Sayfa 353/1230 İlkİlk ... 253303343351352353354355363403453853 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,817 - 2,824 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bir şans vereyim dedim ama öyle hem küfredip hem de hisseye yapışan türde bir yatırımcı değilim...bir hisse düşebilir, zararda olduğum başkahisseler de var..ama onları tutuyorum mesela...ama karakter sorunu sezersem, gözünün yaşına bakmam.

Mesela ttrak...ilk maliyetlerim 35 tl civarıydı... 30-40 bandı dışına çıkarsa ek alım yaparım dedim...30 altında ek alımlarım oldu kademe kademe...ortalama maliyetim 30 filandır...yani zarar %15 e yakın...20 ye kadar ek alım yapabilirim.

Şunu demeye çalışıyorum..uzun vade yatırımcı olarak hissenin düşmesi ve ek alım yapmam da sorun yok...ama hisse gerek piyasa hareketlerinde, gerekse bilançosunda alengşrli işler yapmayacak.

Bu arada ülke tarımı biterken, gıda enflasyonu, enflasyon faizleri uçururken...hepsi de dolara etki ederken...yani kısır döngüde kıvranırken...ekonomi yöneticilerinin traktör de adam gibi bir hurda teşviği getirmemesini akılsızlık olarak görüyorum...yoksa böyle bir teşvik gelse bu hisse 30 altına inmezdi...buradaki beklentilerim şimdilik gerçekleşmedi maalesef.
    Ttrak benim de hala ısrarla biriktirmeye devam ettiğim şirket. Hem de 70 lerden almaya başlamıştım. her ay düzenli almaya devam ediyorum. Sermayesi düşük, yabancı ortağı var, ihracatı artırmaya devam ediyor. Hurda teşviği çıkar çıkmasına ama faizler yüksek, o yüzden çiftçinin şuan traktör alamayacağını düşünüyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    Ben 76 TL den aldığımı hatırlıyorum aşağıya doğru kademelendim ama çok aşırı düştü. Şu anda bile ortalamam 50 TL. Dahada almaya elim gitmiyor. Hatta satıp FROTO ya geçsem mi diyorum.
    Oy oy... maalesef maliyet çok yüksekmiş...ben o fiyatlarda kesinlikle pahalı diyordum.

Ha, 20 li fiyatlar ucuz geliyor bana, ama daha düşmez demek değil bu...zaten uzun vade yatırımda en zor durum bir yerde stop yapma gerekliliği...ama 2 bilanço üst üste kötü gelme kuralı bazı durumlarda işlemiyor(ttrak bilançosu bence kötü değil...konjonktür gereği bozulma var).

Belirlenen alım limitinde alımları kesip, ortalama maliyetin %30-40 altına inildiğinde de stop yapabilmek lazım.

3. Aselsan 200 aylik ortalama 2.42 usd civarinda, 2001 ve 2008 krizilerinin dibinden bir cizgi cektigimiz zamanda bugunku seviye 2.20 usd civarinda, buralardan blok alim yapilsa daha da dusmez diye birsey yok ama birkac sene icerisinde parayi dolar bazli 3 katina cikarmakta gayet olasi.

Ihtiyaciniz olmayan para ile bu seviyeleri takip edebilirsiniz, krizlerde dibi bilemeyiz telaffuz ettigim rakamlarin cok daha altida gorulebilir ama kalici olamaz o seviyeler.

Tarihi gunler yasiyoruz, gelecekte anlayacagiz bugunleri.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Oy oy... maalesef maliyet çok yüksekmiş...ben o fiyatlarda kesinlikle pahalı diyordum.

Ha, 20 li fiyatlar ucuz geliyor bana, ama daha düşmez demek değil bu...zaten uzun vade yatırımda en zor durum bir yerde stop yapma gerekliliği...ama 2 bilanço üst üste kötü gelme kuralı bazı durumlarda işlemiyor(ttrak bilançosu bence kötü değil...konjonktür gereği bozulma var).

Belirlenen alım limitinde alımları kesip, ortalama maliyetin %30-40 altına inildiğinde de stop yapabilmek lazım.
    Sizde cimsada vardı galiba. Cimsa hakkında ne düşünüyorsunuz. 5.6 tlye kadar düştü fiyatı.Benim ortalamam 6. Biraz daha aşagıya çekmeyi düşünüyorum.Ttrakıda 33 den almaya başlamıştım 29 tlye kadar çektim maliyetimi

5.  Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Aselsan 200 aylik ortalama 2.42 usd civarinda, 2001 ve 2008 krizilerinin dibinden bir cizgi cektigimiz zamanda bugunku seviye 2.20 usd civarinda, buralardan blok alim yapilsa daha da dusmez diye birsey yok ama birkac sene icerisinde parayi dolar bazli 3 katina cikarmakta gayet olasi.

Ihtiyaciniz olmayan para ile bu seviyeleri takip edebilirsiniz, krizlerde dibi bilemeyiz telaffuz ettigim rakamlarin cok daha altida gorulebilir ama kalici olamaz o seviyeler.

dolar bazlı grafiğe bakmak istediğim zaman tradingviewde tam özellikli grafikte hisse/usdtry yapıyorum. doğru bir uygulama değil mi?

6.  Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    dolar bazlı grafiğe bakmak istediğim zaman tradingviewde tam özellikli grafikte hisse/usdtry yapıyorum. doğru bir uygulama değil mi?
    Evet dogru ama ayarlardan temettuleri dusur acik olsun, yoksa duzeltilmemis fiyatlar ile grafigi gorursunuz.

Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Aselsan 200 aylik ortalama 2.42 usd civarinda, 2001 ve 2008 krizilerinin dibinden bir cizgi cektigimiz zamanda bugunku seviye 2.20 usd civarinda, buralardan blok alim yapilsa daha da dusmez diye birsey yok ama birkac sene icerisinde parayi dolar bazli 3 katina cikarmakta gayet olasi.

Aselsan amerikanın olası yaptırımlarından nasıl etkilenir ?.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by Timsah41 Yazıyı Oku
    Sizde cimsada vardı galiba. Cimsa hakkında ne düşünüyorsunuz. 5.6 tlye kadar düştü fiyatı.Benim ortalamam 6. Biraz daha aşagıya çekmeyi düşünüyorum.Ttrakıda 33 den almaya başlamıştım 29 tlye kadar çektim maliyetimi
    Evet, ortalama maliyetim de %15 yukarıda kaldı...Tarihi alım fırsatları bence...120 milyon usd ederi..bedavadan biraz pahalı...her %5-10 düşüşte bir kademe alım yapıyorum.

Sayfa 353/1230 İlkİlk ... 253303343351352353354355363403453853 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •