Sayfa 502/1230 İlkİlk ... 24024524925005015025035045125526021002 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,009 - 4,016 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Uzun vadede hepsi biribirine yakinsar.
    Fazla kasmaya gerek yok.
    Dolar olur, altin olur, temettu hissesi olur, kiralik dukkan olur.
    Biriktir de hangisini biriktirirsen biriktir.
    Tum parani harcama, ihtiyarlikta sapa oturursun sonra.
    Syg,
    "Kûllî nefsin zâikatü'l-mevt...."

2.  Alıntı Originally Posted by krabby Yazıyı Oku
    geçenlerde sosyal medyada güzel bir yazı gördüm. diyordu ki, sen geceyarılarına kadar teknik analiz yap, bilanço incele, üstad kovala, future vs bak, ama aydan aya düzenli olarak çeyrek altın alan ayşe teyze sana getiride fark atsın

buna benzer olarak maaşının bir kısmıyla her ay düzenli olarak dolar alan çalışan bayanlar da tanıdım. ayşe teyze kadar olmasa da doların artışı kadar rahat bir şekilde kazandılar

biz de burada bir avuç kalmış temettü hisseleri arasında kafa patlatalım, o mu olsun şu mu olsun, şaşalı günlerine döner mi, bilançoda borcu artmış, rakipleri çoğalmış, bu sene temettü vermeyecekmiş vs vs

ne dersiniz, boşa mı kürek çekiyoruz
    Enseyi karartmamak lazım. Şu hatayı lütfen yapmayın. Uzun vade yatırımcı ve erken emeklilik hedefleyen( 40 lı yaşlarda finansal özgürlük diyelim) Kişiler olarak en az 10 yıllık dönemleri kıyaslamak lazım. Mesela son 4 yıla bakarsak, borsa tl olarak aynı seviyelerde iken, gram altın üçe katladı...o zaman hisse işi boşa zaman kaybı demeyelim...öyle bşr 4 yıl da vardır ki borsa üçe katlarken, altın yerinde saymıştır.

Bu nedenle her zaman portföy diyırum, sadece hisseye odaklanmayalım, bu işin dövizi, altını, hatta arsası tarlası var diyorum.

Önemli olan hangi dönemlerde, portföy dağılımını nasıl yapacağımızı belirlemek...belli dönemlerde portföy geçişlerini yapabilmek..miktar ve zamanlama en kritik konu bu.

Öte yandan, hisse vs gibi nispeten Bilgi birikimi ve zaman ayırma gereken yatırımlar zor geliyorsa, gerek zaman ayırmak, gerekse uğraşmak istemiyorsanız...yani bu işten zevk değil de, stres alıyorsanız...en iyisi, %50-50 döviz dth ve altın biriktirmektir düzenli olarak...50.000 usd ye filan ulaşınca birikimler de ev yoksa, biraz sa borçlanıp ev almaktır..,borç bitince tekrar biriktirmeye başlamaktır.

Yalnız şunu unutmayalım...altın ya da döviz biriktirmek tasarrufları reel olarak korumayı sağlar...erken emekli edecek kadar reel getiri sağlamaz,

3.  Alıntı Originally Posted by krabby Yazıyı Oku
    geçenlerde sosyal medyada güzel bir yazı gördüm. diyordu ki, sen geceyarılarına kadar teknik analiz yap, bilanço incele, üstad kovala, future vs bak, ama aydan aya düzenli olarak çeyrek altın alan ayşe teyze sana getiride fark atsın

buna benzer olarak maaşının bir kısmıyla her ay düzenli olarak dolar alan çalışan bayanlar da tanıdım. ayşe teyze kadar olmasa da doların artışı kadar rahat bir şekilde kazandılar

biz de burada bir avuç kalmış temettü hisseleri arasında kafa patlatalım, o mu olsun şu mu olsun, şaşalı günlerine döner mi, bilançoda borcu artmış, rakipleri çoğalmış, bu sene temettü vermeyecekmiş vs vs

ne dersiniz, boşa mı kürek çekiyoruz
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Enseyi karartmamak lazım. Şu hatayı lütfen yapmayın. Uzun vade yatırımcı ve erken emeklilik hedefleyen( 40 lı yaşlarda finansal özgürlük diyelim) Kişiler olarak en az 10 yıllık dönemleri kıyaslamak lazım. Mesela son 4 yıla bakarsak, borsa tl olarak aynı seviyelerde iken, gram altın üçe katladı...o zaman hisse işi boşa zaman kaybı demeyelim...öyle bşr 4 yıl da vardır ki borsa üçe katlarken, altın yerinde saymıştır.

Bu nedenle her zaman portföy diyırum, sadece hisseye odaklanmayalım, bu işin dövizi, altını, hatta arsası tarlası var diyorum.

Önemli olan hangi dönemlerde, portföy dağılımını nasıl yapacağımızı belirlemek...belli dönemlerde portföy geçişlerini yapabilmek..miktar ve zamanlama en kritik konu bu.

Öte yandan, hisse vs gibi nispeten Bilgi birikimi ve zaman ayırma gereken yatırımlar zor geliyorsa, gerek zaman ayırmak, gerekse uğraşmak istemiyorsanız...yani bu işten zevk değil de, stres alıyorsanız...en iyisi, %50-50 döviz dth ve altın biriktirmektir düzenli olarak...50.000 usd ye filan ulaşınca birikimler de ev yoksa, biraz sa borçlanıp ev almaktır..,borç bitince tekrar biriktirmeye başlamaktır.

Yalnız şunu unutmayalım...altın ya da döviz biriktirmek tasarrufları reel olarak korumayı sağlar...erken emekli edecek kadar reel getiri sağlamaz,
    Şu an ideal portföy dağılımı ne olmalıdır?

Buna arsa, dükkan ya da konutu da koyacak şekilde tüm varlıklar şeklinde fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    Tabi size sormuşum gibi oluyor ancak hepimiz cevaplayabiliriz.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

4.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Şu an ideal portföy dağılımı ne olmalıdır?

Buna arsa, dükkan ya da konutu da koyacak şekilde tüm varlıklar şeklinde fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    Tabi size sormuşum gibi oluyor ancak hepimiz cevaplayabiliriz.
    Selam,
    Amerlerin soyle bir kurali var emeklilik icin. Tabi burada nish faiz yillik %2 falan.
    Emekli olduktan sonra biriktirdiginizin yillik %4u ile gecinebilmelisiniz.
    Yine baska onemli bir oran da emekli olduktan sonra emeklilik oncesi gelirinizin ne kadarini elde ediyorsunuz (maas vs gibi duzenli gelirler). Yukaridaki %4luk oranin saglikli olmasi icin emekli olduktan sonraki emekli maasinizin emekli olmadan onceki maasinizin %75-%80i civari olmasi lazim.

TR piyasasina nasil uygulanabilir bilmiyorum ama bence bazi varsayimlari yerine koymak gerekli.

Mesela;
    Ev var mi yok mu? Hem barinmak hem de olasi kiraciligi karsilamak icin
    Borc durumu ne alemde?
    Elimize bakan var mi yok mu?
    Emekli olunca sosyal yardimlar ne durumda? Emekli maasi vs.

Ozetle haticeden ziyade neticeye cikiyor sonuc. Boyle bir projeksiyon yapilabilir mi memlekette emin degilim. 4 senedir uzagim ve sanki 4 asirlik degisim var...

...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

%4 kuralı NYSE nin %7.5 getirisinden yıllık ortalama %3,5 enflasyon farkınin çıkarılmasından geliyor.

NYSE getirisi ise doğrudan ABD nin gayrisafi milli hasilasinin son 50 yılda 4 e katlamasindan.

Yani ülke ekonomisine bağlı tüm ipler.

Tr de ise son 20 yılda dolar bazlı yerimizde saydığımız ve hiperenflasyon neticesinde, durum farklı. Bu nedenle insanlar menkul yerine gayrimenkul ve altın gibi fiziksellere yöneliyor.

Gayrisafi milli hasilasinin büyür, şirketler büyür menkul gelirler büyür, formül basit.

Saygılar

Sent from my iPhone using Tapatalk
    “The trend is your friend until the end when it bends.” - Ed Seykota

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,982
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,982
    Fiziksel altin biriktirmenin en kolay ve masrafsiz sekli nedir bilen var mi???

Kagit altin istemiyorum..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Fiziksel altin biriktirmenin en kolay ve masrafsiz sekli nedir bilen var mi???

Kagit altin istemiyorum..

Syg,
    Bes...komisyon oranları düşük sayılır...alımı satımı ve saklaması daha kolay oluyor

Ama fiziksel altın İçin biraz geç kalmadın mı usta, son 4 yılda gram 100 den 285 oldu

Sayfa 502/1230 İlkİlk ... 24024524925005015025035045125526021002 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •