Sayfa 514/1230 İlkİlk ... 144144645045125135145155165245646141014 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,105 - 4,112 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    İstanbul’da krediyle ev almaktansa temettüden elde ettiğim geliri kiranın üzerine çıkarmayı tercih ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Her ay eve verdiğiniz kira, kredinin faizinden daha düşük olmayacak. Kirada otururken bedavaya oturmayacaksınız. Her ay, eviniz olmadığı için bir başka evi olan kişiye 2000-3000 tl faiz ödeyeceksiniz. O nedenle, koşullar ne olursa olsun, oturulan evin kendinize ait olmamasını ben kabul etmiyorum.
    ...

2.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Her ay eve verdiğiniz kira, kredinin faizinden daha düşük olmayacak. Kirada otururken bedavaya oturmayacaksınız. Her ay, eviniz olmadığı için bir başka evi olan kişiye 2000-3000 tl faiz ödeyeceksiniz. O nedenle, koşullar ne olursa olsun, oturulan evin kendinize ait olmamasını ben kabul etmiyorum.
    eğer birikmiş paranız yoksa ev almak mantıklı. Kira ödeyeceğime kredi öderim evi alırım.
    ama 320k ya ev var , kirası 1200 tl diyelim. bu evi kredi çekmeden alabiliyorsunuz.

bu evi alırmıyız, kira da mı dururuz ? benim seçimim kira da durmaktan yana

3.  Alıntı Originally Posted by ogzgn Yazıyı Oku
    eğer birikmiş paranız yoksa ev almak mantıklı. Kira ödeyeceğime kredi öderim evi alırım.
    ama 320k ya ev var , kirası 1200 tl diyelim. bu evi kredi çekmeden alabiliyorsunuz.

bu evi alırmıyız, kira da mı dururuz ? benim seçimim kira da durmaktan yana
    320/1.2 yapınca herkesin tercihi kirada oturmaktır
    Belirttiğiniz ev 180-200k bandına düşerse düşünürüz.
    Siz bu eve ne verirsiniz?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

4. benim maksimum vereceğim tutar 130k ama türkiye şartlarında böyle ev yok ) o da evi beğenirsem veririm faizler düştüğü için.

benim ev almam imkansız gibi bir şey )

5. Eyvah, ev mevzusuna girdik arkadaşlar yaşayacağınız ev, yuvadır...eğer evli ve çocuklu iseniz, birinci öncelik evi almaktır...kira çarpanı vs yatırım yapacaksan bakarsın.

Ama şu düşünceye de saygım var...karı koca 10 yıl çalışmışsın, tüm tasarrufla ancak evin çeyreğini alabiliyorsun...o zaman kiraya ve tasarrufa devam derim.

6.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku

Kira x, aynı eve verilecek aylık kredi 3x.

Özel sektör çalışanıyım yarın işsiz kalmayacağımın garantisi yok.

Alınacak evin yarı fiyatından fazlası kadar birikimi hali hazırda yoksa, bu devirde krediyle ev işi finansal rus ruletinden başka bir şey değil. Sözüm genç çalışanlar için.

Ha, ben kredi eksi kiradan ortaya çıkan 2x parayı harcıyorum, tutamıyorum diyen biri için bence de mantıklı. kredi zoruyla birikim yapmak demek oluyor bu bir nevi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7. 25 fk’ya satılan evler var kira geliri yüzde 5 bile degil. Size şunu soruyorum; 25fkya yüzde 5 temettu veren ekgyo hissesini alır misiniz ?

Yatırım amaçlı ev almak pişmanlıktır uzun vadede bırakın bisti doları faize bile yenilir.

8. Ev konusunu uzatmak istemiyorum. Ancak bu konu ile ilgili en kanlı canlı örnek benim sanırım. Evliyim, yeni babayım. Eşim çalışmıyor. Ben de özel sektörde çalışıyorum. Ev almak ilk hedefim ancak mevcut nakit ile peşinat oranı yeterli olmuyor. Ayrıca istediğim bir eve de gücüm yetmiyor. Evlendiğimizden bu yana ortalama 1100 TL aylık kira ödedik. 4 yılda 52.800 TL kira ödemişim. Krediyi ile ev almak şu aşamada istemiyorum. Özel sektörde işsiz kalırsam eşim de çalışmadığı için sıkıntıya girerim. Bu riski azaltmak için ve hali hazırda tasarruf yapabiliyorken, borsa da ucuzken hisse ve döviz biriktirmeyi tercih ettim.

Aylık 2500 TLye kadar birikim yapabiliyorum. nakit zorlasam 80bin TL çıkar, Arabayı satsam 60bin TL. Almak istediğim ev 300-350bin TL arasında. 1250 TL kira ödüyorum. Siz olsanız ne yapardınız? syg

Sayfa 514/1230 İlkİlk ... 144144645045125135145155165245646141014 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •