Sayfa 480/1230 İlkİlk ... 380430470478479480481482490530580980 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,833 - 3,840 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Tamamen aynı motivasyonla hareket ettik biz de...ilave olarak okula yakın olmak da önemli, kendim bırakıyorum...hava güzelse yürüyerek gidiyoruz bazen...1 km mesafede okul...özel okul seçerken yakınlık da önemli bir kriter bence.

Bu arada ilave not...nispeten iyi durumda olan devlet okulu, bir müdürün değişmesi ya da iyi okul diye sağdan soldan gelenlerle bir anda seviyesi düşebiliyor...mahallemizdeki devlet okulu önceki yıl 25 kişilik sınıflara sahipken sonraki yıl 1. Sınıflar 35 kişiye kadar çıktı.

Ayrıca öğretmen kalitesi olarak özel okulların daha iyi olduğunu düşünmüyorum...ama fiziksel şartlar bir yerden sonra öğretmen başarısını da çok etkiliyor.
    Fiziksel şartların öğretmen kalitesini etkilediğine katılıyorum. Özellikle ilkokul ve ortaokullarda bazı okullarda sınıf mevcutları korkunç seviyelerde.
    Ancak liseler için ayni şeyi söyleyemeyeceğim. Puanla öğrenci alan devlet liselerinin (fen, Anadolu , sosyal bilimler) eline hiçbir özel okul su dökemez.
    Çünkü bu okullarda kontenjan sınırlı. Fiziki şartlar çok daha iyi.

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

İyi ki bilmiyor kalabalıklar,/ Yağmura bakmayı cam arkasından/
    İnsandan insana şükür ki fark var; / -Birine cennet birine zindan- /İyi ki bilmiyor kalabalıklar

2.  Alıntı Originally Posted by monaroza Yazıyı Oku
    Fiziksel şartların öğretmen kalitesini etkilediğine katılıyorum. Özellikle ilkokul ve ortaokullarda bazı okullarda sınıf mevcutları korkunç seviyelerde.
    Ancak liseler için ayni şeyi söyleyemeyeceğim. Puanla öğrenci alan devlet liselerinin (fen, Anadolu , sosyal bilimler) eline hiçbir özel okul su dökemez.
    Çünkü bu okullarda kontenjan sınırlı. Fiziki şartlar çok daha iyi.

Zaten hedef çocuğun o okullara girmesi

3. Umarım muvaffak olursunuz sn Cautionary.

Bir de şuna değinmek isterim. Bazı aileler çocuk illa da derece yapsın diye çocuğun çocukluğunu ve ergenliğini elinden alıyorlar.
    Tanıdık bir karı koca vardı çocukları tıp kazansın diye çocuğu dışarı bile salmazlardı. Sonunda çocuk tıp okudu, ABD’ye yerleşti, orada bir ecnebi bayanla evlendi.
    Çocuk büyük adam oldu lakin bu çift artık her bayramda ve yaz tatilinde pencerede yol gözler oldu. Zira o çocuk gelmiyor artık.
    Afedersiniz de benim çocuk böyle olacaksa neyleyeyim ben onun okumasını .
    Huzur evlerindeki ihtiyarların çoğunun çocukları beyaz yaka. Veya doktor, savcı, hakim.
    Yani demem o ki önce hayırlı evlat olsun; ihtiyarladığında da yanında olsun.
    Önemli olan bu bence.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İyi ki bilmiyor kalabalıklar,/ Yağmura bakmayı cam arkasından/
    İnsandan insana şükür ki fark var; / -Birine cennet birine zindan- /İyi ki bilmiyor kalabalıklar

4.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Yabancı borsalara erişimi olmayan ve küçük miktarlı ETF yatırımı yapmak isteyenler Yabancı BYF içeren fon sepeti fonlarını inceleyebilirler. Direkt ETF yatırımı gibi olmayacaktır ama vergilendirme avantajı ve kolay erişim açısından bir alternatif olabilir.
    Mustafa Bey'in önerisi üzerine Yabancı ETF içeren fonlardan bazılarını inceledim.

Vanguard ve iShares ETF'leri içermesinden dolayı dikkatimi çeken HSBC Portföy'e ait Yabancı Borsa BYF (HOY)'u ele almak istiyorum.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/785183

Fonda kısa vadeli ve orta vadeli tahvil fonları gibi garanti getirili fonlar, yüksek getirili iShares hisse fonları ve Vanguard SP500 fonları bulunmasına rağmen, fonun son 5 yıllık getirisi USD mevduat getirisi ile başa baş!

hoy-getiri.jpg

Şimdi ben mi çok yanlış düşünüyorum ama uzun vadeli olduğunu iddia eden, primi içerdiği hisselerin getirisi + bonoların faizi gibi getiriler ile desteklenen bir fonun getirisi, nasıl olur da 5 yıl boyunca yerinde dümdüz yatan dolar mevduatın getirisi ile aynı olur? Üstelik bu fon, fonun içerdiği ürünler gereği dolardaki artışla beraber, içerdiği ürünler hiç prim yaratmasa bile TL'ye karşı değerlenecekti.

Hangi hesabı, nerede yanlış yapıyorum değerli üstadlar?

5.  Alıntı Originally Posted by monaroza Yazıyı Oku
    Ben de bir öğretmenim öncelikle bunu belirteyim.
    Özel okulların bazı imkanları belirttiğiniz gibi gayet güzel lakin bana göre en önemli şeyden yoksun: kaliteli öğretmen.
    Şu an piyasadaki özel okulların %90’ı yeni mezun, devlete atanamamış öğretmenleri yok parasına çalıştırıyor.
    Bir arkadaşım TED’de öğretmen. Kendisi benim maaşım kadar ancak alıp benim çalıştığımın 2 katını çalışıyor. Ek ders, mesai ücreti, kurs ücreti vs kesinlikle yok. Şu aralar KPSS’ye de hazırlanıyor devlete atanabilmek için.
    Bakın TED cidden iyi bir okuldur. Yıllık ücreti de buradaki çoğu kişiyi zorlar.
    Ancak orada bile durum bu.
    Dolayısıyla MEB’deki öğretmen kalitesi tartışılmaz bir şekilde çok çok daha iyi özel okullara göre.
    Şu an beni MEB’den istifa ettirecek hiçbir özel okul yok. Yani demek istediğim MEB’deki hiçbir öğretmenin maaşını veremez özel okullar. Dolayısıyla bu durum uzun süre devam eder.
    Özel okulları konuşurken öğretmen kalitesini de konuşmak şart.

Değerli hocam kalite konusundaki görüşümü de belirteyim müsadenizle, bence MEB'de ki hocalar potansiyeli yüksek kişiler fakat bu potansiyeli ortaya çıkarma konusunda sorun var, şuan içinde bulunduğumuz ekonomik krizde kim kamu çalışanı olmak istemez ki ? Sizi tenzih ederek söylüyorum ama bu maaş garantisi kalitenin önünde ki en büyük engel, zaten potansiyelini yansıtanlar isim yapıyor ve herkes çocuğunu o öğretmenin sınıfına vermek için yarışıyor.

Özel okullarda emek sömürüsünün olduğu yadsınamaz bir gerçek ( kamuya göre) ,zaten özel okul tercih edenlerin en büyük açmazı da bu husus, ama hala gönderdiklerine göre farklı motivasyon içinde oldukları kesin.

Bence tüm öğretmenlere daha fazla gelir verilmesi sağlanmalı fakat performans ve iş garantisi konusunda daha radikal olunmalı, koca yaz tatili bitmiş bizimkinin arkadaşı kıbrıs tatilinde,seminer dönemi gitse gam yemeyecem, rapor, mazeret izni vs konuları daha feci gözlemlediğim kadarıyla.

Biz aile olarak yukarıdaki saydığım nedenlerden dolayı özelde devam ediyoruz,akademik olarak gelişiminde bir sorun hissedersek tekrar durumu değerlendiririz sanırım

6.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Mustafa Bey'in önerisi üzerine Yabancı ETF içeren fonlardan bazılarını inceledim.

Vanguard ve iShares ETF'leri içermesinden dolayı dikkatimi çeken HSBC Portföy'e ait Yabancı Borsa BYF (HOY)'u ele almak istiyorum.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/785183

Fonda kısa vadeli ve orta vadeli tahvil fonları gibi garanti getirili fonlar, yüksek getirili iShares hisse fonları ve Vanguard SP500 fonları bulunmasına rağmen, fonun son 5 yıllık getirisi USD mevduat getirisi ile başa baş!

hoy-getiri.jpg

Şimdi ben mi çok yanlış düşünüyorum ama uzun vadeli olduğunu iddia eden, primi içerdiği hisselerin getirisi + bonoların faizi gibi getiriler ile desteklenen bir fonun getirisi, nasıl olur da 5 yıl boyunca yerinde dümdüz yatan dolar mevduatın getirisi ile aynı olur? Üstelik bu fon, fonun içerdiği ürünler gereği dolardaki artışla beraber, içerdiği ürünler hiç prim yaratmasa bile TL'ye karşı değerlenecekti.

Hangi hesabı, nerede yanlış yapıyorum değerli üstadlar?
    marhabalar,

portfoy dagilimina baktim, 15% civari turk hazine (tl ve usd) tahvillerinde. 85% civari kalan kismin ciddi miktari amerikan tahvilleri ve emerging market hisse ve tahvillerinde. bahsettiginiz 5 yillik vadede turk varliklari dolar bazli cok ciddi deger kaybi yasadi; amerikan tahvil sinifi ve emerging market tum varliklari dolar bazli degerini korudu; amerikan hisse varlik sinifiysa (yillik ortalama 7,2%) deger kazandi. Amerikan hisse senedi ve hisse fonu oraninin diger varlik siniflarinin kaybini kapatacak kadar yuksek olmamasi durumunda bu sonuc cikmis olabilir.

dikkat cekmek istedigim husussa 2%lik komisyon. varlik dagiliminin ciddi bir kismi etf olan bir fon icin anaparadan 2% kesinti cok yuksek bence. portfoy icerigindeki vanguard sp500 etf icin bu komisyon 0,04% olmali.

soyle bir ornek vereyim: 20 yil boyunca yilda ortalama getirisi 9,5% (enflasyondan arindirilmamis uzun vade ortalama amerikan hisse getirisidir) olan bir yatirim yapsaniz, komisyonsuz vade sonu getiriniz 615%(515% kar) olurken, anaparadan yapilan yillik 2% komisyonla sonuc 425%(325% kar) oluyor.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

7. Bana göre okullar eğitimden ziyade sosyalleşme yeridir. Çocuk arkadaş edinir dostluk kazanır. Oyun oynar kavga eder harçlık yönetmeyi öğrenir, otoriteye alışır , lisede aşık olur vs..

Çocuga nasıl ders çalısacagına dair toolları da öğretirse ne ala öğretmezse bu evde de öğretilebilir sonrası çocugun becereceği iş bence.

Şimdi geçmişe bakınca okulun kazandırdığı şeyler hala devam eden dostluklar ve bir kaç iyi öğretmen..

YTD.

8.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    marhabalar,

portfoy dagilimina baktim, 15% civari turk hazine (tl ve usd) tahvillerinde. 85% civari kalan kismin ciddi miktari amerikan tahvilleri ve emerging market hisse ve tahvillerinde. bahsettiginiz 5 yillik vadede turk varliklari dolar bazli cok ciddi deger kaybi yasadi; amerikan tahvil sinifi ve emerging market tum varliklari dolar bazli degerini korudu; amerikan hisse varlik sinifiysa (yillik ortalama 7,2%) deger kazandi. Amerikan hisse senedi ve hisse fonu oraninin diger varlik siniflarinin kaybini kapatacak kadar yuksek olmamasi durumunda bu sonuc cikmis olabilir.

dikkat cekmek istedigim husussa 2%lik komisyon. varlik dagiliminin ciddi bir kismi etf olan bir fon icin anaparadan 2% kesinti cok yuksek bence. portfoy icerigindeki vanguard sp500 etf icin bu komisyon 0,04% olmali.

soyle bir ornek vereyim: 20 yil boyunca yilda ortalama getirisi 9,5% (enflasyondan arindirilmamis uzun vade ortalama amerikan hisse getirisidir) olan bir yatirim yapsaniz, komisyonsuz vade sonu getiriniz 615%(515% kar) olurken, anaparadan yapilan yillik 2% komisyonla sonuc 425%(325% kar) oluyor.
    Güzel bir noktaya değinmişsiniz. Getiri baştada söylediğim gibi direkt ETF yatırımı gibi olmayacaktır.%2'lik kısım getiriyi çok fena törpülemekte. Vergi kısmını bilmiyorum ETF'lerden de elde edilen kazanç %30 vergiye tabi mi acaba ?

Sayfa 480/1230 İlkİlk ... 380430470478479480481482490530580980 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •