Sayfa 511/1230 İlkİlk ... 114114615015095105115125135215616111011 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,081 - 4,088 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,989
     Alıntı Originally Posted by inertia Yazıyı Oku
    Daha önce konuşulduğunu hatırlamıyorum, mutlaka @Cautionary ve @dudu ve diğer tecrübeli arkadaşların bahsedeceğim konuda formülleri vardır.

Özellikle otomobil ve ev almanın doğru zamanda ve bütçeyle yapilmasi cok mühim. Otomobil ve ev alırken yıllık gelire göre konsensüs olan bir formül var mi?
    Mesela, alınacak otomobil bütçesi <= 1 senelik toplam gelir veya alınacak ev bütçesi <= 5 senelik toplam gelir gibi.

SM-A310F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Ben kisisel olarak oturacagim evin toplam varliklarim icinde %10 u gecmemesi ve alacagim arac icin de max 50K evro gibi bir sinir koydum.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by inertia Yazıyı Oku
    Daha önce konuşulduğunu hatırlamıyorum, mutlaka @Cautionary ve @dudu ve diğer tecrübeli arkadaşların bahsedeceğim konuda formülleri vardır.

Özellikle otomobil ve ev almanın doğru zamanda ve bütçeyle yapilmasi cok mühim. Otomobil ve ev alırken yıllık gelire göre konsensüs olan bir formül var mi?
    Mesela, alınacak otomobil bütçesi <= 1 senelik toplam gelir veya alınacak ev bütçesi <= 5 senelik toplam gelir gibi.

SM-A310F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Bu soru zaman zaman soruluyor bana. Kişisel finans danışmanı( gönüllü ve maddi fayda olmadan yapıyorum bu işi) olarak, şunu söylüyorum.

Önce şuna karar ver.. ev ya da araç senin için ne kadar önemli, senin için ne ifade ediyor...bekarsan farklı, evliysen farklı, evli ve çocukluysan farklı şeyler öneririm çünkü.

Neden...çünkü rasyonel insan fayda maliyet hesabı yapar... bekar biri isen, hiç araç alma bile derim..ya da, yıllık tasarruf ettiğin rakamın 2 katını geçmesin derim...ama iki küçük çocuğu Olan biriysen, aracın genişliği, konforu, güvenliği çok önemlidir...yıllık tasarrufun 4 katına da çıkabilirsin derim.

Aynı durum ev için de önemli.

Bir de mesela senin ve eşin için ev ne ifade ediyor., kari koca çalışıyor, evde zaman geçirmeyi çok sevmiyor, tatilleri hep ev dışında geçiren, evde doğru dürüst yemek bile yemeyen kişilerseniz...yıllık tasarrufun 5 katını geçmeyin derim..benim gibi home ofis çalışan biriyseniz, eşiniz yemek yapmayı, mutfakta zaman geçirmeyi seviyorsanız...iki de çocuğunuz varsa...ev konforu, genişliği çok önemli oluyor...yıllık tasarrufun 10 katına da çıkabilirsin derim.

Özetle, bu sorulara doğru cevap için kişisel analiz çok önemli

3. Bu konuda en önemli noktayı unuttum..bence tabi..önemli olan yıllık gelir değil, yıllık tasarruf edilen paradır...çünkü ev, araba gibi mal alımları tasarruf edilen para ile yapılır..bu nedenle her şeyden önce iyi tasarruf etmeliyiz...aylik 15 bin gelirle 5 bin tasarruf eden aile, aylık geliri 20 bin olup 3 bin tasarruf edilen aileye göre daha büyük bir alım gücüne sahip olur.

4. Ev araç konusu ile ilgili kendi durumumdan bahsetmek istiyorum.

Özel sektörde çalışıyorum. Evliyim 1,5 aylık bir oğlumuz var. Eşim şu anda çalışmıyor ancak uygun bir vakitte çalışacak. Evimiz yok, kiradayız. 60-70 bin TL arasında değeri olan bir arabamız var. Ev için yeterli peşinatımız olmadığı için ev konusunu beklemeye aldık ve aylık birikim yapmaya karar verdik.(Bundaki en büyük sebep ev piyasasının özellikle bizim şartlarımızda uygun olmaması, kişiye göre değişebilecek nedenler diyebiliriz)

Borsayı da ucuz görmem sebebi ile hisse ve döviz birikimine devam ediyorum. Hedefim ilk 5 yılda portföyümü oturabileceğimiz bir evin 2 katına çıkarabilmek. Bu 5 yıllık sürede eşimin çalışmasını da plana katmıyorum. Belki daha kısa sürede hedefe varabiliriz. Saygılar.

5. Psdtc dürüst yönetimli, bol temettülü bir şirket fakat bir türlü atılım yapamıyor.
     Alıntı Originally Posted by vigamox Yazıyı Oku
    Arkadaslar merhaba, evimi sarisa cikardim ve bedelinin altinda bir fiyata yarin imzalari atiyorum. Elimde sas-dmsas ve psdtc var.
    Siz ilsaniz hangi hisse veya hissleri alirdiniz? Tesekkurler.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Selam,
    Turkiye piyasasi icin bir suru parametre isin icine giriyor. Kendi araba ve ev alma tecrubelerim. Esimin de calistigini belirteyim.

* Arac icin borca girmedim. 2 senelik birikmisimiz ile 0 Toyota Auris alabildim (Nisan 2007 araba isi daha kolay tabi). Ayni arabayi bu seneki ziyaretimde ucreti mukabil tanidiga devrettim.
    * Elimdeki birikimin hepsini evin pesinatina saymadim. Issiz kalma ihtimaline karsi yaklasik 6 aylik yedek akce biraktim. Ipotek baslangic tarihi Haziran 2009.
    * Sabit faizli ipotek kullandim. Allah'a sukur odemede sorun cikmadi. Zaten 3 yada 4.seneden sonra maasa gelen zamlar yuzunden odemek daha da kolaylasiyor (10 yillik ipotek faiz %1).
    * Oran vermek gerekirse ev icin yillik geri odemem net gelirimizin %35i ile baslamisiz. Sabit faizli oldugu icin bu oran ipotek sonunda iyice kusa donmus. Benim TR'deki son yilim olan 2015'te bu oran %20ymis.

Ama tabi 2007 yilinin kosullari ile simdiki kosullar cok farkli.

Allah odeme gucu versin demekten baska diyecek birsey gelmiyor elimden.

7. Temettü hisselerinde uzun vadeli trade yapan algo trading stratejisi kurma planım var
    . Örnek veriyorum. Temel analize dayalı seçtiğim 10 hisse belirleyip bu hiseleri 60,120 dk grafik periyoduna göre sistem kurup robotlar alıp satacaklar. Sistemin sat verdiği hisseler dinlenecek, boşta kalan portföye başka hisse girecek. Sürekli bir döngü içinde alıp satacak.

LG-D802TR cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Jun 2017
    İkamet
    источник света
    Gönderi
    79
    Aylık düzenli temettü emekliliği için portföy oluşturan birisi blok alımları nasıl yapmalı?

Aylık 1000 TL düzenli alıyorum diyelim 1 yıldır portföyüm 12 bin TL değerinde oldu. Elime 12 bin tl nakit geçti, bu parayı hemen portföye eklemeli miyim? Yoksa mesela 12’ye bölüp aylık yedirmeli miyim?

Gönlüm bir yandan kademeli alım yap diyor, ama bir yandan da bir an önce lot miktarını artır, vakit kaybetme, parayı bir an önce sisteme sok diyor. Ne yapmalıyım?
    Yatırım tavsiyesi değildir...

Sayfa 511/1230 İlkİlk ... 114114615015095105115125135215616111011 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •