Sayfa 316/1230 İlkİlk ... 216266306314315316317318326366416816 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,521 - 2,528 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    Benzer topikler bu forumda 2012-2013 gibi de popülerdi keşke başladığım işi devam ettirebilseydim ama işin içine evlilik girip çocuk sebebi ile de hanım iki yıl çalışmayınca pek ilerleme kaydemedim.

Şimdi çocuğum için biriktiriyorum motive olması daha kolay oluyor, nispeten gelirde arttı ve ev kredisi de bitiyor artık yatırım vakti.
    Nihayet başladın demek, umarım arkası gelir

Eğer bu işi yeterince hakkını vererek yapsaydım, 40 da değil 35 te erken emekli olurdum...25 yaşında 35 te erken emekli olacağım dediğinde çok arkadaşım gülmüştü, hedefi tam isabet tutturabilecektim

2. Grafik pahalı için kabak gibi bir örnek...BİM....neredeyse ülkede yeni bir ekol oluşturdu...sıfırdan zirveye çıktı nerdeyse...rekabet feci, neredeyse her parekendeci, Migros dahil, ucuzcu market olmuş,,,,artık hayat çok daha zor olacak bim için...yani konjonktür de terse döndü bu firma için...çok kar ediyor diye üstüne gelinmesi de cabası.

Portföyünde olana bir şey diyemem...sat demem...ama yeni uzun vadeli almayı düşünen kişiye, grafik pahalı, aman ha derim.

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Grafik pahalı için kabak gibi bir örnek...BİM....neredeyse ülkede yeni bir ekol oluşturdu...sıfırdan zirveye çıktı nerdeyse...rekabet feci, neredeyse her parekendeci, Migros dahil, ucuzcu market olmuş,,,,artık hayat çok daha zor olacak bim için...yani konjonktür de terse döndü bu firma için...çok kar ediyor diye üstüne gelinmesi de cabası.

Portföyünde olana bir şey diyemem...sat demem...ama yeni uzun vadeli almayı düşünen kişiye, grafik pahalı, aman ha derim.
    En basitinden söyleyeyim; bir kaç yıldır alışverişlerimi bimden yapıyordum ucuz olduğu için. Haftada 1 bime uğrardım artık ayda 1 bile uğramıyorum fiyat avantajını yitirdi. Bimdekinden daha kaliteli marka ürünleri bim fiyatına başka marketten alabiliyorum. Bu konuda takdire şayan olan ise Migros Sanalmarket

Sn Cautionary,
    Bende uzun vadeli olaraktan sasa60% , dmsas30% ve psdtc%10 tasiyorum. Portfoyum konusunda yorum alabilirmiyim. Tesekkurler

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Sevgili batu34,

Ben bu işi profesyonel olarak yapıyorum...Allah a şükür beklentilerimin de üstünde devam ediyor...Yani paylaştıklarım, teori yanında pratik olarak da oldukça işe yarıyor...hergün piyasalarda bu testi yapıyoruz.

En son isteyeceğim şey, herkesin benim gibi düşünmesi, benim önerdiğim şekilde hareket etmesi...zaten her yatırımcının portföy büyüklüğü farklı, yaşı farklı, risk duyarlılığı farklı, vadesi farklı, getiri beklentisi farklı. Farklı oğlu farklı...önerileri kendine uygun bulan, uyguladığında da başarılı olan faydalanmaya devam eder...zaten en başından beri dediğimiz, herkesin kendi dogrularini belirleyip kendi yolunu çizmesi.

99 dan bu yana, yani kuruluşundan bugüne bu forumdayım..,aynı zamanda profesyonel iş hayatım ve borsada aktif işleme başlamam da 99 yılı...tam 20 sene olmuş.,,,dolu dolu.

Deneyimlerimi 1-2 cümle ile özetlersem..küçük, büyük, yabancı, yerli, uzun vade, kısa vade vsvs yatırımcı tanımları önemsiz.. ben şuna inanıyorum, iki tip yatırımcı var..,amatör ve profesyonel. Bu kadar.

Hisse başlıklarında sık sık gördüğüm ve üzüldüğüm şu...yatırımcı amatör ve profesyonelleşme adına bir gelişme de yok.

Neyse, bu saatten sonra ana prensiplere odaklanıp hisse detayına girmeyeceğim...soru gelirse dilim döndüğünce yanıtlarım.
    Üstad

İş yoğunluğum hat safhada olduğu için yukarıdaki yazım gibi, uzun yazılar yazamıyordum. Bahse konu çerçevesinde, hem sizinle görüşlerimi paylaşmak, hem de Batuhan'în yatırımcı psikolojisinde son durumu nedir sorusunun cevabını kendimce vererek, başlığınıza ve başlığınızı okuyan yüzlerce sessiz çoğunluğa katkı olsun diye burada yazma ihtiyacı hissettim.

Kendi yazdığım yazıda bir noktayı eklemeyi unutmuşum. Bir hissenin günümüzdeki değerlemesini yaptığınızda, nereden veya hangi zaman aralığında baktığınızın önemi çok büyüktür. Daha spesifik örneklemek gerekirse, Hektaşın ve Brisanın, portföyüme giriş zamanı hemen hemen aynı zaman aralığıdır. Geçen yıl Temmuz sonu itibari ile iki hissede de ortalama fiyat oluşturmuşum ve Şu andaki fiyatlar ile başabaş noktasındayım. Kazanç sıfır + Enflasyon durumunda.

Buradan şu ortaya çıkıyor. Hektaş benim için uçtu ise de o ara ben borsada olmadığımdan o yükselişi kaçırmışım ve zirvede alım yapmışım. Belki kıyaslama yaptığınız zaman aralığı daha yakın bir tarihte olabilir.

Üzüldüğünüz noktalarda haklısınız. Bu işi profesyonel olarak yaptığınız o kadar belli ki, amatörce yapılan hatalara kızıyor ve üzülüyorsunuz. İnsanımız kolayı sever, zora karşı önyargılıdır. Borsada işlem yaptığımı duyan arkadaşlarım, hemen tüyo var mı diye soruyorlar ? Ne tüyosu diyorum bende Herkes kısadan köşeyi dönme peşinde. Bilgiye kıymet veren, emek harcamak isteyen yok.

Kendi adıma şunu çok rahat söyleyebilirim. Borsa benim artık 2. işim oldu. Borsada yatırımcıyım ve her gün 2 işimi de yapıyorum. 2. işimi zevkle yapıyorum.

Kendimizi ve stratejilerimizi geliştirmek için, gelişime açık ve sürekli olarak neyi, neden ,ne için, yaptığımızı sorgulamalıyız. Her zaman birbirimize soru soracağız, yeri gelir hep beraber beyin fırtınası yapacağız Yatırım tavsiyesi olmadan tabiiki

Sevgiler Saygılar

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

6.  Alıntı Originally Posted by vigamox Yazıyı Oku
    Sn Cautionary,
    Bende uzun vadeli olaraktan sasa60% , dmsas30% ve psdtc%10 tasiyorum. Portfoyum konusunda yorum alabilirmiyim. Tesekkurler
    üç hisse hakkında da yeterli bilgim yok...sadece sasa grafik pahalı...bu seviyelerden ilk maliyet oluşturmazdım şahsen..maliyetinizi bilmiyorum, en azından sasa konusunda dikkatli olun derim.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    üç hisse hakkında da yeterli bilgim yok...sadece sasa grafik pahalı...bu seviyelerden ilk maliyet oluşturmazdım şahsen..maliyetinizi bilmiyorum, en azından sasa konusunda dikkatli olun derim.
    Tesekkurler ustad

8. Borsada bir yıl dört ay. Portföyün son hali

5,15 maliyet petkim.

6 da biri satıldı . Yerine çok azi geri konuldu. Yüzde 28 bedelsiz vereceği için bu sene ancak bedelsiz sonrası daha da aşağıya sarkarsa ekleme yaparım .
    Bedelsiz sonrası iyi yükselirse bedelsizden gelenlerin yarısını satarim. Petkim için stratejim bu. 2019 da.

Diğer hissem Pergamon .
    Maliyet 7,60. Hisse başı nasipse 2,48 TL temettu gelecek .
    Ondan gelecek temettü ile portföye çok az miktar ile giren Ereğli de alım yapacağım .

Pergamon da düzenli alıma devam edeceğim . Şirket ne kâr ederse dağıtıyor
    Patronu bu konuda güvenilir en azından.

Ereğli 36 lot. Maliyet 9 lira.
    Ocak ,Şubat,Mart birikim yapmak için yapılan borçların ödemesi ile geçti.
    Şimdilik alım yapamıyorum

Cimentoculardan Adana cimentoyu da eklemeyi düşünüyorum temettü veriminden ötürü .

Bakalım hayırlısı .

Oldukca acemi bir yatırımcıyim

General Mobile 4G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

Sayfa 316/1230 İlkİlk ... 216266306314315316317318326366416816 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •