Sayfa 481/1230 İlkİlk ... 381431471479480481482483491531581981 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 3,841 - 3,848 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Lehman Brothers'ın Gölgesindeki 15 Eylül 2008

15 Eylül 2008 gününü; asla batmayacak kadar büyük inanışın temelden sarsılmasına yol açan Lehman Brothers yatırım bankasının iflasıyla hatırlıyoruz. ABD ekonomisi, 1929’daki Büyük Buhran’dan sonraki en büyük ve yıkıcı finansal krizin içinde katastrofik risk sürecine girmiş, çıkışı olmayan labirentten kaçmanın yolları arayışındaydı. Peki bu iflas sürecine nasıl gelinmişti ve ne gibi risklerin gölgesinde yanlış adımlar atılmıştı?....
    https://www.linkedin.com/pulse/lehma...oğa-karaçallık

2.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Güzel bir noktaya değinmişsiniz. Getiri baştada söylediğim gibi direkt ETF yatırımı gibi olmayacaktır.%2'lik kısım getiriyi çok fena törpülemekte. Vergi kısmını bilmiyorum ETF'lerden de elde edilen kazanç %30 vergiye tabi mi acaba ?
    Merhaba

Vergilendirme olaylarini "EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet.." ve ozellikle "Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri" isimli basliklarda epey derinlemesine tartismistik. ama kabaca bir yaklasimla 30% civari bir kesinti yabanci ihraccilara ait eurotahvillerin kuponlarinda, cok yuksek bedelli yabanci hisse satimlarindaki deger artis kazancinda ve yurtdisi hisse senedi temettulerinde olur. hisse satimlarindaki deger artis kazanci vergisinden satimlari doneme yayarak kacinmak mumkun olabilirken temettu ve tahvil kupon odemelerinde olusacak yuksek oranli vergiden kacinmak icin pek yol yok gibi malesef; hatta bunlarda kaynakta yapilan kesintileri beyan etmek icin gerekli resmi belgeleri ibraz edememe vb durumlarla cifte vergilendirilme gibi durumlarla bile karsilasma ihtimali olabilir diye dusunuyorum.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

3.  Alıntı Originally Posted by reaktif Yazıyı Oku
    Değerli hocam kalite konusundaki görüşümü de belirteyim müsadenizle, bence MEB'de ki hocalar potansiyeli yüksek kişiler fakat bu potansiyeli ortaya çıkarma konusunda sorun var, şuan içinde bulunduğumuz ekonomik krizde kim kamu çalışanı olmak istemez ki ? Sizi tenzih ederek söylüyorum ama bu maaş garantisi kalitenin önünde ki en büyük engel, zaten potansiyelini yansıtanlar isim yapıyor ve herkes çocuğunu o öğretmenin sınıfına vermek için yarışıyor.

Özel okullarda emek sömürüsünün olduğu yadsınamaz bir gerçek ( kamuya göre) ,zaten özel okul tercih edenlerin en büyük açmazı da bu husus, ama hala gönderdiklerine göre farklı motivasyon içinde oldukları kesin.

Bence tüm öğretmenlere daha fazla gelir verilmesi sağlanmalı fakat performans ve iş garantisi konusunda daha radikal olunmalı, koca yaz tatili bitmiş bizimkinin arkadaşı kıbrıs tatilinde,seminer dönemi gitse gam yemeyecem, rapor, mazeret izni vs konuları daha feci gözlemlediğim kadarıyla.

Biz aile olarak yukarıdaki saydığım nedenlerden dolayı özelde devam ediyoruz,akademik olarak gelişiminde bir sorun hissedersek tekrar durumu değerlendiririz sanırım
    Sn reaktif söylediklerinize harfiyen katılıyorum. MEB camiası 1 milyonluk bir camia. Bu camianın içinde elbette dediğiniz tarzda Kişiler de mevcut maalesef.
    Ancak kalite olarak özel okullarda çok zor bulunacak deneyimde ve kalitede öğretmenler de var. Bu biraz şans işi. Her okulda her branşın öğretmeni a sınıf kalitede olmuyor maalesef. Bu biz okurken de böyleydi.
    Velhasıl ben lise öğretmeniyim. İnanın o kadar zor ki şu an iyi bir kariyer ve gelecek..
    Bazen bazı öğrencilerimin okul sıralarında kaybettiği zamana üzülüyorum. Bu çocuk iyi bir tamirci veya tesisatçı olabilirdi. Ki olsaydı pek çok beyaz yakadan daha iyi kazanırdı.
    Maalesef 12 senelik zorunlu eğitim bu ülkede bu yolu kapadı. Meslek liseleri bomboş. Her veli çocuğunu akademik olan Anadolu liselerine yolluyor. Ağaç yaş iken eğilecekken bu çocuklar üniversiteli vasıfsız işsizler ordusuna yeni bir nefer olup gidiyor.

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

İyi ki bilmiyor kalabalıklar,/ Yağmura bakmayı cam arkasından/
    İnsandan insana şükür ki fark var; / -Birine cennet birine zindan- /İyi ki bilmiyor kalabalıklar

İkisi ilkokula biri anaokuluna giden üç çocuğum var. Üçü de evimizin hemen karşısındaki devlet okuluna gidiyor.

Bence özel okul mu devlet okulu mu tartışması yapılırken ilkokul ve ortaokul için ayrı değerlendirme yapılmalı. Eve yakın, iyi öğretmenlere ve idarecilere sahip devlet okulunun ilkokulda en iyi seçenek olduğunu düşünüyorum.

Fakat ortaokulda işler değişiyor. Çok daha fazla öğretmen derse girmeye başlayınca toplam olarak ilkokuldaki öğretmen kalitesini bulmak zorlaşıyor. Bunun yanısıra akran zorbalığı vs gibi ilkokulda karşılaşması pek olası olmayan problemler de ortaya çıkıyor.

Dolayısıyla ben ortaokulda özel okula gönderme taraftarıyım. Şu an geleceğe dönük projeksiyonuma da bu şekilde planlıyorum.

Lise de ise ortaokul başarısına bağlı olarak öncelikle fen lisesi yada olası burs miktarına göre özel okulda devam edilebilir diye düşünüyorum.

Venus_V4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by mask543 Yazıyı Oku
    İkisi ilkokula biri anaokuluna giden üç çocuğum var. Üçü de evimizin hemen karşısındaki devlet okuluna gidiyor.

Bence özel okul mu devlet okulu mu tartışması yapılırken ilkokul ve ortaokul için ayrı değerlendirme yapılmalı. Eve yakın, iyi öğretmenlere ve idarecilere sahip devlet okulunun ilkokulda en iyi seçenek olduğunu düşünüyorum.

Fakat ortaokulda işler değişiyor. Çok daha fazla öğretmen derse girmeye başlayınca toplam olarak ilkokuldaki öğretmen kalitesini bulmak zorlaşıyor. Bunun yanısıra akran zorbalığı vs gibi ilkokulda karşılaşması pek olası olmayan problemler de ortaya çıkıyor.

Dolayısıyla ben ortaokulda özel okula gönderme taraftarıyım. Şu an geleceğe dönük projeksiyonuma da bu şekilde planlıyorum.

Lise de ise ortaokul başarısına bağlı olarak öncelikle fen lisesi yada olası burs miktarına göre özel okulda devam edilebilir diye düşünüyorum.

Venus_V4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bir öncelik sıralaması yap deseler,

Ortaokul-üniversite-ilkokul-lise şeklinde yapardım sıralamayı.

Ama en önemlisi, kişiden kişiye şartlar değişiyor..mesela sizin okulda şiddet ortamı olmamış...ama biz de oldu maalesef...sorunlu 2-3 ailenin, doğal olarak çocukları da şiddet yanlısı oluyor...üstelik elden de çok bir şey gelmiyor...çocuk zaten küçük, laf anlatamazsın...kök neden aile, onlar zaten sorunlu...iki yol var, ya sen de çocuğuna vurana vur diyeceksin, ya da karşı tarafın ailesiyle birbirine gireceksin.

Bu iki yolu da tercih etmedim..1 ay dolmadan çoçuğumu devlet okulundan alıp özele verdim

6. Ha, özele gidiyor diye de beklentimi yükseltmedim..,hidron çarpıştırma deneyi yapmalarını beklemiyorum..kavga gürültüsüz, daha güvenli bir ortam...hijyene dikkat edilen, 15-20 arası sınıflar...benim kafam rahat..gerisi de çocuğa kalmış.

7. Ben de ilkokulda evime çok yakın (100 mt) olan bir devlet okuluna gönderdim kızımı...Ama ortaokulda Cautinin de söylediği sebep ve beklentilerle özel okula gönderdim...Çok ta doğru bi karar aldığımı düşünüyordum ve kafam rahattı 2 senedir (bu sene 7.sınıfa başladı)...

Ama okullarında öğretmenlere maaş ödeme zorluğu çekiliyor/aksamalar oluyormuş ve bakalım okulun sonu ne olacak
    (Doğa Koleji Atakent Kampüsü...sahibi inşaatçı olunca zora düştü herhalde o taraftan)...

Şimdilik öğrencilere ve bize yansıyan bir durum yok...Ama kafası rahat olmayan öğretmenlerin de performansının düşeceği bir gerçek...(kendinizi düşünün işyerinde bir sıkıntı olsa kafanız rahat olmaz)

8. muğla kimya bölümü mezunu bir akrabam var. okul bittikten sonra bir süre iş bulamadı. bunun üzerine babası kredi çekti oğlunu pilot olması için ayjet pilot okuluna gönderdi. çocuk şimdi thy'de pilot, aldığı maaş 6.000 euro

Sayfa 481/1230 İlkİlk ... 381431471479480481482483491531581981 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •