Sayfa 463/1230 İlkİlk ... 363413453461462463464465473513563963 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,697 - 3,704 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    Pek öyle değil..... kredi kartını ödemezseniz sizden ne kadar karayı istediği önceden belli. Ne hikmetse bankaların kredi kartına uyguladığı faiz ile ayni.
    Yani kredi kartını ödemezsen, ben zaten az kazanacaktım az kar payı öde demiyor, tam istiyor. Yersen.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Ben verdiği kar payı tarafından bakmıştım olaya. Siz tersten bakınca böyle görmüş olabilirsiniz. Ancak her bankanın kredi kartına uyguladığı faiz aynı mı ki katılım bankası için aynı faizi uyguluyor diyorsunuz? Yan yana dükkan örneğimde dediğim gibi birisi 10 TL ciro yaparken diğeri 100 TL yapamaz işin doğasına aykırı. Ancak dediğiniz gibi değişen oranlar kullanılabilir belki.

Baktığınız açıyı eksiksiz doğru kabul edelim sonuçta şunu diyorsunuz hassasiyetin varsa kredi kartı kullanmayacaksın. Hassasiyet seviyesine göre bunu yapan da vardır, katılım bankası kredi kartı tercih eden de vardır, hiç önemsemeyen de vardır. Faize hassas olan birisi zaten kredi kartı borcunu da geciktirmez. Bu kişinin kendi meselesi diye düşünüyorum. En azından bir kısım insan her yolu mübah gören bankalarla çalışmak istemeyebilir. Tamamen olmasa bile mümkün olduğunca uzak duran bir kurumla çalışmak isteyebilir.

“Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir.â€
    (Müslim, İman 78)

2.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    “Ticaret helal kılınmıştır. Bir malı peşin 10 TL'ye satabileceğiniz gibi 12 TL'ye vadeli veya taksitli satabilirsiniz.”
    Bütün soru 10 liralık peşin malı 12 vadeli satarken belirlediğiniz 2 liralık farkı neye göre hesapladığınızda gizli. Bu hesaplamada enflasyon veya piyasa faizini referans alıyorsanız bunun benim açımdan faizden farkı yok.

Ekonominin gelişmesi için para piyasaya akıyorsa bankanın ne olduğunun sistemin ne olduğunun benim için çok fazla bir önemi yok.

Bu mesele zaten hassasiyeti olan insanlar için önemli. Sizin için yoksa istediğiniz banka ile çalışabilirsiniz. Faizden farkı olup olmadığı konusunda ben kendimde ahkam kesecek ilim göremiyorum. Ben faize karşı hassasım ve mümkün olduğunca bundan kaçınmaya çalışıyorum olay budur.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,236
     Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    Ben verdiği kar payı tarafından bakmıştım olaya. Siz tersten bakınca böyle görmüş olabilirsiniz. Ancak her bankanın kredi kartına uyguladığı faiz aynı mı ki katılım bankası için aynı faizi uyguluyor diyorsunuz? Yan yana dükkan örneğimde dediğim gibi birisi 10 TL ciro yaparken diğeri 100 TL yapamaz işin doğasına aykırı. Ancak dediğiniz gibi değişen oranlar kullanılabilir belki.

Baktığınız açıyı eksiksiz doğru kabul edelim sonuçta şunu diyorsunuz hassasiyetin varsa kredi kartı kullanmayacaksın. Hassasiyet seviyesine göre bunu yapan da vardır, katılım bankası kredi kartı tercih eden de vardır, hiç önemsemeyen de vardır. Faize hassas olan birisi zaten kredi kartı borcunu da geciktirmez. Bu kişinin kendi meselesi diye düşünüyorum. En azından bir kısım insan her yolu mübah gören bankalarla çalışmak istemeyebilir. Tamamen olmasa bile mümkün olduğunca uzak duran bir kurumla çalışmak isteyebilir.

“Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir.â€
    (Müslim, İman 78)
    hassasiyet doğrudur... eğer kredi kartı kullanmayacağım derseniz mümkün ama taksitli alışveriş tamamen kredi kartlarına kaydı ve başka türlü yapılmıyor. üstelik dikkatsiz olursanız adında anlı şanlı islami motifler olan firmalar taksitte faiz farkı alıyoruz deyince aldıklarımı bırakıp gidiyorum...
    hassasiyeti olanları da sömüren bir sistem kurulmuş durumda ve dikkatli olması gerekenler hassas olanlar

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,236
    biraz önce yan topiclerin birinde bir örnek verdim... kargaya yavrusu kuzgun görünürmüş basit ama hem ülke hem de kişisel ekonomimizin açmazı diye düşünüyorum. belki burada da gençler faydalanabilir ya da geliştirebilir diye düşüncesiyle kopyaladım:

"maalesef maaşı kadar harcayan memur örneğiniz hatalı... son bir kaç gündür bizim evde içişleri bakanı ve cumhurreisliğini yürüten kaşık düşmanına örnekler veriyorum. tam da üzerine basılan bir örnek olacak...

normalde memur ya da esnaf ya da çalışan gelirinin en fazla % 85 ini harcamalıdır... % 15 tasarruf ve teminata gitmelidir... diyelim ki ev aldınız ya da hastalıktan kazadan beladan dolayı borçlanmak zorunda kaldınız... artık maaşınızın % 85 ini değil % 70 ini harcamaya başlamalısınız... eğer yaşamınızda aynı standarda devam ederseniz sadece borcu çevirmek için yeni borçlar almak durumunda kalır ve bir müddet sonra tıkanıp iflasa gidersiniz...
    yani biz borç aldığımızda % 85 değil % 70 harcamaya başlayıp borçların ödenmesi yoluna bakmalıydık... oysa biz borç aldıkça bunları yaşam standardımızı yükseltmek için kullanıp harcamalarımızı büyüttük ve yetmeyen yerlerde daha önce edindiğimiz malları sattık... şimdi borçları geri istiyorlar... biz yıllardır maaşımızdan fazlasını harcamaya alıştık. şimdi ne tasarruf edebiliyoruz ne satılacak malımız kaldı ne de ödemeye gücümüz var...
    bilmem anlatabildim mi?

5. Konuyu toparlamak adına 1-2 konuya değinmek iatiyorum.

Ekonomi doktorası yaparken, sınıfımızda katılım bankalarından 3-4 arkadaş vardı.. merkezde hazine vs gibi önemli mevkilerde çalışıyorlardı, şimdi üst düzey yönetici olmuşlardır.. pek çok operasyonel detay anlattılar, sistem aslında mevcut bankacılık sisteminden çok farklı değil.

Pek çok konuda olduğu gibi, bu mevzuda şekilselik üzerine kurulu ve temelde hassasiyetleri göz önüne almaya dayalı bir yapı var..,ama öz itibariyle çok da farklı değil.

Burada anafikir şu. Sen mümkün olduğunca hassas davranıyorsun, bunun karşılığını inancın gereği gmreceksindir..bir başkası tüm sistem dışında duruyor, banka hesabı bile yok...bunun sonu yok yani...önemli olan kişilerin birbirlerine suçlayıcı, ya da eleştirel bir dille yaklaşmamaları.

6. Sonuçta, banka hesabın varsa ve maaş vs banka ile işlem yapıyorsan, kart kullanıyorsan sistemin parçasısın.

Bir arkadasım, faiz olur diye bankadaki bir miktar parasını boşta tutuyordu...likit fon bile almıyordu...iyi de dedim, sen faiz almıyorsun ama banka senin paranı yine de kullanıyor...şunu önerdim...paranı likit fonda tut, gelen getiriyi ihtiyacı olan bir muhtaca ya da bir öğrenciye ver.

Sonuçta önemli olan niyet...ama aklımızı kullanarak daha doğru hamleler yapabiliriz...sonuçta islam dini de akıl dini..günümüz şartlarına göre değerlendirme yapılmalı...maalesef ekonomi-finans konularında bilgili din adamı eksikliği var ve bu konuda sağlıklı yorum yapamıyorlar.

7. Sonuç olarak, bu konuda tartışmanın sonu gelmez...bu nedenle özelden yazışmak daha doğru olur.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Sonuç olarak, bu konuda tartışmanın sonu gelmez...bu nedenle özelden yazışmak daha doğru olur.
    Konuyu çok güzel özetlediniz.

O egeli ben değilim

Sayfa 463/1230 İlkİlk ... 363413453461462463464465473513563963 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •