Sayfa 425/1230 İlkİlk ... 325375415423424425426427435475525925 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,393 - 3,400 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. 2009 şubat ereğli 45, 50 krş, aselsan 10, 13 krş, dolar kuruna siz bakın, hesabı da yapın, birde onları zirve de demiiyeyim , %20 aşağıda realize olduğunuzu düşünün yetinerek.

2.  Alıntı Originally Posted by kitapci34 Yazıyı Oku
    2009 şubat ereğli 45, 50 krş, aselsan 10, 13 krş, dolar kuruna siz bakın, hesabı da yapın, birde onları zirve de demiiyeyim , %20 aşağıda realize olduğunuzu düşünün yetinerek.
    ahmed nickli arkadaşa cevaptı, alıntı yapmadım

3. Yılın ilk yarısı itibariyle performans raporunun çıkarttım...(27 Temmuz itibariyle).

Endeks: haftalık getiriler toplamı %13,5....temettü etkisi ile birlikte %15 getiri
    Enflasyon: ilk 6 ay %5 e yakın
    Portföy: %29,6 getiri

Hedef neydi,,,yıllık olarak endeks getirisini en az 10 geçmek...orta ve uzun vadede ( 5 yıl ve üzeri), endeksi reel olarak %10 yenmeye ilave, enflasyonu ve doları da yıllık ortalama en az 5 yenmek.

4. Portföyün yaz akları sırasıyla: Pegasus, klimasan, deva
    Portföyün yüz karaları: Petkim, aksa, ttrak

( geçen yılın yüz akları Ulusoy elektrik ve kordsa daha önce portföyden çıkmıştı)

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Yılın ilk yarısı itibariyle performans raporunun çıkarttım...(27 Temmuz itibariyle).

Endeks: haftalık getiriler toplamı %13,5....temettü etkisi ile birlikte %15 getiri

Hedef neydi,,,yıllık olarak endeks getirisini en az 10 geçmek...orta ve uzun vadede ( 5 yıl ve üzeri), endeksi reel olarak %10 yenmeye ilave, enflasyonu ve doları da yıllık ortalama en az 5 yenmek.
    Endeksi yenmek gerçekten bayağı zormuş. İyi bir sene geçirdiğimi düşünüyordum ytd olarak %14,6 getiri ile ama daha endeksi bile geçememişim. Ttrak ve Aksa ortak hisselerimiz.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Yılın ilk yarısı itibariyle performans raporunun çıkarttım...(27 Temmuz itibariyle).

Cautionary hocam hangi %5 enflasyon bu? bence hesaplamalarımızda en az %20 enflasyonu dikkate almalıyız. Ayrıca Portföy getiriniz %29 mükemmel bir oran. tebrikler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by roterio2 Yazıyı Oku
    Cautionary hocam hangi %5 enflasyon bu? bence hesaplamalarımızda en az %20 enflasyonu dikkate almalıyız. Ayrıca Portföy getiriniz %29 mükemmel bir oran. tebrikler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Herkesin enflasyonu farklı, benimki de resmî açıklanandan fazla...ama benchmark olarak bir enflasyon baz alınacaksa, bunun TÜİK tarafından açıklanan enflasyon olması makul...sonuçta herkesin ortak bir referans alması gerekiyor ( ölçüm yöntemi sağlıklı değil, gerçek ülke enflasyonu aslında dağa yüksek vs tartışmalarına girmek istemem).

8.  Alıntı Originally Posted by jacksparrow Yazıyı Oku
    Endeksi yenmek gerçekten bayağı zormuş. İyi bir sene geçirdiğimi düşünüyordum ytd olarak %14,6 getiri ile ama daha endeksi bile geçememişim. Ttrak ve Aksa ortak hisselerimiz.

Sonuçta uzun vade yatırımcıyız. Elimde 2018 performansım ve 2019 un ilk yarısı var. Başarı konusunda karar vermek için en az 5 yıl geçmesi gerek.

Ancak, 5-10 arası hisse ile elde edilen portföy getirileri daha kıymetli..mesela portföyümde en çok güvendiğim tek hisseye, Pegasus a yatırsaydım tüm parayı, getirim %100 olacaktı...en güçlü 1-2 kağıda tüm parayı yatıranlar var, 1-2 yıl belki endeksten çok iyi getiri elde ediyorlar, ama bazı yıllar da hüsran yaşıyorlar.

Şunu demek istiyorum...salt getiri de çok önemli değil...yani sonuç iyi olabilir, ama gidiş yolu daha önemli mesela 10 hisseyle elde edilen getirinin riski 1-2_hisseye göre çok daha düşüktür...ayrıca spelülatif olmayan, sağlam hisselerin getirisi de daha sağlıklıdır.

Yani, portföy getirisi kadar...portföyün riski...yani, getirinin standart sapması, veryansı çok daha önemlidir. Haftalık takip çok önemli, endeks %1 er yükselmişken, bir hafta %10 kazandırıp, öbür hafta %5 kaybettiren portföyün yapısında sorun var demektir...hatta endeks bu kadar az artmışken iki hafta üst üste %10, %10 artmış portföyde sorunludur benim gözümde,

Sayfa 425/1230 İlkİlk ... 325375415423424425426427435475525925 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •