Special Days Image
Sayfa 515/1230 İlkİlk ... 154154655055135145155165175255656151015 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 4,113 - 4,120 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by burak13 Yazıyı Oku
    Ev konusunu uzatmak istemiyorum. Ancak bu konu ile ilgili en kanlı canlı örnek benim sanırım. Evliyim, yeni babayım. Eşim çalışmıyor. Ben de özel sektörde çalışıyorum. Ev almak ilk hedefim ancak mevcut nakit ile peşinat oranı yeterli olmuyor. Ayrıca istediğim bir eve de gücüm yetmiyor. Evlendiğimizden bu yana ortalama 1100 TL aylık kira ödedik. 4 yılda 52.800 TL kira ödemişim. Krediyi ile ev almak şu aşamada istemiyorum. Özel sektörde işsiz kalırsam eşim de çalışmadığı için sıkıntıya girerim. Bu riski azaltmak için ve hali hazırda tasarruf yapabiliyorken, borsa da ucuzken hisse ve döviz biriktirmeyi tercih ettim.

Aylık 2500 TLye kadar birikim yapabiliyorum. nakit zorlasam 80bin TL çıkar, Arabayı satsam 60bin TL. Almak istediğim ev 300-350bin TL arasında. 1250 TL kira ödüyorum. Siz olsanız ne yapardınız? syg
    Tasarrufa devam.

Burada kritik soru şu. Konut piyasası ne durumda...hızlı bir dönemdir, ev fiyatları enflasyon üzeri artıyordur. O zaman belki denebilir, acele edilebilir.

Ancak, son 2-3 yılda ortalama fiyatlar enflasyon altı arttı, önümüzdeki 2-3 yıl da ancak enflasyon kadar artar gözüküyor...bu durumda faizler de bu kadar yükselen, evin yarı fiyatını borçlanıp ev almak rasyonel gözükmüyor.

Warren Buffett "yaptığım en iyi yatırım aldığım evdir" der, orada biriktirdiği anıları kastederek. Ama aldığı ev de Buffett için ve birçok
    Amerikalı için mütevazidir. Ev sizin fabrikanızdır kalenizdir. Bence önce oturulacak bir ev sonra ne isterseniz.

3.  Alıntı Originally Posted by burak13 Yazıyı Oku
    Ev konusunu uzatmak istemiyorum. Ancak bu konu ile ilgili en kanlı canlı örnek benim sanırım. Evliyim, yeni babayım. Eşim çalışmıyor. Ben de özel sektörde çalışıyorum. Ev almak ilk hedefim ancak mevcut nakit ile peşinat oranı yeterli olmuyor. Ayrıca istediğim bir eve de gücüm yetmiyor. Evlendiğimizden bu yana ortalama 1100 TL aylık kira ödedik. 4 yılda 52.800 TL kira ödemişim. Krediyi ile ev almak şu aşamada istemiyorum. Özel sektörde işsiz kalırsam eşim de çalışmadığı için sıkıntıya girerim. Bu riski azaltmak için ve hali hazırda tasarruf yapabiliyorken, borsa da ucuzken hisse ve döviz biriktirmeyi tercih ettim.

Aylık 2500 TLye kadar birikim yapabiliyorum. nakit zorlasam 80bin TL çıkar, Arabayı satsam 60bin TL. Almak istediğim ev 300-350bin TL arasında. 1250 TL kira ödüyorum. Siz olsanız ne yapardınız? syg
    Almak istediğim ev şudur demektense ufak veya eski de olsa bir eve geçip kiradan kurtulmakta fayda var. Ayrıca alacağınız evin 3 yıllık gelirinizi geçmemesine özen gösteriniz. Cautionary nin önerisi de makul piyasa hızlandığında denenebilir. Veya piyasanın kötü olmasından faydalanıp oldukça ucuza denk getirebilirsen alınabilir.

4.  Alıntı Originally Posted by burak13 Yazıyı Oku

350k tutarında ki eve 1.250 lira kira ödeyeceksem ömür boyu kiracı kalabilirim.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5.  Alıntı Originally Posted by burak13 Yazıyı Oku

Al evini kiradan da bu piyasadan da kurtul kardeşim, ömür biter yüzün gülmez, hep daha fazlasını istersin, olabilir tabi iyi bir seçim yaparsanızda, gülmeyi unutup bir ömür somurtuk yaşamanın da hayatı ertelemenin de anlamı yok, geçmişi satın alamazsın, kazansan bile, bu piyayasaya kaptırdığında kendini hayallerin çok büyük olur kazancını önemsemez tasarruf da edemezsin nasıl olsa bıstten gelecek diye, Her hafta birikimin aylık kazancından fazla oynar, değirmen taşı gibi döner durursun. Bir bakmışsın ömür geçmiş, ertelemişsin hayatı YAŞAMAYI. erteleme.

Ben neden mi devam ediyorum? kaçırdım o treni hayatı yaşamayı yani. Hobi gibi zaman geçiriyorum, bomboş bir şey.

6.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Yaşın kaç, kaç yıldır maaşlı çalışıyorsun bilmiyorum..bu kadar net konuşabilmeyi isterdim ben de...ama hayat bana şunu öğretti, bu kadar net konuşan kişi, ya hayatı yalayıp yutmuştur, binde bir denk gelir böylesi...ya da çok az şey biliyordur.

Bu konuya yaşı 40 altında olanlar, bir de biraz finansal piyasa bilgisi varsa, üstüne tutumlu da biriyse...çok dar bir açıdan bakıyor...ev demek, yuva demek...belki 50 tane parametre var dikkate alınması gereken...o nedenle kişiye özel analizler yapılmalı.

7.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Yaşın kaç, kaç yıldır maaşlı çalışıyorsun bilmiyorum..bu kadar net konuşabilmeyi isterdim ben de...ama hayat bana şunu öğretti, bu kadar net konuşan kişi, ya hayatı yalayıp yutmuştur, binde bir denk gelir böylesi...ya da çok az şey biliyordur.

Bu konuya yaşı 40 altında olanlar, bir de biraz finansal piyasa bilgisi varsa, üstüne tutumlu da biriyse...çok dar bir açıdan bakıyor...ev demek, yuva demek...belki 50 tane parametre var dikkate alınması gereken...o nedenle kişiye özel analizler yapılmalı.
    Sn Cautionary,

Yaşım küçük olduğu için net konuştum Sadece tek bir parametre (kira çarpanı) ile yorum yapmıştım.
    Bir daha dikkatli olurum Hayatı yalayıp yutmadım sanırım az şey biliyorum
    Katkınız için teşekkür ederim.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

8. Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Sayfa 515/1230 İlkİlk ... 154154655055135145155165175255656151015 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •