Sayfa 457/1230 İlkİlk ... 357407447455456457458459467507557957 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,649 - 3,656 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Pegasus ile ilgili değerlemeler 15-35 tl arası eder derken..ben en az 50 etmeli diyordum 1 sene önce...farkı yaratan tamamen geleceğe dönük projeksiyondur, stratejik analizdir...yoksa mevcut durum analizi zaten çarp, böl..bir de geleceğe dönük nakit akımını indirgerken hangi faiz oranını baz alacağız, %15 de alabilirsin, %18 de...bu %3 çok şey değiştiriyor zaten
    Bu arada 60 tl üzerinde elimde Pegasus kalmamıştı...ben 50 eder derken, 25 eder diyenler, bu sefer 125 eder demeye başladı...ama borsa bu haldeyken, hem endekse hem thy ye göre pahalı kalmaya başlamıştı...ama borsa abartmayı sever, düşerken de çıkarken de...zaten büyük para esasında abartılardan para kazanır,

Bu bedenle saçma donelerle hazırlanmış raporları iyi ayırt edebilmek lazım...ve kritik parametrelerle kendi hesabını kendin yağabilmelisin,

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Pegasus ile ilgili değerlemeler 15-35 tl arası eder derken..ben en az 50 etmeli diyordum 1 sene önce...farkı yaratan tamamen geleceğe dönük projeksiyondur, stratejik analizdir...yoksa mevcut durum analizi zaten çarp, böl..bir de geleceğe dönük nakit akımını indirgerken hangi faiz oranını baz alacağız, %15 de alabilirsin, %18 de...bu %3 çok şey değiştiriyor zaten
    Abi piyasada 1 kişi kendi saçma sapan beklentisine göre sallıyor. Sonra 999 kişi o 1 kişiyi referans alarak sanki tek gerçekmiş gibi pompalamaya başlıyor. Genellikle beyaz yaka otomatik düşünen, okuduğuna inanan adamdır. Koca koca doktorlar mühendisler 7 TL'den dolar alıp 12 TL'ye 1 2 ay içinde satmayı başka türlü nasıl beklesin? Akıl mantık izan olmayınca otomatik düşünce devreye giriyor malesef.

Manüel düşünmemek malesef beyaz yakanın en büyük düşmanıdır. Otomatik düşünmenin sebebi bence bizlerin sürekli okul okuyup buralarda bir şeyleri sürekli öğrenip doğru kabul etmemiz, bu nedenle öğrenilmiş bilgiye gereğinden fazla güven duyuyoruz. Bu nedenle de çok kolay manipüle oluyoruz. Geçen Bilkent MBA yapan bir arkadaşla oturduk orada öğretilen İNA yöntemi ile şirket değerledik 1 2 tane. Batma garantili öyle söyleyeyim, aptal saptal şeyleri MBA seviyesinde akademik olarak öğretiyorlar, sonra o özgüvenle BİST'e gelen ağzının ortasına Galip'in fırıncı küreğini yiyince borsa kumar diye ağlamaya başlıyor...

3. Bu arada Sn. Cautionary gibi ben de beğendiğim şirketleri, bilançoları, beklentilerimi vb.. paylaşmayı düşünmüştüm bilanço dönemi bittiğinde. Ama başlıkta yazılanları okuyup anladığım kadarıyla böyle bir şey yaparsam okuyan arkadaşlarıma çok büyük bir kötülük olacağını düşünmeye başladım.

Hem kendi poz. aldığım hisselerin reklamını yapma riskim var, hem poz. almadığım, mesela detaylı faaliyet raporu okumadığım ama bilanço anlamında beğendiğim hisseleri yazıp, onlar düşünce vebal alma durumum var. O nedenle, genel prensipler ve bu işin mantığını anladığım bildiğim kadarıyla başlığa ufak katkı vermeye devam, lütfen kusura bakmayın

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Biz portföy yönetiyoruz...yönetici adam detaylarla boğuşmaz...peki neyi ne kadar bileceğiz...şişirme ya da saçma donelerle hazırlanan bir raporla iyi bir raporu ayırt edecek kadar bilmemiz yeterli...özellikle temel analizde zamanın %90 ı hamaliye, %5 i projeksiyon, %5 i parametrelerin tespitidir.

Teknik analiz de öyle...çok zaman ayırıp expert olsanız ne olacak...gerçi o kadar datay analizin trader değilseniz, uzun vade yatırımcı iseniz işe yaradığını da düşünmem.

Ez cümle...bir konuyu çok derinlemesine bilmektense, pek çok konuyu orta düzeyde bilmek çok daha faydalı portföy yönetimi için.
    Teşekkür ederim Sn. Cautionary. Sizin yazılarınızı önemsiyorum.
    Borsada ilk alımımı 2018 Şubat ayında yaptım. O zamandan bu yana tek takip ettiğim başlık forumda ilkiyle beraber bu başlıktır. Aynı zamanda twitter açtım sırf bu iş için. İşten vaktim kaldığı ölçüde araştırıyorum öğrenmeye çalışıyorum.

Temel analizde her geçen gün bir şeyler daha kattığımı hissediyorum kendime.
    Teknik analizin kısa vadeli tradeler için gerekli olduğunu düşünüyorum ve yüzeysel öğrenmekle beraber çok önemsemiyorum açıkçası.

Uzun vade yatırıma çok uygun bir karakterim olduğunu düşünüyorum. Portföyümde en çok EREGL var ve hali hazırda %25 zarardayım. Ama en ufak korkum yok. En fazla vakit kaybederim kar etmek için diye düşünüyorum. (Zamanı da ekonomik kullanmayı öğreneceğim inşallah, zararda veya yatayda oturma sürelerini kısaltmam gerekiyor.)
    Ben oldum demiyorum ama dediğiniz gibi pek çok konuyu orta düzeyde bildiğime inanıyorum. Parametrelerin tespitinden kastınız hisse seçimlerinde hangi kriterlere önem vermek ise onu da çözdüğüme inanıyorum. Projeksiyon için eksiğim sanıyorum illa nokta atışı hedef fiyat tespit etme isteğim yok ancak 3 aşağı 5 yukarı bilmem lazım.

Güzel artışlar yakalayacağını tahmin ettiğim hisseler oldu ancak benim oyun alanım biraz daha dar KATILIM endeksinde olmayan hisselerde işlem yapmıyorum. Temettü vermeyen hisselerle de ilgilenmiyorum. Liste bayağı bir azalıyor ama odaklanmak daha kolay oluyor.

Pegasus için bahsettiğiniz projeksiyon meselesini ben de kendimde oluşturmaya çalışıyorum. Belki de yeteneğim yoktur

5.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Herkesin gibi benim de keskelerim oldu tabii, yazmaya kalksam roman olur..
    Bu nedenle kendime sakliyorum genelde...
    25 yasinda tekrar basliyor olsam 5 tane senet secer, hic bi seye aldiris etmeden bunlari biriktirirdim...
    Mumkun oldugu kadar erken baslar ve sureyi uzun tutardim...
    Kesinlikle alsat isine girmezdim...
    Syg,
    Peki dudu abi bu 5 tane senet seçsek. Ereğli ve aselsan bunlardan biri olurmuydu

FIG-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim Sn. Cautionary. Sizin yazılarınızı önemsiyorum.
    Borsada ilk alımımı 2018 Şubat ayında yaptım. O zamandan bu yana tek takip ettiğim başlık forumda ilkiyle beraber bu başlıktır. Aynı zamanda twitter açtım sırf bu iş için. İşten vaktim kaldığı ölçüde araştırıyorum öğrenmeye çalışıyorum.

Temel analizde her geçen gün bir şeyler daha kattığımı hissediyorum kendime.
    Teknik analizin kısa vadeli tradeler için gerekli olduğunu düşünüyorum ve yüzeysel öğrenmekle beraber çok önemsemiyorum açıkçası.

Uzun vade yatırıma çok uygun bir karakterim olduğunu düşünüyorum. Portföyümde en çok EREGL var ve hali hazırda %25 zarardayım. Ama en ufak korkum yok. En fazla vakit kaybederim kar etmek için diye düşünüyorum. (Zamanı da ekonomik kullanmayı öğreneceğim inşallah, zararda veya yatayda oturma sürelerini kısaltmam gerekiyor.)
    Ben oldum demiyorum ama dediğiniz gibi pek çok konuyu orta düzeyde bildiğime inanıyorum. Parametrelerin tespitinden kastınız hisse seçimlerinde hangi kriterlere önem vermek ise onu da çözdüğüme inanıyorum. Projeksiyon için eksiğim sanıyorum illa nokta atışı hedef fiyat tespit etme isteğim yok ancak 3 aşağı 5 yukarı bilmem lazım.

Güzel artışlar yakalayacağını tahmin ettiğim hisseler oldu ancak benim oyun alanım biraz daha dar KATILIM endeksinde olmayan hisselerde işlem yapmıyorum. Temettü vermeyen hisselerle de ilgilenmiyorum. Liste bayağı bir azalıyor ama odaklanmak daha kolay oluyor.

Pegasus için bahsettiğiniz projeksiyon meselesini ben de kendimde oluşturmaya çalışıyorum. Belki de yeteneğim yoktur
    Bu başlığın en büyük eksiği, aşırı konservatif olması...bunda dudu abinin etkisi de var tabi şunu unutmayın portföy yönetirken en temel parametrelerden biri portföy sahibinin yaşıdır.

Bu nedenle 80, 60, 40, 25...bu yaşlarda portföylerin risk yapısı aynı olmamalı.

Bu nedenle Pegasus a pek çoğu burun kıvırdı, bu nedenle kimse deva dedim ilgilenmedi,.daha önce Ulusoy elektrikte olduğu gibi.

Bu açıdan nosfecagrı ile portföy yönetim anlayışımız benzer gibi..makul bir risk anlayışı ile endeks üzeri oldukça yüksek getiri mümkün.

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu başlığın en büyük eksiği, aşırı konservatif olması...bunda dudu abinin etkisi de var tabi şunu unutmayın portföy yönetirken en temel parametrelerden biri portföy sahibinin yaşıdır.

Bu nedenle Pegasus a pek çoğu burun kıvırdı, bu nedenle kimse deva dedim ilgilenmedi,.daha önce Ulusoy elektrikte olduğu gibi.

Bu açıdan nosfecagrı ile portföy yönetim anlayışımız benzer gibi..makul bir risk anlayışı ile endeks üzeri oldukça yüksek getiri mümkün.
    Ben aslında önemsiyorum kesinlikle burun kıvırmıyorum ama katılım endeksinde olmadığı için alamıyorum
    Ulusoy Elektrik bu endekste var ve ben almıştım güzel bir karla da ayrılmıştım. Tabi Ulusoy Elektrikte çalışıyor olmamın da faydası oldu

Borsada iken ilk krizim oldu bu. Ne kadar geçerli bilmiyorum ama hisseler aşırı düşünce agresif alma isteği oluyor. İlla global veya ülke krizinde değil her şey güzel giderken krize giren sektörlere para yatırmak gibi. 2-3 sene beklerim belki ancak karda ona göre yüksek olur gibi geliyor. Henüz borsada toplamda 3 senem geçmediği için belki de yanılıyorum. Ama zamanımı satıyormuşum gibi hissediyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,002
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

Dudu abiniz 30 senelik birikiminin %95 i ile bistte..

Yasi da 60..

Cogu 40 yasindakiler bistin yanindan gecme cesareti bile gosteremiyollar..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 457/1230 İlkİlk ... 357407447455456457458459467507557957 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •