Sayfa 37/1230 İlkİlk ... 27353637383947871375371037 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 289 - 296 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Kardeşim güzel söylüyorsun da, Türkiye şartlarında ayda 2250 TL kenara atmak kolay mı?

Alıntı Originally Posted by temettü emeklisi Yazıyı Oku
    Selamlar,

Günlük 75 TL biriktirerek, bunu 20 yıl boyunca yaparak ve enflasyon +%6 getiri elde ederek finansal bağımsızlığımızı kazanabiliriz. Günlük biriktirenler için ve her gün hesaba para aktaranlar için hedef tutturması çok daha kolay olabilir.

https://www.lattedenborsaya.com/2018...ik-stratejisi/

Saygılar.
    Yazdığım mesajlar şahsi görüşlerim olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Aylik gelirin %20 sini tasarruf edebilmek icin saglam bir disiplin gerekir.
    %30-40 hatta 50sini bile tasarruf edebilenleri tanidim.
    Ama adam genc, bekar ve siki bir disiplini var.
    Gunluk 75 TL tasarruf demek ayda 2250 TL demektir.
    Bunun icin ortalama gelirin ne olmasi gerekir?

Yani demem o ki erken baslayip, bu sekilde cok siki bir disiplin ile cok yuksek fedakarlik yerine, sureyi uzun tutmak cok daha iyi olur.

Syg,
    Benim hedefim %50 ama malesef gerçekleşme %40larda. Bir disiplinde yok
    Bazı lüks harcamalardan feragat edemiyorum. Her ay Bir akşam yemeği/eğlenceye maaşın %5ini bırakmak euroya rağmen yurtdışı tatili demek gibi

%20 birikimle uzun vadede büyük hayallere ulaşmak zor.

%50 birikim demek senin 100tlnin 50 syle geçinebiliyorsun demek.
    Kalan 50yi %5reelgetiri ile değerlendirmek demek 8 yıl sonunda 400tl yatırıp 500 tl olması demek o 500ü ben artık çalışmıcam diyen biri %0 reel getiri(mevduat diyelim) ile 10yılda harcayabilir

Yani %50 birikim yapan biri geliri 3000 olsun 10000 olsun 8 yıl çalışarak aynı kondüsyonda sonraki 10yıllık hayatını garantilemiş olur..

Herşeyin başı sağlık çok kasmamak gerek YTD

3. Selamlar,

Tasarruf etme ve yatırım yapma işini "2250 TL biriktiremiyorum, ne yapak ölek mi?" ye getirmemek için günlük 75 TL önerdim. Kendim için 75 TL başkası için 50 TL olur 25 TL veya 200 TL. Günlük hedeflere ulaşmak, her gün yaptığımız şeylerde tasarruf edecek noktalar bulmanın çok daha kolay olduğunu düşünüyorum.

Önemli olan her gün hesaba üç beş kuruş para atabilmek. Eksik kaldığında onu tamamlayacak yollar bulabilmek. Ya da fazlası için çalışabilmek.

Mevcut kafa yapısıyla harcamalardan feragat etmeden, lüksten kaçınmadan, ek gelir elde etmenin yollarını bulmadan bu tutarı biriktirmek tabii ki zor.

Ama yattığı yerden günlük 75 TL biriktirseydi herkes milyoner olabilirdi zaten. Ama maalesef etrafta pek yok.

Saygılar.
    Temettü emeklisi aday adayı.
    www.lattedenborsaya.com

4. ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

teknoloji fonunu bu hafta büyük oranda boşalttım.

seçim sonrası %11 zararla beklediğim bistte kendime göre yüklü alım yapacağım.

Dün istanbul mitingine gittim, ama duygusal olmamak lazım malesef vakit Bist Vakti gibi duruyor
    YTD

Son düzenleme : oguzvortex19; 24-06-2018 saat: 13:56.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by temettü emeklisi Yazıyı Oku
    Selamlar,

Günlük 75 TL biriktirerek, bunu 20 yıl boyunca yaparak ve enflasyon +%6 getiri elde ederek finansal bağımsızlığımızı kazanabiliriz. Günlük biriktirenler için ve her gün hesaba para aktaranlar için hedef tutturması çok daha kolay olabilir.

https://www.lattedenborsaya.com/2018...ik-stratejisi/

Saygılar.
    mrmilyoner ve lattenborsaya.com en sevdiğim bloglar arasında. yazınız motive edici güzel olmuş.
    özelllikle hesaplama aracı küçük birikimlerin de nasıl dağ olabileceğini gösteriyor.
    Taşı delen suyun gücü değil damlaların sürekliliğidir.
    syg.

https://www.investor.gov/additional-...est-calculator
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

6.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    teknoloji fonunu bu hafta büyük oranda boşalttım.

seçim sonrası %11 zararla beklediğim bistte kendime göre yüklü alım yapacağım.

Dün istanbul mitingine gittim, ama duygusal olmamak lazım malesef vakit Bist Vakti gibi duruyor
    YTD

ne demek istediğinizi anlamadım ama
    pazartesi gününden itibaren elde bir miktar nakit para olması gerektiği konusundaki fikrinize kesinlikle katılıyorum.
    Ucuz hisseler de var atak yapabilecek olan bir dolar da.
    Nil Satis Nisi Optimum

7.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    mrmilyoner ve lattenborsaya.com en sevdiğim bloglar arasında. yazınız motive edici güzel olmuş.
    özelllikle hesaplama aracı küçük birikimlerin de nasıl dağ olabileceğini gösteriyor.
    Taşı delen suyun gücü değil damlaların sürekliliğidir.
    syg.

https://www.investor.gov/additional-...est-calculator
    aynen ben de fırsat buldukca bu iki bloga bakıyorum.

diğer yandan 75 tl rakamı aslında çokta büyük değil ama genelde bu tür erken emeklilik hesaplarında evlilik/çocuk faktörü sanırım ıskalanıyor.

İstanbulda bir memur çiftin dahi eline geçen para 8k civarı, eğer nispeten iyi bir konum varsa veya doktor vb.. nispeten yüksek maaaşlı bir iş varsa bahsedilen aylık rakam gelirin 10% - 15% i civarı oluyor.

motivasyon açısından günlük rakam tabii ki cazip ama pratikte bu rakam gelirin 1/3 ü gibi birşey olmalı sanki.

bekar arkadaşlar belki 50% gibi oranlar görebilirler ama evliyken harcamaların bir kısmı maalesef sizin kontrolünüzde olamıyor veya çocuğunuza birşey alırken kriterleriniz farklı olmak zorunda kalıyor.

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Daha önce pek çok kez anlattım, ama sorun değil, yine anlatayım. Zaten fazla uzun bir süresi yok, anlatmayı bırakacağım

Paylaşmıştım grafiği, temelde haftalık ortalama, aylık ortalamayı aşağı keserse short oluyorum, yukarı kesene kadar bu xu-30 endeks short pozisyonunu koruyorum...eğer yukarı keserse, artık düşüş trendi hakim değil diyip, bu short pozisyonu kapatıyorum, yani portföy korumasını kaldırıyorum.

kontrat olarak likiditesi yüksek olduğu için her zaman en yakın vade xu-30 kullanıyorum, 2 ayda bir vade sonu geliyor, vade sonunda bir sonraki vadeye taşıyorum pozisyonu (kapat-aç).

iki sorunun da cevabını verdim sanırım grafiğin son durumu aşağıdaki gibi (ortalama olarak EMA kullanıyorum, temelde hareketli ortalama gibi düşünebilirsin).

Bu grafiği 3 hafta kadar önce paylaşmıştım, güncel durumda değişen bir şey yok, günlükler hala satta...bu durum sürdükçe endeksin düşme ihtimali çıkma ihtimalinden çok daha fazladır, bu nedenle hisse portföyü endeks short kontrat ile koruma altındadır.

Sabah adet üzere coşkulu bir açılış oldu, ama heyecan kısa sürdü...90 bin altına gelinirse hisse portföyünde ek alımlar yaparım.

Sayfa 37/1230 İlkİlk ... 27353637383947871375371037 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •