracaðým sorusu var bunun içðn ileride temetrüsünü arttýran hisseleri Nasýl ayýrd edeceðim sanýrým temel analiz i daha ciddi bir þekilde izlemem gerekecek artýk param batarsa batsýn diyemiyorum ve geleceðin parlak sektörlerinden birisinin yazýlým þirketleri olacaðýný tahmin ediyorum temettü ödeyen ödeyebilecek olan kurumsal bir yazýlým þirketi bulmaya çalýþýyorum sizinde düþüncelerinizi merak ediyorum onelle önerdiðin formu okuyacaðým teþekkür ederim
    Rica ederim ... Aslýnda bu söylediðiniz konuyu da yani sermaye büyüklüðünün yatýrým stratejisi için en belirleyici kriter olduðunu bu baþlýðýn ilk açýldýðý linkte ilk sayfalarda yazmýþtým. Sermaye miktarý arttýkça yatýrýmcýnýn olgunluðu kaçýnýlmaz artýyor... Risk alma seviyesi düþüyor... ya da doðal olarak riski daðýtýyor... Bilgi edinme ihtiyacý maksimuma çýkýyor. Magazin bilgiler artýk bu yatýrýmcýyý tatmin etmiyor. Buna göre de strateji belirleniyor... Yani kiþi 50-60 bin lira ile attým tuttum vurdum kaçtým falan filan þampiyonum diye kendini avutabiliyor ama sermaye 500-600 bin olursa öyle atlamak zýplamak pek mümkün olmuyor ... Þanslýyým deyip mütevazilik gösteriyorsunuz ama yapýlabilecek en mantýklý þekilde temettü veren þirketleri peyder pey biriktirip kendiniz için önemli sermaye miktarýna ulaþmýþýnýz... Zaten daha iyi bi baþlangýç ve ilerleyiþ yok borsada... Yani vurgun diye bi þey yok... Onu düþünen kendini kandýrýr...

Sevgiler...Saygýlar...Bol kazançlar...

____|| @cizgilereitaat ||____ ( Hunharca teknik analiz )...

Duhul : 2004 ...
    ... Ben bitti demeden bitmez ... CR7 ...

2.  Alýntý Originally Posted by ozan44 Yazýyý Oku
    Temel analiz öðrenmek için önerebilecepðnþz bir kaynak var mý bir de eðer bir yazýlým þirketi seçecek olsaydýnýz hangi þirketi seçerdiniz
    Benjamin Graham - The Intelligent Investor yani Akýllý Yatýrýmcý.

Warren Buffett in akýl hocasýdýr. Yazdýklarý her zaman geçerlidir.

3. Soda temettüyü açýkladý. Net 0.29325 temettü ödeyecek. Bu yýl bedelsiz yok.

4. 2010 gibi de bu tip konular popülerdi sn. cautionary ve sn.dudu hariç güzel noktalara gelenler oldu mu acaba?

örneðin aylýk maaþýnýn yarýsý kadar pasif geliri (temettü , kira vb..) olan

5. Kesinlikle katýlýyorum söyleminize bugün itibariyle fiyat oraný 12,7 bu oranýn 10 civarýnda olmasý aygaz operasyonlarý çöp olmadýðý sürece beklenir. Önümüzdeki dönemde bu oran aygaz lehine gelecektir. Piyasa aþýrý miyop bakýyor. Aygazda tek seferlik karþýlýk giderleri etkisi var.

6.  Alýntý Originally Posted by ugur596 Yazýyý Oku
    Aygaz daha önce konuþuldu baþlýkta ama tüpraþa göre biraz uygun deðil mi fiyatý?

Tüpraþýn ortaklýk yapýsýna bakýyorum %51 enerji yatýrýmlarý A.Þ pay sahibi.

Enerji yaptýrýmlarý A.Þ. nin %20 si Aygazýn.

Tüpraþýn anlýk piyasa deðerine göre hesaplarsak, Aygazýn sadece tüpraþtaki paylarýnýn deðeri 12tl civarýnda yapýyor.

Hesaplama hatasý mý yapýyorum yoksa Aygaz zaten tüpraþa göre daha uygun iþlem gören bir hisse mi?

Yatýrým tavsiyesi deðildir.

hisse.net kullanarak iPhone aracýlýðýyla gönderildi
    Asýl soru þu, Aygaz mi ucuz yoksa Tüpraþ mi pahalý?

Tapatalk kullanarak iPhone aracýlýðýyla gönderildi

7.  Alýntý Originally Posted by Cautionary Yazýyý Oku
    Bir diðer maðdur toaso...%4 aþaðýda...Ereðli kadar güzel olmasa iyi bir bilanço açýkladý...2019 beklentilerini paylaþtý, ilave olumsuz bir beklenti yok, bilinen olumsuzluklar.

Son bir ayda %35 gitti...tek açýklama kar realizasyonu..bu nedenle kýsa sürede hýzlý gideni portföyde azaltýyorum çoðu zaman...toaso da olduðu üzere Nadire'n de olsa sýfýrlýyorum.

19 altýna gelince tekrar alým için takipte olacaðým.
    19 altýndan tekrar alýma baþladým...21 ortalama ile sýfýrlandýðým toaso larý tekrar almaya baþladým...çok güzel bir temettü açýkladý, bunun olumlu etkisi var bugün.

Alýmlarda aceleci olmayacaðým 18-19 arasý yavaþ yavaþ biriktirme niyetim var...hýzlýca 20 üzerine giderse tekrar az lotla devam ederiz mecburen.

8. Türkiye'de emeklilerin %82'sinin erkek olduðunu,
    ��%35'inin emekli olduktan sonra çalýþmaya devam ettiðini,
    ��%33'ünün 55 ve altý yaþ grubunda olduðunu,
    ��%67'sinin lise altý eðitime sahip olduðunu,
    ��%50'sinin saðlýk durumunun iyi olmadýðýný BÝLÝYOR MUSUNUZ?
    Kaynak: TÜÝK

Erken emekliliðin bizim kuþaðýn sýrtýna nasýl yük olduðunu göstermiþ acý bi þekilde. Konuya uygun olduðunu düþündüðüm için paylaþtým.

Sayfa 305/1230 ÝlkÝlk ... 205255295303304305306307315355405805 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •