Sayfa 476/1230 İlkİlk ... 376426466474475476477478486526576976 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,801 - 3,808 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,005
     Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    bizim plan da gidip her ihtiyacimizi koyden karsilayalim degil zaten, bugunku maaslarimiz ya da yarisi kadar nakit akisi saglayacak cesitlendirilmis bir yatirim portfoyune sahip olduktan sonra yasamimizi orada devam ettirmek uzere bir plan.
    Cesit olarak ne dusunuyorsunuz??

Kafanizdaki ideal karisim nedir?

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Cesit olarak ne dusunuyorsunuz??

Kafanizdaki ideal karisim nedir?

Syg,
    bu soruya yanit aramak icin bu basliktayim ben de sayin dudu.

Kafamda simdilik su oranlar var:

35% temettu veren sectigim ucuz turk hisseleri (nakit akisi icin)
    20% amerikan hisse etf (voo ya da vti - deger artisi ve az da olsa nakit akisi icin)
    20% 5 yil vadeli turk hazine eurobondu (nakit akis icin)
    15% altin (10%' u sabit enflasyon korumasi ve spekulatif deger artisi icin, 5%i kriz donemi alim firsati icin),
    5% dolar mevduat (kriz donemi alim firsati icin),
    5% kriptopara (spekulatif deger artisi icin)..

zamanlama yapmamak icin 2021 yazina kadar bu oranlarda alimlarimi yapmis olmayi planliyorum. su an portfoy 55% civari hazine eurobondu, 20% civari nakit $, 10% civari turk hisseleri, 10% altin, 5% kriptoparada.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,005
     Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    bu soruya yanit aramak icin bu basliktayim ben de sayin dudu.

Kafamda simdilik su oranlar var:

35% temettu veren sectigim ucuz turk hisseleri (nakit akisi icin)
    20% amerikan hisse etf (voo ya da vti - deger artisi ve az da olsa nakit akisi icin)
    20% 5 yil vadeli turk hazine eurobondu (nakit akis icin)
    15% altin (10%' u sabit enflasyon korumasi ve spekulatif deger artisi icin, 5%i kriz donemi alim firsati icin),
    5% dolar mevduat (kriz donemi alim firsati icin),
    5% kriptopara (spekulatif deger artisi icin)..

zamanlama yapmamak icin 2021 yazina kadar bu oranlarda alimlarimi yapmis olmayi planliyorum. su an portfoy 55% civari hazine eurobondu, 20% civari nakit $, 10% civari turk hisseleri, 10% altin, 5% kriptoparada.
    Hangi hisseler bunlar?
    Emeklilikte mutlaka olmasi gerekenler sizce hangileridir??
    Su anda en yuksek oran eurobondlarda olduguna gore buradan cikacak para diye dusunuyorum..

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,005
    https://www.suredividend.com/permanent-portfolio/

The Permanent Portfolio is an excellent option for risk averse investors and retired investors who need to make solid returns on their investments while avoiding large drawdowns. Large draw downs are significantly worse for investors who are already cashing in their portfolio on a regular basis as it forces you to ‘sell low’.

Suradaki gibi bir portfoy yapmaya ne dersiniz??

Syg,

En degerli yatirim nedir diye sormustum kendime bir kac yil once. Baya kafa yordum. En degerli yatirim oyle bir yatirim olmali ki, gunluk/aylik/yillik zamaninizin minumum yarisini mutlu/huzurlu gecirmenizi saglamali. Olum, saglik vs beklenmeyen seyleri dahil etmiyorum.

Bu sey paraysa para, 2 cocuksa 2 cocuk. Kendiniz karar vermelisiniz. Kendinizi tanimalisiniz. Benim icin ornegin para cok fazla problemimi cozer ama uzun vadede zamanimin yarisini mutlu gecirmemi saglayacagini dusunmuyorum. 1 kizim var. evlat sevgisini anlatacak degilim, basina bir sey gelse muhtemelen dunyayi yakarim. ama kendisi ayri bir kisi, ona sevgi ve iyi bir egitim disinda bir sey vadedemem. Kendi yolunu buyuyunce kendi bulmali. Beni mutlu etmesi icin dunyaya getirmedim.

Cok param olsa neye yatirim yaparim diye sorarsaniz, cok iyi bi psikiyatristten haftada 2/3 seans terapi alirim. Kendimi daha fazla taniyabilmek icin. Kendimi yeterince iyi tanidigimi dusunmuyorum. Buyudugum cevrenin(İç anadolu’da bir kasaba) bana gercekten iyi bir egitim verdigini dusunmuyorum. Evet cok iyi matemati, fizik sorusu cozdum. Yuruyusum bile farkliydi, ta ki calismaya baslayincaya kadar. Ozguven eksikliginden tutun, kadinli bir ortamda konusamamaya kadar.

Diyecegim once kendimizi tanimaliyiz. 35 yasindayim hala kendimi tanidigimi soyleyemem. Ne istedigimizi(bizi mutlu edecek sey) gercek anlamda bilmemin tek yolu kendimizi tanimak.

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. Temettü verme geleneği olan, istisnai durumlar disinda temettusunu dolar bazlı azaltmayan, mümkünse artıran hisselerin bir listesini yaptım. Bunlar ortak olunasi şirketler bence. Bunların içinden (Firma değeri / 3 yıllık ortalama faiz öncesi kar) oranına göre ucuzlari topluyorum.

Doğrudur, portfoyun 40%i 2020 haziran itfali hazine eurobondunda. Maaşlardan artanlar da bu süre zarfında türk hisselerine gidecek inşallah. Döviz atağı olmadan dolar bozup hisselere girmek çekici gelmiyor.
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Hangi hisseler bunlar?
    Emeklilikte mutlaka olmasi gerekenler sizce hangileridir??
    Su anda en yuksek oran eurobondlarda olduguna gore buradan cikacak para diye dusunuyorum..

Syg,
    Saygılarımla
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

7. Malesef bizde Amerika'daki Bond vs stocks gibi dolar bazlı ters korele ya da iliskisiz enstrüman pek yok. Bu nedenle malesef portfoyun dengeleyicisi altın. Eurobondu görece volatilitesi düşük ve nakit akışı nedeniyle orta riskli ve getirili olarak tercih ettim, hisselerse riskine göre vaad ettikleri yüksek getiri ve nakit akış için tercih ettim. Eurobond kuponlari ve Temettu akisiyla da yıllık ağırlık dengeleme yapmayı planlıyorum emeklilik öncesi. Bu akisla dengeleme yapıp, ETF ve eurobondlarda satıştan mümkün mertebe kaçınmaya çalışmak istiyorum..
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    https://www.suredividend.com/permanent-portfolio/

The Permanent Portfolio is an excellent option for risk averse investors and retired investors who need to make solid returns on their investments while avoiding large drawdowns. Large draw downs are significantly worse for investors who are already cashing in their portfolio on a regular basis as it forces you to �sell low�.

Suradaki gibi bir portfoy yapmaya ne dersiniz??

Syg,
    Saygılarımla
    ---------------

Soru seklinde Sunduğum düşüncenin karşıt önermesi söylediğiniz şey değil sayın carrah. Tekrar gözden geçirmenizi tavsiye edeceğim.
     Alıntı Originally Posted by Carrah Yazıyı Oku
    Calismak ayip degil, hepimiz calisiyoruz. Calismayan kadinlarin daha ozgur oldugunu mu dusunuyorsunuz sn Cafer? Karsit senaryoda o 14 yasindaki kiz babasi yasinda adamla evlenip hergun koca dayagi kaynana dirdiri cekerek omur tuketecegine okuyup meslek sahibi olup calissa daha mutlu olmaz mi?
    Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 476/1230 İlkİlk ... 376426466474475476477478486526576976 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •