Sayfa 462/1230 İlkİlk ... 362412452460461462463464472512562962 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,689 - 3,696 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Arap Şükrü Yazıyı Oku
    Merhaba, finansal özgürlük yani F.I.R.E. kavramını mutlaka işin popüler olduğu yerlerden (reddit, mr. moustache blog vb) araştırmanızı ve önce ülkemizde nereye kadar uygulanabileceğini belirlemenizi öneririm. 1) S&P'nin tarihsel yıllık getirisinin -yanlış hatırlamıyorsam- %7 küsür civarında olması, 2) Aşırı düşük işletim ücretli VTSAX gibi Vanguard fonları 3) Doların rezerv para olması ve ABD finansal çatısına olan güven 4) Roth IRA gibi gelir vergisiz emeklilik hesapları vb. etkenlerden dolayı yüzbinlerce reddit üyesi "onyıllarca VTSAX biriktir, kendini emekli emekli ilan et, her yıl %4 çek" şeklinde bir yol çizmeye çalışırken bunu gören memleketim insanı sosyal medyada "Hay Allah bizde bunlardan yok, bari hisse seçip temmettü işine girelim" modunda tavsiyeler vermeye başlıyorlar. Ayrıca "Finansal özgürlük" kavramı şu ana kadar gerçek bir kriz ile sınanmamıştır, dikkat.

Öte yandan işin çıkış noktası hayırlıdır, insanı tutumlu olmaya ve geleceği düşünerek uzun vadeli yatırıma teşvik eder. Başarılar.
    Yatırım tavsiyeleri maalesef bizim ülkemize uygun değil yazdığınız şekilde.
    Ancak çok güzel tasarruf yazıları oluyor buralarda, özellikle mr. moustache blogu ingilizcesi olanlara mutlaka öneririm, günlerce okursunuz, altın madeni gibidir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,103
     Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Yatırım tavsiyeleri maalesef bizim ülkemize uygun değil yazdığınız şekilde.
    Ancak çok güzel tasarruf yazıları oluyor buralarda, özellikle mr. moustache blogu ingilizcesi olanlara mutlaka öneririm, günlerce okursunuz, altın madeni gibidir.
    Legendary blogger derler ona gavurlar..

https://www.mrmoneymustache.com/

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3.  Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    Merhaba
    Bu tür konular derin ve uzun konular dilerseniz özel mesajda da konuşabiliriz. Ancak kısaca açıklamak gerekirse;
    Ticaret helal kılınmıştır. Bir malı peşin 10 TL'ye satabileceğiniz gibi 12 TL'ye vadeli veya taksitli satabilirsiniz. Ancak birine 10 TL verirken belirli bir süre sonunda 12 TL olarak alırım derseniz faiz oluyor veya 10 koyun verip 12 koyun isterseniz aynı şey yine. İşin başında kazançta miktarı da belli. Ancak katılım bankalarında durum farklı. Katılım bankasında kara da zarara da ortaksınız.Tamam kurumun zarar etme ihtimali düşük (biraz da bu yüzden paranı veriyorsun) ancak kazanacağın miktar sabit değil artıp azalabiliyor.
    Bunu şunun gibi düşünebilirsiniz paranız var güvenilir birini bulup dükkan açıyorsunuz sermaye sizden emek ondan işletiyorsunuz.Dükkan kar da edebilir zarar da edebilir.Veya az kar da edebilir çok kar da edebilir.
    Pek öyle değil..... kredi kartını ödemezseniz sizden ne kadar karayı istediği önceden belli. Ne hikmetse bankaların kredi kartına uyguladığı faiz ile ayni.
    Yani kredi kartını ödemezsen, ben zaten az kazanacaktım az kar payı öde demiyor, tam istiyor. Yersen.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4. merhaba. portfoy enstrumanlarinin (turk hissesi, gelismis ulke hisseleri, turk tahvilleri, gelismis ulke tahvilleri, altin, kripto vb) agirliklandirmasi ve hisse senedi portfoylerinin agirliklandirmasi ile ilgili deneyimli ya da bu konularla ilgili kimsecikler var midir basligimizda?
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    borsadirekt.com

“Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

6.  Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    Pek öyle değil..... kredi kartını ödemezseniz sizden ne kadar karayı istediği önceden belli. Ne hikmetse bankaların kredi kartına uyguladığı faiz ile ayni.
    Yani kredi kartını ödemezsen, ben zaten az kazanacaktım az kar payı öde demiyor, tam istiyor. Yersen.

Bu soruyu birkaç yıl önce katılım bankalarından birine sormuştum. Şu şekilde cevaplamışlardı: "Kredi kartını ilk çıkarttığımızda son ödeme gününde ödeme yapılmasa dahi herhangi bir gecikme cezası uygulamıyorduk. Fakat bir süre sonra bu durumun suistimal edildiğini, gecikme faizi alan bankalara ödeme yapılırken bizim kartımızın borcunun ödemesinin geciktirildiğini farkettiğimizden suistimali önlemek için gecikme cezası belirledik. Ancak bu gecikme cezalarından gelen miktarlar hiçbir şekilde ne müşterilerin katılım hesaplarına ne de banka bilançosuna kar olarak yansıtılmıyor. Bu paralar banka ismi dahi belirtilmeden (banka ismi belirtilerse reklama gireceği için yine doğru bir kullanım olmuyor) eski yapıların restorasyonu için kullanılıyor"

LLD-L31 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Alıntı Originally Posted by thugz2gether Yazıyı Oku
    Bu soruyu birkaç yıl önce katılım bankalarından birine sormuştum. Şu şekilde cevaplamışlardı: "Kredi kartını ilk çıkarttığımızda son ödeme gününde ödeme yapılmasa dahi herhangi bir gecikme cezası uygulamıyorduk. Fakat bir süre sonra bu durumun suistimal edildiğini, gecikme faizi alan bankalara ödeme yapılırken bizim kartımızın borcunun ödemesinin geciktirildiğini farkettiğimizden suistimali önlemek için gecikme cezası belirledik. Ancak bu gecikme cezalarından gelen miktarlar hiçbir şekilde ne müşterilerin katılım hesaplarına ne de banka bilançosuna kar olarak yansıtılmıyor. Bu paralar banka ismi dahi belirtilmeden (banka ismi belirtilerse reklama gireceği için yine doğru bir kullanım olmuyor) eski yapıların restorasyonu için kullanılıyor"

LLD-L31 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Nedense bana hiç inandırıcı gelmiyor. bence çatır çatır yiyorlardır.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    Nedense bana hiç inandırıcı gelmiyor. bence çatır çatır yiyorlardır.
    “Ticaret helal kılınmıştır. Bir malı peşin 10 TL'ye satabileceğiniz gibi 12 TL'ye vadeli veya taksitli satabilirsiniz.”
    Bütün soru 10 liralık peşin malı 12 vadeli satarken belirlediğiniz 2 liralık farkı neye göre hesapladığınızda gizli. Bu hesaplamada enflasyon veya piyasa faizini referans alıyorsanız bunun benim açımdan faizden farkı yok.

Ekonominin gelişmesi için para piyasaya akıyorsa bankanın ne olduğunun sistemin ne olduğunun benim için çok fazla bir önemi yok.

O egeli ben değilim

Sayfa 462/1230 İlkİlk ... 362412452460461462463464472512562962 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •