Sayfa 382/1230 İlkİlk ... 282332372380381382383384392432482882 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,049 - 3,056 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Artık bes ve sağlık konusuna biraz ara versek diyorum.

Mesela hisse portföy getirisi yılbaşından bu yana %20 ve üzeri olan var mıdır? Endeks hemen hemen aynı yerde, yatay piyasada hisse portföy getirilerini merak ediyorum.

Toplam portföy getirisi değil ( dolar, altın vs), hisse portföyün getirilerini soruyorum,
    -6%'dan 15.7%'ye geldi hisse portföyü yılbaşından beri. Hesaba bazı hisselerin satışından gelen karlar dahil değil.

2.  Alıntı Originally Posted by imencek Yazıyı Oku
    2018 yılı %-3, 2019 %19
    2014 den beri uv temettü yatırımı yapıyorum. 5 yıllık getiri ise yaklaşık olarak %200 temettuler dahil

SM-G900FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Amacım 5 yıl sonra yıllık maaş gelirim kadar temettü geliri elde etmek.

SM-G900FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Artık bes ve sağlık konusuna biraz ara versek diyorum.

Mesela hisse portföy getirisi yılbaşından bu yana %20 ve üzeri olan var mıdır? Endeks hemen hemen aynı yerde, yatay piyasada hisse portföy getirilerini merak ediyorum.

Toplam portföy getirisi değil ( dolar, altın vs), hisse portföyün getirilerini soruyorum,
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bugun itibari ile 20.14%, temettulerin cogunu yeniden alima kullanarak elde ettigim rakam.

Syg,
    bu sorunun cevabı belki de sadece dudu da vardır. örneğin ben, hisseleri elimde sabit tutmadığımdan yani hisseleri satıp faize, faizden hisseye geçtiğim için sadece hisse kazancım söz konusu olmuyor. yılbaşından beri artışım % 30. lakin bu yanıltıcı bir sonuç olur. zira 2018 e baktığımda pek bir kazanç gözükmüyor, belki % 5-10 gibi birşey dir. yani 2018 de maliyet düşürücü işlemler yapmışız, ocak ayındaki yükselişte de kar yazmışız. son 10 yılda parayı erittik. 10 yıl önce total portföy 9 br dolar iken bugün 6,5 br seviyesinde.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Sadece hisse portföyünün getirisini merak ediyorum
    Kusura bakmayin yanlış anlamışım. Investingte öyle bir özellik yok kafamdan bir hesap yapmaya çalıştım ve yüzde 28-30 gibi bi şey buldum. Portföyüm resimdeki gibi

https://i.hizliresim.com/GZ1nMy.jpg

%25 Tüpraş
    %20 soda
    %20 egeen
    %10 kords , hekts diye düşünebilirsiniz. Temettü alımları hariç bu sene alım yapmadım.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,053
     Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    bu sorunun cevabı belki de sadece dudu da vardır. örneğin ben, hisseleri elimde sabit tutmadığımdan yani hisseleri satıp faize, faizden hisseye geçtiğim için sadece hisse kazancım söz konusu olmuyor. yılbaşından beri artışım % 30. lakin bu yanıltıcı bir sonuç olur. zira 2018 e baktığımda pek bir kazanç gözükmüyor, belki % 5-10 gibi birşey dir. yani 2018 de maliyet düşürücü işlemler yapmışız, ocak ayındaki yükselişte de kar yazmışız. son 10 yılda parayı erittik. 10 yıl önce total portföy 9 br dolar iken bugün 6,5 br seviyesinde.
    Bende de durum farkli degil. Son 10 senede patinaj cektik dolar bazinda sefim.
    Kazigin buyugunu 2017 Eylulden bugune kadar yedik hizlanan deval ile.
    Bakalim ne kadarini ne zaman cikarabilecegiz?
    Hatta cikar mi bu kazik acaba ondan da emin degilim.
    Girdik bi yola gidiyoruz iste korun degnegini belledigi gibi.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,053
    Bazen uvy konusunda suphe duydugum oluyor.
    Ulke uygun olmayabilir bunun icin.
    Gelismis ulke borsalarinda enflasyonu dusuk bir para biriminde baslamis olsaydim borsa yatirimina 1988 de simdi cok cok farkli bir yerde olurdum herhalde.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

7. Temettü alımlarını portföyde nasıl gösteriyorsunuz ?

Hisse başı net temettü miktarını maliyetten düşüyorum gelen nakitle de yeni alım yapıp onu işliyorum ben.

8. Maşallah getiriler çok güzel. Endeks yatay ya da düşen trendde iken defansif portföyler avantajlı, olurda son çeyrek sonrası ralli moduna geçersek defansif hisselerde ağırlık azaltıp, ofansiflere ek yapmak uygun olur bence.

Hep söylediğim gibi...endeksi her yıl ortalama %10 yenmek başarı, %20 ve üzeri yenme ise büyük başarı olur... ama başardım demek için en az 10 yılı baz almak lazım,

Sayfa 382/1230 İlkİlk ... 282332372380381382383384392432482882 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •